top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Filip Konfršt

Autor(ka):

fakulta:

Filip

Konfršt

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Filip je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

filip_konfrst

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Filip

Fakulta humanitních stu

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sabanci University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Filip hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Samotá univerzita je velmi pěkná a na zdejší poměry také velmi kvalitní. Většina dlouhodobých studentů si musí zaplatit nemalou částku, aby tady mohla studovat a rozhodně to jde vidět na prostorech školy.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Největší rozdíl je asi v postupném hodnocení kurzů. Škola má běžně čtvrtletní zkoušky, řada předmětů má také různé kvízy (některé s neznámým datem). V praxi to potom vypadalo tak, že jsem od konce října do konce semestru měl každý týden nějaký kvíz, test nebo prezentaci. Výhoda ovšem spočívá v tom, že na začátku zkouškového období už člověk má přehled o řadě kurzů a nemusí se tak zdaleka tolik věnovat přípavě na jednotlivé zkoušky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na samotné univerzitě funguje řada studentských spolků, všechny se zaměřují na něco jiného. Bohužel spolek odpovědný za organizaci výletů a seznamovacích akcí pro studenty byl v době mého příjezdu z organizačních důvodů rozpuštěn a akce které stihl uspořádat za moc nestály. V minulosti prý ovšem býval mnohem lepší. O ostatních spolcích mnoho nevím, protože jsem nežil na kampusu, nicméně určitě je doporučuji. Alternativně existuje také mnoho skupin na sociálních médiích či se stačí poptat ostatních spolužáků.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita si teoreticky nárokuje úroveň C1 v angličtině, v praxi však tato úroveň není ověřována. Ačkoliv C1 spíše potřeba není, rozhodně je pokročilá uroveň angličtiny vyžadována. Další jazyky (hlavně ruština) také přijdou vhod při prozkoumávání města.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Istanbul je ohromné a přelidněné město. Skrývá řadu pěkných míst a jeho historie by se dala studovat celý život. Rozhodně je to nádherné město, ve kterém stojí za to žít. Alespoň na pár měsíců. Potom si člověk nedokáže nevšímat jak moc je přeplněný, hlučný a nepříjemný na přepravu. Každá cesta trvá alespoň hodinu, většinou spíše dvě. Na ulici je spousta lidí bez domova, což spočívá s neblahou ekonomickou situací v zemi, rovněž ale také s nedávným zemětřesením a množstvím uprchlíků. Možná za pár let se Istanbul zlepší a pořád velmi doporučuji v něm žít alespoň na pár měsíců, není to ale město pro každého.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo skoro na úrovni zdejší minimální mzdy, osobně mi pokrylo zhruba 60 procent všech výdajů. Na naše poměry jsou ceny rozhodně velmi přívětivé.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá zejména nekupováním alkoholu a vařením doma. Ceny za jídlo v restauracích jsou ovšem na naše poměry velmi příznivé a stojí za to je využívat, protože turecké jídlo je opravdu velmi dobré. Velmi levně se dá také nakoupit na zdejších bazarech (každá čtvrť má svůj), nezapomeňte smlouvat.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej není špatnou volbou, determinuje ale člověka ke spoustě času stráveném na kampusu kvůli zdejší dopravě. Já jsem volil žít v Kadikoy, což bych obecně velmi doporučil. Je ovšem potřeba pokusit se minimalizovat počet dnů dojíždění na přednášky - já jsem jezdil 4x do týdne a do bylo opravdu moc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bohužel jsem trávil velkou část týdne cestováním na univerzitu a zbytek času přípravou na postupné testy či řešením předmětů na domácí univerzitě a nezbylo mi tak mnoho času procestovat celou zemi. Jel jsem se nicméně podívat do Antalye a tu samotnou musím velmi doporučit na návštěvu - unikátní kombinace hor a města. Rovněž vím o řadě dalších v Turecku, kam bych se někdy chtěl jet podívat a ačkoliv do Istanbulu se již na delší dobu asi chtít vrátit nebudu, do těchto jiných měst bych to klidně zvážil.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita si teoreticky nárokuje úroveň C1 v angličtině, v praxi však tato úroveň není ověřována. Ačkoliv C1 spíše potřeba není, rozhodně je pokročilá uroveň angličtiny vyžadována. Další jazyky (hlavně ruština) také přijdou vhod při prozkoumávání města.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Turecko je nádherná země. Sabanci je dobrá univerzita. S trochou plánování a štěstí na předměty se tady dají stihnout úplné zázraky. Za pár let by se také mělo výrazně více rozšířit po městě metro a po Turecko rychlovlaky, což snad pomůže s dopravou - a speciálně potom to skutečně bude úžasné, kdy člověk bude mít snadnou možnost v pátek večer chytnout vlak a v pondělí už být ráno na přednášce.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Šálu a pořádný deštník
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nekonečný ruch města

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sabanci University

Další zprávy z regionu Turecko

bottom of page