top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Sychrava

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Sychrava

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

2. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Campania Luigi Vanvitelli

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ústřední kanceláře se nacházejí v Casertě (město poblíž Neapole) a nikoli přímo v Neapoli, což znesnadní osobní vyřizování požadavků. Domluva pomocí emailu však funguje dobře.
Nemocnice kde jsem stážoval, se nachází v historickém centru Neapole, které je velmi pěkné se spoustou místních restaurací, kde je možnost dojít si na oběd.
Sama budova nemocnice není zas až tak pěkná vzhledem ke stáří okolních budov.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Nejvíc se zde aplikuje metoda "watch and learn", stážisté nemají moc šance vykonávat nějaké procedury manuálně. Je nutné se zajímat a ptát se. Přístup je různý od lékaře k lékaři, asi jako všude jinde. Přispívá k tomu nejvíc jazyková bariéra, kdy místní lékaři moc anglicky neumí, a tak bych stáž doporučil pouze studentům s alespoň mírně pokročilou znalostí italštiny.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
I když jsem zvolil vyučující jazyk angličtinu, byla nutnost naučit se komunikovat alespoň základně italsky. Univerzita nabízí i kurzy italštiny, což bylo příjemné zkusit, protože se tam student setká s dalšími Erasmovými studenty. Lékaři moc anglicky neumí nebo se komunikaci v angličtině vyhýbají, tudíž je dobré mít již osvojené základy italského jazyka před pobytem.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Intenzivní. Neapol je celkem rušné město. Historické centrum a čtvrť Vomero jsou velmi příjemné, ale zbytek města je popravdě relativně hlučný, místy i špinavý a s velmi intenzivní dopravní špičkou. Nicméně má to svojí atmosféru, člověk si na to relativně rychle zvykne a vždycky se dá najít nějaké klidné místo. Přístav je z části nákladní s velkými lodními plošinami a vedle je pak městská pláž, kde lze navečer pěkně posedět a sledovat západ slunce.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem lze vyjít. Ubytování je lehce dražší a je nezbytné hledat ho hodně brzy před příletem. Jídlo je skvělé a místní pochoutky (pizza, pasta) nejsou drahé, nicméně když si chce člověk vařit, musí koukat po slevách, samotné suroviny obecně zas tak levné nejsou.
Transport vesměs za normální ceny.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Větší supermarkety nabízí více druhů surovin a tudíž i levnější varianty. Sconto je slovo, které je třeba hledat. Pizza je levná všude.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na krátké pobyty (2-3 měsíce) se ubytování shání velmi špatně, proto je nutné začít hledat velmi brzy. Koleje tu nejsou. Místní univerzita nabízí výpomoc s hledáním ubytování, ale pouze pro studenty na studijním Erasmu, kteří zde zůstávají nejméně 6 měsíců.
Já jsem byl v soukromém bytě, který jsme našli pomocí stránky housinganywhere.com, ale jsou alternativy jako airbnb nebo booking. Případně místní facebookové stránky nabízející ubytování.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Blízká města jsou Řím, Bari nebo Sorrento, dále například Amalfi coast, kde je možnost vidět velmi pěkná menší městečka na pobřeží. Většina měst je propojena italskými železnicemi, což je příjemný způsob dopravy za nevelký peníz. Kolem Neapole jsou i ostrovy jako Procida, Ischia a Capri, kam se člověk může dostat trajektem. Ten už je dražší, ale ostrovy jsou velmi pěkné a vyplatí se se tam vydat.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
I když jsem zvolil vyučující jazyk angličtinu, byla nutnost naučit se komunikovat alespoň základně italsky. Univerzita nabízí i kurzy italštiny, což bylo příjemné zkusit, protože se tam student setká s dalšími Erasmovými studenty. Lékaři moc anglicky neumí nebo se komunikaci v angličtině vyhýbají, tudíž je dobré mít již osvojené základy italského jazyka před pobytem.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Dobré jídlo, historie, umění, kultura. Pokud se nebojíte velkoměsta a občasného zmatku v infrastruktuře, mohlo by se vám tu líbit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník, opalovací krém, sluneční brýle.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Člověk se nemůže spolehnout, že zde svět funguje tak jak si myslí. V Neapoli se podobně jako ve Španělsku "nespěchá".
Nejvíc mě překvapilo, že...
Čas zde plyne pomaleji.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Aklimatizovat se na místní podnebí, zajistit si svůj rutinní režim.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Itálie