top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jana Harabišová

Autor(ka):

fakulta:

Jana

Harabišová

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

janaharab

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jana

Matematicko-fyzikální fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Patras

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V Patrasu nejsou jednotlivé fakulty rozeseté po celém městě, ale hezky vedle sebe v univerzitním kampusu, kde se nachází i menza, knihovna a několik kaváren. Kampus je hodně zelený, rostou tu olivy, pomeranče, palmy a spousta dalších rostlin.
Učebny samotné mi připadali poměrně moderní, ale chodby jednotlivých budov a především budovy samotné zvenku nejsou nic moc, najdete na nich spoustu graffiti. Budova menzy také není nejmodernější, zajímavé na ní ale je, že uprostřed budovy roste palma.
Nejdřív jsem byla celkovým vzhledem univerzity (hlavně budov) nepříjemně zaskočená, nakonec jsem si na to ale rychle zvykla, začala jsem se zaměřovat na to hezké a začalo se mi tam moc líbit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Letní semestr je rozdělený na dvě poloviny, které dělí dvoutýdenní prázdniny! Ano, opravdu mají dva týdny dlouhé prázdniny uprostřed semestru.
Samotné vedení kurzů mi připadalo dost podobné jako u nás, jen mi přišlo celou dobu hodně nejasné, jaké jsou na studenty požadavky pro úspěšné splnění předmětu, respektive pro získání konkrétní známky, alespoň přibližně. Většinou se mi jen dostalo odpovědi, ať se nebojím, že to bude dobré.
Spoustu studentů z ostatních oborů, se kterými jsem se bavila, mi říkalo, že má předměty v řečtině, i když měli být anglicky a tak třeba jen dostali anglickou učebnici a z té se měli učit sami. Někdo tak měl v podstatě celý semestr samostudium, což se mi naštěstí nestalo.
Administrativa je tady jeden velký zmatek, na to se připravte. Nikdo neví, jak se má co udělat a kdo by to měl vědět (trochu s nadsázkou, ale ne moc). Na druhou stranu, nikdo to ani moc neřeší, takže se z toho taky nestresujte.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro Erasmus studenty tady nabízeli kurz řečtiny (2x týdně 2,5 hodiny) a kurz řecké kultury (1x týdně 2,5 hodiny), obzvlášť ten první kurz mi přišel hodně užitečný.
Univerzita samotná moc volnočasové aktivity nepořádá, ale funguje tady místní ESN, které pořádalo seznamovací aktivity na začátku semestru a pak různé výlety nebo třeba karaoke večery a podobně během roku.
V kampusu univerzity je několik kaváren, kde si můžete dát něco dobrého.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Určitě se nepředpokládá znalost řečtiny, přestože pak ne všechny předměty jsou v angličtině (i když by měli být podle stránek univerzity), vždy je ale možné se s vyučujícími domluvit a najít nějakou jinou možnost, jak předmět splnit - prezentace, individuální konzultace apod.
Minimální požadovaná úroveň angličtiny je myslím B2, ale nepořebují žádný certifikát nebo něco podobného, stačí, že vy sami se zaručíte, že s datem začátku vašeho pobytu takovou úroveň budete mít, nikdo to ale nekontroluje.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Patras bych charakterizovala jako studentské město, které je obzvlášť večer poměrně rušné. Každoročně se tu už od roku 2011 (možná s nějakými přestávkami, nejsem si jistá) pořádá festival pouličního výtvarného umění Art In Progress, v rámci kterého vznikají krásné obrazy na různých budovách a zdech. Město tak zdobí desítky nádherných uměleckých děl od různých autorů.
Asi nejvýznamější akcí pro toto město je každoroční karneval vrcholící před začátkem velikonočního půstu. Je to akce, na kterou se do města přijde podívat spoustu lidí a je to hoodně divoké, na mě to bylo i trochu moc, ale jsem ráda, že jsem to zažila.
Taky se tu nachází spoustu kaváren, jsou opravdu na každém rohu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi nakonec akorát pokrylo veškeré výdaje a to i v rámci cestování po několika řeckých ostrovech.
Ceny jsou obdobné jako u nás, něco je o trochu levnější, něco o trochu dražší, ale v průměru srovnatelné. V restauracích mají hlavní jídla zhruba kolem 15 € (tam jsme ale skoro vůbec nechodili). Pitu si ale dáte kolem 3 € a uvidíte, že si ji díky tomu dáte nejspíš často.
Měsíční kartička na autobus stála 37,50 €. Za ubytování jsem platila 230 €. Káva se dá koupit kolem 2 € s sebou a kolem 4 €, pokud ji chcete do hrníčku.
Univerzita má vlastní menzu, kde je jídlo 3x denně zdarma pro většinu studentů včetně těch, kteří jsou zde na Erasmu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Prvním tipem je rozhodně menza. Všichni Erasmus studenti mají jídlo zdarma! Vaří tady snídaně, obědy i večeře, takže v rámci úspor se sem vyplatí chodit co nejvíc. Jídlo je spíš průměrné, ale vždy je na výběr a mají tady výborné čerstvé ovoce a saláty.
Pokud chcete jíst jinde, nejvýhodnější (hned po vaření doma) bývá pita. Místní klasika, ze které se najíte, za dobrou cenu.
Pokud budete často využívat místní autobusy, rozhodně se vyplatí i měsíční kupon. Více informací tady:
https://uopa.esngreece.gr/public-transportation
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Původně jsem chtěla bydlet na koleji, ale kvůli omezené kapacitě jsem se tam nedostala. Prý se nás ale ten semestr přihlásilo víc než obvykle, takže bych čekala, že většinou se dostane skoro na všechny.
Nakonec jsem ale se svým ubytováním byla spokojená, jednalo se o sdílený byt od společnosti Stay in Patras. Mají několik bytů, které pronajímají pouze zahraničním studentům, takže trochu obdoba koleje. Pronajmete si jeden pokoj, my jsme třeba byli v našem bytě jen dva. Nevýhodou bylo, že můj pokoj neměl okno ven, jen do takového světlíku, ale jinak jsme měli k dispozici kuchyň, koupelnu i pračku. :) Taky jsme byli asi 15 minut pěšky do centra. (Ale asi ještě dalších 30 minut na univerzitu.)
Jinak cenově: kolej stojí 130€/měsíc pro za jednolůžkový pokoj, 90€/osoba/měsíc za dvoulůžkový. Já jsem platila 230€/měsíc, což mi pořád přišlo hodně fajn.
Než jsem narazila na Stay in Patras, tak jsem se snažila najít nějaký byt na různých jiných stránkách a tam mi většinou ani nikdo neodpověděl.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, navštívila jsem několik řeckých ostrovů - Zakynthos, Lefkadu a Krétu, všechny se mi moc líbily, nejvíc mě okouzlil asi ten první. Navštívili jsme tady místa s nádhernými výhledy a modrým mořem, jaké jsem ještě nikdy neviděla.
Z míst v okolí Patrasu bych doporučila Missolonghi s muzeem o výrobě mořské soli a Nafpaktos, což je takové milé městečko.
Výlet na Krétu byl pořádaný místním ESN a je určený pro všechny Erasmus studenty z celého Řecka, takže nás tam bylo něco kolem 600, myslím, a všichni dohromady jsme měli společný program. Přiznám se, že takový typ výletu mě příliš nenadchl, hodně jsme na sebe čekali a přišlo mi to celé takové hodně komerční (hlavně abychom měli dobré fotky), taky byla každý večer párty, většinou někde daleko od našeho hotelu, takže jsme prostě nemohli jít spát dřív než pro nás přijel společný autobus.
Na tenhle výlet bych znovu spíš nejela, byť na něj budu vzpomínat ještě dlouho. Na ostrov samotný bych se ale ještě klidně někdy vrátila.
Do okolních států jsem necestovala, přišlo mi, že Řecko samotné nabízí spoustu krásných míst, které jsem ani nestihla za ty 4 měsíce projet. Ráda bych se třeba ještě někdy podívala do Meteory.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Určitě se nepředpokládá znalost řečtiny, přestože pak ne všechny předměty jsou v angličtině (i když by měli být podle stránek univerzity), vždy je ale možné se s vyučujícími domluvit a najít nějakou jinou možnost, jak předmět splnit - prezentace, individuální konzultace apod.
Minimální požadovaná úroveň angličtiny je myslím B2, ale nepořebují žádný certifikát nebo něco podobného, stačí, že vy sami se zaručíte, že s datem začátku vašeho pobytu takovou úroveň budete mít, nikdo to ale nekontroluje.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Patras je takové milé studentské městečko přímo u moře. Město je dost velké na to, abyste tady sehnali všechno, co potřebujete, ale dost malé na to, abyste ho stihli poznat. Celkově je to tady hodně pohodové, obecně se nikam nespěchá.
Já jsem sem jela hlavně kvůli tomu, že jsem chtěla poznat zemi s trochu jinou kulturou, celkově někam, kde to není až tak známé a to rozhodně Patras splňuje.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
zimní bundu. (V Řecku je sice o dost tepleji než u nás, ale když je venku 18 stupňů, tak uvnitř je klidně ještě méně, takže se v zimně neohřejete ani uvnitř.)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
udělat si v kufru místo na nějakou knížku by byl dobrý nápad. Na autobus tady často čekáte klidně 20-30 minut a nevíte, kdy přijede. :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
tady existují celkem běžně mladí lidé, kteří se anglicky umí tak maximálně zeptat, jak se mám.
Výuka angličtiny na středních školách je tady prý na hodně špatné úrovni. Když se chcete něco naučit, musíte chodit na speciální kurzy. Každopádně v obchodech, restauracích, s vyučujícími a tak, se anglicky v pohodě domluvíte, to se nemusíte bát.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
najít si nějaké bližší kamarády. Trvalo to déle, než jsem čekala.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Patras

Další zprávy z regionu Řecko

zpět na katalo zpráv
bottom of page