top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Havelka

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Havelka

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Fakulta tělesné výchovy a sportu

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aristotle University of Thessaloniki

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Bohužel nebyla možnost ani jednoho předmětu v angličtině a proto většina z těch, které mě zajímaly, nebyly dostupné. Na praktických předmětech problém nebyl a v hodinách mi překládali spolužáci. Na většinu teoretických jsem nemohl a nebo byly pouze formou seminární práce. Fakulta jako taková je bohužel mimo kampus v centru města, nicméně mají 2 sportovní haly v centru, kde se také odehrává praktická výuka a dají se podle toho předměty navolit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup byl v podstatě podobný, organizace semestru také stejná. Lišil se přístup k Řeckým studentům a studentů na výměnném pobytu, u praktických předmětů jsem například nedocházel na teorii (pokud byla součástí) protože nebyla v angličtině a dali se individuálně domluvit termíny zkoušek.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě jako takový jsem z důvodu pandemie tolik nezažil a více jsem byl v kontaktu s dalšími studenty z programu Erasmus+ a ESN organizací, která pořádala různé akce a výlety. Je zde možnost studia řečtiny i s započítáním kreditů, nicméně je zde dřívější deadline pro zapsání.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v Angličtině. Na škole buď prostřednictvím spolužáků, kteří překládali pro učitele, nebo přímo s učiteli, pokud ovládali anglický jazyk. V Thessaloniki většinou anglicky umí, nejedná se o vysokou úroveň, nicméně v restauracích, muzeích, památkách nebo třeba obchodech se dá domluvit, neboť je to oblíbená turistická oblast a jezdí sem i mnoho studentů na studijní pobyty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město se dá rozdělit na část turistickou a neturistickou. O turistickou část je velice dobře postaráno (pobřeží, aristotelova třída, nebo třeba stará část horního města). Zbytek na mě působil trochu zanedbaně, vše je posprejované, plné aut, která vypadají, že je to jejich poslední jízda a docela nepořádek (ne všude). Město je jinak velice studentské, spousta kaváren, barů, klubů. Také je docela chaotické, minimálně doprava. Lidé si jezdí jak se jim zachce, město je zasekané a na autobus není absolutně spolehnutí (vždy +/- 20min). Jsou zde rušnější častí, především v okolí aristotelově třídy, ladadika a oblast rotundy, ale zároveň jsou to nejlepší oblasti, jelikož je vše blízko. Krásná místa jsou víceméně všechna turistická a doporučuji je na západ slunce.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finančně vychází Řecko a zejména Thessaloniki nejlépe ze všech, které jsem měl na výběr. Veliká výhoda je možnost stravování ve školní jídelně pro studenty zdarma 3x denně, 7 dní v týdnu a tedy na stravě se dá výrazně ušetřit. Stipendium jsem měl 600euro na měsíc, z toho nutné výdaje jsou ubytování (většinou okolo 300e) a zbytek je vlastně dle individuálních nároků. První měsíc jsem často chodil do jídelny pro jídlo zdarma a vyšel jsem na měsíc v pohodě ze stipendia (nicméně je to bez alkohou, který byl pro ostatní výraznou položkou, na které já jsem ušetřil).
Ceny potravin jinak jsou podobné jako v Čechách a je zde spousta levných restaurací a rychlého občerstvení (gyros, pizza…).
Stipendium mi tedy pokrylo okolo 70-80% s tím, že jsem se účastnil alcí a výletů od esn a občas vlastních.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jídlo v kantýně zdarma 3x denně, 7 dní v týdnu. Věrnostní karty do obchodů. Výlety na známá místa jsou často pořádané od ESN a je to tedy často levnější, než na vlastní pěst. Pokud nepijete, večery vás oproti ostatním jistě potěší co se financí týče.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Je běžné být v podnájmu. Měl jsem ubytování v za mě nejlepší oblasti - u Rotundy. Blízko všeho a všech (obchody, autobus, kluby, bary, kampus…). Pozor si dejte na energie - zvláště v zimě doporučuji volit bydlení s fixním poplatkem. Zateplení nemají většinou dobré a já osobně byl v starém bytě, který nebyl zateplen vůbec a účet za energie na konci nás velice nemile překvapil.
Pokoj samostatný ve sdíleném bytě.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
ESN pořádá skvělé výlety do hlavních turistických oblastí, cestoval jsem tedy do míst jako Athény, Chalkidiki, Meteora a jiné právě s nimi. Tyto výlety byly výhodné jak cenově, tak i byly pohodlnější, neboť ESN zařizovalo autobusy pro celou skupinu. Také je zde velmi jednoduché pronajmout si auto a vyrazit na cesty po vlastní ose, pronájem není drahý a na chalkidiki se dá dojet z letiště autem za 30 min na první pláže. Dá se také využít vlak, například do Athén je to po letadle nejrychlejší způsob dopravy.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v Angličtině. Na škole buď prostřednictvím spolužáků, kteří překládali pro učitele, nebo přímo s učiteli, pokud ovládali anglický jazyk. V Thessaloniki většinou anglicky umí, nejedná se o vysokou úroveň, nicméně v restauracích, muzeích, památkách nebo třeba obchodech se dá domluvit, neboť je to oblíbená turistická oblast a jezdí sem i mnoho studentů na studijní pobyty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to jiné prostředí a tedy i nové zkušenosti. Bohužel nemohu vyzdvihnout univerzitu pro studium v angličtině, jelikož zde nebyl jediný předmět v AJ. Nicméně z toho co jsem slyšel a vypozoroval od spolužáků věřím, že pro studium v Řečtině je univerzita velice obohacující a líbili se mi nároky a přístup učitelů. Samotné město je výjimčné v dobrém slova smyslu snad jen v turistických částech a poté okolím, jako jsou například Chalkidiki, které řadím mezi nejlepší zážitky a kam se plánuji vrátit v budoucnu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Na zimu se určitě nebát zabalit teplejší oblečení, vyplatí se. Popřípadě zde fungují klasické řetězce jako HM a počítat tedy s koupí. Na léto naopak otevřené boty.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ubytování se dá relativně pohodlně sehnat i na místě, díky turismu a erasmu je zde velká nabídka pronájmů na semestr/dva a pokud si nejste jistí o ubytování z fotografií a nechcete posílat zálohy, dá se tento problém vyřešit na místě, popřípadě napsat na ESN nebo do skupiny erasmus na whatsappu
Nejvíc mě překvapilo, že...
Výuka bez možnosti AJ. Stav města - nepořádek, grafiti. Doprava.
Město je sice u moře, ale nejbližší přístup do moře je zhruba 40 min. autobusem od centra.
V dobrém mě překvapilo například jídlo zdarma pro studenty, jelikož Řecko na tom ekonomicky není dobře, a skvělá aktivita ESN týmu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Výběr předmětů. Předměty, které jsem si vybral jsem z většiny nemohl mít a na jelikož mi spousta učitelů neodpovědělo na dotaz, zdali mohu navštěvovat jejich předmět, nakonec jsem volil předměty, ane ani tak podle zájmu, ale abych vyšel s kredity.
Také bylo těžké zvyknout si na ''fungování'' města.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Aristotle University of Thessaloniki

Další zprávy z regionu Řecko

bottom of page