top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Fúsik

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Fúsik

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Cambridge

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje zkušenost na "adoptivní" univerzitě byla naprosto fascinující a obohacující. Celá instituce byla pro mě výjimečná rukopisnou sbírkou, dlouhou tradicí a univerzitním životem, ale především oddělením staré angličtiny a jeho nabídkou kurzů a rozsáhlou knihovnou. Ta měla nespočet knih a akademických zdrojů, které mi umožnily napsat významnou část mé dizertace.
Co bylo nejvýjimečnější, byla možnost pracovat s originálními rukopisy v staroangličtině. Mít možnost držet a prozkoumávat tyto dokumenty, číst texty, které jsem zkoumal, ve své původní formě, byl neuvěřitelný zážitek. To mi umožnilo spojit materiální kulturu s jazykovou, což mi poskytlo jedinečný pohled na to, jak se tato dávná anglická jazyková tradice vyvíjela a formovala.
Celkově lze říci, že tato zkušenost mě nejen posílila jako akademika, ale také mi poskytla hlubší pochopení a ocenění staroangličtiny a její historie.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 

Na základě mé zkušenosti můžu říct, že postavení stážistů nebo studentů v organizaci bylo velmi pozitivní. Byli jsme respektováni a oceňováni jako důležitá součást akademického týmu.
Představitelé organizace měli ke mně velmi vstřícný přístup. Poskytli mi mnoho příležitostí k učení a rozvoji, například možnost sledovat, jak se vyučuje staroangličtina, což byl velmi užitečný zážitek. Nejenže jsem se naučil hodně o tom,ale také mi byla poskytnuta podpora a pomoc, kdykoli jsem ji potřeboval.
Na základě mé vlastní zkušenosti bych určitě doporučil tuto organizaci dalším stážistům.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě byl naprosto úžasný. Díky širokému spektru studentských spolků a organizací byla univerzita plná různých aktivit a příležitostí pro studenty. Tyto skupiny nabízely široké možnosti pro zapojení a setkávání s lidmi s podobnými zájmy.
Jedním z nejvíce fascinujících aspektů bylo, že univerzita udržovala středověké tradice kolejí. To přidalo k celkové atmosféře kampusu jedinečný a historický nádech, který obohacoval každodenní život na univerzitě a vytvářel silné pouto mezi studenty a institucí.
Univerzita také pořádala řadu volnočasových aktivit pro své studenty. Tyto aktivity poskytovaly skvělé příležitosti pro relaxaci a socializaci mimo akademický svět.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Mou primární komunikační jazykem na univerzitě v Cambridge byla angličtina. Jelikož jsem byl na oddělení staré angličtiny, očekávalo se od mě a to zcela správně a přirozeně ovládání tohoto jazyka na vyšší úrovni. Nicméně, ačkoli byly tyto jazykové požadavky vysoké, nikdy jsem neměl pocit, že by někdo dával najevo nadřazenost nebo výsadnost na základě jazykových dovedností.
Atmosféra na univerzitě byla vždy vstřícná a podporující. Všichni studenti, bez ohledu na jejich jazykovou úroveň, se cítili vítáni. Toto prostředí nejen podporovalo akademický růst a vývoj, ale také posilovalo pocit sounáležitosti a komunity mezi studenty a zaměstnanci univerzity.
To je jedna z hlavních věcí, které bych doporučil potenciálním stážistům či studentům. Univerzita v Cambridge nejenže poskytuje vynikající akademické příležitosti, ale také klade velký důraz na vytváření vstřícného a podporujícího prostředí pro všechny své členy.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Cambridge je město plné kontrastů, které dokázalo být současně klidné a rušné. Tento jedinečný mix dodával městu živost bez toho, aby bylo příliš rušivé.
Jedním z prvků, které činí Cambridge tak jedinečným, je jeho bohatá historie a kulturní dědictví. S historickými budovami a památkami na každém rohu, město nabízí nekonečné možnosti pro objevování a učení.
Navíc, Cambridge je také velmi kosmopolitní město. Jako domov pro jednu z nejprestižnějších univerzit na světě, město přitahuje studenty, akademiky a návštěvníky z celého světa, což přispívá k jeho multikulturní atmosféře.
Pokud jde o zajímavá místa k vidění, určitě bych doporučil návštěvu univerzitních kolejí, jako je King's College nebo Trinity College, které jsou známé svou impozantní architekturou a krásnými zahradami. Pro milovníky přírody je tu také Botanická zahrada University of Cambridge, která je domovem pro tisíce druhů rostlin z celého světa.
V Cambridge jsou také nádherné tradiční hospody, kde můžete ochutnat místní pivo a jídla, a mnoho útulných kaváren, kde můžete strávit klidné odpoledne čtením knihy nebo studiem.
Celkově je Cambridge krásné, historické a živé město, které nabízí mnoho příležitostí pro objevování a učení. Jeho jedinečná atmosféra a kulturní bohatství činí z Cambridge ideální místo pro studenty z celého světa.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo většinu nákladů spojených s ubytováním, což byla velká pomoc. Nicméně, jak je typické pro mnoho stipendií, nebylo to dostatečné na pokrytí všech životních nákladů. Z tohoto důvodu jsem musel přispět vlastními finančními prostředky na pokrytí dalších výdajů, jako jsou jídlo a doprava.
Pokud jde o ceny v zemi obecně, Cambridge je, jako většina univerzitních měst, poměrně nákladné, zejména pokud jde o nájemné a náklady na jídlo. Nicméně, pokud jste ochotni trochu se snažit a hledat levnější možnosti, je možné udržet výdaje pod kontrolou.
Ačkoli finanční aspekt může být výzvou, moje zkušenost na univerzitě v Cambridge stála za každý investovaný peníz. Možnosti, které mi tato univerzita nabídla, jak z hlediska akademického, tak z hlediska osobního rozvoje, byly neocenitelné. Takže, pokud máte možnost získat takovou zkušenost, rozhodně bych doporučil udělat vše pro její využití, i když to může vyžadovat určité finanční oběti.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupujte ve velkých řetězcích supermarketů, jako je Sainsbury's nebo Co-op. Tyto obchody často nabízejí slevy a akční ceny na mnoho produktů, což vám umožní ušetřit na nákupech potravin. Zvláště výhodné mohou být tzv. "lunch deals", které obvykle zahrnují sendvič, nápoj a snack za sníženou cenu.
Využívejte studentských slev. Mnoho obchodů, restaurací a jiných služeb v Cambridge nabízí slevy pro studenty, takže nezapomeňte mít svou studentskou kartu vždy u sebe.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Během mého pobytu v Cambridge jsem se rozhodl ubytovat v guesthouse. Toto řešení bylo pro mě docela vhodné, i když byla lokalita trochu dále od univerzity, což znamenalo, že jsem musel hodně chodit.
Myslím, že výběr ubytování záleží na osobních preferencích a okolnostech. Pokud máte rádi své soukromí a nevadí vám cestování, může být ubytování v guesthouse nebo v soukromém bytě dobrá volba.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během mého pobytu v Cambridge jsem měl možnost cestovat po okolí. Byla to skvělá příležitost vidět různé typy krajiny a historické památky.
Nicméně, jak jsem zjistil, britská doprava může být občas nepředvídatelná. Někdy může dojít k stávkám nebo k náhlému zrušení spoje, což může zkomplikovat cestovní plány. Proto je vždy dobré sledovat zprávy a informace o dopravě a mít nějaký plán B pro případ, že dojde k nějakému problému s dopravou.
Pokud jde o cestování, můj nejlepší zážitek byl pravděpodobně návštěva historických měst jako Oxford nebo Ely, které jsou plné krásné architektury a mají bohatou historii. Také jsem si užil procházky po anglickém venkově, který je neuvěřitelně klidný a krásný.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Mou primární komunikační jazykem na univerzitě v Cambridge byla angličtina. Jelikož jsem byl na oddělení staré angličtiny, očekávalo se od mě a to zcela správně a přirozeně ovládání tohoto jazyka na vyšší úrovni. Nicméně, ačkoli byly tyto jazykové požadavky vysoké, nikdy jsem neměl pocit, že by někdo dával najevo nadřazenost nebo výsadnost na základě jazykových dovedností.
Atmosféra na univerzitě byla vždy vstřícná a podporující. Všichni studenti, bez ohledu na jejich jazykovou úroveň, se cítili vítáni. Toto prostředí nejen podporovalo akademický růst a vývoj, ale také posilovalo pocit sounáležitosti a komunity mezi studenty a zaměstnanci univerzity.
To je jedna z hlavních věcí, které bych doporučil potenciálním stážistům či studentům. Univerzita v Cambridge nejenže poskytuje vynikající akademické příležitosti, ale také klade velký důraz na vytváření vstřícného a podporujícího prostředí pro všechny své členy.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Cambridge je jedním z nejstarších a nejprestižnějších univerzitních měst na světě. Jeho univerzita je známá svou výjimečnou úrovní akademické excelence, inovativního výzkumu a hlubokou historií. Jako místo studia je to skutečně unikátní a inspirující prostředí.
Studovat v Cambridge znamená mít příležitost učit se od špičkových akademiků v různých oborech a současně být součástí bohaté intelektuální a kulturní tradice. Kromě toho, univerzita nabízí širokou škálu zdrojů, jako jsou rozsáhlé knihovny a výzkumné centra, které mohou podpořit studijní a výzkumné aktivity studentů.
Město Cambridge samo o sobě je také velmi půvabné. Je plné historických budov, nádherných parků a zahrad, a má silnou studentskou atmosféru. Zároveň nabízí všechny moderní vymoženosti, které byste očekávali od kosmopolitního města.
Pokud jde o britskou kulturu a jazyk, pobyt v Cambridge je také skvělou příležitostí pro jejich hlubší pochopení a oceňování. To platí obzvláště pro studenty angličtiny nebo těch, kteří mají zájem o britskou literaturu a historii.
Z těchto důvodů bych svým přátelům určitě doporučil Cambridge jako místo pro studium nebo stáž. Je to místo, které nabízí nejen vynikající akademické zkušenosti, ale také osobní obohacení a unikátní kulturní zážitky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu undefined