top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Matyáš Demartini

Autor(ka):

fakulta:

Matyáš

Demartini

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Matyáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

matyasdemartini

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Matyáš

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

České centrum Madrid

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Matyáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
České centrum Madrid (ČCM) je zřizováno Ministerstvem zahraničních věcí ČR a sídlí přímo v budově Velvyslanectví ČR v Madridu. ČCM má na místě pouze 2 zaměstnankyně, které se však o stážisty moc mile starají.

Stážisté (s nejnižší prověrkou) se nesmí sami pohybovat po budově bez doprovodu. Po příchodu do práce stážisté vyčkají na recepci, než budou odvedeni do kanceláří ČCM. Stážisté mají vlastní kancelář, která je vybavena lednicí, mikrovlnkou a kávovarem (k dispozici všem). Výhodné je přinést si hotový oběd s sebou, který si jen ohřejete.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
ČCM se ke stážistům chová velmi vstřícně. Stážisté jsou velmi důležitou součástí ČCM, jelikož se celý tým skládá pouze z ředitelky a zástupkyně ředitelky (+ PR z Prahy).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
×
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
ČCM upřednostňuje studenty se znalostí španělštiny (na komunikativní úrovni). Ačkoliv se na velvyslanectví hovoří převážně česky, veškeré aktivity stážistů (správa webu a sociálních sítí, telefonická a e-mailová komunikace) jsou uskutečňovány ve španělštině či dvojjazyčně (např. web je veden v obou jazycích, obsah sociálních sítí jen španělsky).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Madrid je kosmopolitní a živé srdce Španělska, které si velmi snadno oblíbíte, ne-li rovnou zamilujete na první pohled (španělsky se tomu říká flechazo). Nepřeberné množství uliček a větších ulic plných obchodů, restaurací, kaváren, ale i muzeí, knihoven a hudebních sálů. Povinnou návštěvou není pouze Museo del Prado, stadion Santiago Bernabéu či park El Retiro, zapomenout byste neměli ani na výlety po okolí, a to například do měst Toledo či Segovia.

Madrid je však také velmi rušné, přeplněné, občas chaotické město. Nesnažte se chodit po chodníku a doufat, že do vás ostatní nebudou vrážet. Zvláště v centru města a v dopravních prostředcích byste měli být smířeni s tím, že bez permanentního dotyku s ostatními to prostě nepůjde.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Za půlroční stáž jsem za ubytování celkově zaplatil 3 360 € (zahrnuty veškeré výdaje jako elektřina, voda, wifi, úklid). Všechny další výdaje spojené se stravováním, cestováním po Španělsku, nákupy a letenkami vyšplhaly přibližně na 2 400 €. Celkové výdaje tak činí cca 5 800 €. Poskytnuté stipendium 4 450 € mi tak pokrylo 76,7 % celkové útraty.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji obejít okolí bydliště a zjistit si cenovou hladinu potravin v různých obchodech (Mercadona, Dia, Carrefour, …). V mé čtvrti byl nejvýhodnější Lidl. A nestyďte se založit si věrností kartičku – opravdu vám dokáže ušetřit.

Při cestování hromadnou dopravou v rámci Madridu máte do 26 let levnější jízdné, ale pouze při založení místní „lítačky“ (Tarjeta Transporte Público – doporučuji založit 2 týdny před příjezdem na webu: https://tarjetatransportepublico.crtm.es/CRTM-ABONOS).

Studentské slevy obecně s ISICem ve Španělsku neplatí (např. při cestování rychlovlaky), musíte si založit místní kartičku Carné Joven (https://carnejovenmadrid.com/ventajas/destacadas/como-consigo-el-carne-joven).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Existuje několikero webů zaměřených na pronájem pokojů a bytů nejen pro studenty (např. idealista.com, aluni.net)

Já jsem přes stránku idealista.com narazil na studentský coliving (flipcoliving.com) ve čtvrti Tetuán.

Po stránce organizační to byla výhra, protože jsem vše zařizoval před WhatsApp s administrátorkou daného bydlení. Při příjezdu mi stačilo odemknout dveře přes aplikaci v telefonu (a v pokoji na mě čekal digitální klíč), nemusel na mě tak nikdo čekat. Po stránce počtu spolubydlících a jejich návyků to bylo horší.

Měl jsem vlastní pokoj s koupelnou a klimatizací/topením; kuchyň, obývací pokoj, pracovna a terasa byly společné. Celkem nás v domě bydlelo 9, což se značně promítalo do čistoty společných prostor, zvláště kuchyně, i když k nám jednou týdně chodila paní na úklid.

Ve společných prostorách byla myčka, trouba, mikrovlnky, pračky se sušičkami, žehličky, televize, gril aj. – opravdu nadstandard. Myslím, že pokud narazíte na ohleduplnější spolubydlící, je tento způsob bydlení téměř dokonalý.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem po Španělsku převážně rychlovlaky. Těmi můžete navštívit jak blízké madridské okolí (Segovia, Toledo), tak i vzdálenější místa (např. Valencia, Alicante, Barcelona). Osobně opravdu nedoporučuji autobusy, pokud to není nutné. Na zmíněné trase Madrid – Valencia totiž místo 2 hodin rychlovlakem strávíte 10 hodin. Navíc i když máte zakoupený lístek předem, nejedná se o lístek na danou hodinu a sedadlo (ačkoliv to tak vypadá) – na autobusovém nádraží si musíte vystát frontu s lidmi odjíždějícími stejným směrem a vyrážíte až tehdy, když na vás vyjde řada.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
ČCM upřednostňuje studenty se znalostí španělštiny (na komunikativní úrovni). Ačkoliv se na velvyslanectví hovoří převážně česky, veškeré aktivity stážistů (správa webu a sociálních sítí, telefonická a e-mailová komunikace) jsou uskutečňovány ve španělštině či dvojjazyčně (např. web je veden v obou jazycích, obsah sociálních sítí jen španělsky).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Madrid je opravdu specifické město, které vás může zcela okouzlit. Mě před 10 lety učaroval, proto jsem se do něj chtěl vrátit. Věřím (a slyšel jsem od kolegyň), že to tak mohou mít i jiní. Obrovský park s jezírkem a lodičkami uprostřed města, nespočet uměleckých galerií a muzeí, hudebních sálů, architektonicky zajímavých budov – to vše na vás čeká v samém srdci Španělska.

Ono učarování možná lehce pomine během půl roku bydlení v tomto městě, kdy je to trochu něco jiného než jen týdenní dovolená.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
• na podzim sluneční brýle a opalovací krém
• na zimu zimní čepici a rukavice
• váhu na zavazadla
• filtr na kávu
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
• si můžu zabalit o polovinu méně věcí, než si myslím – opravdu (téměř) vše v Madridu seženete (a někdy i levněji než u nás)
Nejvíc mě překvapilo, že...
• existuje nonstop zmrzlinářství
• komunita Čechů ve Španělsku je větší (a soudržnější), než jsem si myslel
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
• vydat se s kufrem na letiště vstříc neznámému
• poprvé oficiálně konsekutivně tlumočit
• rozhodnout se při výběru zmrzliny v nonstop zmrzlinářství

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Španělsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page