univerzita v Heidelbergu

foto: Markéta Popelářová
LOGO HEIDELBERGH.jpg

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

němčina

519

Německo

euro

(od ZS 20/21)

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku

rok založení

měna

20 800

18

hod. jízdy

66

1386

euro

bez přímých letů

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Univerzita v Heidelbergu byla založena v roce 1386 palatinem hrabětem Ruprechtem  I. a je proto nejstarší univerzitou nejen v Německu, ale dokonce ve všech německy mluvících zemích.  Nachází se ve spolkové zemi Bádensko - Württembersko. Mottem univerzity je „Semper apertus“ - „vždy otevřený“, a cílem instituce je pracovat v duchu otevřenosti a tolerance vůči jednotlivcům a myšlenkám.

 

Svojí studentskou populací je Heidelberg o třetinu menší než Univerzita Karlova - má zhruba 30 000 studentů na dvanácti fakultách a více než 5 000 výzkumných a pedagogických pracovníků. Univerzita se řadí mezi nejprestižnější vědecká pracoviště v Evropě. Celkem jedenáct Heidelberských profesorů získalo Nobelovu cenu.

Univerzita klade důraz na rozvoj nových forem interdisciplinární spolupráce, překračující hranice tradičních předmětů. Instituce se také pyšní spoluprací s neuniverzitními výzkumnými institucemi a společnostmi v regionu.

 

Město Heidelberg se může pochlubit kosmopolitní a přátelskou atmosférou (psala o ní naše blogerka Markéta Popelářová zde) Město i univerzita nabízejí širokou škálu sportovních a volnočasových aktivit, filmové a hudební festivaly a velké množství muzeí. Heidelberg tak nabízí studentům pestré kulturní vyžití – o vyplnění volného času nemusíte mít vůbec strach.

foto: Markéta Popelářová

DOPRAVA

Do Heidelbergu se dostanete nejlépe „po zemi“. Za přímý autobusový spoj zaplatíte kolem 700 Kč. Čím dříve si jízdenku koupíte, tím lépe – cena na poslední chvíli samozřejmě stoupá. S velkým předstihem lze jízdenky pořídit už za 500 Kč, pokud však budete rezervovat jen den předem, může se cena vyšplhat až ke dvojnásobku. Doba jízdy je 7 hodin a každý den je k dispozici hned několik spojů různých dopravců. Na lince operují například ICBus (autobusy Německých drah), Euro lines či Flixbus.

Je zde taky několik firem, které nabízejí pronájem kola. Já jsem si kolo pronajala u Swapfiets. Se studentskou kartou je možné využít zvýhodněné ceny – 2 měsíce můžete mít kolo za 10 € na měsíc. Od 3. měsíce je pronájem sice dražší, ale je to jen cca 17 €. Pronájem lze samozřejmě zrušit, jen je potřeba to nahlásit, jinak se platba na následující měsíc strhne z účtu automaticky. Výhodou je také to, že servis kola je v ceně. A kola mají hezký design.

Silvie 

Doprava po městě

Heidelberg je rájem běžců a hlavně cyklistů. Cyklistika je v Heidelbergu všudypřítomná a jedná se o levný a praktický způsob dopravy. Kolo si lze přivézt z Čech nebo výhodně zakoupit „ojetý“ kus přímo a místě. Někteří erasmáci uvádějí, že je jízda na kole v Heidelbergu pohodlnější než MHD. Pokud však cyklistice neholdujete, nebo si chcete alespoň v zimních měsících dopřát sucho a teplo vozů městské hromadné dopravy, jízdenka na období šesti měsíců (tzv. semester-ticket) vás vyjde na 170 euro a vztahuje se na celý region Baden-Würtemberg – naskýtá se Vám tak zároveň skvělá příležitost k výletům po okolí. Jízdenku je možné zakoupit i prostřednictvím aplikace RNV Handy Ticket, kde získáte menší slevu na kupón a můžete ji zároveň používat k vyhledávání spojů.  

UBYTOVÁNÍ

Ceny kolejí začínají na 200 eurech. Pokoje jsou vždy jen pro jednu osobu. V Německu obecně není zvykem sdílení pokoje ani při ubytování v soukromí. Koleje nejsou příliš zařízené – najdete zde pouze postel, stůl, skříň a případně vybavení, které zde zanechali předchozí nájemníci. Pokoj může sdílet kuchyň s další buňkou, nebo mít vlastní – tomu odpovídá cena. Pokud chcete získat ubytování na koleji, je důležité vyplnit registrační formulář pro kolej včas – nejlépe jakmile jej obdržíte, jinak je možné, že ubytování nezískáte a bude třeba bydlet jinde – dost možná za méně příznivých finančních podmínek.

Někteří studenti, uvádějí že sehnali bydlení v soukromí i pod 200 euro, jedná se však spíš o raritu, je lepší počítat s vyšší částkou. Ubytování v soukromí navíc často vyžaduje cestování do Heidelbergu na schůzky s pronajímateli, jejichž výsledek samozřejmě není dopředu vůbec jistý. Někteří studenti uvádějí, že museli pohovor absolvovat s několika různými pronajímateli/spolubydlícími, než se jim podařilo získat vyhovující bydlení. Proto je třeba shánět ubytování včas, nebo se smířit s tím, že první týdny pobytu možná strávíte například v hostelu.

Cena v soukromí je průměrně tak 350 euro. Existují stránky na webu, skupiny na Facebooku, kde se zkrátka hledá, až se najde. Pravdou je, že v Heidelbergu opravdu je shortage ubytování.

Markéta

tlacitka (2).png

Někteří mohou mít štěstí a domluví se s místním studentem, který také zrovna vyjíždí na erasmus. Poskytne mu svůj pokoj, který někdy nechá i vybavený, a ještě s kolem.

Pája

Jak získat kolej?

Od Uni HD jsme dostali informační e-mail s příslušnými formuláři, které bylo potřeba vyplnit a zaslat poštou. Údajně to funguje tak, že kdo dřív přijde, ten dřív mele, je tedy důležité jednat rychle. Ve formuláři je možnost vybrat si ze 3 druhů bydlení; liší se cenou a zřejmě tedy i kvalitou, nicméně všechny pokoje jsou samostatné.

V letních měsících probíhá zpětná vazba od Uni, zda vám přidělili pokoj. Pokud ano, je třeba nejprve podepsat nějaké potvrzení, že o místo opravdu máte zájem, a poslat to mailem. Pak teprve dostanete mailem nájemní smlouvu s informacemi, kde budete bydlet a kolik budete platit.

Pak je potřeba uhradit první nájem + kauci (450 €) + nějaký správní poplatek (asi 30 €) do určitého data; tuším, že to bylo někdy v polovině září. Jakmile Uni dostane peníze na účet, napíše mailem potvrzení a pokoj je rezervován.

Je to sice hrůza lejster, ale aspoň máte jistotu bydlení.

Já jsem si vybrala nejlevnější variantu, a taky jsem ji dostala, bydlím v patrně nejlevnější koleji v HD, je to na ní taky vidět, je to takový klasický panelák, na jaké jsme zvyklí z Prahy, kuchyň je velká a sdílí nás ji cca 10, sprchy jsou na chodbě. Ale je tu čisto a všichni jsou milí!

Silvie

FINANCE

Německo je členem skupiny států s „průměrnými životními náklady“ a pro studijní pobyty je tak pro vás vyčleněno stipendium 450 euro měsíčně. Výše životních nákladů se pochopitelně různí případ od případu. Některým erasmákům stipendium na pokrytí nákladů stačilo, ale je to spíš výjimečné. Většinou studenti uvádějí, že jim vystačilo na 50-70 % nákladů, je tedy třeba spíše počítat s dalším zdrojem financování či s brigádou v místě.

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

Láska k univerzitě v tomto případě nepochybně prochází i žaludkem. Podobě jako všichni před vámi, i vy si určitě zamilujete místní Marstall menzu. Výborná jídla, pestré saláty a bufetové stoly poskytují luxusní stravu za ceny, které v Německu hned tak neuvidíte – najíte se tu i za 3 eura. Jste vegetariáni, vegani, nebo máte ze zdravotních důvodů specifickou dietu? Nemusíte se vůbec bát, pozornost k různým druhům strávníků je tu samozřejmostí. Menza je navíc místem setkávání studentů a jedním z center studentského života. Můžete se zde najíst od 11:00 do 22:00 a na baru je možné si objednat něco k pití až do půlnoci. Zavřeno je jenom v neděli.

 

Ve městě můžete navštívit muzeum lékárenství, proslulou Philosophenweg (filosofovu cestu) nebo také místní ZOO – každý si přijde na své.

Heidelberg má také velmi výhodnou polohu – nachází se jen 7 hodin jízdy od Prahy, přičemž autobusy vyjíždějí několikrát denně. Co by kamenem dohodil leží metropole Fankfurt. Kromě poznávání samotného města můžete využít i výhodné lety do celého světa, které nabízí místní letiště. Cesta do Frankfurtu trvá zhruba hodinu, vypravit se na ni můžete využít můžete autobusem i vlakem.

Heidelberg je však ideální výchozí bod pro cesty po Evropě – můžete se odtud podívat do francouzského Štrasburku – cesta trvá jen dvě hodiny a za zpáteční jízdenku zaplatíte 300 - 400 Kč. Navštívit zde můžete památky UNESCO i Evropský parlament. Blízko je to také do Švýcarska nebo Belgie.

8

7

6

5

Univerzita v Heidelbergu je prestižní akademickou institucí s dlouhou historií a vysokými akademickými standardy. Někdy bývá město přirovnáván ke klasickým anglickým univerzitním městům jako je Oxford nebo Canbridge, zároveň se však může pochlubit skvělou mladistvou a tvůrčí atmosférou a podporou studentského života.

Heidelberg je půvabné a v pravdě univerzitní město s dominantním hradem. Během druhé světové války nebylo jako jedno z mála německých měst bombardováno, a tak se bez úhony zachovalo jeho historické centrum. Studenti tvoří značnou část obyvatel - celé město je v podstatě jeden velký studentský kampus.

Je to malé město. To někomu nevyhovuje, ale oproti Praze je to příjemná změna. Opravdu všude se dá dostat na kole a taky často potkáte známé. Minulý týden jsem na zastávce autobusu potkala známého, kousek jsme spolu jeli, pak vystoupil. O něco později přistoupil další známý. Pak jsem šla do menzy a potkala tam třetího známého, se kterým jsem povečeřela. A tak to chodí v Heidelbergu

Silvie

Univerzita se pyšní krásnou historickou knihovnou, kde se propadnete zpět v čase a můžete obdivovat prostory, které jsou už po staletí zasvěceny vědění a kudy doslova procházely dějiny vzdělanosti.

Město je jako stvořené k cyklistice, která tu není pouze sportem, ale také nejrozšířenějším způsobem dopravy. Podnikat můžete i romantické procházky podél řeky s malebnými panoramaty zřícenin.

KAM DÁL?

International Students Office
Seminarstrasse 2
69117 Heidelberg
Phone: +49 6221 54-5454
E-mail: studium@uni-heidelberg.de

FACEBOOKOVÉ STRÁNKY HEIDELBERSKÝCH ERASMÁKŮ:

https://www.facebook.com/groups/HBIGS/

ZAUJAL TĚ HEIDELBERG? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

Kde leží Heidelberg?

FOTOGALERIE

Článek vznikl v spolupráci s našimi Heidelberskými blogerkami

SYLVIE

KUČERÁKOVÁ

tlacitka (2).png

MARKÉTA

POPELÁŘOVÁ

PAVLÍNA

CHLADOVÁ

Další čtení o Heidelbergu:

Logo-4eu+.png

Univerzita je součástí aliance 4EU+, díky tomu sem mohou vyrazit studenti všech fakult UK. Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě 

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

HYDRA

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

HYDRA

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

HYDRA

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

doba jízdy/letu

24

3:30

/

HYDRA

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

HYDRA

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

HYDRA

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

HYDRA

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

doba jízdy/letu

4:30

1:00

/

HYDRA

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

doba jízdy/letu

/

HYDRA

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

HYDRA

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

HYDRA

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

doba jízdy/letu