
Erasmus +
ULTIMÁTNÍ PRŮVODCE
Ahoj!
Vítej v ultimátním průvodci světem Erasmu na Univerzitě Karlově. Rádi Tě tu vidíme!
Láká Tě studium v některé z evropských univerzit? Tady Ti nabízíme veškeré informace, které potřebuješ k úspěšnému výjezdu do zahraničí!
Erasmus je největším programem mobility, který na Karlovce máme. Ročně s ním posíláme přibližně 1300 studentů na více než 800 partnerských vysokých škol. Za dobu svého fungování (od roku 1987) vyslal Erasmus na výměnu více než 4 miliony studentů.
.png)
co se dozvíš?
obsah
závěrečné zprávy🗒️
přečti si, jaké jsou zkušenosti absolventů Erasmu
👉🏻
informace na fakultáchℹ️
prozkoumej instrukce k Erasmu na své fakultě
👉🏻
často kladené dotazy❓
máme pro tebe odpovědi na nejčastější otázky uchazečů
👉🏻
Jak to funguje? 🤔
Do programu Erasmus je zapojeno 33 „programových zemí“ tj.:
Členské státy Evropské unie:
Belgie, Bulharsko, Dánsko, Německo, Estonsko, Irsko, Řecko, Španělsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Švédsko (a samozřejmě i Česká republika, do které pochopitelně „cestovat“ nemůžeš :-) )
+
Programové země mimo EU
Republika Severní Makedonie, Srbsko, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Turecko
Výměna funguje recipročně – dvě instituce (univerzity, fakulty, katedry nebo ústavy) uzavřou smlouvu o tom, že si budou v rámci Erasmu vyměňovat studenty. Výměna tedy probíhá oběma směry. Předem se také dohodnou na maximálním počtu studentů, které by si chtěli vyměnit.
Studenti dostávají na svůj výjezd finanční příspěvek formou stipendia. Jeho výše se liší v závislosti na cílové zemi. Aktuálně máme dvě kategorie zemí a dvě výše stipendií. Jak vypadá stipendium pro zemi, na kterou máš zálusk Ty, se můžeš podívat v tabulce níže.
Studenti na výměně chodí na přednášky a semináře, skládají zkoušky a sbírají kredity. Minimální počet kreditů, které musíš získat, stanovuje Opatření rektora č. 34/2015 které hovoří o 20 kreditech za semestr v rámci bakalářského studijního programu a 15 kreditech za semestr v rámci magisterského studijního programu. Děkanky a děkani jednotlivých fakult však v některých případech můžou počet kreditů nad toto minimum ještě navýšit vlastním nařízením, proto se podívej především web své fakulty, případně můžeš kontaktovat svého fakultního koordinátora (obojí najdeš v seznamu kontaktů).
Kromě studia však můžeš také poznávat hostitelskou zemi, učit se její jazyk, objevovat zvyklosti „domorodců“, a především potkávat nové lidi a přátelit se. Každý Erasmus je takovou malou „globální vesničkou“ - potkáš tu studenty z celé Evropy i ze světa, a naučíš se spoustu nových věcí i mimo posluchárny a laboratoře.
Kdo může vyjet?🧍❓
Na praktickou stáž mohou vycestovat studenti bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu v prezenční i kombinované formě studia. Hlásit se mohou studenti jakéhokoliv věku a národnosti. Hlásit se můžeš už od 1. ročníku studia. Po celou dobu pobytu v zahraničí musíš být zapsán(a) ke studiu na UK.
Na jak dlouho můžeš vyjet? ⌛
Minimální doba trvání studijního pobytu je 3 měsíce, maximální pak 12 měsíců. Tato maximální doba výjezdu je společná také pro další projekty Erasmu+, tedy Mezinárodní kreditovou mobilitu a Praktické stáže Erasmus+. Můžeš tedy výjezdy i kombinovat – například vyjet na semestr na Erasmus a na další semestr na kreditovou mobilitu, nebo na praktickou stáž. Platí ale, že tvoje doba výjezdu ve všech těchto programech dohromady nesmí překročit 12 měsíců na jednom stupni studia (tedy bakalářském, magisterském nebo doktorském stupni).
Pro koho je pobyt vhodný? 🧮
Studijní pobyt Erasmus+ je pro Tebe vhodný, pokud jsi vždycky chtěl(a)...
👉🏻 vědět, jaké to je studovat na prastaré univerzitě v Coimbře, kde se dodnes nosí univerzitní hábity🧙🏻,
👉🏻 projít se po chodbách univerzity v Padově, kudy kráčel i Galileo Galilei 🌎,
👉🏻 poznat inovativní a světově proslulý finský vzdělávací systém 👩🏫, na jedné z místních mimořádně kvalitních a zároveň přátelských univerzit s domáckou atmosférou,
👉🏻 zažít, jaká je skutečná Varšava mimo stín své tísnivé minulosti 🇵🇱,
👉🏻 žít si svůj studentský život v Paříži🥐, městě spisovatelů a básníků,
👉🏻 projet se po přednášce se psím spřežením🐕.
👉🏻 vidět polární záři 🌌,
👉🏻 zajít si na Vídeňskou kávu ☕ nebo na pravé řecké souvlaki.
Erasmus je neopakovatelný zážitek. Nemůžeme Ti říct, jaký bude ten Tvůj, protože pro každého studenta je jiný, ale víme, že bude výjimečný.
Je to dobrodružství, zkušenost a jedinečný životní zážitek. Chceš se dozvědět víc? Stačí číst dál! 👇
Stipendium 🤑
Výše stipendií pro jednotlivé země je následující:

víte, že...
…stipendia Erasmus jsou v České republice jedněmi z nejvyšších v celé Evropě a studenti ze zemí s mnohem vyšším HDP se musí spokojit se stipendii řádově o desítky i stovky eur nižšími? Například studenti v Nizozemsku dostávají aktuálně granty téměř poloviční.

Jak pořešit finance?
Cenu své Erasmus+ praktické stáže můžeš dost ovlivnit výběrem cílové země – do Irska, na Island či do Norska to táhne skoro každého, je ale třeba počítat s tím, že v těchto destinacích ti jinak štědré stipendium pokryje sotva polovinu životních nákladů. Naopak v zemích jako je Slovinsko, Polsko nebo Řecko bude stipendium dost možná úplně stačit a vyjít se dá i v zemích na západ od nás, pokud se budeš držet pravidla, že je lepší volit instituce v menších městech a zásadně se vyhnout městům hlavním.
Zajímavým nástrojem pro orientaci a srovnání (nejen) životních nákladů je webovka numbeo.com, kde se dozvíš o kolik to bude „tam“ levnější nebo dražší než v Praze.
Pojedeš? Takhle je třeba postupovat!
1) Vyber si univerzitu
Nejdůležitějším krokem v celém procesu je pravděpodobně už samotný výběr univerzity.
Seznam partnerských institucí, se kterými tvá fakulta, katedra nebo ústav spolupracuje, najdeš na webu fakulty.
Můžeš si podat až 3 přihlášky, a to umožňuje vybírat strategicky – zkusit štěstí na opravdu žádané a prestižní univerzitě, ale zároveň „to jistit“ i přihláškou na univerzitu, kde je zájem menší, a tudíž větší šance se dostat.
Univerzitu si vybírej hlavně podle studijní nabídky! Při výběrovém řízení nás zajímá především to, v čem bude pobyt na vybrané univerzitě prospěšný pro Tvé studium a pro rozvoj Tvých akademických dovedností. Proto vybírej univerzitu podle toho, aby pasovala do Tvého studijního plánu, a ideálně jej i nějakým způsobem obohatila.
Pokud si nejsi výběrem jistý/á, neboj se napsat přímo na zahraniční univerzitu a zeptat se na to, co tě zajímá. Pomocnou ruku ti v této oblasti může nabídnout i garant tvého studijního programu nebo vyučující, a rozhodně se vyplatí přečíst si také dojmy absolventů Erasmu v naší databázi MEDA, nebo na stránkách Domu zahraniční spolupráce.
Jak jsi na tom s jazykem?
Většina studentů si jako jazyk studia volí angličtinu namísto jazyka hostitelské země. Výjimku tvoří především Německo a Francie, kde je většinou nutné studovat v domácím jazyce. Je důležité na to dávat pozor při výběru předmětů a raději si dvakrát ověřit existenci kurzů v angličtině. Pozor je však třeba dávat i ve Španělsku, Portugalsku a dalších zemích, kde se někdy stává, že je student nepříjemně překvapen nutností studovat v domácím jazyce, který často nezná.
Co se týče jazyka studia, doporučujeme jej ovládat alespoň na úrovni B2. Budeš z něj před výjezdem skládat jazykovou zkoušku OLS. Můžeš si jejím prostřednictvím ověřit, jak na tom jsi. O této zkoušce si ale více povíme později.
Jazyk hostitelské země není třeba ovládat, pokud to není zároveň Tvůj jazyk studia. Rozhodně ale není od věci se v něm trochu pocvičit a naučit se alespoň pár základních frází, aby ses v hostitelské zemi alespoň trochu domluvil/a.
FAQ k výběru univerzity
Kolik přihlášek si mohu podat? A jak poznáte, o kterou univerzitu stojím nejvíc?
Každý student si může podat až 3 přihlášky na Erasmus v univerzitní online aplikaci. Jejich prioritu obvykle určuje pořadí, ve kterém byly podány a je tedy třeba, abys podal(a) přihlášku na univerzitu o kterou nejvíce stojíš jako první. Pořadí lze poznat podle čísla přihlášky, které je vygenerováno v okamžiku založení. Některé fakulty však požadují označení přihlášky jako preferované jiným způsobem.
Můžu jet na Erasmus do země svého původu?
Zakázané to není, ale jak by řekl Ross z Přátel: „Nevidíme to rádi“. V rámci výběrového řízení má taková přihláška nejmenší prioritu a mnohem menší šanci na úspěch než přihlášky studentů, kteří míří objevovat nové země a kultury.
Mohu jet na Erasmus i do země, která není členem EU?
Součástí programu Erasmus+ jsou i země, které nejsou členy EU. Jedná se o takzvané Non-EU program countries, tedy o Severní Makedonii, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Srbsko, a Turecko. Během přechodného období byla mezi tyto země zařazena i Velká Británie.
Do těchto zemí funguje mobilita stejně, jako v případě partnerských zemí EU a jako vyjíždějící student rozdíl nepoznáš. Do zemí mimo Evropu je možné vyjet pomocí kreditové mobility nebo na základě jiných programů mimo Erasmus – meziuniverzitních a mezifakultních dohod, letních škol nebo jako free mover.
2) Přihlas se ve webové aplikaci
Přihlášku je třeba vyplnit ve webové aplikaci. Stačí se přihlásit pod svým studentským číslem a heslem, podobně jako do SIS. Číslo najdeš také na svém ISICu pod fotografií.
Webová aplikace pro založení přihlášek na studijní pobyty programu Erasmus+ ZS a LS se každoročně otevírá 15.2. Termíny konání jednotlivých výběrových řízení ale stanoví fakulta nebo její součást (katedra, ústav, institut), je potřeba si tedy hlídat termín, který pro tebe platí!
FAQ k online aplikaci
Kdo je "kontaktní osoba v případě nouze"?
Kontaktní osobě dáme vědět v případě, že by se ti stalo nějaké neštěstí nebo pokud by v zemi, kam jsi vyjel(a), došlo k mimořádné události a nám by se nedařilo se s tebou spojit. Doporučujeme proto do této části přihlášky vyplňovat kontakt na jednoho z rodičů nebo na partnera či partnerku, zkrátka někoho, kdo je ti velmi blízký. Naopak není možné do této kolonky vyplnit kontakt na sebe!
Jak mám do přihlášky vyplnit termín výjezdu, když jej ještě přesně neznám? Můžu jej později změnit?
Termín výjezdu můžeš sám (sama) měnit jen v rozpracované přihlášce, jakmile ji uzavřeš, termín už může měnit pouze fakultní koordinátor, který tak učiní na základě akceptačního dopisu ze zahraniční univerzity. Počítá se tedy s tím, že když přihlášku zakládáš, udáváš pouze přibližný termín. Termíny jsou pevné od okamžiku, kdy je studentovi vygenerováno rozhodnutí o udělení stipendia.
Musím do přihlášky na studijní pobyt vyplnit všechny předměty?
Ano. Do přihlášky je třeba vyplnit všechny předměty, včetně jazykového kurzu nebo nepovinných předmětů, a to i v případě, že si je nechceš po návratu nechat na UK uznat.
3) Výběrko
Výběrové řízení probíhá na každé fakultě a v případě některých fakult taky na každé katedře nebo ústavu trochu jinak. Někde se setkáš s výběrkem ve formě pohovoru s komisí, většinou se však jedná o posouzení zaslaných podkladů. Velkou roli hrají na všech fakultách studijní výsledky, kromě nich budeš nejspíš potřebovat také životopis, motivační dopis, doklad o znalosti jazyka a studijní plán. Konkrétní požadavky k výběrku si ověř na webu své fakulty/katedry nebo ústavu.
FAQ k výběrku
Jaké podklady budu potřebovat k výběrovému řízení?
Stejně jako termíny výběrového řízení, i požadované dokumenty se liší v závislosti na tvé fakultě, popřípadě i katedře nebo ústavu. Někde tě čeká ústní pohovor, jinde jsou studenti hodnoceni jen na základě zaslaných dokumentů. Některé fakulty požadují motivační dopis, nebo doporučující dopis pedagoga, jinde tyto dokumenty potřebovat nebudeš. Všude se však setkáš s požadavkem na výpis studijních výsledků a s požadavkem připravit si svůj studijní plán na partnerské univerzitě a zdůvodnit ho. Detailní informace vždycky najdeš na stránkách své fakulty, případně katedry nebo ústavu a můžeš také kontaktovat svého fakultního (katederního/ústavního) koordinátora.