top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Hujová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Hujová

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

2. Lékařská fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

ACD Rehabilitación

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je null z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní a světlé prostory. Poměrně malé centrum s hlavní sálem a 2 menšími místnostmi pro individuálnější terapie. Doménou hlavního sálu je 5 robotických přístrojů určených pro neurologické pacienty.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První část mého působení jsem stínovala své kolegy, abych se mohla rozkoukat, nasát místní zvyky a způsoby. Od začátku jsem se cítila jako součást týmu, všichni byli vždy moc milí a nápomocní. Postupně jsem dostávala víc příležitostí vést terapie - až jsem nakonec byla, doufám, rovnocenným parťákem. :)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve španělštině, třeba 95% času. Mladší kolegové sice mluvili i poměrně dobře anglicky, takže v úplné nouzi jsem si pomohla 1-2 slovíčky z Aj, ale jinak veškerá komunikace s pacienty byla ve španělštině. Navíc byl 1 z mých hlavních záměrů zlepšit si španělštinu, tak jsem ani nehledala jinou cestu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Stáž jsem sice měla v Oviedu, ale bydlela jsem v Gijón, což je přímořské město, vzdálené asi 30min vlakem. Nicméně Oviedo jsem si měla příležitost zčásti projít - je to příjemné čisté město s několika parky a krásným historickým městem. Mnohem víc jsem si prochodila (a procestovala na kole) Gijón. Na první pohled si pamatuju, že mi všechny ulice připadaly úplně stejné a říkala jsem si, že se tam nikdy nevyznám. Po pár týdnech se to samozřejmě zlepšilo, oblíbila jsem si hlavně několik míst poblíž Playa de San Lorenzo (městská pláž, kde se dá přímo surfovat) včetně parku, Parque de Isabel La Católica. Spoustu času jsem trávila na bouldrovce Boulder Up, kde jsem potkala několik skvělých lidí, s kterými jsem nadále v kontaktu. Bez MHD se moc nedá fungovat, sice jsem s sebou měla kolo, s kterým se dá všude krásně dostat, ale prší tak 50-60% času, takže člověk občas ocení, že může naskočit do busu a schová se tak před promoknutím.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Myslím, že nedá. Může za to ale zejména problém s hledáním ubytování. Hledala jsem hodně dopředu a stejně jsem nakonec nesehnala nic, kde bych nemusela vydat téměř 2/3 měsíčního stipendijního příspěvku. V procentech mi stipendium nakonec pokrylo přibližně 50% výdajů, s čímž jsem ale počítala - např. jsem cestovala autem, abych si s sebou mohla vzít veškeré sportovní vybavení.
Ve Španělsku je momentálně levněji než u nás - většina potravin je levnější a cesty MHD i mezi městy (tzv. systém Cercanías) se dají s měsíčním kupónem také pořídit velmi levně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak zmiňuju výše, hodně mi pomohlo si sehnat měsíční kupón na cesty vlakem (do práce), tzv. abono mensual - po Španělsku existují tzv. Cercanías, oblasti, v nichž nabízí pro frekventované cestující vždy na trimestrální roční období jízdenku s opakovaným použitím za 10EUR. To mi hodně zlevnilo cesty :) Potraviny hlavně Mercadona, kde je poměr cena/kvalita ideální, řekla bych. A to i na ryby a mořské plody, které jsou u místňáků cenově našponované. U místních jsem ale kupovala ovozel.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Každému asi vyhovuje jiný způsob bydlení. Já jsem chtěla soukromí a klid, takže jsem si našla malý byt jen pro sebe. To mi umožnilo přivítat i rodinu/kamarády, kteří mě přiletěli navštívit. Nevýhodou je samozřejmě cena takového ubytování, ale rozhodně nelituji.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Díky cestě autem jsem měla možnost navštívit po cestě spoustu krásných míst španělského severního pobřeží. Nebylo to poprvé, co jsem sever Španělska navštívila, takže už jsem měla pár oblíbených míst. Nejsem moc městský typ, radši trávím čas v přírodě, hlavně u oceánu, takže třeba fakt, že postupem na západ ubývá větších měst a přibývá rozlehlých zelených ploch a pláží, je za mě skvělým poznatkem. :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve španělštině, třeba 95% času. Mladší kolegové sice mluvili i poměrně dobře anglicky, takže v úplné nouzi jsem si pomohla 1-2 slovíčky z Aj, ale jinak veškerá komunikace s pacienty byla ve španělštině. Navíc byl 1 z mých hlavních záměrů zlepšit si španělštinu, tak jsem ani nehledala jinou cestu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Španělsko je za mě neskutečně pestrou zemí. Každá jeho část se něčím liší, ať už je to množstvím dešťů, meziročními hodnotami na teploměru, odlišnostmi v kultuře nebo místním přízvukem. I tak je ale pro celou zemi společné, že tam čeká přívětivá atmosféra, nic není problém, nikam se nespěchá a všechno má své řešení - lepší nebo horší. Pro tuhle hřejivou energii se sem budu vždycky moc ráda vracet. :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pořádně odolný deštník!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Budu dojíždět denně do práce vlakem z nádraží, které na mě čeká docela daleko od bytu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...jsem si tak rychle zvykla a cítila se všude jako doma. :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
První domluvy s kolegy a šéfem. A opakovaná otitis externa.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o