top of page

.png)
.png)
Autor(ka):
Veronika Hlaváčková
Autor(ka):
fakulta:
Veronika
Hlaváčková
Právnická fakulta
rok výjezdu:
2024/2025
email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

Veronika je k dispozici na sítích:


.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Veronika
Právnická fakulta
2024/2025

Okan University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Prostory, kde jsme studovala byly krásné, kampus byl úžasný, v kampusu byla i posilovna a bazén za dobrou cenu, moc dobré obědy a celkové zázemí univerzity bylo skvělé. Univerzita ovšem byla dost daleko od centra Istanbulu, což by nebyl takový problém, kdyby k univerzitě vedla lepší síť hromadné dopravy. Městské autobusy, které jezdily jednou za hodinu byly pořád plné, tak, že se tam občas člověk ani nenarval a v tomhle narvaném autobusu jste pak trávili hodinu k nejbližší stanici metra a pak ještě několik desítek minut v metru. Mohli jste jet taky soukromým autobusem za pár korun, ale ty byly ještě narvanější. Nakonec jsem jezdila školním autobusem, jedna cesta vyšla na 50 Kč, ale problém byl, že také nejezdili dostatečně často.
Univerzita nám bohužel, na rozdíl od jiných univerzit v Istanbulu, nepřipravovala moc společného programu, takže bylo těžké navázat přátelství s ostatními erasmus studenty z Okanu. Měli jsme jednu společnou večeři a jednu společnou snídani (na kterou přišlo jen pět erasmus studentů) za celou dobu. Jiné univerzity pořádali výlety a chodili na bowling, atd.
Pracovníci Erasmus office nebyli moc ochotní nám pomáhat. Spíš nám stěžovali život, než aby nám ho ulehčovali.
Co se týče učitelů na škole, tak všichni byli absolutně úžasní. Musím říct, že všechny hodiny byly skvělé, zajímavé, přínosné a učitelé byli moc nápomocní, milí a prostě skvělí. S většinou, i administrativních záležitostí, nám nakonec pomáhali učitelé (právě proto, že pracovníci erasmus office nebyli moc nápomocní).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Zkoušky byli pouze písemné, pokud se na ně člověk trochu připravil a chodil na hodiny, tak podle mě nebyl problém zkoušky zvládnout. Z každého předmětu byla jedna zkouška v polovině semestru (v listopadu) a jedna na konci (v lednu), ve většině předmětů, musel student také vyhotovit nějaký úkol, nebo přednést prezentaci.
Semestr začal koncem září (první týden semestru se ale nevyučovalo) a skončil koncem ledna (s tím, že v lednu bylo zkouškové a poslední hodiny byly na konci prosince, výuka probíhala i o Vánocích a o Silvestru).
Jak jsem zmínila výše, učitelé byli skvělí, hodiny také, jen bohužel administrativní pracovníci byli neochotní a povětšinou i nepříjemní.
Vzhledem k tomu, že univerzita nemá dostatek právnických hodin v angličtině, navštěvovali jsme také hodiny z oboru zahraniční politiky, což byli za mě naprosto skvělé hodiny.
Škola je malá, takže nejste jen anonymní číslo jako u nás, všichni učitelé vás znají jménem, což byla velmi příjemná změna.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Volnočasových aktivit univerzita bohužel moc nepořádala. Předměty jsem si sama zvolit nemohla, byly mi již dopředu zvoleny od univerzity. Studentské spolky fungují, ale jako erasmus student jsem se nesnažila do žádného připojit, takže nevím jak fungují a jestli se erasmus student může stát členem.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikovala jsem v angličtině. S učiteli nebyl žádný problém, všichni měli velmi dobrou angličtinu. Co se týče tureckých studentů, tak tam bohužel problém byl, jejich angličtina nebyla moc dobrá (což také vedlo k tomu, že se špatně navazovali vztahy mimo erasmus studenty). Nemyslím, že co se týče angličtiny měla univerzita vysoké nároky, jde jen o tom, abyste rozuměli a byli schopní s učiteli komunikovat.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Istanbul byl opravdu něco co jsem nikdy nezažila. Byl obrovský a velmi rušný. Musela jsem si na to určitě zvyknout a chvíli mi to trvalo, ale po pár týdnech jsem se tam cítila velmi dobře.
Nějaké zápory: místní moc nemluví anglicky (jazyková bariéra), odlišné ceny pro místní a pro turisty, mimo obchodní řetězce nic nemá cenovky, takže nevíte kolik vás to bude stát, je tak velký, že když si najdete kamarády na druhé straně města, tak za nimi jedete třeba i tři hodiny, noční doprava funguje jen v pátek a v sobotu.
Nějaké klady: krásné památky, opravdu poznáte jinou kulturu, levné kebaby všude, velmi dobrá hromadná doprava (i když to trvá milion let, tak se dostanete metrem/autobusem úplně všude, jen ne teda v noci), levné lety do ostatních míst všude po Turecku (celkově se z Istanbulu skvěle vyjíždělo kamkoliv jinam do Turecka), levné lety i do jiných zemí (Egypt, Gruzie).
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Istanbul je v podstatě stejně drahý jako Praha, takže myslím, že každý může posoudit, jestli je nebo není schopný se stipendiem vyjít. Stipendium určitě nikomu nepokryje všechny náklady, to byste museli opravdu jen být doma a nevycházet ven, což nikdy na erasmu nechce. Měla jsem snad nejlevnější nájem ze všech lidí, co jsem tam poznala (bydlela jsem dost daleko od centra), a to 300 Euro za vlastní pokoj. Většina nájmů se ale pohybovala kolem 400 Eur za měsíc + musíte zaplatit notářský kontrakt a daň, atd. (dohromady cca 200 Euro) kvůli povolení k pobytu, které si člověk musí zařídit (bylo to opravdu otravné, složité a obsahovalo to hodně administrativy). Takže ne, se stipendiem opravdu není možné vyjít, ale když člověk nebude moc rozhazovat, jezdit na výlety, chodit ven, atd., tak svých peněz nebude muset moc investovat.
Kolik procent výdajů? Když nepočítám výlety a chození ven, ale pouze denní náklady na jídlo, dopravu, ubytování a další nezbytnosti, tak bych řekla, že klidně i 90%.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Už jsi nepamatuju jména těch obchodů, ale některé obchody mají opravdu výrazně levnější jídlo než jiné, tak se zeptat spolužáků jaké to jsou.
Udělat si studentskou kartičku na hromadnou dopravu a pak jí nabýt na celý měsíc, to se opravdu vyplatí.
Kebab je hoodně levný, takže jestli vám ještě nebude lézt krkem, tak je to opravdu levnější než si sám doma vařit.
Nezařizovat si povolení k pobytu, stojí to hodně peněz a času a když to neuděláte, tak jen při odletu zaplatíte malou pokutu na letišti (a nesmíte pak asi rok vstoupit d Turecka).
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje jsou moc drahé, nejlepší je najít si své ubytování. Já měla štěstí, měla jsem svůj vlastní byt (nejen pokoj) za 300 Euro na měsíc (i s notářským ověřením, atd.). Na druhou stranu v mém okolí nebydleli žádní moji kamarádi a dojet k nejbližším kamarádům mi trvalo hodinu. Ale zase jsem měla vlastní byt a nebyl problém, když u mě chtěl někdo přespat, když za mnou dojeli kamarádi z Čech.
Většina lidí bydlí na Kadikoyi, je tam největší koncentrace erasmus studentů, což je super, doporučuji bydlet tam. Počítejte ale s tím, že budete bydlet v bytě s dalšími třeba osmi lidmi, budete mít jednu koupelnu a budete platit 400 Euro.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině. S učiteli nebyl žádný problém, všichni měli velmi dobrou angličtinu. Co se týče tureckých studentů, tak tam bohužel problém byl, jejich angličtina nebyla moc dobrá (což také vedlo k tomu, že se špatně navazovali vztahy mimo erasmus studenty). Nemyslím, že co se týče angličtiny měla univerzita vysoké nároky, jde jen o tom, abyste rozuměli a byli schopní s učiteli komunikovat.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Istanbul i všechna ostatní místa v Turecku, které jsem navštívila byla opravdu moc krásná. Po turistické, objevovací stránce stojí Turecko opravdu za to.
Po stránce školství už moc ne, školství máme prostě lepší a i když jsem si svůj čas na Okanu užila, tak mě rozhodně vědomosti, které jsem tam získala nikam neposunuly, nejsou pro mě zásadní.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...

Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Okan University
Další zprávy z regionu Turecko
bottom of page