top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Štěrbová

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Štěrbová

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

2. Lékařská fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ghent University Hospital

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Nemocnice byla velmi pěkná a moderní, s geniálním značením pro orientaci a příjemným personálem. Myslím, že se naše zdravotnictví má čím inspirovat - např. všechna dokumentace v elektronické podobě (i od sester), celostátní systém CoZo, kde je nahraná veškerá zdravotnická dokumentace pacienta... bylo taky zajímavé vidět práci v zemi, kde je legální eutanazie.
Mají tu pěknou jídelnu, akorát moc dobré kafe tu neseženete, všude jsou jen automaty.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Klinická výuka studentů vypadá hodně jinak než u nás. Přes rok nemají žádné teoretické přednášky ani zkoušky, jen čistě praxe a tráví tím pádem v nemocnici mnohem víc času (v podstatě mají stejnou pracovní dobu jako lékaři) a zapojují se do chodu oddělení mnohem víc než my. Mají vlastní přístup do systému, sami zapisují vyšetření pacientů...
Já jsem taky dostala vlastní přístup do systému, ale vzhledem k jazykové bariéře na mě nekladli takové nároky jako na belgické studenty. Na tak dlouhé hodiny jsem ale nebyla zvyklá.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita zorganizovala jednu večeři pro mediky na erasmu, což bylo moc fajn.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Mluvila jsem anglicky, lékaři mi většinou ochotně překládali z holandštiny a někdy i mezi sebou probírali pacienty anglicky, abych jim rozuměla. Když přišel anglicky mluvící pacient, mohla jsem ho vyzpovídat a vyšetřit sama.
Určitě bych ale doporučila se holandsky aspoň trochu naučit - dalo se to zvládnout i bez toho, ale bez jazykové bariéry by to byla úplně jiná zkušenost.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ghent je nádherné město plné studentů s moc příjemnou atmosférou a milými lidmi. Centrum je příjemně malé a je tam všechno, co potřebujete - obchody, knihovna, kavárny a spousta hezkých podniků. Najdete tam i parky, ale obecně přírody tam zase tolik není.
Všichni jezdí na kole po všudypřítomných cyklostezkách, takže si doporučuju půjčit kolo (já měla studentské z Fietsambassade za 50 eur na 3 měsíce) a dostanete se pohodlně během pár minut všude. MHD jsem využila jen párkrát.
Město je živé a nabízí spoustu kulturního vyžití, pořád se tam konají nějaké festivaly a akce (a v červenci všechno vrcholí obrovským desetidenním Gentse feesten). Já ráda tancuju, tak jsem často chodila na swingové tančírny (komunita je v Gentu veliká a přívětivá) a do jazzových klubů (Missy Sippy a Hot Club Gent jsou nejlepší). Pro klubové typy je tam Overportstraat, což je ulice vedle kolejí plná klubů a barů - chodí tam hodně studentů (hlavně ve čtvrtek, protože Belgičani jezdí skoro každý víkend domů).
Doporučuju si aspoň jednou půjčit loď a projet se po kanálech. Pak stojí za návštěvu památky včetně ghentského oltáře (the Mystic Lamb), výhled z věže Belfort a Hotel d'Hane-Steenhuyse (kam je vstup zadarmo).
Pokud máte rádi plant-based kuchyni, doporučuju bistro Le Botaniste - mají i slevu pro studenty.
Doporučuju se taky připravit na deštivé počasí, protože tam fakt hodně prší. Nepromokavá bunda a ideálně i kalhoty na kolo jsou must-have. Taky bych spíš jela na letní než zimní semestr, abyste si užili i trochu sluníčka. :)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo zhruba 70% výdajů. Je tam oproti ČR draho, hlavně na jídle to poznáte - jak potraviny v supermarketu, tak jídlo v restauraci. a taky pokud chcete ochutnávat belgické piva (jedno se pohybuje někde mezi 3 - 8 eury).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Můžete využít aplikaci Too good to go. Dominos pizza má každé úterý a sobotu slevovou akci.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji, která měla skvělou lokaci - asi 8 minut do nemocnice i do centra, park hned vedle. Koleje jsou fajn (ale pořád jsou to koleje a kdybych jela na delší dobu, asi si hledám soukromé ubytování) a můžete si vybrat, jestli chcete dražší pokoj s vlastní koupelnou nebo levnější s koupelnou na chodbě. V kuchyni má každý přidělenou malou skříňku na zámek na nádobí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Belgie je fakt malá a jste ji schopni přejet za 3 hodiny. Já jsem na výlety jezdila vlakem - můžete si koupit studentský balíček 10 jízdenek, kdy jedna vyjde na cca 5 eur, a využít je na cesty kamkoliv po zemi. Já jsem v Belgii navštívila Bruggy, Antverpy, Brusel a Oostende s pláží. Pak jsem jela Flixbusem do Rotterdamu a určitě stojí za to se podívat i do okolních zemí - do Amsterdamu, Paříže, Lucemburska...
Pokud chcete za přírodou, musíte buď na jih nebo na východ Belgie a ideálně si najít kamaráda s autem. :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Mluvila jsem anglicky, lékaři mi většinou ochotně překládali z holandštiny a někdy i mezi sebou probírali pacienty anglicky, abych jim rozuměla. Když přišel anglicky mluvící pacient, mohla jsem ho vyzpovídat a vyšetřit sama.
Určitě bych ale doporučila se holandsky aspoň trochu naučit - dalo se to zvládnout i bez toho, ale bez jazykové bariéry by to byla úplně jiná zkušenost.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nejlepší město, moderní nemocnice!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nepromokavou bundu a kalhoty. Naopak nemocniční oblečení nechte doma, doktoři tam nosí jen krátký plášť přes normální oblečení, který vám dají.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nemusím řešit, jaký lístek na bus si koupím, protože budu stejně všude jezdit na kole.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o