top of page

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

Erasmus +

ULTIMÁTNÍ PRŮVODCE

Ahoj! 

Vítej v ultimátním průvodci světem Erasmu na Univerzitě Karlově. Rádi Tě tu vidíme! 

Láká Tě studium v některé z evropských univerzit? Tady Ti nabízíme veškeré informace, které potřebuješ k úspěšnému výjezdu do zahraničí! 

 

Erasmus je největším programem mobility, který na Karlovce máme. Ročně s ním posíláme přibližně 1300 studentů na více než 800 partnerských vysokých škol. Za dobu svého fungování (od roku 1987) vyslal Erasmus na výměnu více než 4 miliony studentů. 

king charles-02 (1).png

co se dozvíš?

obsah

závěrečné zprávy🗒️ 

přečti si, jaké jsou zkušenosti absolventů Erasmu

👉🏻

informace na fakultáchℹ️ 

prozkoumej instrukce k Erasmu na své fakultě 

👉🏻

často kladené dotazy

máme pro tebe odpovědi na nejčastější otázky uchazečů

👉🏻

ViaErasmus! ❔

Nové webové rozhraní ViaErasmus! pro vyjíždějící studenty jedoucí do zahraničí v rámci programu Erasmus+, které poskytuje aktuální informace a odpovědi na nejčastější otázky.

Jak to funguje? 🤔

Do programu Erasmus je zapojeno 33 „programových zemí“ tj.:  

Členské státy Evropské unie: 

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Německo, Estonsko, Irsko, Řecko, Španělsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Švédsko (a samozřejmě i Česká republika, do které pochopitelně „cestovat“ nemůžeš :-) ) 

+

Programové země mimo EU 

Republika Severní Makedonie, Srbsko, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Turecko 

Výměna funguje recipročně – dvě instituce (univerzity, fakulty, katedry nebo ústavy) uzavřou smlouvu o tom, že si budou v rámci Erasmu vyměňovat studenty. Výměna tedy probíhá oběma směry. Předem se také dohodnou na maximálním počtu studentů, které by si chtěli vyměnit.  

 

Studenti dostávají na svůj výjezd finanční příspěvek formou stipendia. Jeho výše se liší v závislosti na cílové zemi. Aktuálně máme dvě kategorie zemí a dvě výše stipendií. Jak vypadá stipendium pro zemi, na kterou máš zálusk Ty, se můžeš podívat v tabulce níže.  

 

Studenti na výměně chodí na přednášky a semináře, skládají zkoušky a sbírají kredity. Minimální počet kreditů, které musíš získat, stanovuje Opatření rektora č. 34/2015 které hovoří o 20 kreditech za semestr v rámci bakalářského studijního programu a 15 kreditech za semestr v rámci magisterského studijního programu. Děkanky a děkani jednotlivých fakult však v některých případech můžou počet kreditů nad toto minimum ještě navýšit vlastním nařízením, proto se podívej především web své fakulty, případně můžeš kontaktovat svého fakultního koordinátora (obojí najdeš v seznamu kontaktů). 

 

Kromě studia však můžeš také poznávat hostitelskou zemi, učit se její jazyk, objevovat zvyklosti „domorodců“, a především potkávat nové lidi a přátelit se. Každý Erasmus je takovou malou „globální vesničkou“ - potkáš tu studenty z celé Evropy i ze světa, a naučíš se spoustu nových věcí i mimo posluchárny a laboratoře.  

Kdo může vyjet?🧍❓

Na praktickou stáž mohou vycestovat studenti bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu v prezenční i kombinované formě studia. Hlásit se mohou studenti jakéhokoliv věku a národnosti.  Hlásit se můžeš už od 1. ročníku studia. Po celou dobu pobytu v zahraničí musíš být zapsán(a) ke studiu na UK.                           

Na jak dlouho můžeš vyjet? 

Minimální doba trvání studijního pobytu je 2 měsíce, maximální pak 12 měsíců. Tato maximální doba výjezdu je společná také pro další projekty Erasmu+, tedy Mezinárodní kreditovou mobilitu a Praktické stáže Erasmus+. Můžeš tedy výjezdy i kombinovat – například vyjet na semestr na Erasmus a na další semestr na kreditovou mobilitu, nebo na praktickou stáž. Platí ale, že tvoje doba výjezdu ve všech těchto programech dohromady nesmí překročit 12 měsíců na jednom stupni studia (tedy bakalářském, magisterském nebo doktorském stupni).

Pro koho je pobyt vhodný? 🧮

Studijní pobyt Erasmus+ je pro Tebe vhodný, pokud jsi vždycky chtěl(a)...

👉🏻 vědět, jaké to je studovat na prastaré univerzitě v Coimbře, kde se dodnes nosí univerzitní hábity🧙🏻,

👉🏻 projít se po chodbách univerzity v Padově, kudy kráčel i Galileo Galilei 🌎,

👉🏻 poznat inovativní a světově proslulý finský vzdělávací systém 👩‍🏫, na jedné z místních mimořádně kvalitních a zároveň přátelských univerzit s domáckou atmosférou,

👉🏻 zažít, jaká je skutečná Varšava mimo stín své tísnivé minulosti 🇵🇱,

👉🏻 žít si svůj studentský život v Paříži🥐, městě spisovatelů a básníků,

👉🏻 projet se po přednášce se psím spřežením🐕.

👉🏻 vidět polární záři 🌌,

👉🏻 zajít si na Vídeňskou kávu ☕ nebo na pravé řecké souvlaki. 

 

Erasmus je neopakovatelný zážitek. Nemůžeme Ti říct, jaký bude ten Tvůj, protože pro každého studenta je jiný, ale víme, že bude výjimečný.

Je to dobrodružství, zkušenost a jedinečný životní zážitek. Chceš se dozvědět víc? Stačí číst dál! 👇

Stipendium 🤑

Výše stipendií pro jednotlivé země je následující:

tabulka_stipendium.png

Jaké možnosti mají studenti s omezenými příležitostmi?

Každoročně na Erasmus do zahraniční vyjíždí přes tisíc studentů a jednou z hlavních  priorit programu je individuální přístup a respekt ke specifickým potřebám každého zájemce, ať už se jedná o zdravotní, fyzické, duševní či socioekonomické znevýhodnění. Nejdůležitější je chuť a odhodlání vyjet!

Potřebuješ si s sebou vzít asistenta? Je pro tebe nutné se pravidelně vracet do ČR k lékaři? Držíš bezlepkovou dietu? Cestuješ do zahraničí se svým dítětem? Vzhledem k jedinečnosti každého požadavku se  jako nejlepší volba do začátku nabízí individuální konzultace, během které se dozvíš vše potřebné a budeš mít možnost si vyjasnit případné pochybnosti! 

Nad vhodnými modifikacemi tvého pobytu se můžeš poradit s odborníky v Centru Carolina, nebo využít konzultace s kontaktní osobou pro specifické potřeby přímo na fakultě. Administrativní stránku žádosti o finanční podporu v důsledku zdravotního či socioekonomického znevýhodnění ti pomůže vyřídit Pavel Knap z Evropské kanceláře OZV RUK.

19_edited.png

I když se ti může na první pohled zdát, že zrovna tvá situace je pro výjezd do zahraničí nepřekonatelnou překážku, věř, že v ní lze vidět i příležitost! Za více než 20 let fungování Erasmu na UK do zahraničí vyjela řada studentů s různým druhem a stupněm znevýhodnění. Nejen že tím získali cennou životní zkušenost, ale zároveň dodali motivaci dalším zájemcům, kteří by si možná jinak na Erasmus netroufli!

víte, že...

…stipendia Erasmus jsou v České republice jedněmi z nejvyšších v celé Evropě a studenti ze zemí s mnohem vyšším HDP se musí spokojit se stipendii řádově o desítky i stovky eur nižšími? Například studenti v Nizozemsku dostávají aktuálně granty téměř poloviční. 

Jak pořešit finance?

Cenu své Erasmus+ praktické stáže můžeš dost ovlivnit výběrem cílové země – do Irska, na Island či do Norska to táhne skoro každého, je ale třeba počítat s tím, že v těchto destinacích ti jinak štědré stipendium pokryje sotva polovinu životních nákladů.  Naopak v zemích jako je Slovinsko, Polsko nebo Řecko bude stipendium dost možná úplně stačit a vyjít se dá i v zemích na západ od nás, pokud se budeš držet pravidla, že je lepší volit instituce v menších městech a zásadně se vyhnout městům hlavním.  

 

Zajímavým nástrojem pro orientaci a srovnání (nejen) životních nákladů je webovka numbeo.com, kde se dozvíš o kolik to bude „tam“ levnější nebo dražší než v Praze.  

Pojedeš? Takhle je třeba postupovat!   
1) Vyber si univerzitu

Nejdůležitějším krokem v celém procesu je pravděpodobně už samotný výběr univerzity.  

Seznam partnerských institucí, se kterými tvá fakulta, katedra nebo ústav spolupracuje, najdeš na webu fakulty.  

Můžeš si podat až 3 přihlášky, a to umožňuje vybírat strategicky – zkusit štěstí na opravdu žádané a prestižní univerzitě, ale zároveň „to jistit“ i přihláškou na univerzitu, kde je zájem menší, a tudíž větší šance se dostat.  

 

Univerzitu si vybírej hlavně podle studijní nabídky! Při výběrovém řízení nás zajímá především to, v čem bude pobyt na vybrané univerzitě prospěšný pro Tvé studium a pro rozvoj Tvých akademických dovedností. Proto vybírej univerzitu podle toho, aby pasovala do Tvého studijního plánu, a ideálně jej i nějakým způsobem obohatila.  

 

Pokud si nejsi výběrem jistý/á, neboj se napsat přímo na zahraniční univerzitu a zeptat se na to, co tě zajímá. Pomocnou ruku ti v této oblasti může nabídnout i garant tvého studijního programu nebo vyučující, a rozhodně se vyplatí přečíst si také dojmy absolventů Erasmu v naší databázi DAMO.

Jak jsi na tom s jazykem? 

Většina studentů si jako jazyk studia volí angličtinu namísto jazyka hostitelské země. Výjimku tvoří především Německo a Francie, kde je většinou nutné studovat v domácím jazyce. Je důležité na to dávat pozor při výběru předmětů a raději si dvakrát ověřit existenci kurzů v angličtině. Pozor je však třeba dávat i ve Španělsku, Portugalsku a dalších zemích, kde se někdy stává, že je student nepříjemně překvapen nutností studovat v domácím jazyce, který často nezná.  

Co se týče jazyka studia, doporučujeme jej ovládat alespoň na úrovni B2. Své znalosti si můžeš otestovat a případně i rozšířit pomocí kurzů EU Academy, o kterých se ještě zmíníme níže. 

Jazyk hostitelské země není třeba ovládat, pokud to není zároveň Tvůj jazyk studia. Rozhodně ale není od věci se v něm trochu pocvičit a naučit se alespoň pár základních frází, aby ses v hostitelské zemi alespoň trochu domluvil/a.  

FAQ k výběru univerzity
Kolik přihlášek si mohu podat? A jak poznáte, o kterou univerzitu stojím nejvíc?

Každý student si může podat až 3 přihlášky na Erasmus v univerzitní online aplikaci. Jejich prioritu obvykle určuje pořadí, ve kterém byly podány a je tedy třeba, abys podal(a) přihlášku na univerzitu o kterou nejvíce stojíš jako první. Pořadí lze poznat podle čísla přihlášky, které je vygenerováno v okamžiku založení. Některé fakulty však požadují označení přihlášky jako preferované jiným způsobem.

Můžu jet na Erasmus do země svého původu?

Zakázané to není, ale jak by řekl Ross z Přátel: „Nevidíme to rádi“. V rámci výběrového řízení má taková přihláška nejmenší prioritu a mnohem menší šanci na úspěch než přihlášky studentů, kteří míří objevovat nové země a kultury.

Mohu jet na Erasmus i do země, která není členem EU?

Součástí programu Erasmus+ jsou i země, které nejsou členy EU. Jedná se o takzvané Non-EU program countries, tedy o Severní Makedonii, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Srbsko, a Turecko.  Do těchto zemí funguje mobilita stejně, jako v případě partnerských zemí EU a jako vyjíždějící student rozdíl nepoznáš. V rámci Erasmus mezinárodní mobility lze vyjet i do jiných mimoevropských států.  Do zemí mimo Evropu je možné vyjet rovněž pomocí kreditové mobility nebo na základě jiných programů mimo Erasmus – meziuniverzitních a mezifakultních dohod, letních škol nebo jako free mover.

2) Přihlas se ve webové aplikaci

Přihlášku je třeba vyplnit ve webové aplikaci. Stačí se přihlásit pod svým studentským číslem a heslem, podobně jako do SIS. Číslo najdeš také na svém ISICu pod fotografií.  

 

Webová aplikace pro založení přihlášek na studijní pobyty programu Erasmus+ ZS a LS se každoročně otevírá začátkem února. Termíny konání jednotlivých výběrových řízení ale stanoví fakulta nebo její součást (katedra, ústav, institut), je potřeba si tedy hlídat termín, který pro tebe platí! 

FAQ k online aplikaci
Kdo je "kontaktní osoba v případě nouze"?

Kontaktní osobě dáme vědět v případě, že by se ti stalo nějaké neštěstí nebo pokud by v zemi, kam jsi vyjel(a), došlo k mimořádné události a nám by se nedařilo se s tebou spojit. Doporučujeme proto do této části přihlášky vyplňovat kontakt na jednoho z rodičů nebo na partnera či partnerku, zkrátka někoho, kdo je ti velmi blízký. Naopak není možné do této kolonky vyplnit kontakt na sebe!

Jak mám do přihlášky vyplnit termín výjezdu, když jej ještě přesně neznám? Můžu jej později změnit?

Termín výjezdu můžeš sám (sama) měnit jen v rozpracované přihlášce, jakmile ji uzavřeš, termín už může měnit pouze fakultní koordinátor, který tak učiní na základě akceptačního dopisu ze zahraniční univerzity. Počítá se tedy s tím, že když přihlášku zakládáš, udáváš pouze přibližný termín. Termíny jsou pevné od okamžiku, kdy je studentovi vygenerováno rozhodnutí o udělení stipendia.

Musím do přihlášky na studijní pobyt vyplnit všechny předměty?

Ano. Do přihlášky je třeba vyplnit všechny předměty, včetně jazykového kurzu nebo nepovinných předmětů, a to i v případě, že si je nechceš po návratu nechat na UK uznat.

3) Výběrko

Výběrové řízení probíhá na každé fakultě a v případě některých fakult taky na každé katedře nebo ústavu trochu jinak. Někde se setkáš s výběrkem ve formě pohovoru s komisí, většinou se však jedná o posouzení zaslaných podkladů. Velkou roli hrají na všech fakultách studijní výsledky, kromě nich budeš nejspíš potřebovat také životopis, motivační dopis, doklad o znalosti jazyka a studijní plán. Konkrétní požadavky k výběrku si ověř na webu své fakulty/katedry nebo ústavu.  

FAQ k výběrku
Jaké podklady budu potřebovat k výběrovému řízení?

Stejně jako termíny výběrového řízení, i požadované dokumenty se liší v závislosti na tvé fakultě, popřípadě i katedře nebo ústavu. Někde tě čeká ústní pohovor, jinde jsou studenti hodnoceni jen na základě zaslaných dokumentů. Některé fakulty požadují motivační dopis, nebo doporučující dopis pedagoga, jinde tyto dokumenty potřebovat nebudeš. Všude se však setkáš s požadavkem na výpis studijních výsledků a s požadavkem připravit si svůj studijní plán na partnerské univerzitě a zdůvodnit ho. Detailní informace vždycky najdeš na stránkách  své fakulty, případně katedry nebo ústavu a můžeš také kontaktovat svého fakultního (katederního/ústavního) koordinátora.

Existuje nějaký požadovaný průměr studijních výsledků, který student musí mít, aby mohl vyjet na Erasmus?

Průměr obecně stanovený není a vždy záleží na podmínkách ve fakultním výběrovém řízení a často také na „atraktivitě“ dané univerzity – tam kde se hlásí víc zájemců, bude pravděpodobně také větší konkurence, co se týče studijních výsledků a tím pádem menší šance být vybrán(a). Proto můžeme obecně doporučit podání alespoň jedné ze třech možných přihlášek na univerzitu, kde je zájem studentů menší. Menší zájem navíc vůbec nemusí znamenat horší kvalitu výuky nebo méně atraktivní destinaci. Většina studentů nám říká, že byli se svou univerzitou druhé nebo třetí volby mnohem spokojenější, než původně očekávali neměnili by.

Dokdy je třeba podat přihlášku?

Online aplikace pro podání přihlášky se otevírá každý rok 15. února až 31. května. Každá fakulta (případně také katedra) si však stanovuje svou vlastní uzávěrku přihlášek. Je tedy třeba sledovat hlavně webové stránky fakulty a zjistit si svůj deadline nezávisle na tom, co říká spolužák z jiné katedry nebo fakulty. Druhé kolo probíhá jen na některých fakultách, ne na všech, obvykle výběrové řízení je např. 2 týdny, měsíc apod. – viz ViaErasmus.

4) Před výjezdem

Byl/a jsi vybrán/a? Gratulujeme! Administrativa před výjezdem by se měla s příchodem Erasmu bez papírů hodně zjednodušit. Zatím si ale řekněme, jak to vypadá postaru. Vývoj pro Tebe bedlivě sledujeme a budeme informace updatovat, jakmile bude jasno. 

 

Podej přihlášku na zahraniční univerzitu 

V první řadě je potřeba přihlásit se na zahraniční univerzitu. Zjisti si, jestli to za Tebe udělá Tvůj fakultní koordinátor, nebo je to Tvoje vlastní zodpovědnost. Rozhodně si pohlídej termín podání přihlášky a zjisti, zda postačí zaslat naši, nebo zda má univerzita vlastní online formulář.  

 

Získej akceptační dopis  

Jakmile jej získáš, informuj svého koordinátora a Evropskou kancelář. 

 

Založ si eurový účet a jeho číslo vyplň do naší online aplikace 

Bez čísla účtu se dál nehneš. Pokud není vyplněné, není možné vytisknout tvou účastnickou smlouvu – Learning Agreement a vyplatit stipendium. Účet musí být u banky rezidentní v ČR, je tedy třeba si účet založit i pokud jsi ze Slovenska a máš Eurový účet u slovenské banky. Není také možné využít služby Revolut. Seznam rezidentních bankovních institucí najdeš na stránkách ČNB 

 

Dostav se k podpisu účastnické smlouvy do Evropské kanceláře  

Pokud Tě zahraniční univerzita přijala a Tvá fakulta na základě této informace změnila stav Tvé přihlášky na „akceptován“ a pokud máš v aplikaci vyplněný eurový účet, můžeme Ti vygenerovat účastnickou smlouvu - Learning Agreement. Jakmile ji bude mít Evropská kancelář připravenou, vyzve Tě, aby ses dostavil/a k podpisu. Čím dříve potom smlouvu podepíšeš, tím dříve obdržíš stipendium. 

 

Vyzkoušej  si jazykový test (dříve ,,OLS”)

 

Do ledna 2023 bylo nutné před odjezdem na Erasmus podstoupit jazykový test , tzv "OLS" neboli „Online language support“. To však už nyní neplatí. Test si ale stále můžeš udělat dobrovolně v rámci tzv. EU Academy a zjistit, jak na tom jsi. 

 

Jak na to? 

  1. Vytvoř si profil na: welcome-to-the-eu-academy

  2. Počkej na potvrzující email.

  3. Pokračuj na test 

  4. Klikni na ,,Resume” a níž na stránce se přidej k vybrané jazykové skupině  - „Join community“

  5. Vyber si jazykovou skupinu (AJ zcela dole), a klikni na „Language assesment“, abys spustil(a) test.

  6. Vyplň test.

  7. EU Academy ti ihned nabídne výsledky (špatné / správné odpovědi), na jejichž konci se ti ukáže, jakou úroveň jazyka podle testu máš.

  8. Po vyplnění testu můžeš dál pokračovat v navazujícím jazykovém kurzu v záložce ,,Dashboard”.

PS: EU Academy nabízí i celou řadu jiných kurzů z rozmanitého množství oborů a témat. Mrkni na ně, třeba ti padne do oka i něco dalšího :) 

Zajisti si pojištění  

Sice nosíš v kapse evropskou kartičku pojištěnce, která Ti zajistí ošetření v zemích EU a EHP, spoluúčast v jiných členských zemích však může být opravdu vysoká, a proto je určitě vhodné se pro výjezd pojistit. Pro mobilitu by sis měl/a zajistit pojištění léčebných výloh, případně pojištění odpovědnosti za škodu a úrazové pojištění, zejména pokud tato pojištění vyžaduje nebo doporučuje přijímající instituce. 

 

Ujisti se, že máš zařízené své studium na UK 

Je potřeba dávat pozor na počet kreditů, aby Tě Erasmu nakonec nestál Tvé studium. Během výjezdu musíš být aktivním studentem, proto se ujisti, že nemáš studium přerušené.  Pokud vyjíždíš v prvním ročníku magisterského studia, rozhodně je potřeba být již na novém stupni studia zapsán/a – na některých fakultách to pro Tebe bude znamenat nutnost předčasného zápisu. Také je třeba i během výjezdu platit poplatky za delší studium, pokud již na tebe tato  

nemilá povinnost dopadla. Zahraniční studenti musí během výjezdu platit školné na UK.  

FAQ před výjezdem
Co je to Green Erasmus?

Pokud využiješ na cestu do nebo z přijímající zahraniční instituce vlak, autobus, kolo či sdílený automobil, obdržíš jednorázový příspěvek ve výši 50 EUR/osoba (tato částka je za cestu tam i zpět dohromady) za udržitelný způsob dopravy. Jedná se o první cestu na mobilitu a poslední cestu do ČR. Příspěvek na "Green Erasmus" lze čerpat pouze v případě krátkodobých studentských mobilit (5 - 30 dnů).

Proč musím mít Eurový účet a nestačí mít korunový.

Univerzita obdrží od Evropské komise finanční prostředky v eurech a převádí je pouze na eurové účty studentů, aby nedocházelo k potížím s případnými poplatky za převod částky z cizí měny, který by mohla způsobit, že student obdrží jinou částku, než na jakou má nárok. Byť se většinou jedná o několik desítek korun, univerzita nemůže studentovi zaslat jinou částku, než na jakou má právoplatný nárok.

Mohu si nechat zaslat stipendium na účet Revolut

Ne, není to možné. Revolut nefiguruje na Seznamu měnových finančních institucí České národní banky a nejedná se tedy o rezidentní finanční instituci. Je to podobné jako s účtem vedeným u slovenské bank

5) Během výjezdu 

Teď už je na programu jen poznávání, učení se novým věcem, nové zážitky a nová přátelství. Přesto tě však mohou potkat dvě situace, kterým je potřeba se z administrativního hlediska ještě věnovat: 

 

Změna studijního plánu 

Stává se to často a nebudeš první ani poslední student, který po svém příjezdu na zahraniční univerzitu zjistí, že vše je jinak, a předměty, které chtěš studovat, se buď neotevřely, nebo se přesunuly na jiné časy, kryjí se s jinými aktivitami a podobně. Pak nastává potřeba změnit svůj studijní plán. Naštěstí není změna příliš komplikovaná. Otevři si online přihlášku a vyplň změnu studijního plánu – formulář najdeš na stejném místě, kde jsi vyplňoval(a) svůj původní plán. Vygeneruj si PDF se změnami a dokument odešli na svou domácí fakultu ke schválení.  

 

Prodloužení pobytu 

Pokud jsi zjistil/a, že je pobyt tak senzační, že si ho chceš užívat ještě další semestr, je třeba napsat na fakultu a svůj záměr sdělit fakultnímu koordinátorovi. Prodloužení pobytu by sis měl/a rozmyslet a požádat o něj nejlépe alespoň dva měsíce před původně plánovaným koncem pobytu. Podle pravidel Erasmu musí být prodloužení schváleno nejpozději měsíc před plánovaným koncem pobytu a je dobré mít dostatečnou rezervu, protože je třeba podepsat dodatek ke smlouvě, což až na výjimky probíhá na dálku prostřednictvím pošty, a ta se může snadno zatoulat nebo putovat dlouho. 

FAQ během výjezdu
Musím za dobu, kdy budu na Erasmu, platit školné na fakultě/poplatky za delší studium?

Ano, zahraniční studenti v cizojazyčných programech dál platí standardní školné. Pokud už máš vyměřené poplatky za své studium, je třeba je platit i za období, kdy jsi na Erasmu, protože máš stále aktivní studium na své fakultě. V době výjezdu musíš být aktivním studentem UK.

Co se stane, když nedosáhnu minimálního požadovaného počtu kreditů?

Takové případy se řeší individuálně a samozřejmě hodně záleží na tom, proč se ti nepodařilo získat potřebné kredity – mohla se ti do cesty postavit závažná zdravotní indispozice nebo jiná mimořádná událost a potom tě samozřejmě nehodíme do jednoho pytle s někým, kdo prostě svůj pobyt jen nezvládl. O vracení stipendia či jiném postihu rozhodne fakultní komise po zvážení případu. Rozhodně ale budeš mít příležitost nedostatek kreditů vysvětlit.

Mohu prodloužit svůj Erasmus pobyt do dalšího akademického roku?

Nejdříve je nutné kontaktovat svou fakultu, zda s prodloužením souhlasí a zda ti poskytne další stipendium na prodloužení pobytu v rámci programu Erasmus+. Prodloužit lze na týdny či měsíce.Požádat o něj je vhodné minimálně 1–2 měsíce před původním ukončením mobility, také dle požadavků tvé fakulty. Prodloužení také musí odsouhlasit přijímající univerzita/instituce. Prodloužení musí přímo navazovat na původní studijní pobyt/stáž a s celkovým pobytem nesmí přesáhnout povolenou délku trvání Erasmu – tj. 12 měsíců (v rámci své úrovně vysokoškolského studia, u 6letých oborů 24 měsíců).

6) Po návratu

Po návratu nesmíš zapomenout přinést svojí fakultě i Evropské kanceláři RUK výstupní dokumentaci, o které se píše v účastnické smlouvě: 

  • Potvrzení o době pobytu (Confirmation of Erasmus Study Period) Ti vystaví hostující škola. Jako jediné to (zatím stále) potřebujeme v originálním vyhotovení, tak si to nezapomeň vyzvednout, než odjedeš. 

  • Výpis známek(Transcript of Records) Ti také vystaví hostující univerzita, ale chvíli to potrvá, v zahraničí na něj tedy nečekej, přijde Tobě a/nebo UK po určité době (cokoliv v rozmezí dnů až pár měsíců. 

  • Vyplň nám závěrečnou zprávu EU Surve. Odkaz dostaneš na kontaktní e-mail. Je důležitá pro Evropskou komisi. 

  • Požádej si o uznání předmětů na své fakultě: dle dohodnutého Learning Agreementu a výpisu známek se ti tvoje fakulta zavazuje uznat ti absolvované kurzy v zahraničí jako povinné, povinně volitelné nebo volitelné. 

  • Sdílej své zkušenosti se spolužáky pomocí naší závěrečné zprávy DAMO. 

pravidla
stipendium
trvní
jak na to
výběr univerzity
aplkc
výbrko
před výjzdem
během výjzdu
ponvratu
bottom of page