top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Hrdá

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Hrdá

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

eliss_hrda

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Přírodovědecká fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Cardiff University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Pracovala jsem v Heath Park campus Cardiff University pod Cancer and genetics na fakultě School of Medicine. Skvěle vybavené laboratoře v moderní budově zabývající se výzkumem adenovirů, který jsem propojila se svým výzkumem polymerních nosičů, bohužel jsem mimo tuto budovu nepoznala z univerzity vůbec nic.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Nemám žádnou zkušenost s předměty či kurzy, v rámci laboratoře mě velice rychle integrovali do své práce a ochotně vše ukázali.

Administrativa k přijetí na stáž byla náročnější než samotný výběr pro Erasmus na domovské univerzitě (CV, dva doporučující dopisy, motivační dopis, náplň stáže, jazykové znalosti a další).

Laboratoř měla mnoho jiných doktorských studentů, všichni byli ochotní a určitě bych doporučila toto místo pro stáž, pokud budou mít v danou chvíli kapacitu a zájem o spolupráci (sama se plánuji vrátit pro pokračování výzkumu).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jelikož se jednalo o měsíční pobyt, tak jsem se do studentských spolků nezapojila, je jich ovšem mnoho různého typu, většina má půlroční nebo roční členský poplatek a následně se můžete účastnit jejich akcí. Zároveň funguje organizace Cardiff University Students' Union, mají celou budovu v části města Cathays a pořádají za poplatek víkendové výlety, koncerty, party a další, kterých se může každý student zúčastnit. Univerzita zároveň pořádá různé well-being aktivity pro doktorandy a pro různé menšiny, které na univerzitě studují. Zároveň nabízí mnoho různých volně dostupných kurzů, o předmětech bohužel nemám informace vzhledem k praktické stáži.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Přirozeně anglicky, v rámci doktorského studia jsem dělala certifikát z angličtiny CAE na úrovni C1, který jsem dokládala před přijetím na univerzitu, předpokládám, že pro plynulé fungování v rámci stáže by stačila i úroveň B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Sice hlavní město Wallesu, ale s přibližně 350tis. obyvateli velice poklidné město, pokud se zrovna nehraje v centru zápas v rugby. Studentská čtvrť je pak Cathays, kde je nejvíce studentských aktivit, nejvíce to pak žije o víkendu v centru. V centru najdete hrad, několik muzeí, kam je přístup zdarma, velký park na sport i procházky, tržiště na nákupy např. zeleniny, koření, masa apod. Dále je tohle malé historické centrum protkané arcades, kde jsou různé kavárničky, autorská tvorba, vintage obchody a další. Moje oblíbené místo bylo určitě Cardiff Bay, kde jsem bydlela, ale obecně bych řekla, že jsem ráda poznávala město kdekoliv díky výpravám za kavárnami do všech směrů, espresso bylo za podobnou cenu jako v ČR a kavárna poskytovala většinou úkryt s počítačem na dodělání práce a před deštěm, kterého tam nebylo málo. :) Nevýhodou byly obecně vyšší ceny než v ČR, opravdu špatné počasí (za 4 týdny stáže únor-březen byl 1 den bez deště, kdy ale bylo zataženo), špatné, ačkoliv drahé MHD, nedostupnost ubytování na krátkodobé pobyty a malá dostupnost obchodů s větším sortimentem na vaření (alespoň kde jsem bydlela).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem na krátkodobé doktorské pobyty lze vyjít, pokrylo mi 100 % nákladů v zahraničí (jako bydlení samostatný pokoj v domě sdíleném s mnoha dalšími lidmi, letenky s 1 kufrem do Bristolu, MHD na 4 týdny, pojištění, jídlo, kafe, menší výlety o víkendech). Nutno ovšem říct, že jsem si většinou vařila nebo kupovala meal deal a všechny všední dny trávila v laboratoři, a ne na party nebo výletech.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nechodit do restaurací, ale vařit si. Najít si spíše levnější ubytování. Ubytování je na výletech nejdražší, je tedy lepší pro ušetření jet na výlet s návratem večer na svoje ubytování. Moc jsem nepomohla? Sama za ty 4 týdny nevím.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Sehnat ubytování na krátkodobý pobyt je mnohem náročnější než na dlouhodobý.

Oslovila jsem koleje univerzity pro krátkodobé ubytování, kde bohužel nebylo žádné místo. Soukromé koleje nepřijímají studenty na 4týdenní pobyty, ale jen delší. Soukromý byt by byl finančně velmi náročný, proto jsem hledala soukromý pokoj ve sdíleném bytě/domě.

Nechtěla jsem samozřejmě platit nikde kauci předem na 4 týdny, hledala jsem proto přes Airbnb (mimo mojí cenovou představu), Spareroom, Cardiff Students Lettings a přes Facebookové skupiny. Dostala jsem mnoho podivných odpovědí i z falešných profilů, doporučuji si na toto dát pozor, nicméně mezi nimi byla i jedna milá paní, u které jsem nakonec bydlela v samostatném pokoji ve společném domě s mnoha dalšími lidmi zůstávajícími na krátkodobé pobyty. Nevýhodou byla rozhodně jedna společná kuchyň a někdy ne teplá sprcha. Poměr ceny za vlastní pokoj byl dobrý a lokace (Cardiff Bay) ačkoliv vzdálená hodinu MHD od Heath Hospital, tak velmi pěkná, ostatně neměla jsem z čeho vybírat.

Mnoho studentů je přes léto pryč a nabízí svoje pokoje, doporučuji tedy pro lepší dostupnost i lepší počasí volit letní měsíce, pak je určitě i větší možnost vybírat ubytování a přizpůsobit lokaci podle dojezdu, vzhledem k obecně nespolehlivému MHD ve městě.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Využila jsem pobyt k cestování po okolních místech v rámci UK, hlavně kvůli krátké stáži, krátkému volnu (pouze víkendy) a delší vzdálenosti na letiště s levnými lety. Jelikož jsem již dříve navštívila Londýn a Edinburgh (obojí mohu doporučit), tak jsem mířila spíše do bližšího okolí: Bristol je necelé 2 hodiny Flix busem za 4 libry, pěšky okolo přístavu do Penarth, místním autobusem na pláž do Barry Island, se studentskou unií Oxford nebo Glastonbury a Wells a vlakem Bath. Po skončení stáže (nezahrnuji do nákladů na stáž výše) pak do druhého největšího města UK, Birminghamu. V lepším počasí jsou určitě nádherné i Brecon Beacons a Pen i Fan, místní hory a jejich nejvyšší vrchol nebo při více času návštěva severu Walesu a Snowdonia.

Určitě doporučuji cestovat, Cardiff je nejdeštivějším městem UK a kamkoliv odjedete je často mnohem lepší počasí, takže si víkend více užijete. Osobně se mi nejvíce líbil velmi průmyslový Birmingham a čtvrť Digbeth a také Bristol, obojí oproti Cardiffu velmi živá a větší města. Nicméně každý výlet má svoje a určitě záleží, co od něj očekáváte a co rádi vyhledáváte, v každém případě všechny mnou podniknuté výlety se mi líbily.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Přirozeně anglicky, v rámci doktorského studia jsem dělala certifikát z angličtiny CAE na úrovni C1, který jsem dokládala před přijetím na univerzitu, předpokládám, že pro plynulé fungování v rámci stáže by stačila i úroveň B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Proč UK? Angličtina, zkušenost.
Proč Cardiff University? Výzkum na univerzitě byl velmi zajímavý a přínosný, všichni byli milí a ochotní a jedná se o prestižní univerzitu.
Proč Cardiff? Údajně je to jedno z nejlépe finančně dostupných místo pro studenty v UK, zároveň je to relativně dobrý výchozí bod na výlety do okolí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Hlavně nepromokavé oblečení a boty, zbytek nemá skoro smysl vézt s sebou.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
MHD není nejspolehlivější a bylo by lepší bydlet výrazně blíže místu stáže (kdybych teda měla i jinou nabídku na ubytování)
Nejvíc mě překvapilo, že...
...že vtipy o dešti v UK jsou pravdivé :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
...že pořád pršelo a pokud nepršelo, tak bylo zataženo a hodně foukalo (ale taky co čekám od stáže od půlky února do půlky března, že?).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Velká Británie