top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marta Horňáková

Autor(ka):

fakulta:

Marta

Horňáková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@martihornakova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marta

Filozofická fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Česká škola bez hranic Paříž

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Česká škola bez hranic se nachází v samém centru Paříže v prostorách Konzulárního oddělení Velvyslanectví ČR. V době mé stáže navštěvovalo školní výuku kolem 60 dětí, předškolní výuku poté 20 dětí. Ačkoli jde o poměrně vysoký počet žáků, prostory pro výuku jsou maličkaté. Vyučovali jsme v prostorách Českého centra a v konzulárním bytě, který byl přizpůsoben výuce. I přes malé prostory jsme k výuce měli vše, co jsme potřebovali. A pokud nám něco scházelo, tak jsme si to vyrobili svépomocí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Třídy v České škole jsou rozděleny do čtyř bloků - 0. a 1. ročník, 2. a 3., 4. a 5. ročník a poté druhý stupeň. Učitelský sbor je tvořen čtyřmi učitelkami, z nichž je každá garantkou daného bloku. Stážistky jsou k nim poté přiděleny a mají na starost jednu z tříd. Já osobně jsem byla ještě s jednou stážistkou na druhém stupni, kde je výuka ještě o něco komplikovanější. Šestá a sedmá třída jsou totiž spojené, což platí i pro osmou a devátou. Zároveň všechny stážistky obstarávaly výuku v mateřské školce, na konzultacích a některé z nás vedly i jazykové kurzy. Všechny vyučující k nám přistupovaly velmi vstřícně a snažily se nám vždy poradit. Měly jsme s nimi kamarádské vztahy a všechny jsme se cítily tak, jako bychom byly členkami učitelského sboru už dlouho.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jelikož se výuka v České škole vede pouze v češtině, není znalost francouzského jazyka vyžadována. V jazykových kurzech a v předškolní výuce se ale i minimální znalost francouzštiny hodí. Zejména nejmenší děti mají s češtinou problémy a je pro ně výhodou, když jim stážistka rozumí. Co se týká komunikace mimo školu, s angličtinou není nikde problém. Předsudky, že Francouzi anglicky nemluví, nejsou pravdivé.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Paříž pro mě byla vysněnou destinací a tak jsem si ji před odjezdem na stáž velmi idealizovala. Zbytečně. Paříž je nádherná. A to nejen u Eiffelovky, Louvru nebo Vítězného oblouku. Když na chvilku vypnete navigaci a jen se touláte, narazíte pokaždé na něco, co vás uchvátí. Ať už je to roztomilá ulička s barevnými domky nebo park jako z pohádky. A ačkoli je Paříž velmi turistické město, dají se v ní najít právě taková klidná zákoutí nebo malinkaté zapadlé kavárny, kde na turisty nenarazíte. Jsou zde klidnější čtvrti, rušná místa s divokým nočním životem ale i studentské hospůdky, kde potkáte Erasmáky z celého světa. Jelikož patřím mezi introvertnější povahy, tak mezi moje nejoblíbenější místa ale patřil park Monceau, který jsem měla chvilku od mého dočasného domova a také kavárnička Yellow Tucan, která se nacházela kousek od Place de la Bastille.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se stipendia týká, tak jsem měla obrovské štěstí. Za ubytování jsem totiž platila jen 60€ měsíčně. Takže stipendium mi pokrylo veškeré náklady spojené se životem v Paříži. Jediné, co jsem si platila sama, byly letenky. Pokud jde o ceny, v obchodech je to srovnatelné s Českem. Znatelně dražší je jídlo v restauracích (průměrně 20 až 30€ za jídlo) a ceny za dopravu (85€ za měsíční jízdenku).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá jednoduše. Všechna ubytování, které jsme jako stážistky měly, byla poměrně blízko škole. Takže se vyplatilo chodit pěšky a nebo využívat sdílená kola, která stála na měsíc pouze tři eura. Potraviny se rozhodně vyplatí kupovat spíše v obchodech jako Auchan nebo Carrefour. Monoprix a Franprix jsou zbytečně drahé. A co se týká drogerie, rozhodně doporučuji Normal. Ušetřit se dá i v restauracích - spousta z nich nabízí výhodná polední menu. Jako stážistky jsme měly i několik možností si přivydělat hlídáním dětí nebo prací na ambasádě.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v malém studiu v šestém patře, které mělo asi 3 x 2 metry. Ačkoli bylo velmi malinkaté, měla jsem tam vše, co jsem potřebovala. Takováto studia jsou v Paříži nejčastějším způsobem ubytování pro studenty. Výhodou je i soukromí a cenová dostupnost. Všem stážistkám s hledáním pomáhala Česká škola, takže nemohu posoudit, jak těžké je najít ubytování přes internet.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Díky tomu, že jsem stáž měla čtyři dny v týdnu, tak jsem si cestování užila na maximum. V Paříži jsem prošla snad všechna muzea a památky, které jsou mimochodem pro občany EU do 26 let věku zdarma. Podívala jsem se ale i mimo Paříž a na víkend jsem si zaletěla do Londýna. Nejvýhodnější je cestovat všude rychlovlaky. Je ale důležité plánovat výlety s větším časových předstihem - ušetříte tím spoustu peněz na jízdenkách, které jsou tak mnohem levnější.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož se výuka v České škole vede pouze v češtině, není znalost francouzského jazyka vyžadována. V jazykových kurzech a v předškolní výuce se ale i minimální znalost francouzštiny hodí. Zejména nejmenší děti mají s češtinou problémy a je pro ně výhodou, když jim stážistka rozumí. Co se týká komunikace mimo školu, s angličtinou není nikde problém. Předsudky, že Francouzi anglicky nemluví, nejsou pravdivé.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Paříž byla vždy mým snem. A po této stáži ji budu už do konce svého života brát jako druhý domov. Je plná památek, historie, kultury... A o francouzské kuchyni ani nemluvím. Úžasné.
Stáž v České škole byla zážitkem sama o sobě. Pařížská škola je totiž vůbec první školou bez hranic, která byla založena. Atmosféra v učitelském kolektivu i ve třídách byla úžasná a velmi přátelská. A ačkoli jsem s učením neměla žádné zkušenosti, tak jsem stáž zvládla bez problémů. Všechny děti byly skvělé a velmi trpělivé.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Rozhodně bych si nezapomněla zabalit více léků, na které jsem zvyklá z Česka. A také bych si zařídila balíček neomezených dat, vážně se hodí.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Bylo by rozhodně skvělé vědět, že v České škole není jídelna a že si veškeré jídlo budu muset nosit sama.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíce mě překvapilo to, jak rychle Erasmus utekl
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě bylo opustit na pět měsíců svou rodinu a svého psa.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o