top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Matyáš Klukan

Autor(ka):

fakulta:

Matyáš

Klukan

Husitská teologická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Matyáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Matyáš

Husitská teologická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Matyáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
architektura fakulty a knihoven by se dala popsat jako dechberoucí, avšak jsem se do nich dostal spíše ze zvědavosti, než kvůli studiu. Koronavirový lockdown se také velmi podepsal na zápalu a životaschopnosti přednášek, kantorů i studentů. Za výjimečnost bych považoval důraz na duševní zdraví a tedy množství zátěže kladené na studenty.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kursy na Åbo Akademi byli oproti HTF průhlednější a byla více znát struktura přednášek. V některých z nich byl také kladen větší důraz na eseje a jiné práce, avšak byla znát přívětivější atmosféra co se týče průběžnosti a diskuze ohledně psaných témat potažmo potřebné literatury.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bylo znát, že Finským studentům záleží na jejich "životě na universitě", a zdálo se mi tedy, že je tam mnoho studentských spolků, aktivit, atd. Avšak tyto byli kvůli vládním opatřením (potažmo z důvodů pocitu osobní zodpovědnosti organizátorů) poněkud uspané. Osobně jsem se účastnil kurzu jak přibližující jazyk, tak kulturu země. Tyto byli dle mého názoru vyvedeny velice kvalitně, na samotných studentech bylo znát, že je předměty baví a i v případě těžkého jazyka jako je Finština jsme nacházeli zajímavosti, které nám pomáhali pronikat hlouběji do pravidel a zákonitostí jazyka.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V podstatě ve všech směrech jsem se ve Finsku domluvil Anglicky. Její náročnost však nedokážu posoudit, jelikož jsem neměl jediný problém. Zdá se mi, že většina lidí je v tomto směru mnohem ochotnější, než co bych čekal u nás v čechách.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vzhledem k nízkým teplotám se mi Turku zdálo jako velmi poklidné město. V letních měsících byla však znát potřeba lidí slunečního svitu a ulice se tak zaplnili (především studenty)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se vyjít dá, avšak velmi střídmě a šetřivě. Největší náklad za měsíc byl pokoj na koleji, zbytek útraty byl cca 2200 CZK týdně. Moje týdenní útraty se pohybovali kolem 1000 až 3000 CZK.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
nejlevnějším obchodem byl Lidl, potažmu Prisma (odnož K-group). Ve Finsku je cca 60% spotřební daň na alkohol a tak je oproti ČR extrémně drahý (vyplatí se dovézt si ho co největší množství) Tabák tak drahý není ale balené cigarety ano. (nedají se sehnat úzké filtry a papírky jsou za 1,3 až 1,8 €) Pečivo je též mnohem dražší než u nás, chleba kupříkladu začíná na 4€/kg. Vyplatí se ho kupovat den předem po 20 nebo 21 hodině, kdy ho zlevňují o zhruba 40%. Také funguje systém prošlých věcí, kdy když má něco trvanlivost "do zítra" sleva je 20% po 18 hodině a 20 se zvedne na 40%. (To se vyplatí zpravidla u masa a ryb. Když si chcete udělat takovou lepší pozdní večeři, vyražte pozdě do obchodu a dívejte se po velkých růžovo-oranžových cedulkách, které Vám na peněžence velice uleví). Další věcí je koření, to doporučuji v dostatečné míře také dovézt. Hodně se dá taky ušetřit na Mensovních obědech. Oběd mě jako studenta stál 2,7 €, mohl jsem si pořídit dva za den, a když se mnou přišel kamarád, až čtyři. Mensy fungují ve stylu bufetu kdy si na talíř nandáte co nejvíc (sníte), maso je však limitováno, většinou počtem kousků. Nečekejte žádnou parádu, většinou jsou to separáty, nebo mleté maso dohnané nějakými přídavky. K jídlu dostanete sklenici vody a nápoj (šťávu, mléko nebo třeba kotikalju) a kousek teplého pečiva. Na polévky se nehraje, občas jsou jako hlavní jídlo. Také je vždy k dispozici salátový bar kde si též můžete nabrat co hrdlo ráčí (jednou).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Budete-li mít možnost sehnat si sdílené ubytování, zkuste to, budete žít v normálním bytě a možná vám to vyjde finančné lépe. Samostatně Finančně asi vychází nejlépe kolej "Yo-kylä Lansi" kde dostanete malý pokoj s postelí, matrací, stolem, světlem, židlí, lednicí a skříní. Ložní prádlo musíte mít svoje stejně jako peřinu a polštář (do začátku se hodí spacák, kupříkladu když Vás po příjezdu vhodí do 14 denní karantény) na konci chodby tedy sdílíte kuchyni se dvěma dřezy a sporáky a s trochou štěstí i nějaké nádobí po předchozích nájemnících.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
osobně jsem nikam nevyrazil ale slyšel jsem, že je fajn použít trajekt do Talinnu, nebo do Švédska.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V podstatě ve všech směrech jsem se ve Finsku domluvil Anglicky. Její náročnost však nedokážu posoudit, jelikož jsem neměl jediný problém. Zdá se mi, že většina lidí je v tomto směru mnohem ochotnější, než co bych čekal u nás v čechách.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Finsko je určitě zajímavé pro ty, kteří by rádi zažili "pravou" zimu. Všechny okolnosti a následky toho, že je venku až -20° a denní světlo je v zimě zhruba 9:00 až 14:50 je zajímavé pozorovat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
lehké věci podléhající spotřební dani, ložní prádlo které není na kolejích standartem, vzhledem k váze a objemnosti spacák (který jsem si ostatně já vzal). veškeré nejlepší potřebné zimní oblečení (kupříkladu lyžařské rukavice na cyklistiku)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
vztahy fungují trošku jinak než u nás. Také "politická nálada" a související názory lidí se kterými jsem se potkal, kupříkladu vůči uprchlíkům
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
prolomit ledy a spřátelit se s lidmi, jak už s domorodci, tak s kolegy Erasmáky.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu undefined

zpět na katalo zpráv
bottom of page