univerzita v Kodani

foto: Anička Matoušková
         Simona Stejskalová

stát

Dánsko

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

38,324

18

15 hod. jízdy

81

1479

dánská

koruna

(DKK)

1:20 h

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Na kodaňské univerzitě nalezneme 6 fakult a téměř 100 kateder a výzkumných středisek. Studuje zde přibližně 40 000 studentů, přičemž 10 % z nich pochází ze zahraničí. Kodaňská univerzita je nejvýše hodnocenou univerzitou v Dánsku a často také v rámci celé Skandinávie. V mezinárodním měřítku se Kodaňská univerzita řadí mezi 1 % nejlepších univerzit na světě. Aktuálně jí náleží 81 příčka na žebříčku QS Global World Ranking.

 

Univerzita v Kodani nabízí v každém semestru širokou škálu individuálních kurzů vyučovaných v angličtině na bakalářském i magisterském stupni. Pro výměnné studenty navíc univerzita nabízí kurzy dánštiny (probíhají měsíc před začátkem

školního roku) a rovněž kurzy, představující zahraničním studentům dánskou kulturu a společnost, které jsou rovněž vyučovány v angličtině.

 

Univerzita nabízí kvalitní vzdělávání založené na výzkumu. Zaměřuje se na to, aby její studenti dokázali uvažovat kriticky, přistupovali analyticky k problémům a byli zvídaví. Umožňuje jim aplikovat teorii v praxi, pracovat samostatně i v týmech a připravuje je na budoucí kariéru.

 

Univerzita se nachází v dánském hlavním městě Kodani, které je bezpečné a pyšní se bohatým kulturním životem.

foto: Anička Matoušková

CHARLES PODCASTY

MÁME PRO VÁS DVA PODCASTY O KODANI!

DOPRAVA

Zaletět si domů můžete kterýkoli den v týdnu. Přímé lety z Prahy nabízí hned několik leteckých společností – Ryanair, Norwegain, ČSA či Smartwings. Cena zpáteční letenky se při včasném nákupu pohybuje kolem 1 500 Kč, kombinací výhodných termínů lze docílit i ceny kolem 900 Kč. Kodaň se také často objevuje v seznamech akčních destinací nízkonákladových aerolinek – pokud chcete cestovat domů častěji, je dobré je sledovat některý ze specializovaných portálů akčních letenek a volit termíny strategicky. Kolem Vánoc letí ceny vzhůru, proto je potřeba pořizovat vánoční letenky s velkým předstihem – i kvůli vysoké obsazenosti letů.

BLOGER TIP

Ušetřete na letenkách: Je možné -  a asi všichni Erasmáci, které jsem v Kodani poznala toho využili- založit si po příjezdu ESN kartu, díky které potom máte slevu 15% na všechny Ryanair letenky a k tomu velký kufr zdarma.

Sára

K cestování mezi Prahou a Kodaní Můžete využít i autobusové spoje, například u Flixbusu lze jízdenku s předstihem zakoupit za 749 Kč, při nákupu na poslední chvíli se cena pohybuje kolem 1100 Kč – přímé spoje jezdí několikrát týdně, cesta trvá téměř 15 hodin, většinou se však jedná o noční spoje – v osm opustíte Kodaň a v deset ráno jste v Praze. Lze využít i denních spojů s přestupem v Berlíně.

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Na kole

MHDčkem

Univerzálním dopravním prostředkem jsou v Kodani kola. Jedná se o levný a pohodlný způsob dopravy, který je časově flexibilnější a někdy i rychlejší než autobusy MHD. Můžete si z domova přivézt vlastní bicykl nebo si jej po příjezdu zakoupit z druhé ruky – pro tento účel existují v kodani specializované obchody i facebookové skupiny. I podle zkušeností našich studentů není problém na konci pobytu kolo opět prodat. Rozhodně investujte do kvalitního zámku na své kolo – Kodaň je sice bezpečné město, ale příležitost dělá zloděje.

BLOGER TIP

Existuje spousta půjčoven kol, která vám kolo na celý pobyt půjčí. Cena se pohybuje okolo 400 korun na měsíc a máte u toho i bezplatný servis kola, takže cokoliv se vám s kolem stane firma pošle svého zaměstnance k vám domů a kolo opraví, případně vymění. Nejvyužívanější je asi firma Swapfiets.

Sára

V Kodani mají problém s počtem odložených kol (na ulicích se jich nachází 4x tolik, než je v Kodani obyvatel). Proto se vám může stát i to, že na nějaké pěkné narazíte někde u popelnice. 

Anička

K pohybu po městě lze samozřejmě využít také MHD. Ta je v Kodani výrazně dražší než v Praze – Kreditová měsíční jízdenka vyjde na 410 dánských korun (pro dvě zóny), tedy asi 1 312 Kč, přičemž lepší použité kolo lze sehnat za cenu kolem 700 DDK. Zvláště v zimních měsících však mnoho zahraničních studentů začíná MHD využívat kvůli nepříznivému počasí.

BLOGER TIP

Cena 410 DKK navíc platí pouze pokud se přemisťujete v rámci 2 zón, s každou další zónou se cena zvyšuje o 50 DKK. Například z letiště do centra se však přesouváte po třech zónách. Proto doporučujeme koupit si měsíční jízdenku na dvě zóny, ve kterých se budete nejčastěji pohybovat a k tomu si pořídit „Rejeskort“. To je čipová karta, na kterou si nahrajete peníze a při cestě MHD si pípnete na začátku a na konci a podle toho, kolik zón projedete, se Vám strhnou peníze. Cesta je pak levnější, než pokud byste kupovali normální lístek. Pozor na jízdu bez lístku, revizoři chodí opravdu často a pokuta je opravdu vysoká.

Anička

Na co je ale nutné si dávat pozor, je tzn. check out. Je totiž nutné se při výstupu z autobusu a metra vždy odhlásit, jinak vám z karty strhnou 80DKK. Je to něco, co je v Kodani hodně kritizováno, protože na to často zapomínají i Dáni.

Sára

UBYTOVÁNÍ

Většina našich cestovatelů zvolila ubytování na koleji, to vyjde na přibližně na 300 euro, cena se však odvíjí od toho, zda student bydlí ve sdíleném nebo v samostatném pokoji. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení a kuchyňku. Koleje v Kodani spravuje Housing Fundation a studenti často zmiňují, že je třeba obrnit se trpělivostí při jednání s touto organizací. Vzhledem k vysokým nájmům ve městě však většina z nich považuje koleje za nejvýhodnější způsob ubytování. Je však samozřejmě možné bydlet i v soukromém bytě.

BLOGER TIP: BYDLENÍ NA KOLEJI

PRO

S Housing Foundation není vůbec lehké vycházet, ale doporučuji kolej. Pokud budete bookovat pokoj přes Housing Foundation, určitě si hned po příjezdu vyfoťte stav vašeho pokoje a společných prostor a pošlete jim je do mailu, nebo si je aspoň schovejte.

Samotnou kolej (Signalhuset) si však nemůžu vynachválit. Bydlela jsem v něčem, co vypadalo jako normální byt s dalšími třemi dalšími holkami, měli jsme společnou kuchyň a do dvojice koupelnu.

Anička

PROTI

Bývanie na koleji podľa mňa až také výhodné nie je a stojí za to poohliadnuť sa po bývaní v byte alebo dome. Pre Housing Foundation sa platí vysoká kaucia, ktorú údajne často študentom pod zámienkami nevracajú. Ja som bývala v samostatnej izbe v dome za 320 euro, pričom som ale bývala trocha ďalej od mesta (vo Virum). Avšak kauciu som dostala naspäť celú a s bývaním som bola spokojná.

Simona

BLOGER TIP:JAK NA REGISTRACI KOLEJE

Jak se o kolej žádá Registrace na kolej probíhá elektronicky přibližně 3 měsíce, před začátkem semestru. Přihlašovací údaje vám zašle univerzita a pošle vám také datum a čas, kdy se rezervace spustí. Z vlastních zkušeností musím poradit, ať se studenti nevyděsí, když zjistí, že jsou ve frontě na 500 místě a po spuštění jim nejlevnější kolej vychází na 700 euro. Průběžně se to mění, 

takže se vyplatí tomu věnovat nějaký čas, průběžně stránku aktualizovat a něco se objeví. Důležité je ale počítat s tím, že pro rezervaci pokoje je potřeba zaplatit 8000DKK, což je v přepočtu okolo 28000kč plus první měsíc nájmu. Deposit vám vrátí zhruba dva měsíce po návratu z Dánska. 

Sára

FINANCE

Dánsko je ve kategorii zemí s tzv. „vyššími životním náklady“, proto je výše stipendia 510 euro. Většině studentů stipendium pokryje zhruba polovinu nákladů (udávají 40 – 60 %). Největší zátěží pro rozpočet tradičně bývá bydlení a proto se celý rozpočet odvíjí od toho, za jakou cenu ubytování seženete. Simona se domnívá, že pokud máte na dobré bydlení štěstí, můžete se stipendiem i vystačit.

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

Neformální tvůrčí prostředí a spolupráce

Co se týká studia, tak jsem byla taky maximálně spokojená. Učitelé tam mají ke studentům skvělý přístup a funguje tam naprostá rovnost studenta a vyučujícího. Navíc se tam učitelům tyká a oslovují se křestním jménem.

Sára

Okrem tímovej práce je v škole veľký dôraz kladený na spätnú väzbu. Spočíva jednak v konštruktívnej kritike, pochvale, povzbudení či pomoci zo strany učiteľov a ostatných študentov, jednak v kritike obsahu a formy výučby zo strany študentov, ktorá prebieha aj počas semestra písomne i ústne.

Simona

4

Naprosto výjimečné přátelské prostředí školy.

Okrem vysokej kvality výuky je Kodaňská univerzita výnimočná prístupom všetkých svojich zamestancov. Škola je príjemným miestom plným nápomocným a rešpektujúcich ľudí. Univerzita zároveň neslúži výhradne k výuke, konferenciám a samoštudiu, ale je i miestom, kde je možné tráviť čas v kaviarni, hraním ping pongu, stolného fotbalu atp., či na piatkových večierkoch.

Vďaka študentskej kartičke má študent zároveň prístup do priestorov školy nielen počas otváracích hodín, ale 24/7. 

Okrem tímovej práce je v škole veľký dôraz kladený na spätnú väzbu. Spočíva jednak v konštruktívnej kritike, pochvale, povzbudení či pomoci zo strany učiteľov a ostatných študentov, jednak v kritike obsahu a formy výučby zo strany študentov, ktorá prebieha aj počas semestra písomne i ústne.

Simona

Krásné kampusy

Navíc kampusy školy jsou podle mě úplně nádherné, jak zvenku, tak zevnitř. Univerzita vyniká skvelou knižnicou, i rôznorodými zákutiami, ktoré prinášajú priestor pre štúdium i odpočinok. Rovnako knižinca má veľmi širokú ponuku online zdrojov, ktoré veľmi uľahčujú prácu.

Simona

Nadstandardní podpora zahraničních studentů

Na začátku semestru mi vám přidělí osobního mentora, který se o Vás postará, vyzvedne Vás na letišti, dovede vás do třídy a se vším se na něj můžete obrátit, takže se není čeho bát.

Anička

KAM DÁL?

Københavns Universitet

Nørregade 10,

1165 København, Dánsko

 

Bachelor's degree

optagelse@ku.dk 

or tel. +45 35 32 29 29
Master's degree https://studies.ku.dk/masters/contact/

WEBOVÉ STRÁNKY

https://studies.ku.dk/

ZAUJALA TĚ KODAŇ? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

Kde leží Kodaň?

FOTOGALERIE

BLOGER TIP:JAK VYJÍT S FINANCEMI

BLOGERKY RADÍ: JAK UŠETŘIT

​Nákupy potravin ve velkých marketech

Doporučuji opravdu šetřit s potravinami, co může jít do mrazáku nebo se nezkazí koupit ve větším balení a uskladnit. Nejlevnější obchod s jídlem se jmenuje , ale není tam moc výběr a pro větší balení se vyplatí zajít do větších obchodů (např. Bilka).

Anička.

Aplikace Too good to go. Kdo byl v Dánsku, ten ji zná a neopomněla ji tak zmínit žádná z našich blogerek. Vybíráme Sářin vzkaz:

V Dánsku funguje úplně super věc, mobilní aplikace Too good to go. Obchody vám většinou ve večerních hodinách za cenu okolo 100kč prodají tašku plnou jídla, které jim v obchodě zbylo a nestihli by ho prodat. Je to ekonomické a ekologické.

Sára

Využívejte kavárny a menzy v budově univerzity:  South Campus, v ktorom sa nachádzajú tri fakulty (telogická, filozofická a právnická) ponúka viacero menz a mnoho kaviarní (skoro každá katedra alebo ústav má svoju kaviareň), z ktorých niektoré sú lacnejšie ako iné. Napr. káva do jenorázového kelímku stojí 12 DDK, do vlastného alebo do šalky 10 DKK, na niektorých miestach sa dá kúpiť ale aj za 5 DKK. V niektorých častiach South Campus je možné si spraviť vlastnú kávu alebo čaj (väčšinou treba mať ale svoj čajový šáčok a kávu). V niektorých častiach knižnice sa napr. nachádzajú kuchynské kútiky. V hlavnej hale na prízemí je tiež kohútik so studenou vodou a kohútik s vriacou vodou. Šálky a poháre sú tu k dispozícii. V hlavnej hale sa tiež nachádza menza Wicked Rabbit, ktorá podáva vegánske a vegatariánske jedlá (bufet, polievka, hlavné jedlo, koláče). Platí sa podľa váhy. Cena je prijateľná. Existujú aj iné menzy (minimálne ďalšie dve), ale nemám s nimi skúsenosť. Študenti majú vďaka študentskej kartičke nižšie ceny nápojov v Studenterhusete, ktorý je možné využívať ako miesto na študovanie, i stretávanie sa. Večer tu bývajú tiež koncerty, či lekcie swingu.

Simona

Univerzita je součástí aliance 4EU+, díky tomu sem mohou vyrazit studenti všech fakult UK. Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě 

Profil vznikl ve spolupráci s našimi kodaňskými blogerkami

SÁRA

BEZVODOVÁ

ANNA

MATOUŠKOVÁ

SIMONA 

STEJSKALOVÁ

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

doba jízdy/letu

I

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

doba jízdy/letu

I

University of Hamburg

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

doba jízdy/letu

I

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

doba jízdy/letu

I

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

doba jízdy/letu

24

I

3:30

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

doba jízdy/letu

I

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

doba jízdy/letu

I

Dresden University of Technology

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

doba jízdy/letu

I

National University of Ireland Galway

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Trinity College

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Dublin City University

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universität Wien

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

doba jízdy/letu

4:30

I

1:00

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

doba jízdy/letu

I

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

doba jízdy/letu

I

Free University of Berlin

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

doba jízdy/letu

I

University College Cork

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Maynooth University

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University of Glasgow

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png