
Erasmus +
PRAKTICKÉ STÁŽE
O co jde?
Praktické stáže jsou, kromě studijního pobytu, další možností, díky které můžeš vycestovat v rámci programu Erasmus+. Praktickou stáží je myšlena výpomoc/práce pro zahraniční univerzitu či jinou organizaci (viz níže), která by měla souviset s oborem studovaným na UK. Součástí stáže není výzkum ani studium v jakékoliv formě. Na stáži bys měl(a) odpracovat dobu odpovídající plnému pracovnímu úvazku, tj. přibližně 30–40 hodin týdně.

co se dozvíš?
obsah
závěrečné zprávy🗒️
přečti si, jaké jsou zkušenosti absolventů Erasmu
👉🏻
informace na fakultáchℹ️
prozkoumej instrukce k Erasmu na své fakultě
👉🏻
často kladené dotazy❓
máme pro tebe odpovědi na nejčastější otázky uchazečů
👉🏻
kam můžeš vyrazit? 🤔
Stáž se může uskutečnit v libovolné instituci sídlící v zemi, jež je do programu Erasmus+ zapojena (kromě České republiky):
Členské státy Evropské unie:
Belgie, Bulharsko, Dánsko, Německo, Estonsko, Irsko, Řecko, Španělsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Švédsko (mezi programové země patří samozřejmě také Česká republika, do té ale pochopitelně „cestovat“ nemůžeš)
+
Programové země mimo EU
Republika Severní Makedonie, Srbsko, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Turecko
Důležitá informace: stáž se nesmí uskutečnit v těchto institucích:
-
orgány EU, instituce a ostatní subjekty EU včetně specializovaných agentur (jejich úplný výčet najdeš zde)
-
organizace, které řídí programy EU, jako jsou například národní agentury (v zájmu vyloučení možného střetu zájmů nebo dvojího financování).
kdo může vyjet?
Na praktickou stáž mohou vycestovat studenti bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu v prezenční i kombinované formě studia. Hlásit se mohou studenti jakéhokoliv věku a národnosti. Hlásit se můžeš už od 1. ročníku studia. Po celou dobu pobytu v zahraničí musíš být zapsán(a) ke studiu na UK.
Pro koho je stáž vhodná? 🧮
Stáž je vhodná pro všechny studenty, kteří chtějí získané znalosti ze studia propojit s praxí a zároveň se zdokonalit v jazyku. Prioritou UK je zprostředkovat praktické stáže studentům, kteří mají praxi jako součást svého studijního programu. Rozhodně to však není podmínkou. Stáž je pro tebe zvlášť vhodná, pokud jsi studentem/studentkou posledního ročníku magisterského studia, nebo pokud jsi doktorand/ka. Vyjíždějí ale samozřejmě studenti všech ročníků.
Stipendium 🤑
Studenti dostávají na svůj výjezd finanční příspěvek formou stipendia. Jeho výše se liší v závislosti na cílové zemi. Aktuálně máme dvě kategorie zemí a dvě výše stipendií. Jak vypadá stipendium pro zemi, na kterou máš zálusk Ty, se můžeš podívat v tabulce:

víte, že...
…stipendia Erasmus jsou v České republice jedněmi z nejvyšších v celé Evropě a studenti ze zemí s mnohem vyšším HDP se musí spokojit se stipendii řádově o desítky i stovky eur nižšími? Například studenti v Nizozemsku dostávají aktuálně granty téměř poloviční.

Jak pořešit finance?
Cenu své Erasmus+ praktické stáže můžeš dost ovlivnit výběrem cílové země – do Irska, na Island či do Norska to táhne skoro každého, je ale třeba počítat s tím, že v těchto destinacích Ti jinak štědré stipendium pokryje sotva polovinu životních nákladů. Naopak v zemích jako je Slovinsko, Polsko nebo Řecko bude stipendium dost možná úplně stačit a vyjít se dá i v zemích na západ od nás, pokud se budeš držet pravidla, že je lepší volit instituce v menších městech a raději se vyhnout městům hlavním.
Zajímavým nástrojem pro orientaci a srovnání (nejen) životních nákladů je webovka numbeo.com, kde se dozvíš o kolik to bude „tam“ levnější nebo dražší než v Praze.
Na jak dlouho můžeš vyjet?
Stáž může trvat od 60 dní do 12 měsíců. Pokud jsi na stejném stupni studia (tedy bakalářském, magisterském nebo doktorském stupni) již absolvoval(a) studijní pobyt nebo stáž v programu Erasmus, maximální délka stáže se ti zkrátí o ten počet měsíců, které už jsi v zahraniční strávil(a). Můžeš tedy výjezdy i kombinovat – například vyjet na semestr na praktickou stáž a na další semestr na studijní pobyt. Platí ale, že Tvoje doba výjezdu ve všech těchto programech dohromady nesmí překročit 12 měsíců na jednom stupni studia (tedy bakalářském, magisterském nebo doktorském stupni).
Stáž se musí uskutečnit v termínu od 1. 7. daného roku do 15. 9. následujícího roku. Erasmus počítá s tzv. euroměsíci – každý euroměsíc má 30 dní, maximální délka všech Erasmus pobytů je tedy 360 dní.
Pojedeš? Takhle je třeba postupovat!
Vyber si vhodnou instituci
Zahraniční instituci, podmínky a obsah praxe si studenti hledají a domlouvají sami. Základní podmínkou výběrového řízení je přímá souvislost se studiem a zaměřením daného studenta na UK.
Je velmi důležité konzultovat svůj záměr vyjet na stáž se svým fakultním (katederním) koordinátorem, který provádí nominaci studentů na vybranou instituci. Instituci si studenti zpravidla hledají sami, pokud nemá katedra uzavřené smlouvy na praktickou stáž (většinou však mají katedry dlouhodobě uzavřené smlouvy pouze na studijní pobyty). S vybranou institucí se student musí nejprve domluvit, zda ho na praktickou stáž přijmou.
kde hledat?
Student si stáž hledá a vybírá sám – je tedy zcela na Tobě, co si vybereš. Důležité je dodržet všechny podmínky uvedené výše a nezapomenout propojit obsah stáže s oborem studia na UK. Dobrou pomocí při hledání praktické stáže mohou být také vyučující, kteří se specializují na obor tvé vybrané stáže. Často mají kontakty na vědeckých pracovištích a univerzitách po Evropě, které ti právě mohou nabídnout stáž.
Nabídky na stáže můžeš vyhledávat třeba zde. Na této stránce se objevuje široké množství nabídek napříč všemi obory.
Nabídky na praktické stáže můžeš najít také v Českých centrech, která vypisují stáže pro studenty různých oborů – jejich nabídka zde. Česká centra nabízí spíše stáže administrativního rázu, ale v některých případech i možnost získat zkušenosti s kulturním managementem, pořádáním akcí, PR, správou webu apod. Někdy mají i velmi konkrétní zaměření: na překlady a práci s textem, grafiku a fotografii atd. Studenti se aktivně účastní organizace různých kulturních akcí, přednášek, příp. mají možnost nahlédnout do praxe pořádání jazykových kurzů češtiny. Opět, vždy je důležité držet se oboru svého studia na UK.
1) Přihlas se
Zahraniční instituci, podmínky a obsah praxe si studenti hledají a domlouvají sami. Základní podmínkou výběrového řízení je přímá souvislost se studiem a zaměřením daného studenta na UK.
Je velmi důležité konzultovat svůj záměr vyjet na stáž se svým fakultním (katederním) koordinátorem, k