top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Aneta Kodytková

Autor(ka):

fakulta:

Aneta

Kodytková

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aneta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Aneta

2. Lékařská fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Leipzig University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Aneta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Převážnou část své stáže jsem strávila na pracovišti databáze CrescNet, což jsou klasické kanceláře plné pracovních stolů a počítačů. Nicméně část stáže se odehrávala i v dětské části Fakultní nemocnice Univerzity Leipzig. Tyto prostory jsou moderní, vzdušné, barevné a celkově pro pacienty i zaměstnance velmi přívětivé.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Osobní přístup celého pracovního týmu CrescNet a především projektové koordinátorky Ruth byl skvělý, všichni byli vstřícní a nápomocní. Nejvíce mi pomáhali společné brainstormingy nad dalším postupem projektu. Pro zájemce o práci s databázemi je toto pracoviště skvělé.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Toto bohužel vzhledem k charakteru stáže nemohu posoudit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, nicméně tým by jistě více ocenil možnost komunikovat německy. Nicméně i svou znalost základů němčiny jsem zde využila, poněvadž například v obchodech a restauracích, se s psanou angličtinou setkáte jen velmi vzácně.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je relativně kosmopolitní, pracuje a studuje zde velké množství cizinců v nejrůznějších odvětvích. Většina domů má historický ráz a svým cihlovým stylem trochu připomíná Anglii. Také je zde hodně parků. Nejvíce se mi líbilo centrum města, kde je několik kostelů, náměstí a domů, které jsou protkány hustou sítí pasáží. V centru také najdete několik soch a muzeí věnovaných Richardu Vágnerovi a J.S. Bachovi, kteří zde žili a tvořili.
Na Lipsku je zajímavé to, že se jedná o město původně východního Německa, a proto jsou nám jeho obyvatelé mentalitou možná trochu blíže než Němci ze západu. Měla jsem to štěstí, že jsem zde mohla být při oslavách revoluce 1989, resp. pádu Berlínské zdi, která se v Lipsku datuje k 9.10., kdy zde začali tzv. pondělní demonstrace. Festival of Lights, jak dnes tyto oslavy nazývají, je pro východní Němce obdobou našeho českého 17. listopadu.
Další zajímavostí Lipska je, že i přes to že mají metro a tramvaje, většina obyvatel se všude přepravuje na kolech a platí zde pravidlo "není špatného počasí, pouze špatného oblečení". Tedy i když prší a mrzne, lidé obléknou voděodolné overaly, helmu a jedou.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Více než polovinu stipendia jsem dala za ubytování (60 %), měla jsem pronajatou garsonku nedaleko Univerzity. Co se nákupů jídla týče, tak je to v podstatě srovnatelné s našimi cenami. Je to způsobeno primárně tím, že mají nižší daň na potravinách než my (cca 7 %). Naopak výrazně dražší je např. pivo v restauraci. Další drahou položkou je veřejná doprava, cena přestupního lístku je 3.5 eura.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jistě lze ušetřit na dopravě, doporučuji bydlet v blízkosti školy či pracoviště a chodit pěšky nebo si přivézt vlakem kolo a jezdit na kole (půjčovné také není úplně levné). Další položkou je jídlo, pakliže člověk upřednostní jídlo a doma a nechodí do restaurací a kantýn
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem si nechala doporučit od projektové koordinátorky z týmu. Měla jsem soukromou garsonku, pro mě úplně dostačující.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Stáž byla pouze 15ti denní, tudíž na cestování mnoho času nebylo, nicméně od kolegů jsem dostala doporučení na nedaleká jezera, kam lze za cca hodinu pohodlně dojet na kole. Jezera jsou v letních měsících skvělá na koupání.
Dále se lze jednoduše vlakem dostat do nedalekých Drážďan, třeba i na Vánoční trhy.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, nicméně tým by jistě více ocenil možnost komunikovat německy. Nicméně i svou znalost základů němčiny jsem zde využila, poněvadž například v obchodech a restauracích, se s psanou angličtinou setkáte jen velmi vzácně.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lipsko je určitě skvělé místo ke studiu - přátelské prostředí, moderní univerzita, malebné centrum města. Mnoho lidí by mohlo ocenit právě to, že mentalitou jsou nám východní Němci výrazně blíž než západní, není to žádná exotika, většinu času člověk ani nemá pocit, že je v zahraničí. Dalším faktorem může být také to, že z Čech to není úplně daleko (z Prahy 3-4 hod. vlakem či autem) a rodina nebo partneři mohou přijet na víkendovou návštěvu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
...nejspíš bych si přibalila pořádný baťoh, do kterého se mi vejde notebook a velká krabička s obědem, protože jsem po městě chodila výhradně pěšky a s malou kabelkou a notebookem v ruce to nebylo úplně nejpohodlnější.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...že se ve městě tolik jezdí na kole, protože jinak bych si ho určitě vzala s sebou. Celé Lipsko je velké placka, takže na transport je kolo úplně ideální a infrastruktura města je na to nastavená.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...že byli všichni strašně milí a nápomocní, nic nebyl problém, všechno mělo řešení.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
... se tak brzy vracet zpátky domů. Strávila jsem v Lipsku 15 dní, což byla zhruba tak doba, kdy jsem si na všechno zvykla, zabydlela se, zmapovala okolí a už jsem musela zase balit a cestovat domů. Pakliže je to jen trochu možné, tak bych doporučovala doktorandům stáže těch plných 30 dní a pregraduálním studentům celý semestr.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo