univerzita v Kodani

foto: Anička Matoušková
         Simona Stejskalová
Logo-4eu+.png

stát

Dánsko

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

38,324

18

15 hod. jízdy

81

1479

dánská

koruna

(DKK)

1:20 h

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Na kodaňské univerzitě nalezneme 6 fakult a téměř 100 kateder a výzkumných středisek. Studuje zde přibližně 40 000 studentů, přičemž 10 % z nich pochází ze zahraničí. Kodaňská univerzita je nejvýše hodnocenou univerzitou v Dánsku a často také v rámci celé Skandinávie. V mezinárodním měřítku se Kodaňská univerzita řadí mezi 1 % nejlepších univerzit na světě. Aktuálně jí náleží 81 příčka na žebříčku QS Global World Ranking.

 

Univerzita v Kodani nabízí v každém semestru širokou škálu individuálních kurzů vyučovaných v angličtině na bakalářském i magisterském stupni. Pro výměnné studenty navíc univerzita nabízí kurzy dánštiny (probíhají měsíc před začátkem

školního roku) a rovněž kurzy, představující zahraničním studentům dánskou kulturu a společnost, které jsou rovněž vyučovány v angličtině.

 

Univerzita nabízí kvalitní vzdělávání založené na výzkumu. Zaměřuje se na to, aby její studenti dokázali uvažovat kriticky, přistupovali analyticky k problémům a byli zvídaví. Umožňuje jim aplikovat teorii v praxi, pracovat samostatně i v týmech a připravuje je na budoucí kariéru.

 

Univerzita se nachází v dánském hlavním městě Kodani, které je bezpečné a pyšní se bohatým kulturním životem.

foto: Anička Matoušková

CHARLES PODCASTY

MÁME PRO VÁS DVA PODCASTY O KODANI!

DOPRAVA

Zaletět si domů můžete kterýkoli den v týdnu. Přímé lety z Prahy nabízí hned několik leteckých společností – Ryanair, Norwegain, ČSA či Smartwings. Cena zpáteční letenky se při včasném nákupu pohybuje kolem 1 500 Kč, kombinací výhodných termínů lze docílit i ceny kolem 900 Kč. Kodaň se také často objevuje v seznamech akčních destinací nízkonákladových aerolinek – pokud chcete cestovat domů častěji, je dobré je sledovat některý ze specializovaných portálů akčních letenek a volit termíny strategicky. Kolem Vánoc letí ceny vzhůru, proto je potřeba pořizovat vánoční letenky s velkým předstihem – i kvůli vysoké obsazenosti letů.

BLOGER TIP

Ušetřete na letenkách: Je možné -  a asi všichni Erasmáci, které jsem v Kodani poznala toho využili- založit si po příjezdu ESN kartu, díky které potom máte slevu 15% na všechny Ryanair letenky a k tomu velký kufr zdarma.

Sára

K cestování mezi Prahou a Kodaní Můžete využít i autobusové spoje, například u Flixbusu lze jízdenku s předstihem zakoupit za 749 Kč, při nákupu na poslední chvíli se cena pohybuje kolem 1100 Kč – přímé spoje jezdí několikrát týdně, cesta trvá téměř 15 hodin, většinou se však jedná o noční spoje – v osm opustíte Kodaň a v deset ráno jste v Praze. Lze využít i denních spojů s přestupem v Berlíně.

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Na kole

MHDčkem

Univerzálním dopravním prostředkem jsou v Kodani kola. Jedná se o levný a pohodlný způsob dopravy, který je časově flexibilnější a někdy i rychlejší než autobusy MHD. Můžete si z domova přivézt vlastní bicykl nebo si jej po příjezdu zakoupit z druhé ruky – pro tento účel existují v kodani specializované obchody i facebookové skupiny. I podle zkušeností našich studentů není problém na konci pobytu kolo opět prodat. Rozhodně investujte do kvalitního zámku na své kolo – Kodaň je sice bezpečné město, ale příležitost dělá zloděje.

BLOGER TIP

Existuje spousta půjčoven kol, která vám kolo na celý pobyt půjčí. Cena se pohybuje okolo 400 korun na měsíc a máte u toho i bezplatný servis kola, takže cokoliv se vám s kolem stane firma pošle svého zaměstnance k vám domů a kolo opraví, případně vymění. Nejvyužívanější je asi firma Swapfiets.

Sára

V Kodani mají problém s počtem odložených kol (na ulicích se jich nachází 4x tolik, než je v Kodani obyvatel). Proto se vám může stát i to, že na nějaké pěkné narazíte někde u popelnice. 

Anička

K pohybu po městě lze samozřejmě využít také MHD. Ta je v Kodani výrazně dražší než v Praze – Kreditová měsíční jízdenka vyjde na 410 dánských korun (pro dvě zóny), tedy asi 1 312 Kč, přičemž lepší použité kolo lze sehnat za cenu kolem 700 DDK. Zvláště v zimních měsících však mnoho zahraničních studentů začíná MHD využívat kvůli nepříznivému počasí.

BLOGER TIP

Cena 410 DKK navíc platí pouze pokud se přemisťujete v rámci 2 zón, s každou další zónou se cena zvyšuje o 50 DKK. Například z letiště do centra se však přesouváte po třech zónách. Proto doporučujeme koupit si měsíční jízdenku na dvě zóny, ve kterých se budete nejčastěji pohybovat a k tomu si pořídit „Rejeskort“. To je čipová karta, na kterou si nahrajete peníze a při cestě MHD si pípnete na začátku a na konci a podle toho, kolik zón projedete, se Vám strhnou peníze. Cesta je pak levnější, než pokud byste kupovali normální lístek. Pozor na jízdu bez lístku, revizoři chodí opravdu často a pokuta je opravdu vysoká.

Anička

Na co je ale nutné si dávat pozor, je tzn. check out. Je totiž nutné se při výstupu z autobusu a metra vždy odhlásit, jinak vám z karty strhnou 80DKK. Je to něco, co je v Kodani hodně kritizováno, protože na to často zapomínají i Dáni.

Sára

UBYTOVÁNÍ

Většina našich cestovatelů zvolila ubytování na koleji, to vyjde na přibližně na 300 euro, cena se však odvíjí od toho, zda student bydlí ve sdíleném nebo v samostatném pokoji. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení a kuchyňku. Koleje v Kodani spravuje Housing Fundation a studenti často zmiňují, že je třeba obrnit se trpělivostí při jednání s touto organizací. Vzhledem k vysokým nájmům ve městě však většina z nich považuje koleje za nejvýhodnější způsob ubytování. Je však samozřejmě možné bydlet i v soukromém bytě.

BLOGER TIP: BYDLENÍ NA KOLEJI

PRO

S Housing Foundation není vůbec lehké vycházet, ale doporučuji kolej. Pokud budete bookovat pokoj přes Housing Foundation, určitě si hned po příjezdu vyfoťte stav vašeho pokoje a společných prostor a pošlete jim je do mailu, nebo si je aspoň schovejte.

Samotnou kolej (Signalhuset) si však nemůžu vynachválit. Bydlela jsem v něčem, co vypadalo jako normální byt s dalšími třemi dalšími holkami, měli jsme společnou kuchyň a do dvojice koupelnu.

Anička

PROTI

Bývanie na koleji podľa mňa až také výhodné nie je a stojí za to poohliadnuť sa po bývaní v byte alebo dome. Pre Housing Foundation sa platí vysoká kaucia, ktorú údajne často študentom pod zámienkami nevracajú. Ja som bývala v samostatnej izbe v dome za 320 euro, pričom som ale bývala trocha ďalej od mesta (vo Virum). Avšak kauciu som dostala naspäť celú a s bývaním som bola spokojná.

Simona

BLOGER TIP:JAK NA REGISTRACI KOLEJE

Jak se o kolej žádá Registrace na kolej probíhá elektronicky přibližně 3 měsíce, před začátkem semestru. Přihlašovací údaje vám zašle univerzita a pošle vám také datum a čas, kdy se rezervace spustí. Z vlastních zkušeností musím poradit, ať se studenti nevyděsí, když zjistí, že jsou ve frontě na 500 místě a po spuštění jim nejlevnější kolej vychází na 700 euro. Průběžně se to mění, 

takže se vyplatí tomu věnovat nějaký čas, průběžně stránku aktualizovat a něco se objeví. Důležité je ale počítat s tím, že pro rezervaci pokoje je potřeba zaplatit 8000DKK, což je v přepočtu okolo 28000kč plus první měsíc nájmu. Deposit vám vrátí zhruba dva měsíce po návratu z Dánska. 

Sára

FINANCE

Dánsko je ve kategorii zemí s tzv. „vyššími životním náklady“, proto je výše stipendia 510 euro. Většině studentů stipendium pokryje zhruba polovinu nákladů (udávají 40 – 60 %). Největší zátěží pro rozpočet tradičně bývá bydlení a proto se celý rozpočet odvíjí od toho, za jakou cenu ubytování seženete. Simona se domnívá, že pokud máte na dobré bydlení štěstí, můžete se stipendiem i vystačit.

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

Neformální tvůrčí prostředí a spolupráce

Co se týká studia, tak jsem byla taky maximálně spokojená. Učitelé tam mají ke studentům skvělý přístup a funguje tam naprostá rovnost studenta a vyučujícího. Navíc se tam učitelům tyká a oslovují se křestním jménem.

Sára

Okrem tímovej práce je v škole veľký dôraz kladený na spätnú väzbu. Spočíva jednak v konštruktívnej kritike, pochvale, povzbudení či pomoci zo strany učiteľov a ostatných študentov, jednak v kritike obsahu a formy výučby zo strany študentov, ktorá prebieha aj počas semestra písomne i ústne.

Simona

4

Naprosto výjimečné přátelské prostředí školy.

Okrem vysokej kvality výuky je Kodaňská univerzita výnimočná prístupom všetkých svojich zamestancov. Škola je príjemným miestom plným nápomocným a rešpektujúcich ľudí. Univerzita zároveň neslúži výhradne k výuke, konferenciám a samoštudiu, ale je i miestom, kde je možné tráviť čas v kaviarni, hraním ping pongu, stolného fotbalu atp., či na piatkových večierkoch.

Vďaka študentskej kartičke má študent zároveň prístup do priestorov školy nielen počas otváracích hodín, ale 24/7. 

Okrem tímovej práce je v škole veľký dôraz kladený na spätnú väzbu. Spočíva jednak v konštruktívnej kritike, pochvale, povzbudení či pomoci zo strany učiteľov a ostatných študentov, jednak v kritike obsahu a formy výučby zo strany študentov, ktorá prebieha aj počas semestra písomne i ústne.

Simona

Krásné kampusy

Navíc kampusy školy jsou podle mě úplně nádherné, jak zvenku, tak zevnitř. Univerzita vyniká skvelou knižnicou, i rôznorodými zákutiami, ktoré prinášajú priestor pre štúdium i odpočinok. Rovnako knižinca má veľmi širokú ponuku online zdrojov, ktoré veľmi uľahčujú prácu.

Simona

Nadstandardní podpora zahraničních studentů

Na začátku semestru mi vám přidělí osobního mentora, který se o Vás postará, vyzvedne Vás na letišti, dovede vás do třídy a se vším se na něj můžete obrátit, takže se není čeho bát.

Anička

KAM DÁL?

Københavns Universitet

Nørregade 10,

1165 København, Dánsko

 

Bachelor's degree

optagelse@ku.dk 

or tel. +45 35 32 29 29
Master's degree https://studies.ku.dk/masters/contact/

WEBOVÉ STRÁNKY

https://studies.ku.dk/

ZAUJALA TĚ KODAŇ? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

Kde leží Kodaň?

FOTOGALERIE