top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Max Šámal

Autor(ka):

fakulta:

Max

Šámal

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Max je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Max

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aristotle University of Thessaloniki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Max hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První mě napadne nenápadná a architektonicky nevzhledná budova filosofické fakulty. Při vstupu do budovy bylo oproti Česku pro mě zarážející, kolik politických a aktivistických proklamací a plakátů visí volně po škole. I když tím určitá část studentů dává najevo své politické preference, není třeba se bát. Jednak je to jen určitá (možná i menší) část studentů, jednak se to na úrovni studia vůbec neprojevuje. Častější jsou ovšem studentské stávky, kdy studenti vyhlásí protest a odpadá vyučování. To může být někdy problém, protože nedostatek hodin se musí vynahradit ve volném čase studentů.
Universita i zdarma po registraci nabízí jídlo ráno, dopoledne a večer.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kdokoliv chce jet do Řecka na studijní pobyt, musí počítat s tím, že jedna vyučovací lekce trvá podstatně déle než v Čechách. Na Aristotelově universitě trvala vyučovací hodina 2,5 hodiny, na vedlejší Makedonské universitě prý dokonce 3 hodiny. Je potom na učitelích, kolik času využijí. Měl jsem hodiny, kde jsme začínali a končili o čtvrt hodiny dříve, měl jsem hodiny, kde byla přestávka, byly dokonce hodiny, kdy vyučující učil 2,5 hodiny v kuse.
Studoval jsem na filologii (a částečně archeologii), která je u nás spíše menším oborem. V Řecku ale patří filologie k jedněm z největších oborů, takže lekce navštěvuje podstatně více studentů. Řekl bych, že kvalita studia je minimálně konkrétně na této fakultě na vysoké úrovni. Učitelé, pro něž je řečtina rodným jazykem, nabízejí ne lepší, ale odlišný pohled na jazyk, jemuž rozumí jinak než lidé, co se ho učí jako nerodilí mluvčí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Universita pro přijíždějící studenty nabízí lekce řečtiny, ty jsem ale nenavštěvoval a nemůžu říct, jak probíhaly. Universita jako taková nabízí různá symposia a přednášky v angličtině, téměř všechny se ale netýkaly mého oboru. Pro studenty Erasmu funguje spolek, který organizuje různé výlety včetně vícedenních, exkurze a další aktivity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v jazyce hostitelské země. Vyučování v angličtině neprobíhá. Učitelé ovšem na to berou zřetel a nabízejí studentům lehčí nároky a většinou jako výstup dělají seminární práci. Já ovšem jazyk už před příjezdem ovládal, na místě se ještě zlepšil a tak jsem neměl problém zúčastnit se lekcí a udělat závěrečné testy.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je hned při při moři, naproti hoře Olymp, takže při dobré viditelnosti je hezky vidět na nejvyšší horu Řecka. I tak se ale ve městě nenacházejí žádné pláže a ve vodě se nikdo nekoupe. Můj osobní dojem z města je, že mělo oboje svá pěkná místa a místa, kde jsem se osobně nerad trávil čas (nikoliv kvůli bezpečnosti, ale kvůli místu jako takovému). Většina budov a ulic vypadá všude stejně, velké minus pro mě bylo, že naprosto chybí parky a zeleň, les byl poměrně nepřístupný a daleko. V centru se nachází z antickým památek Galeriův palác, Galeriův oblouk, Rotunda a forum, zbytek se nachází v podzemí pod současným městem. Ve městě je ale velké množství raně byzantských a středověkých kostelů. Moje nejoblíbenější čtvrť byla Horní Město, tedy místo, kde ve středověku stálo město a kde je dnes hrad. Celá čtvrť se nachází v kopci a působí velmi malebně. Z hradu je potom vidět na celé město, při dobré viditelnosti i na Olymp.
Celý universitní komplex a všechny fakulty se nacházejí ve vlastní universitní části města, která je hned na východ od centra. Při universitě směrem do centra je studentská čtvrť plná kaváren a levnějších fastfoodů, hlavně pizzy.
Hromadná městská doprava je podle mě naprosto tragická. Vzhledem k tomu, že Soluň má přes milion obyvatel, je hromadná doprava zajištěná pouze autobusy nedostačující. Autobusy jezdí v rozmezí průměrně dvaceti minut (pouze při dopravní špičce ráno po deseti, ale jelikož je vždy hustá doprava, roli to nehraje), přičemž jsou naprosto přeplněné. Na jízdní řád se nedá moc spoléhat, protože se změnil za dobu pobytu asi čtyřikrát. Většina míst je ale v blízké vzdálenosti, takže se hlavně v centru dá chodit pěšky. Já bydlel 30-40 minut od university a radši než čekat 20 minut na autobus jsem volil chůzi pěšky. Posledních 20 let se ve městě staví metro (hlavně kvůli památkám se stavba opožďuje), ale vzhledem k tomu, že to bude jen 10 zastávek se vzdáleností každých dvou stanic 500m od sebe, to nebude hrát velkou roli. Navíc konec stavby je stále v nedohlednu.
Velmi se mi líbila muzejní čtvrť, která byla jižně od university. Moje oblíbené bylo archeologické muzeum, ale za návštěvu stojí i byzantské a válečné. Kromě těchto muzeí jsou na stejném místě i galerie, ty jsem ale nenavštívil.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ze stipendií se mi podařilo akorát tak pokrýt náklady na bydlení (a to jsem kvůli své administrativní chybě musel vrátit 160€). I tak mi ale stipendium pomohlo. Ceny v zemi obecně jsou podle mě levnější než v Čechách, a to včetně jídla. Bohužel gyros podražil a patří k jedněm z "dražších" jídel. Pokud najdete gyros pod 4 eura včetně, tak jste narazili na dobrou cenu. Našel jsem ale i místní jídelny, kde servírovali dobré a vydatné jídlo kolem 3-5 eur. Klasické restaurace nabízejí ceny relativně úměrné, možná o něco levnější než v Čechách. V supermarketu jsou ceny podle mě nízké, doporučuji se podívat na mořské plody, které jsou taktéž levné oproti jiným zemím.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupujte v klasických supermarketech, kde koupíte všechno, nebo v menších samoobsluhách. Jestli chcete za jídlo ušetřit úplně, navštěvujte školní jídelnu (ale v kolem 14.00 je nejvytíženější a také se tam musí dojíždět). Muzea nabízejí vstup zdarma nebo výraznou slevu, pokud jste občan EU a pod 25 let, což byla velká výhoda.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje v tomto městě a celém Řecku nejsou, existují společnosti, které nabízejí bydlení. Většina místních studentů bydlí sama, zahraniční studenti volí většinou sdílené bydlení. Najít bydlení bylo dost složité, začal jsem hledat měsíc a půl před odjezdem, ale nepovedlo se mi nic najít. Našel jsem až dva týdny po příjezdu díky velkému štěstí po příjezdu, kdy jsem bydlel na airbnb. Vzhledem k tomu, že jsem měl místní známé, mi dost pomáhali najít bydlení přes makléřské společnosti. Existují také skupiny na facebooku, kde se můžete spojit s ostatními a hledat bydlení. Měl jsem možnost jak mít sdílené ubytování, tak samostatné. Tady ale trochu pozor, v obou případech, kdy jsem tyto byty šel obhlédnout, mi bylo řečeno, že budu platit měsíční nájem kolem 300-400 euro, navíc budu muset makléřům zaplatit jednorázově určitou sumu za zprostředkování a budu muset doplácet energie. Nakonec jsem ale díky velkému štěstí našel nájemce přes známého, co mi nabídl cenu 400 euro na měsíc za samostatný byt bez jednorázového poplatku, pouze jsem musel doplácet jednou 150 euro za čtyři měsíce energií. S tím ale spíš nepočítejte a připravte se na další výdaje. Zároveň makléři mají často problém s pronájmem na krátkou dobu, může se stát, že pokud jedete jen na jeden semestr, že vás odmítnou. Se svým bytem jsem ale byl za cenu náramně spokojený.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem hlavně v relativně blízkém okolí, které jsem tolik neznal. Oproti městské hromadné dopravě funguje dálková autobusová doprava velmi dobře. Autobusem se dá dostat na většinu míst okolo, i když to zabere hodně času a občas se musíte přizpůsobit jízdním řádům. Nejlepší je auto, ale půjčit si ho není tak jednoduché a určitě ne tak levné, jak by jeden doufal. Navštívil jsem archeologické lokality Verginu (dvakrát), Olynth, Dion, Pellu (čtyřikrát, protože je velmi blízko), městečko Edessu, kde je největší evropský vodopád na pevnině a menší naleziště, Miezu, kde údajně Aristoteles učil Alexandra Makedonského a spousty dalších menších lokalit okolo, termální lázně Pozár atd.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v jazyce hostitelské země. Vyučování v angličtině neprobíhá. Učitelé ovšem na to berou zřetel a nabízejí studentům lehčí nároky a většinou jako výstup dělají seminární práci. Já ovšem jazyk už před příjezdem ovládal, na místě se ještě zlepšil a tak jsem neměl problém zúčastnit se lekcí a udělat závěrečné testy.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já sám jsem si universitu vybral kvůli znalosti jazyka. Zároveň kvůli mému oboru mi to připadalo jako jedno z nejlepších studijních míst. Pokud máte zájem o něco exotičtějšího v rámci Evropy, pak Řecko je tou správnou zemí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Aristotle University of Thessaloniki

Další zprávy z regionu Řecko

bottom of page