top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

David Šlosar

Autor(ka):

fakulta:

David

Šlosar

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

David je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

David

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Warsaw

praktická stáž

studijní pobyt

Jak David hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na fakultě i v knihovně, kde jsem realizoval stáž byli všichni maximálně ochotní a pomáhali s čím jsem potřeboval. Na kolejích už to tak dobré nebylo. Zmatené pokyny, žádné informace k uvítání, anglicky uměla jedna administrativní osoba a to ne moc dobře. V tomto bych doporučil požádat si o studujícího z řad lokálních, aby s tímto pomohl.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Doporučil. Náplň stáže nebyla jednostranně určená, ale předmětem diskuze. Byl zohledněn background stážisty. Byly poskytnuty prostory pro výkon stáže, pravidelný mentoring výměna zkušeností a pod. Určitě bych doporučil.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Nevím, pracoval jsem 14 hodin denně, včetně víkendů, abych pokryl svá dvě zaměstnání v ČR, doktorské studium a stáž.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Převážně v angličtině. Ale vzhledem k podobnosti Polštiny a Češtiny jsme si občas pomáhali a hráli s našimi rodnými jazyky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Varšava je taková větší a přehlednější Praha. Mají tam vše, co tu máme i my. Je možné se najíst levně a dobře, když ví člověk kde. Doprava funguje. I přes značnou snahu se mi nepodařilo obstarat si měsíční jízdné na mhd, takže jsem většinou chodil pěšky (60km+ týdně). Jsou zde vyloučené a ne moc hezké lokality (jako v Praze), ale také velké parky, turistické stezky, centrum s výškovými budovami atd.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Obecně platí, že čím delší pobyt, tím lépe finance ze stipendia pokryjí náklady. Na dvouměsíční pobyt stipendium nestačilo. Musel jsem část výdajů pokrýt z vlastních peněz a hodně šetřit (záloha za nájem byla skoro třetina dvouměsíčního stipendia). Pokud by byl pobyt alespoň na celý semestr, tak by to bylo s penězi v pohodě a zbylo by dost i na zábavu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v Biedronce. Seznámit se s někým narozeným v Polsku, aby ukázal kde a co mají. Objevil jsem takto výborné rámenové restaurace. Rozhodně se vyplatí směnit si všechny peníze před odjezdem a v maximální míře platit hotově.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ve třiceti, když už mám vlastní dům, dvě práce a chci zakládat rodinu je přesun na studentské koleje znatelné snížení životní úrovně. Ostatní varianty ubytování byly drahé. Celkově ubytování nebyl špatné. Pokoje měly veškeré potřebné vybavení, cena nízká, pračky ve sklepě, privátní koupelna na pokoji, stejně tak lednice. Když jsem si přinesl vlastní vybavení, tak jsem měl i privátní kuchyň.

Byly tu možnosti i studentského života, ale na ty nebyl čas.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Neměl jsem na cestování čas.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Převážně v angličtině. Ale vzhledem k podobnosti Polštiny a Češtiny jsme si občas pomáhali a hráli s našimi rodnými jazyky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Výběr byl čistě pragmatický. V ISP je povinná studijní stáž. Což byl důvod, proč jsem vyrazil. Vybral jsem si tedy něco, co je blízko a není drahé. To bylo splněno. Bonusem byla kulturní blízkost země a obrovská snaha mentorky, aby stáž proběhal v pořádku a s dalšími přínosy.

Určitě bych tuto lokalitu doporučil pro studující v řádném bakalářském či magisterském stupni. Zvláště pokud ještě nemají trvalé zaměstnání, tak jim tato stáž nabízí mnohé kulturní i vzdělávací zážitky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Hrnec a pánev. Nebo si minimálně předem zjistit, kde to sehnat. Googlit prodejny až na místě nefungovalo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Skoro nikdo ze zaměstnanců kolejí nemluví anglicky. Že si mám vzít o 50 % víc financí, než pohodlné minimum, protože se cena nájmu vlivem zdražení energií může zvýšit o 30 % oproti avizované částce.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je Varšava plná vran šedých, které jsou velmi zábavné na sledování.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Obsloužit dvě zaměstnání v ČR, studovat doktorát, plnit stáž pro Knihovnu Varšavské univerzity a odučit kurz v rámci stáže pro Varšavskou univerzitu najednou.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Polsko