top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marek Lavička

Autor(ka):

fakulta:

Marek

Lavička

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marek je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

maralavicka

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marek

3. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Izmir University Bakircay

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marek hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita Bakircay v Izmiru má hezký nový kampus, kde jsou všechny potřebné místnosti a kanceláře s pracovníky. Všichni v kampusu jsou milí a vstřícní a i když neumí anglicky, snaží se pomoci jakkoliv to jde. Jedinou nevýhodou je poloha celé univerzity, která se nachází za městem nedaleko přilehlého městečka (spojení je v pohodě, ale univerzita je obklopena polem).
Druhá věc byla nemocnice. Polohou ležela blíže centru města a spojení bylo krásné a odkudkoliv z města se dalo dojet vlakovou linkou. Nemocnice není nejnovější, takže často byly obouchané zdi nebo poničená podlaha. Musel jsou ale celou dobu přihlížet na ekonomickou situaci Turecka a místních obyvatel, jelikož se jednalo o nemocnici vlastněnou vládou a státem a Bakircay univerzita má smlouvu s nemocnicí. Tudíž ne vše je v nemocnici tak, jak by Univerzita chtěla a to v mém případě znamenalo neznalost anglického jazyka fyzioterapeutů kteří měli být mými lektory.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Letošní léto bylo pro Bakircay university zlomové, jelikož přijeli první zahraniční studenti na jejich univerzitu. Snažili se mi vyhovět se všemi připomínkami i prosbami a všech zahraničních studentů si vážili. Mají krásné prostory pro studium, od velké knihovny po volné místnosti na samostudium či odpočinkové zóny pro studenty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
-
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Se všemi na univerzitě jsem se bez problému domluvil plynulou angličtinou avšak v nemocnici to byl velký problém. Fyzioterapeuti uměli jen pár základních vět anglicky, jinak nic a spíše na mě zkoušeli někteří mluvit německy abych aspoň něco málo pochytil. Vše mi jinak museli překládat turečtí studenti. O pacientech a jejich znalostí angličtiny jsem si předem samozřejmě nedělal iluze a věděl jsem, že angličtinu nevyužiji, ale s personálem jsem myslel, že ano.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo svojí rozlohou velké a záliv ve kterém se město rozléhá. Celkově je hodně rušné a přes léto i suché s minimem srážek (za 2 měsíce jednou mrholilo). Izmir má krásné cesty na doslova nekonečně dlouhé procházky podél vody, které jsou obohaceny o cyklostezku a kola na půjčení jsou skoro všude. Město může nabídnout od nákupů v moderních obchodních centrech po malé vyhlídky a historické zajímavosti díky historii Izmiru. Člověk se ve městě nemusí ničeho bát ať je jakékoli národnosti či náboženského vyznání a každý si přijde na své.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Izmir je daleká destinace a třetinu všech financí jsem dal pouze za letenky z Vídně. Univerzita bohužel neposkytovala možnost ubytování na kolejích a musel jsem si sám sjednat ubytování , které vyjde samozřejmě dráž protože každý zde chce vydělat na turistech :(. Potraviny jsou naštěstí v Turecku pro nás levné až na výjimky (maso, sýry, alkohol). Celkově mi stipendium pokrylo přibližně polovinu všech výdajů, ale snažil jsem si poznávat okolí takže se to značně prodražilo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší varianta je nakupování v tureckých obchodních řetězcích jako je Šok, A101, protože jsou nejlevnější se stejnými potravinami jako ve dražších obchodních řetězcích.
Bohužel většinou ve městě bývají rozlohou menší obchody než u nás, takže sortiment nebývá kompletní a občas člověk něco nenajde.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak jsem již zmiňoval, tak univerzita nenabízela možnost studentských kolejí, tudíž jsem byl odkázán na hledání po internetu. Nejlepší variantou nakonec pro mne vyšlo AirBnb, kde jsem si pronajal pokoj v bytě s hostitelem .

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bohužel z Prahy nelétá přímý spoj, takže se dá využít let s přestupem v Istanbulu nebo dojet vlakem do Vídně a odtud letět. V samotném Izmiru je důležité na první stanici na letišti si zařídit Izmirim Kart, která se dá využít na vlak, autobus, tramvaje, autobusy i na městskou lanovku. další možnost je občasné využití taxi služeb, které jsou pro nás poměrně levné a dojedou kamkoli.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Se všemi na univerzitě jsem se bez problému domluvil plynulou angličtinou avšak v nemocnici to byl velký problém. Fyzioterapeuti uměli jen pár základních vět anglicky, jinak nic a spíše na mě zkoušeli někteří mluvit německy abych aspoň něco málo pochytil. Vše mi jinak museli překládat turečtí studenti. O pacientech a jejich znalostí angličtiny jsem si předem samozřejmě nedělal iluze a věděl jsem, že angličtinu nevyužiji, ale s personálem jsem myslel, že ano.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Na Bakircay university jsou v Erasmus kanceláři nejvstřícnější a nejhodnější lidé, které jsem za celé Turecko poznal. Berou tě jako přítele hned od začátku a ukázali mi i ostatním Erasmus studentům některé části Izmiru po jejich pracovní době. Všichni vítají cizince z Evropy jako velkou návštěvu a pohostinnost východních zemí je zde velice vidět. Kdyby více lidí umělo anglicky, vše by bylo jednodušší, ale i přesto to byl nezapomenutelný zážitek.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
sluneční brýle, opalovací krém, velké zavazadlo na suvenýry :)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
ani v noci teplota nepadá pod 27 stupňů
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsou lidé extrémně komunikativní nám, středoevropanům
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
pochopit celkově jiné životní hodnoty lidí

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Turecko

zpět na katalo zpráv
bottom of page