top of page

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

free-mover

mobilita, kterou si ušiješ na míru!

Zjistil(a) jsi, že tvá vysněná univerzita není v naší nabídce? A ty přesto sníš o tom jednou navštívit její kampus jako výměnný student? Režim "free-mover" je splněným snem i pro náročné. Vyžaduje však obrovskou samostatnost

2FB68DEF-2C23-4D02-9089-8C1C21411290.png

co se dozvíš?

obsah

závěrečné zprávy🗒️ 

přečti si, jaké jsou zkušenosti absolventů Erasmu

👉🏻

informace na fakultáchℹ️ 

prozkoumej instrukce k Erasmu na své fakultě 

👉🏻

často kladené dotazy

máme pro tebe odpovědi na nejčastější otázky uchazečů

👉🏻

Kdo je free-mover a proč bych to měl(a) být já? 🤔

Free-mover je student, který vyjede do zahraničí mimo rámec existujících výměnných nebo stipendijních programů, tedy na vlastní pěst.

 

Hlavní výhodou je, že si tak můžeš vybrat prakticky jakoukoliv zahraniční univerzitu, o kterou máš zájem, stanovit si vlastní dobu pobytu a domluvit si vlastní studijní plán. Není žádné výběrko na domácí fakultě - tohle je tvoje mise a ty jsi jediným kandidátem. 

Nevýhodou je větší administrativní zátěž, protože celý výjezd si musíš zařídit sám/sama a nemůžeš jet podle zavedeného postupu našich klasických programů jako je Erasmus nebo meziuniverzitní dohody. Ani zaměstnanci na zahraničních odděleních tvé fakulty nebo na rektorátu ti nebudou schopní ti pomoci se záležitostmi, které budeš nejspíš řešit. Budeš na to do značné míry sám/sama. Univerzity navíc za tento typ pobytu obvykle požadují školné, zároveň však někdy nabízejí také stipendijní programy, které jej mohou částečně nebo i zcela pokrýt.

Háček je v načasování ⏱️

Zařídit si zahraniční studium na vlastní pěst je časově náročný proces. Musíš si vyhledat všechny potřebné informace a může se také stát, že budeš relativně dlouho čekat, než ti někdo z univerzity odpoví na tvé dotazy. No a taky se může stát, že odpovědi se ti vůbec nedostane😥. Poměrně dlouho (řádově měsíce) trvá procedura přijímacího řízení nebo žádosti o stipendium. Další čas také zabere vypracování a zařizování všech podkladů pro studium (tj. motivační dopisy, doporučující dopisy a tak podobně).

Kde hledat informace?🔎

Některé univerzity mají na svých stránkách zvláštní sekci určenou zahraničním studentům (free-moverům), není to ale zdaleka pravidlem a častěji se setkáš s tím, že jsou informace rozptýlené na různých místech webových stránek, nebo mohou také úplně chybět. V takovém případě tě čeká nepříjemné kolečko dotazování, e-mailování a telefonování.                     

víš, že...

Pokud ses již rozhodl(a) pro výzkumný nebo studijní pobyt v konkrétní zemi, můžeš využít odkazy na národní akademické informační portály některých zemí či stipendijní programy podporující výzkumné pobyty v těchto zemích. Většina národních portálů uvádí seznamy univerzit a vysokých škol v dané zemi, popis systému vysokého školství, praktické informace o životě, studiu a výzkumu a informace o stipendiích pro zahraniční studenty.

Mrkni se na pár užitečných odkazů: 
👉🏻 Evropské země,  👉🏻USA 👉🏻Kanada 👉🏻Austrálie 👉🏻Japonsko 👉🏻Taiwan

F4CF2D26-2029-4606-AC67-2DD8A2997981.png
Jak pořešit finance? 🤑

Univerzita po tobě bude pravděpodobně požadovat školné, jehož výše může být na první pohled trochu děsivá. Nemusíš se ale hned lekat – zahraniční školy často disponují různými finanční zdroji, stipendii, dotacemi či granty. Pokud jsi schopen/schopna nabídnout své vědomosti a schopnosti v daném oboru, můžeš zkusit požádat o přímou finanční dotaci. Někdy je také možné si na univerzitě přivydělat formou brigády.

Pomoci může i Karlovka. Můžeš si požádat o finanční podporu ze zdrojů své fakulty, nebo univerzity (např. Fond mobility) nebo využít nabídky různých nadací, grantových agentur a dalších institucí podporujících studentskou mobilitu.

Pojedeš? Takhle je třeba postupovat!   
1) Pořádně si to celé rozmysli