Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Nemocnice byla velmi pěkná a moderní, s geniálním značením pro orientaci a příjemným personálem. Myslím, že se naše zdravotnictví má čím inspirovat - např. všechna dokumentace v elektronické podobě (i od sester), celostátní systém CoZo, kde je nahraná veškerá zdravotnická dokumentace pacienta... bylo taky zajímavé vidět práci v zemi, kde je legální eutanazie.
Mají tu pěknou jídelnu, akorát moc dobré kafe tu neseženete, všude jsou jen automaty.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Klinická výuka studentů vypadá hodně jinak než u nás. Přes rok nemají žádné teoretické přednášky ani zkoušky, jen čistě praxe a tráví tím pádem v nemocnici mnohem víc času (v podstatě mají stejnou pracovní dobu jako lékaři) a zapojují se do chodu oddělení mnohem víc než my. Mají vlastní přístup do systému, sami zapisují vyšetření pacientů...
Já jsem taky dostala vlastní přístup do systému, ale vzhledem k jazykové bariéře na mě nekladli takové nároky jako na belgické studenty. Na tak dlouhé hodiny jsem ale nebyla zvyklá.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Univerzita zorganizovala jednu večeři pro mediky na erasmu, což bylo moc fajn.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Mluvila jsem anglicky, lékaři mi většinou ochotně překládali z holandštiny a někdy i mezi sebou probírali pacienty anglicky, abych jim rozuměla. Když přišel anglicky mluvící pacient, mohla jsem ho vyzpovídat a vyšetřit sama.
Určitě bych ale doporučila se holandsky aspoň trochu naučit - dalo se to zvládnout i bez toho, ale bez jazykové bariéry by to byla úplně jiná zkušenost.