top of page
ba977a1a-b7d7-4b21-b855-27cd359a3649.jpg

univerzita v Heidelbergu

foto: Markéta Popelářová
Logo-4eu+.png
LOGO HEIDELBERGH.jpg

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

němčina

600

Německo

euro

(od ZS 20/21)

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku

rok založení

měna

29 200

18

hod. jízdy

66

1386

euro

bez přímých letů

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Univerzita v Heidelbergu byla založena v roce 1386 palatinem hrabětem Ruprechtem  I., a tím se stala nejstarší univerzitou nejen v Německu, ale dokonce ve všech německy mluvících zemích.  Nachází se ve spolkové zemi Bádensko - Württembersko. Mottem této univerzity je „Semper apertus“ - „vždy otevřený“, a jejím cílem je pracovat v duchu otevřenosti a tolerance vůči jednotlivcům a myšlenkám.

 

Svojí studentskou populací je Heidelberg o třetinu menší než Univerzita Karlova - má zhruba 30 000 studentů na dvanácti fakultách a více než 5 000 výzkumných a pedagogických pracovníků. Univerzita se řadí mezi nejprestižnější vědecká pracoviště v Evropě. Celkem jedenáct Heidelberských profesorů získalo Nobelovu cenu.

Univerzita klade důraz na rozvoj nových forem interdisciplinární spolupráce, překračující hranice tradičních předmětů. Instituce se také pyšní spoluprací s neuniverzitními výzkumnými institucemi a společnostmi v regionu.

 

Město Heidelberg se může pochlubit kosmopolitní a přátelskou atmosférou (více zde u naší blogerky Markéta Popelářové). Město i univerzita nabízejí širokou škálu sportovních a volnočasových aktivit, filmové a hudební festivaly a velké množství muzeí. Heidelberg umožňuje studentům pestré kulturní vyžití, a tak o vyplnění volného času nemusíte mít vůbec strach.

9.jpeg
foto: Markéta Popelářová
DOPRAVA

Do Heidelbergu se dostanete nejlépe „po zemi“. Za přímý autobusový spoj zaplatíte kolem 700 Kč. Čím dříve si jízdenku koupíte, tím lépe – cena na poslední chvíli samozřejmě stoupá. S velkým předstihem lze jízdenky pořídit už za 500 Kč, pokud však budete rezervovat jen den předem, může se cena vyšplhat až ke dvojnásobku. Doba jízdy je 7 hodin a každý den je k dispozici hned několik spojů různých dopravců. Na lince operují například ICBus (autobusy Německých drah), Euro lines či Flixbus.

Je zde taky několik firem, které nabízejí pronájem kola. Já jsem si kolo pronajala u Swapfiets. Se studentskou kartou je možné využít zvýhodněné ceny – 2 měsíce můžete mít kolo za 10 € na měsíc. Od 3. měsíce je pronájem sice dražší, ale je to jen cca 17 €. Pronájem lze samozřejmě zrušit, jen je potřeba to nahlásit, jinak se platba na následující měsíc strhne z účtu automaticky. Výhodou je také to, že servis kola je v ceně.
A kola mají hezký design.

Silvie 

Doprava po městě

Heidelberg je rájem běžců a hlavně cyklistů. Cyklistika je v Heidelbergu všudypřítomná a jedná se o levný a praktický způsob dopravy. Kolo si lze přivézt z Čech nebo výhodně zakoupit „ojetý“ kus přímo na místě. Někteří erasmáci uvádějí, že je jízda na kole v Heidelbergu pohodlnější než MHD.

Pokud však cyklistice neholdujete, nebo si chcete alespoň v zimních měsících dopřát sucho a teplo vozů městské hromadné dopravy, jízdenka na období šesti měsíců (tzv. semester-ticket) vás vyjde na 185 euro a vztahuje se na celý region Baden-Würtemberg – naskýtá se Vám tak zároveň skvělá příležitost k výletům po okolí. Jízdenku je možné zakoupit i prostřednictvím aplikace RNV Handy Ticket, kde získáte menší slevu na kupón a můžete ji zároveň používat k vyhledávání spojů.  

university-of-heidelberg-bike-stands.jpg
UBYTOVÁNÍ

Ceny kolejí začínají na 200 eurech. Pokoje jsou vždy jen pro jednu osobu. V Německu obecně není zvykem sdílení pokoje ani při ubytování v soukromí. Koleje nejsou příliš zařízené – najdete zde pouze postel, stůl, skříň a případně vybavení, které zde zanechali předchozí nájemníci. Pokoj může sdílet kuchyň s další buňkou, nebo mít vlastní – tomu odpovídá cena. Pokud chcete získat ubytování na koleji, je důležité vyplnit registrační formulář pro kolej včas – nejlépe jakmile jej obdržíte, jinak je možné, že ubytování nezískáte a bude třeba bydlet jinde – dost možná za méně příznivých finančních podmínek.

Někteří studenti, uvádějí že sehnali bydlení v soukromí i pod 200 euro, jedná se však spíš o raritu, je lepší počítat s vyšší částkou. Ubytování v soukromí navíc často vyžaduje cestování do Heidelbergu na schůzky s pronajímateli, jejichž výsledek samozřejmě není dopředu vůbec jistý. Někteří studenti uvádějí, že museli pohovor absolvovat s několika různými pronajímateli/spolubydlícími, než se jim podařilo získat vyhovující bydlení. Proto je třeba shánět ubytování včas, nebo se smířit s tím, že první týdny pobytu možná strávíte například v hostelu.

Někteří mohou mít štěstí a domluví se s místním studentem, který také zrovna vyjíždí na erasmus. Poskytne mu svůj pokoj, který někdy nechá i vybavený, a ještě s kolem.

Pája

Cena v soukromí je průměrně tak 350 euro. Existují stránky na webu, skupiny na Facebooku, kde se zkrátka hledá, až se najde. Pravdou je, že v Heidelbergu opravdu je shortage ubytování.

Markéta

Pavlína_Chladová.jpeg
tlacitka (2).png

Jak získat kolej?

sylva.jpg

Od Uni HD jsme dostali informační e-mail s příslušnými formuláři, které bylo potřeba vyplnit a zaslat poštou. Údajně to funguje tak, že kdo dřív přijde, ten dřív mele, je tedy důležité jednat rychle. Ve formuláři je možnost vybrat si ze 3 druhů bydlení; liší se cenou a zřejmě tedy i kvalitou, nicméně všechny pokoje jsou samostatné.

V letních měsících probíhá zpětná vazba od Uni, zda vám přidělili pokoj. Pokud ano, je třeba nejprve podepsat nějaké potvrzení, že o místo opravdu máte zájem, a poslat to mailem. Pak teprve dostanete mailem nájemní smlouvu s informacemi, kde budete bydlet a kolik budete platit.

Pak je potřeba uhradit první nájem + kauci (450 €) + nějaký správní poplatek (asi 30 €) do určitého data; tuším, že to bylo někdy v polovině září. Jakmile Uni dostane peníze na účet, napíše mailem potvrzení a pokoj je rezervován.

Je to sice hrůza lejster, ale aspoň máte jistotu bydlení.

Já jsem si vybrala nejlevnější variantu, a taky jsem ji dostala, bydlím v patrně nejlevnější koleji v HD, je to na ní taky vidět, je to takový klasický panelák, na jaké jsme zvyklí z Prahy, kuchyň je velká a sdílí nás ji cca 10, sprchy jsou na chodbě. Ale je tu čisto a všichni jsou milí!

Silvie

FINANCE

Německo je členem skupiny států s „průměrnými životními náklady“ a pro studijní pobyty je tak pro vás vyčleněno stipendium 450 euro měsíčně. Výše životních nákladů se pochopitelně různí případ od případu. Některým erasmákům stipendium na pokrytí nákladů stačilo, ale je to spíš výjimečné. Většinou studenti uvádějí, že jim vystačilo na 50-70 % nákladů, je tedy třeba spíše počítat s dalším zdrojem financování či s brigádou v místě.

3.jpeg
PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

Láska k univerzitě v tomto případě nepochybně prochází i žaludkem. Podobě jako všichni před vámi, i vy si určitě zamilujete místní Marstall menzu. Výborná jídla, pestré saláty a bufetové stoly poskytují luxusní stravu za ceny, které v Německu hned tak neuvidíte – najíte se tu i za 3 eura. Jste vegetariáni, vegani, nebo máte ze zdravotních důvodů specifickou dietu? Nemusíte se vůbec bát, pozornost k různým druhům strávníků je tu samozřejmostí. Menza je navíc místem setkávání studentů a jedním z center studentského života. Můžete se zde najíst od 11:00 do 22:00 a na baru je možné si objednat něco k pití až do půlnoci. Zavřeno je jenom v neděli.

 

Ve městě můžete navštívit muzeum lékárenství, proslulou Philosophenweg (filosofovu cestu) nebo také místní ZOO – každý si přijde na své.

Heidelberg má také velmi výhodnou polohu – nachází se jen 7 hodin jízdy od Prahy, přičemž autobusy vyjíždějí několikrát denně. Co by kamenem dohodil leží metropole Fankfurt. Kromě poznávání samotného města můžete využít i výhodné lety do celého světa, které nabízí místní letiště. Cesta do Frankfurtu trvá zhruba hodinu, vypravit se na ni můžete využít můžete autobusem i vlakem.

Heidelberg je však ideální výchozí bod pro cesty po Evropě – můžete se odtud podívat do francouzského Štrasburku – cesta trvá jen dvě hodiny a za zpáteční jízdenku zaplatíte 300 - 400 Kč. Navštívit zde můžete památky UNESCO i Evropský parlament. Blízko je to také do Švýcarska nebo Belgie.

7

6

5

Univerzita v Heidelbergu je prestižní akademickou institucí s dlouhou historií a vysokými akademickými standardy. Někdy bývá město přirovnáváno ke klasickým anglickým univerzitním městům jako je Oxford nebo Cambridge, zároveň se však může pochlubit skvělou mladistvou a tvůrčí atmosférou a podporou studentského života.

Heidelberg je půvabné a v pravdě univerzitní město s dominantním hradem. Během druhé světové války nebylo jako jedno z mála německých měst bombardováno, a tak se bez úhony zachovalo jeho historické centrum. Studenti tvoří značnou část obyvatel - celé město je v podstatě jeden velký studentský kampus.

Je to malé město. To někomu nevyhovuje, ale oproti Praze je to příjemná změna. Opravdu všude se dá dostat na kole a taky často potkáte známé. Minulý týden jsem na zastávce autobusu potkala známého, kousek jsme spolu jeli, pak vystoupil. O něco později přistoupil další známý. Pak jsem šla do menzy a potkala tam třetího známého, se kterým jsem povečeřela. A tak to chodí v Heidelbergu

Silvie

Univerzita se pyšní krásnou historickou knihovnou, kde se propadnete zpět v čase a můžete obdivovat prostory, které jsou už po staletí zasvěceny vědění a kudy doslova procházely dějiny vzdělanosti.

Město je jako stvořené k cyklistice, která tu není pouze sportem, ale také nejrozšířenějším způsobem dopravy. Podnikat můžete i romantické procházky podél řeky s malebnými panoramaty zřícenin.

8

KAM DÁL?

International Students Office
Seminarstrasse 2
69117 Heidelberg
Phone: +49 6221 54-5454
E-mail: studium@uni-heidelberg.de

FACEBOOKOVÉ STRÁNKY HEIDELBERSKÝCH ERASMÁKŮ:

https://www.facebook.com/groups/HBIGS/

ZAUJAL TĚ HEIDELBERG? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

Kde leží Heidelberg?

FOTOGALERIE

Univerzita je součástí aliance 4EU+, díky tomu na ni mohou vyrazit studenti všech fakult UK.
Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě.

Článek vznikl ve spolupráci s našimi Heidelberskými blogerkami

sylva.jpg

SYLVIE

KUČERÁKOVÁ

tlacitka (2).png

MARKÉTA

POPELÁŘOVÁ

Pavlína_Chladová.jpeg

PAVLÍNA

CHLADOVÁ

Další čtení o Heidelbergu:

bottom of page