top of page
2.jpeg

univerzita v Paříži

foto: Káťa Segešová
Logo-4eu+.png

Univerzita je součástí aliance 4EU+, díky tomu na ni mohou vyrazit studenti všech fakult UK.
Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Sorbonna, nebo lépe řečeno Univerzita v Paříži, je jednou z nejstarších univerzit v Evropě. V rámci cimrmanovského pedagogického učení uvádíme jako rok jejího založení letopočet 1200. Sorbonna však jeden pravý a jedinečný rok založení nemá (více o chaosu s názvy a letopočty v Paříži si můžete přečíst v samostatném článku). Ať už byla založena dříve nebo později v období 13. století, jedno je jisté: jedná se o ikonickou školu, kterou doslova procházely dějiny Evropy – ostatně galerie významných osobností, do jejichž osudu tak či onak zasáhla, mluví sama za sebe.

V současnosti je škola rozdělena na třináct samostatných, ale spolupracujících univerzit označovaných římskými číslicemi: University of Paris I-XIII. Už od svého založení je univerzita kosmopolitní institucí – zatímco ve středověku se zástupci jednotlivých národů sdružovali na národních kolejích – dánské, švédské, anglické, německé etc., nyní je početná populace zahraničních studentů rozprostřena rovnoměrně. Tady snad více, než kde jinde platí, že v rámci Erasmu potkáte lidi z celého světa.

Jak je zřejmé už z oficiálního názvu, sídlí tato „síť“ nástupnických univerzit původní Sorbonny v Paříži – ve městě, které je už po staletí centrem vzdělanosti, ale i kultury, umění nebo třeba módy. Absolvent pobytu na Sorbonně, Vítek Volný, ostatně tvrdí, že v průběhu pobytu prakticky nemusíte opouštět město, a přesto nestihnete za celý semestr vidět všechna ta krásná a zajímavá místa, které město nabízí (Vítkův foto-příběh můžete najít zde). 

A5.jpeg
foto: Káťa Segešová

významné osobnosti

23d40dada10036b39bbe9548a6f5f360_extract
Victor Hugo
spisovatel
pic01-compressor.jpg
Norman Mailer
spisovatel
ob_8a8f8b_claude-levi-strauss-compressor
Claude Lévi-Strauss
antropolog, zakladatel strukturalismu
akvintský-compressor.jpg
Tomáš Akvintský
katolický filosof, scholastik
bouvoaur-compressor.jpg
Simone de Beauvoir
spisovatelka, filozofka, feministka
balzac.jpg
Honoré de Balzac
spisovatel
Holbein-erasmus.jpg
Desiderius Erasmus
teolog
Pierre_Curie_et_Marie_Sklodowska_Curie_1
Pierre a Marie Curieovi
fyzici, laureáti Nobellovy ceny
DOPRAVA

Do Paříže se dostanete autobusem Student Agency vždy v pondělí a v pátek. Jednosměrná jízdenka, kupovaná s předstihem, vyjde studenta s průkazem ISIC na 1.199 Kč. Linku obsluhuje také společnost Flixbus (od 1.249 Kč jedna cesta), nebo Eurolines (1.190 Kč jednosměrně). Velkou výhodou autobusových spojů je možnost vzít si s sebou velké zavazadlo v ceně základní jízdenky – převážet lze i kola. Nevýhoda naopak může být délka jízdy, jelikož cesta trvá 13 až 14 hodin. Výhodné je proto využití nočních spojů. 

Zpáteční letenka vyjde při výběru akčního termínu na cca 2.000 Kč (vyplatí se sledovat portály, které upozorňují na akční nabídky aerolinií), při nákupu na poslední chvíli cena vzroste na více než dvojnásobek.
Linku Praha – Paříž vypravuje každý den množství leteckých společností. Letenky na Vánoce je třeba pořizovat s velkým předstihem. Let trvá necelé dvě hodiny.

BLOGER NOTE

Paříž má tři letiště, dvě - Charles de Gaule, Orly jsou v zázemí Paříže, jízdenka se pohybuje okolo 8 eur za cestu. Beauvais, kde přistává například Ryanair, je městečko 60 km od Paříže minimálně hodinu a kousek cesty autobusem nebo vlakem jejichž cena je okolo 13 eur.

Vítek

Doprava po městě

Na MHD si lze koupit studentskou kartu (do 26 let), která se prodává pouze na časový úsek jednoho roku a stojí 342 euro – pro semestrální pobyty se tedy příliš nevyplatí. Lepší je koupit si Navigo kartu s měsíčním kupónem za 72 euro – zde však sleva pro mladé neexistuje.


Mnoho studentů využívá v Paříži místo MHD bicykl. Lze si ho přivést z domova (autobusové spoje), nebo zakoupit na místě – ojeté nebo nové. Nejlevnější nové městské kolo vás vyjde na stejnou částku jako roční studentské jízdné a lze ho na konci pobytu opět prodat, pokud o něj budete dobře pečovat, většina vynaložených nákladů se vám tak vrátí. Většinou se však studenti poohlížejí rovnou po ojetých bicyklech.

balades-velo-a-paris.jpg

BLOGER TIP

Já používám sdílená kola, firma Vélib, členství mám za cca 9 eur na měsíc. Jsem velmi spokojená.

Kačka

 

Souhlas s Kačkou tady, nejvíce se používají sdílená kola poslední dobou. Mají výhodu ceny a toho, že je možné je vrátit na stovkách míst po Paříži a neřešit jestli vám je někdo ukradne nebo tak. Pokud nebydlíte daleko je vhodné si pařížskou atmosféru užívat pěšky. Ranní vůně baget, croissantů z každého rohu vám usnadní hodinovou procházku na univerzitu.)

Vítek

VÍTE ŽE...?

V Paříži funguje velmi dobře recyklace kol. Například společnost Cyclofficine provozuje po městě několik dílen, které přitahují zájem domácích i turistů – lze si zde koupit ojeté kolo za velmi nízkou cenu, nebo jej dokonce sestavit z náhradních dílů. Kola mají v Paříži druhý život – podle Cyclofficine se z deseti použitých kol sedm vrátí zpět do provozu s novým majitelem a tři jsou rozebrána a použita na náhradní díly. Systém tak prospívá ekologii i studentskému rozpočtu.

UBYTOVÁNÍ

Ubytování v Paříži není levná záležitost.
O pohodlné a ekonomicky výhodné koleje je třeba žádat okamžitě - míst je málo a na mnoho zájemců se nedostane. Nejlevnější kolej vyjde na 441 euro. 
Sehnat výhodný byt v soukromí rovněž není snadné, nejlevnější bývá pronajmutí pokoje v soukromém bytě nebo rodinném domě, kde budete žít spolu s jeho majiteli. Sociální zařízení je tu většinou sdílené „domácími“, dům je však obvykle vybaven vším potřebným a cena je oproti vlastnímu bytu relativně nízká. Výhodou je dobré vybavení bytu, nevýhodou však může být nutnost nějak se „svou“ rodinou vycházet.

Samozřejmě i v Paříži je dostupná možnost pronájmu klasického bytu, je však třeba počítat s opravdu drahým nájmem a spoustou vyřizování. Uchazeč musí kromě prokazatelné solventnosti obstát i v dalších kritériích výběru, která se samozřejmě liší případ od případu. Pokud však student nemá francouzského garanta, což je velmi častý požadavek, je téměř nemožné získat pronájem. Pomoc v bytové krizi však mohou nabídnout krajané. Češi v Paříži se sdružují na facebookové skupině Petite Prague a mnohdy nabízejí volné pokoje ve svých bytech. Zkuste ji určitě zkouknout před odjezdem.

BLOGER TIP: BYDLENÍ

Šance na získání kolejí se zvyšují, pokud začnete vše řešit okamžitě po přijetí. Strategie je otravovat co nejvíce zahraniční oddělení a nebo právě napsat zajímavou přihlášku pro Cité Univarsitaire (tam je hodnotící řízení pro získání místa).

Pokud se budete poohlížet po kolejích na jihu od centra je velký kampus mezinárodních kolejí Cité Universitaire, kde bydlí přes 100 národností světa, takže když už budete platit za koleje nekřesťanskou cenu tak aspoň se seznámíte se všemi kulturami světa.

Levnější ubytování (kolem 300-350 eur za samostatný pokoj) se dá sehnat v předměstích (Ile de France) potom vám ale nesmí vadit každodenní dojíždění přes hodinu přeplněnými příměstskými vlaky.

 

Vítek

Doporučuji bydlení organizované školou. Já si ho sháněla sama, a nakonec jsem dostala ubytování na Cité Universitaire. Tam je nejlevnější bydlení za 441  eur. Kačka

Existuje podpora na bydlení CAF, na koleji jsem dostala 85 eur na měsíc. Vyřízení trvá extrémně dlouho, já dostala první příspěvek /žádala jsem v záží/ až v dubnu. Doplatí ale měsíce, které zabralo vyřizování, takže pak najednou dostanete klidně 400 euro.

Pozor: na CAF si nutné předem zajistit francouzský překlad rodného listu.

 

Kačka

Insta-foto-compressor.jpg
WhatsApp Image 2019-11-04 at 12.58_edite

VÍTE ŽE...?

Pařížským specifikem jsou „byty pro služky“, tedy prostory, které původně v honosných pařížských domech sloužily služebnictvu, jehož zaměstnavatelé obývali honosné pokoje v nižších patrech domu. Pokoje služebnictva byly malé – sotva pro postel a umyvadlo a situované v podkroví. V druhé polovině 19. století se však tato drsná podoba sociální stratifikace stala postupně nepřijatelnou a byty pro služebnictvo se ve své klasické podobě přestaly v plánech architektů vyskytovat – ze života obyvatel Paříže ale zcela nevymizely a staly se specifickým typem ubytování pro méně majetné obyvatele města a studenty.

Mnozí majitelé dokázali na prostoru o rozloze cca 10 metrů čtverečních vykouzlit plnohodnotné byty – jen sociální zařízení je někdy „postaru“ umístěné na chodbě a slouží celému patru. Získat tento druh ubytování, s měsíčním nájmem začínajícím na 400 eurech není snadné – student musí častokrát podstoupit desítky prohlídek a pohovorů, než vysněný byt získá. Jedná se však o bydlení v soukromí, kde můžete být vlastním pánem/paní.

FINANCE

Francie je v kategorii zemí s tzv. „vyššími životními náklady“, proto je výše stipendia 600 euro. Bohužel však obvykle stačí jen na menší část nákladů a většinu z něj (ne-li celé), spolknou náklady na bydlení (záleží však na formě, kterou zvolíte a dá se tu i hodně ušetřit). Dalším způsobem úspory nákladů je doprava na kole a nakupování v levných supermarketech Lidl nebo Leader Price, či stravování v menze. Společenský život se v Paříži prodraží – pivo vás v baru vyjde i na 8 euro - v přepočtu 150 Kč, stravování v restauracích je většinou mimo dosah studentského rozpočtu.

A3.jpeg

BLOGER TIP:JAK VYJÍT S FINANCEMI

BLOGEŘI RADÍ: JAK UŠETŘIT

Existují restaurace CROUS, kde je jídlo levné, stojí 3,25 eur a člověk dostane spoustu jídla. Stačí mít studentský průkaz. Jídlo ale není dobré a už vůbec ne zdravé. Dostanete většinou mleté osmažené maso, hranolky, těstoviny, pizzu. Snaží se i o vegetariánské verze, kvalita ale odpovídá ceně.  

To si nemyslím, že jídlo není dobré. Oproti českým menzám je velmi dobré. Dá se vybrat i slušné saláty, dortíčky. Upřímně CROUS je jedna z mála výhod života studenta v Paříži.

Ušetřit se dá na cestování – Paříž má tolik zajímavých míst, že není třeba nikam jezdit. 

 

Kačka

Také lze ušetřit vařením si sám. Můžete si dovézt vlastní potraviny. A nebo se prostě uskromnit a nejíst maso apod. a užívat si sýrů, které jsou výborné a levné.

A pokud vás vyděsila informace o drahém pivu, Vítek nabízí řešení:

Dá se ušetřit v takzvaných Happy Hour. Případně nakupovat pivo v supermarketech. Pro české pivaře – ležák je hnusný. Je třeba se naučit pít belgický typ piva nebo cider, který je vynikající a levný - 1,5 eur (0,7l) výborného cideru v Lidlu.

 

Vítek

Snímek obrazovky 2019-11-21 v 18.53.37.p
Insta-foto-compressor.jpg
5.jpg

PROČ PRAVĚ SEM?

Pokud do Paříže tak za kulturním životem. Do 26 let má člověk většinu muzeií, galerií, zámků zadarmo. Za semestr nemáte šanci všechno si projít a pokochat se. Určitě si najděte čas a na víkendy si naplánujte procházky Paříži s kulturním programem. Na rozdíl od jiných erasmových míst nemusíte nikam cestovat, Paříž nabízí tolik možností vyžití zadarmo pro studenty, že nebudete vědět co dříve.   

KAM DÁL?

Sorbonne University Paris

75005 Paris, Francie

1.png
3.png
Návrh bez názvu (4).png
2.png

ZAUJALA TĚ SORBONNA? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

FOTOGALERIE
LOGO_SU_HORIZ_SIGNATURE_RVB_PNG.png

stát

Francie

požadovaný jazyk

výše stipendia

francouzština

600

euro

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

14 h

 55,300

16

1:50 h

60

1257

euro

Článek vznikl ve spolupráci s našimi pařížskými blogery

Insta-foto-compressor.jpg

VÍTEK 

VOLNÝ

WhatsApp Image 2019-11-04 at 12.58_edite

KÁŤA

SEGEŠOVÁ

bottom of page