univerzita v Kodani

foto: Anička Matoušková
         Simona Stejskalová
Logo-4eu+.png

stát

Dánsko

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

38,324

18

15 hod. jízdy

81

1479

dánská

koruna

(DKK)

1:20 h

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Na kodaňské univerzitě nalezneme 6 fakult a téměř 100 kateder a výzkumných středisek. Studuje zde přibližně 40 000 studentů, přičemž 10 % z nich pochází ze zahraničí. Kodaňská univerzita je nejvýše hodnocenou univerzitou v Dánsku a často také v rámci celé Skandinávie. V mezinárodním měřítku se Kodaňská univerzita řadí mezi 1 % nejlepších univerzit na světě. Aktuálně jí náleží 81 příčka na žebříčku QS Global World Ranking.

 

Univerzita v Kodani nabízí v každém semestru širokou škálu individuálních kurzů vyučovaných v angličtině na bakalářském i magisterském stupni. Pro výměnné studenty navíc univerzita nabízí kurzy dánštiny (probíhají měsíc před začátkem

školního roku) a rovněž kurzy, představující zahraničním studentům dánskou kulturu a společnost, které jsou rovněž vyučovány v angličtině.

 

Univerzita nabízí kvalitní vzdělávání založené na výzkumu. Zaměřuje se na to, aby její studenti dokázali uvažovat kriticky, přistupovali analyticky k problémům a byli zvídaví. Umožňuje jim aplikovat teorii v praxi, pracovat samostatně i v týmech a připravuje je na budoucí kariéru.

 

Univerzita se nachází v dánském hlavním městě Kodani, které je bezpečné a pyšní se bohatým kulturním životem.

foto: Anička Matoušková

CHARLES PODCASTY

MÁME PRO VÁS DVA PODCASTY O KODANI!

DOPRAVA

Zaletět si domů můžete kterýkoli den v týdnu. Přímé lety z Prahy nabízí hned několik leteckých společností – Ryanair, Norwegain, ČSA či Smartwings. Cena zpáteční letenky se při včasném nákupu pohybuje kolem 1 500 Kč, kombinací výhodných termínů lze docílit i ceny kolem 900 Kč. Kodaň se také často objevuje v seznamech akčních destinací nízkonákladových aerolinek – pokud chcete cestovat domů častěji, je dobré je sledovat některý ze specializovaných portálů akčních letenek a volit termíny strategicky. Kolem Vánoc letí ceny vzhůru, proto je potřeba pořizovat vánoční letenky s velkým předstihem – i kvůli vysoké obsazenosti letů.

BLOGER TIP

Ušetřete na letenkách: Je možné -  a asi všichni Erasmáci, které jsem v Kodani poznala toho využili- založit si po příjezdu ESN kartu, díky které potom máte slevu 15% na všechny Ryanair letenky a k tomu velký kufr zdarma.

Sára

K cestování mezi Prahou a Kodaní Můžete využít i autobusové spoje, například u Flixbusu lze jízdenku s předstihem zakoupit za 749 Kč, při nákupu na poslední chvíli se cena pohybuje kolem 1100 Kč – přímé spoje jezdí několikrát týdně, cesta trvá téměř 15 hodin, většinou se však jedná o noční spoje – v osm opustíte Kodaň a v deset ráno jste v Praze. Lze využít i denních spojů s přestupem v Berlíně.

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Na kole

MHDčkem

Univerzálním dopravním prostředkem jsou v Kodani kola. Jedná se o levný a pohodlný způsob dopravy, který je časově flexibilnější a někdy i rychlejší než autobusy MHD. Můžete si z domova přivézt vlastní bicykl nebo si jej po příjezdu zakoupit z druhé ruky – pro tento účel existují v kodani specializované obchody i facebookové skupiny. I podle zkušeností našich studentů není problém na konci pobytu kolo opět prodat. Rozhodně investujte do kvalitního zámku na své kolo – Kodaň je sice bezpečné město, ale příležitost dělá zloděje.

BLOGER TIP

Existuje spousta půjčoven kol, která vám kolo na celý pobyt půjčí. Cena se pohybuje okolo 400 korun na měsíc a máte u toho i bezplatný servis kola, takže cokoliv se vám s kolem stane firma pošle svého zaměstnance k vám domů a kolo opraví, případně vymění. Nejvyužívanější je asi firma Swapfiets.

Sára

V Kodani mají problém s počtem odložených kol (na ulicích se jich nachází 4x tolik, než je v Kodani obyvatel). Proto se vám může stát i to, že na nějaké pěkné narazíte někde u popelnice. 

Anička

K pohybu po městě lze samozřejmě využít také MHD. Ta je v Kodani výrazně dražší než v Praze – Kreditová měsíční jízdenka vyjde na 410 dánských korun (pro dvě zóny), tedy asi 1 312 Kč, přičemž lepší použité kolo lze sehnat za cenu kolem 700 DDK. Zvláště v zimních měsících však mnoho zahraničních studentů začíná MHD využívat kvůli nepříznivému počasí.

BLOGER TIP

Cena 410 DKK navíc platí pouze pokud se přemisťujete v rámci 2 zón, s každou další zónou se cena zvyšuje o 50 DKK. Například z letiště do centra se však přesouváte po třech zónách. Proto doporučujeme koupit si měsíční jízdenku na dvě zóny, ve kterých se budete nejčastěji pohybovat a k tomu si pořídit „Rejeskort“. To je čipová karta, na kterou si nahrajete peníze a při cestě MHD si pípnete na začátku a na konci a podle toho, kolik zón projedete, se Vám strhnou peníze. Cesta je pak levnější, než pokud byste kupovali normální lístek. Pozor na jízdu bez lístku, revizoři chodí opravdu často a pokuta je opravdu vysoká.

Anička

Na co je ale nutné si dávat pozor, je tzn. check out. Je totiž nutné se při výstupu z autobusu a metra vždy odhlásit, jinak vám z karty strhnou 80DKK. Je to něco, co je v Kodani hodně kritizováno, protože na to často zapomínají i Dáni.

Sára

UBYTOVÁNÍ

Většina našich cestovatelů zvolila ubytování na koleji, to vyjde na přibližně na 300 euro, cena se však odvíjí od toho, zda student bydlí ve sdíleném nebo v samostatném pokoji. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení a kuchyňku. Koleje v Kodani spravuje Housing Fundation a studenti často zmiňují, že je třeba obrnit se trpělivostí při jednání s touto organizací. Vzhledem k vysokým nájmům ve městě však většina z nich považuje koleje za nejvýhodnější způsob ubytování. Je však samozřejmě možné bydlet i v soukromém bytě.

BLOGER TIP: BYDLENÍ NA KOLEJI

PRO

S Housing Foundation není vůbec lehké vycházet, ale doporučuji kolej. Pokud budete bookovat pokoj přes Housing Foundation, určitě si hned po příjezdu vyfoťte stav vašeho pokoje a společných prostor a pošlete jim je do mailu, nebo si je aspoň schovejte.

Samotnou kolej (Signalhuset) si však nemůžu vynachválit. Bydlela jsem v něčem, co vypadalo jako normální byt s dalšími třemi dalšími holkami, měli jsme společnou kuchyň a do dvojice koupelnu.

Anička

PROTI

Bývanie na koleji podľa mňa až také výhodné nie je a stojí za to poohliadnuť sa po bývaní v byte alebo dome. Pre Housing Foundation sa platí vysoká kaucia, ktorú údajne často študentom pod zámienkami nevracajú. Ja som bývala v samostatnej izbe v dome za 320 euro, pričom som ale bývala trocha ďalej od mesta (vo Virum). Avšak kauciu som dostala naspäť celú a s bývaním som bola spokojná.

Simona

BLOGER TIP:JAK NA REGISTRACI KOLEJE

Jak se o kolej žádá Registrace na kolej probíhá elektronicky přibližně 3 měsíce, před začátkem semestru. Přihlašovací údaje vám zašle univerzita a pošle vám také datum a čas, kdy se rezervace spustí. Z vlastních zkušeností musím poradit, ať se studenti nevyděsí, když zjistí, že jsou ve frontě na 500 místě a po spuštění jim nejlevnější kolej vychází na 700 euro. Průběžně se to mění, 

takže se vyplatí tomu věnovat nějaký čas, průběžně stránku aktualizovat a něco se objeví. Důležité je ale počítat s tím, že pro rezervaci pokoje je potřeba zaplatit 8000DKK, což je v přepočtu okolo 28000kč plus první měsíc nájmu. Deposit vám vrátí zhruba dva měsíce po návratu z Dánska. 

Sára

FINANCE

Dánsko je ve kategorii zemí s tzv. „vyššími životním náklady“, proto je výše stipendia 510 euro. Většině studentů stipendium pokryje zhruba polovinu nákladů (udávají 40 – 60 %). Největší zátěží pro rozpočet tradičně bývá bydlení a proto se celý rozpočet odvíjí od toho, za jakou cenu ubytování seženete. Simona se domnívá, že pokud máte na dobré bydlení štěstí, můžete se stipendiem i vystačit.

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

Neformální tvůrčí prostředí a spolupráce

Co se týká studia, tak jsem byla taky maximálně spokojená. Učitelé tam mají ke studentům skvělý přístup a funguje tam naprostá rovnost studenta a vyučujícího. Navíc se tam učitelům tyká a oslovují se křestním jménem.

Sára

Okrem tímovej práce je v škole veľký dôraz kladený na spätnú väzbu. Spočíva jednak v konštruktívnej kritike, pochvale, povzbudení či pomoci zo strany učiteľov a ostatných študentov, jednak v kritike obsahu a formy výučby zo strany študentov, ktorá prebieha aj počas semestra písomne i ústne.

Simona

4

Naprosto výjimečné přátelské prostředí školy.

Okrem vysokej kvality výuky je Kodaňská univerzita výnimočná prístupom všetkých svojich zamestancov. Škola je príjemným miestom plným nápomocným a rešpektujúcich ľudí. Univerzita zároveň neslúži výhradne k výuke, konferenciám a samoštudiu, ale je i miestom, kde je možné tráviť čas v kaviarni, hraním ping pongu, stolného fotbalu atp., či na piatkových večierkoch.

Vďaka študentskej kartičke má študent zároveň prístup do priestorov školy nielen počas otváracích hodín, ale 24/7. 

Okrem tímovej práce je v škole veľký dôraz kladený na spätnú väzbu. Spočíva jednak v konštruktívnej kritike, pochvale, povzbudení či pomoci zo strany učiteľov a ostatných študentov, jednak v kritike obsahu a formy výučby zo strany študentov, ktorá prebieha aj počas semestra písomne i ústne.

Simona

Krásné kampusy

Navíc kampusy školy jsou podle mě úplně nádherné, jak zvenku, tak zevnitř. Univerzita vyniká skvelou knižnicou, i rôznorodými zákutiami, ktoré prinášajú priestor pre štúdium i odpočinok. Rovnako knižinca má veľmi širokú ponuku online zdrojov, ktoré veľmi uľahčujú prácu.

Simona

Nadstandardní podpora zahraničních studentů

Na začátku semestru mi vám přidělí osobního mentora, který se o Vás postará, vyzvedne Vás na letišti, dovede vás do třídy a se vším se na něj můžete obrátit, takže se není čeho bát.

Anička

KAM DÁL?

Københavns Universitet

Nørregade 10,

1165 København, Dánsko

 

Bachelor's degree

optagelse@ku.dk 

or tel. +45 35 32 29 29
Master's degree https://studies.ku.dk/masters/contact/

WEBOVÉ STRÁNKY

https://studies.ku.dk/

ZAUJALA TĚ KODAŇ? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

Kde leží Kodaň?

FOTOGALERIE

BLOGER TIP:JAK VYJÍT S FINANCEMI

BLOGERKY RADÍ: JAK UŠETŘIT

​Nákupy potravin ve velkých marketech

Doporučuji opravdu šetřit s potravinami, co může jít do mrazáku nebo se nezkazí koupit ve větším balení a uskladnit. Nejlevnější obchod s jídlem se jmenuje , ale není tam moc výběr a pro větší balení se vyplatí zajít do větších obchodů (např. Bilka).

Anička.

Aplikace Too good to go. Kdo byl v Dánsku, ten ji zná a neopomněla ji tak zmínit žádná z našich blogerek. Vybíráme Sářin vzkaz:

V Dánsku funguje úplně super věc, mobilní aplikace Too good to go. Obchody vám většinou ve večerních hodinách za cenu okolo 100kč prodají tašku plnou jídla, které jim v obchodě zbylo a nestihli by ho prodat. Je to ekonomické a ekologické.

Sára

Využívejte kavárny a menzy v budově univerzity:  South Campus, v ktorom sa nachádzajú tri fakulty (telogická, filozofická a právnická) ponúka viacero menz a mnoho kaviarní (skoro každá katedra alebo ústav má svoju kaviareň), z ktorých niektoré sú lacnejšie ako iné. Napr. káva do jenorázového kelímku stojí 12 DDK, do vlastného alebo do šalky 10 DKK, na niektorých miestach sa dá kúpiť ale aj za 5 DKK. V niektorých častiach South Campus je možné si spraviť vlastnú kávu alebo čaj (väčšinou treba mať ale svoj čajový šáčok a kávu). V niektorých častiach knižnice sa napr. nachádzajú kuchynské kútiky. V hlavnej hale na prízemí je tiež kohútik so studenou vodou a kohútik s vriacou vodou. Šálky a poháre sú tu k dispozícii. V hlavnej hale sa tiež nachádza menza Wicked Rabbit, ktorá podáva vegánske a vegatariánske jedlá (bufet, polievka, hlavné jedlo, koláče). Platí sa podľa váhy. Cena je prijateľná. Existujú aj iné menzy (minimálne ďalšie dve), ale nemám s nimi skúsenosť. Študenti majú vďaka študentskej kartičke nižšie ceny nápojov v Studenterhusete, ktorý je možné využívať ako miesto na študovanie, i stretávanie sa. Večer tu bývajú tiež koncerty, či lekcie swingu.

Simona

Univerzita je součástí aliance 4EU+, díky tomu sem mohou vyrazit studenti všech fakult UK. Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě 

Profil vznikl ve spolupráci s našimi kodaňskými blogerkami

SÁRA

BEZVODOVÁ

ANNA

MATOUŠKOVÁ

SIMONA 

STEJSKALOVÁ

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

doba jízdy/letu

I

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

doba jízdy/letu

I

University of Hamburg

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

doba jízdy/letu

I

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

doba jízdy/letu

I

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

doba jízdy/letu

24

I