top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Balda

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Balda

Faculty of Arts

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Faculty of Arts

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Czech Centre Athens

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
The Czech Centre Athens is an organization that offers many opportunities to learn about culture, its organization and presentation. You can improve your skills in practical set-up and organisation of cultural events, creation of cultural materials and other things related to culture, which can help you a lot in your future career. In addition, the opportunity is provided to have your own project, which can be independently developed during the internship. A great advantage of the Czech Centre Athens is that you do not have to know the language of the country (Greek), so you can meet other interns who are studying much more diverse fields of study than at other Czech Centres, so it is very enriching to meet them and communicate with them. So if you want to go on an internship and have a creative project in mind that you want to realise, the Czech Centre Athens with its friendly team and wide range of opportunities is a good choice from my point of view.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
The interns are cultural project assistants who assist the staff of the Czech Centre Athens. The representatives of the organization always approached me correctly, clearly and smoothly, which was great. And, as I wrote above, if you have a good project in mind and a desire to present Czech culture in Greece, or if you can speak Greek in addition, I recommend the Czech Centre Athens as a great opportunity to gain useful practical skills.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
...
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
My main language of communication was English. I knew very little Greek, so I could read the signs, and I got better at it over time. Fortunately, English is not a problem for most Greeks and they speak it at a very good level, so getting along is no problem. The Czech Centre Athens required only English, Greek was not a requirement.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Athens is a very lively and dynamic city. I stayed near the centre and it was no problem to arrange or buy anything. The city is also student-friendly, with lots of parks, cinemas, cafes, libraries and other student institutions. Athens is a historic metropolis and history can be felt at every turn. There is no need to worry about the lack of museums, archaeological sites, churches and other historical monuments, of which there are dozens and it is virtually impossible to pass them all. But it also offers modern places where people meet. I myself have visited, for example, the modernised Technopolis complex. If, on the other hand, you want to relax by the sea, I recommend Athens' beaches, which are well maintained and clean. Athens is really alive and it is a very pleasant place to live.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
The scholarship was just enough to get by on. If you don't spend too much, it is possible to get by in the country with no problems at all. The prices of basic things like food etc. in Greece are now similarly high as in the Czech Republic, so I don't think there is really a problem with money.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
I recommend getting a monthly (or more) ticket for the subway. Otherwise, I basically didn't get around Athens. As for food, I often shopped at chain stores like Lidl, where the prices were reasonable and the quality of food was good from my perspective. Otherwise, I can't think of more tips, as everyone's comfort level is set differently.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
I chose a room in a shared flat with another student where we shared a bathroom and kitchen. I recommend StayInAthens.com to everyone, I was very happy with them, communication was smooth and quick and everything was well arranged and everything went smoothly.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Yes, I took a trip with a renal car to Cape Sounion, to the Peloponnese, then to Alexandroupoli as part of the work on my project. I took a ferry to the islands of Samothrace, Thassos and Paros. All the journeys were absolutely fine and there was no problem on the way. I have had no negative experiences travelling in Greece so I can't not recommend anything.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
My main language of communication was English. I knew very little Greek, so I could read the signs, and I got better at it over time. Fortunately, English is not a problem for most Greeks and they speak it at a very good level, so getting along is no problem. The Czech Centre Athens required only English, Greek was not a requirement.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Greece is a great country full of history, archaeological sites and beautiful nature completely different from the Czech Republic. Athens is the centre of Greece, where everything important happens. Plus, Greece is one of only two countries (along with Italy) that have a huge ancient heritage that simply isn't found anywhere else. For me, as a student of classical archaeology, it was country that could contribute the most to my studies.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Definitely sunscreen, sunglasses, two towels and repellent.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...that there's going to be the highest heat ever measured in the history of modern measurement statistics in Greece.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...the heat. I didn't think it would be so bad. And also, of course, the beauty of Greek archaeological sites and museums.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
I guess it was the heat, it was really hard. In July it was not less than 28 degrees Celsius for three weeks straight, including nights. One day it was even 44 degrees Celsius.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Řecko

zpět na katalo zpráv