top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michaela Malečková

Autor(ka):

fakulta:

Michaela

Malečková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michaela je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michaela

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Institute of Marine Sciences of Andalusia

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michaela hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jedná se o středně velkou vědeckou instituci, tudíž velmi rychle se zde člověk zorientuje i seznámí. Lidé jsou tu velice vstřícní a přátelští, o něco více než v Čechách. Studenti i většina vědeckých pracovníků se zvládne dorozumět v angličtině, ale osobně jsem preferovala užívat jen španělštinu, jelikož jsem se ji chtěla naučit. Z tohoto hlediska tedy nemohu posoudit. Vybavení laboratoří mi přišlo srovnatelné s našimi. Rozhodně tu byly i velmi staré a funkční laboratoře i vybavení tak i zcela nové.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Určitě doporučila, studenti i nadřízení byli velmi otevření, milí a nápomocní, alespoň z mé zkušenosti. Kolegové se kterými jsem ani nepracovala mi s odborným výkladem ukazovali své vybavení a práci, což mi přišlo hrozně fajn, protože jsem měla větší rozhled o tématech, na kterých se tam pracovalo. Nepociťovala jsem od nikoho pocit nadřazenosti, ale jsem si vědoma, že u některých jedinců to tak může být. Je to dost individuální, jako u nás.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S šéfem ze začátku v angličtině, aby nedošlo k nedorozumění ohledně práce. S ostatními kolegy španělsko-anglicky, dle mých i jejich znalostí. Ale obecně jsem komunikovala zcela všude výhradně španělsky, a na konci pobytu už byla komunikace víceméně plynulá.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Cádiz - super místo pro lidi co mají rádi kulturu a ruch města, malé prostory a ulice, pláž, a neradi cestují daleko, nebo do přírody. Do práce se musí dojíždět, ale to by ještě šlo. Ale dle výše zmíněného jsem v Cádizu po prvním týdnu bydlet nechtěla. Bydlela jsem v Puerto Real, tedy malé město kde se instituce a celý univerzitní kampus nachází. Byla zde dobrá dostupnost do ostatních měst (Jerez, Puerto de Santa María, Cádiz, Sevilla), a hodně přírody kolem (např. park Los Toruňos). Menší nájem a klid. Je to ale víc rodinné město, takže tam noční život příliš nebyl. Dokud jsem nepoznala místní lidi, bylo to tedy občas velmi psychicky náročné. Ale později se to naštěstí zlepšilo.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Můj nájem byl 230 eur, pokoj ve sdíleném domě s dvěma dalšími spolubydlícími. V Cádizu je to průměrně o 100 eur více. Zbytek mi pokryl náklady na záliby a jídlo, skromněji ale nestrádala jsem, ale např. proto, že ráda vařím. Na cestování jsem již musela sáhnout na své úspory.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Mercadona, Lidl, Día - asi nejlevnější supermarkety s dobrou kvalitou. A obecně vařit si doma.
K cestování na delší vzdálenosti jsem používala aplikaci Blablacar nebo autobusy. Po městě a kolem jsem jezdila na kole. Vlaky jsou výrazně dražší, ale tento rok jsem měla štěstí, kdy byly zavedeny takové vlakové tarify, kdy bylo cestování na určité konkrétní trase téměř zadarmo. To jsem využívala hodně, např. na dojíždění do okolních měst. Další appka na cokoli - oblečení, nábytek atd. byla aplikace wallapop.. Na hledání bydlení - idealista.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Chtěla jsem bydlet s místními lidmi, ve sdíleném bytě. Což se mi splnilo. Člověk není úplně sám, což když bydlí daleko od všech, může být občas psychicky hodně náročné....Bydlela jsem ve starém domě, a při silném dešti zatékalo do kuchyně a na stropě se tvořila plíseň. To byla ale jediná nevýhoda, jinak jsem byla velmi ráda za prostornou kuchyň, koupelnu a dvě velké terasy. Není to však standard, měla jsem štěstí. Při prohlídkách jsem byla v dost prťavých bytech kde bydleli klidně až 4 lidi. Odráží se to hodně v ceně.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
No, velká výhoda je mít auto, nebo někoho kdo má auto. Jinak to cestování je drahé a dost únavné. Hromadná doprava je zde opravdu žalostná.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S šéfem ze začátku v angličtině, aby nedošlo k nedorozumění ohledně práce. S ostatními kolegy španělsko-anglicky, dle mých i jejich znalostí. Ale obecně jsem komunikovala zcela všude výhradně španělsky, a na konci pobytu už byla komunikace víceméně plynulá.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Chtěla jsem být blízko moře, hor a naučit se španělsky. Andalusii jsem trochu znala už z cestování, tak jsem trochu tušila, co čekat. Je tu skvělé jídlo a život vůbec. Vyhýbala jsem se velkým městům, a hledala více autentická místa, nejen kvůli financím ale i kultuře obecně - např. flamenco. Nabídku stáže jsem našla přes erasmusintern.org, a podle kritérií na nabídky odepisovala.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
auto
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
je tu silný vítr
Nejvíc mě překvapilo, že...
tu žijí plameňáci a chameleoni
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
najít si dobré přátele

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Španělsko