2D875264-F18A-4D52-90E4-0850FD673033.JPG

univerzita v Kodani

foto: Anička Matoušková
         Simona Stejskalová
Logo-4eu+.png
77b266fe80c8cf8d.png

stát

Dánsko

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

38,324

18

15 hod. jízdy

81

1479

dánská

koruna

(DKK)

1:20 h

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Na kodaňské univerzitě nalezneme 6 fakult a téměř 100 kateder a výzkumných středisek. Studuje zde přibližně 40 000 studentů, přičemž 10 % z nich pochází ze zahraničí. Kodaňská univerzita je nejvýše hodnocenou univerzitou v Dánsku a často také v rámci celé Skandinávie. V mezinárodním měřítku se Kodaňská univerzita řadí mezi 1 % nejlepších univerzit na světě. Aktuálně jí náleží 81 příčka na žebříčku QS Global World Ranking.

 

Univerzita v Kodani nabízí v každém semestru širokou škálu individuálních kurzů vyučovaných v angličtině na bakalářském i magisterském stupni. Pro výměnné studenty navíc univerzita nabízí kurzy dánštiny (probíhají měsíc před začátkem

školního roku) a rovněž kurzy, představující zahraničním studentům dánskou kulturu a společnost, které jsou rovněž vyučovány v angličtině.

 

Univerzita nabízí kvalitní vzdělávání založené na výzkumu. Zaměřuje se na to, aby její studenti dokázali uvažovat kriticky, přistupovali analyticky k problémům a byli zvídaví. Umožňuje jim aplikovat teorii v praxi, pracovat samostatně i v týmech a připravuje je na budoucí kariéru.

 

Univerzita se nachází v dánském hlavním městě Kodani, které je bezpečné a pyšní se bohatým kulturním životem.

IMG_4573.JPG
foto: Anička Matoušková

CHARLES PODCASTY

MÁME PRO VÁS DVA PODCASTY O KODANI!

DOPRAVA

Zaletět si domů můžete kterýkoli den v týdnu. Přímé lety z Prahy nabízí hned několik leteckých společností – Ryanair, Norwegain, ČSA či Smartwings. Cena zpáteční letenky se při včasném nákupu pohybuje kolem 1 500 Kč, kombinací výhodných termínů lze docílit i ceny kolem 900 Kč. Kodaň se také často objevuje v seznamech akčních destinací nízkonákladových aerolinek – pokud chcete cestovat domů častěji, je dobré je sledovat některý ze specializovaných portálů akčních letenek a volit termíny strategicky. Kolem Vánoc letí ceny vzhůru, proto je potřeba pořizovat vánoční letenky s velkým předstihem – i kvůli vysoké obsazenosti letů.

BLOGER TIP

Ušetřete na letenkách: Je možné -  a asi všichni Erasmáci, které jsem v Kodani poznala toho využili- založit si po příjezdu ESN kartu, díky které potom máte slevu 15% na všechny Ryanair letenky a k tomu velký kufr zdarma.

Sára

K cestování mezi Prahou a Kodaní Můžete využít i autobusové spoje, například u Flixbusu lze jízdenku s předstihem zakoupit za 749 Kč, při nákupu na poslední chvíli se cena pohybuje kolem 1100 Kč – přímé spoje jezdí několikrát týdně, cesta trvá téměř 15 hodin, většinou se však jedná o noční spoje – v osm opustíte Kodaň a v deset ráno jste v Praze. Lze využít i denních spojů s přestupem v Berlíně.

S-vlaky_2-2.jpeg

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Na kole

MHDčkem

Univerzálním dopravním prostředkem jsou v Kodani kola. Jedná se o levný a pohodlný způsob dopravy, který je časově flexibilnější a někdy i rychlejší než autobusy MHD. Můžete si z domova přivézt vlastní bicykl nebo si jej po příjezdu zakoupit z druhé ruky – pro tento účel existují v kodani specializované obchody i facebookové skupiny. I podle zkušeností našich studentů není problém na konci pobytu kolo opět prodat. Rozhodně investujte do kvalitního zámku na své kolo – Kodaň je sice bezpečné město, ale příležitost dělá zloděje.

BLOGER TIP

Existuje spousta půjčoven kol, která vám kolo na celý pobyt půjčí. Cena se pohybuje okolo 400 korun na měsíc a máte u toho i bezplatný servis kola, takže cokoliv se vám s kolem stane firma pošle svého zaměstnance k vám domů a kolo opraví, případně vymění. Nejvyužívanější je asi firma Swapfiets.

Sára

V Kodani mají problém s počtem odložených kol (na ulicích se jich nachází 4x tolik, než je v Kodani obyvatel). Proto se vám může stát i to, že na nějaké pěkné narazíte někde u popelnice. 

Anička

K pohybu po městě lze samozřejmě využít také MHD. Ta je v Kodani výrazně dražší než v Praze – Kreditová měsíční jízdenka vyjde na 410 dánských korun (pro dvě zóny), tedy asi 1 312 Kč, přičemž lepší použité kolo lze sehnat za cenu kolem 700 DDK. Zvláště v zimních měsících však mnoho zahraničních studentů začíná MHD využívat kvůli nepříznivému počasí.

BLOGER TIP

Cena 410 DKK navíc platí pouze pokud se přemisťujete v rámci 2 zón, s každou další zónou se cena zvyšuje o 50 DKK. Například z letiště do centra se však přesouváte po třech zónách. Proto doporučujeme koupit si měsíční jízdenku na dvě zóny, ve kterých se budete nejčastěji pohybovat a k tomu si pořídit „Rejeskort“. To je čipová karta, na kterou si nahrajete peníze a při cestě MHD si pípnete na začátku a na konci a podle toho, kolik zón projedete, se Vám strhnou peníze. Cesta je pak levnější, než pokud byste kupovali normální lístek. Pozor na jízdu bez lístku, revizoři chodí opravdu často a pokuta je opravdu vysoká.

Anička

Na co je ale nutné si dávat pozor, je tzn. check out. Je totiž nutné se při výstupu z autobusu a metra vždy odhlásit, jinak vám z karty strhnou 80DKK. Je to něco, co je v Kodani hodně kritizováno, protože na to často zapomínají i Dáni.

Sára

fotka.jpeg
DSC05103.jpg
DSC05103.jpg
fotka.jpeg

UBYTOVÁNÍ

Většina našich cestovatelů zvolila ubytování na koleji, to vyjde na přibližně na 300 euro, cena se však odvíjí od toho, zda student bydlí ve sdíleném nebo v samostatném pokoji. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení a kuchyňku. Koleje v Kodani spravuje Housing Fundation a studenti často zmiňují, že je třeba obrnit se trpělivostí při jednání s touto organizací. Vzhledem k vysokým nájmům ve městě však většina z nich považuje koleje za nejvýhodnější způsob ubytování. Je však samozřejmě možné bydlet i v soukromém bytě.

sara10.jpeg

BLOGER TIP: BYDLENÍ NA KOLEJI

PRO

S Housing Foundation není vůbec lehké vycházet, ale doporučuji kolej. Pokud budete bookovat pokoj přes Housing Foundation, určitě si hned po příjezdu vyfoťte stav vašeho pokoje a společných prostor a pošlete jim je do mailu, nebo si je aspoň schovejte.

Samotnou kolej (Signalhuset) si však nemůžu vynachválit. Bydlela jsem v něčem, co vypadalo jako normální byt s dalšími třemi dalšími holkami, měli jsme společnou kuchyň a do dvojice koupelnu.

Anička

DSC05103.jpg

PROTI

Bývanie na koleji podľa mňa až také výhodné nie je a stojí za to poohliadnuť sa po bývaní v byte alebo dome. Pre Housing Foundation sa platí vysoká kaucia, ktorú údajne často študentom pod zámienkami nevracajú. Ja som bývala v samostatnej izbe v dome za 320 euro, pričom som ale bývala trocha ďalej od mesta (vo Virum). Avšak kauciu som dostala naspäť celú a s bývaním som bola spokojná.

Simona

fotka_Kodaň.jpg

BLOGER TIP:JAK NA REGISTRACI KOLEJE

Jak se o kolej žádá Registrace na kolej probíhá elektronicky přibližně 3 měsíce, před začátkem semestru. Přihlašovací údaje vám zašle univerzita a pošle vám také datum a čas, kdy se rezervace spustí. Z vlastních zkušeností musím poradit, ať se studenti nevyděsí, když zjistí, že jsou ve frontě na 500 místě a po spuštění jim nejlevnější kolej vychází na 700 euro. Průběžně se to mění, 

takže se vyplatí tomu věnovat nějaký čas, průběžně stránku aktualizovat a něco se objeví. Důležité je ale počítat s tím, že pro rezervaci pokoje je potřeba zaplatit 8000DKK, což je v přepočtu okolo 28000kč plus první měsíc nájmu. Deposit vám vrátí zhruba dva měsíce po návratu z Dánska. 

Sára

fotka.jpeg

FINANCE

Dánsko je ve kategorii zemí s tzv. „vyššími životním náklady“, proto je výše stipendia 510 euro. Většině studentů stipendium pokryje zhruba polovinu nákladů (udávají 40 – 60 %). Největší zátěží pro rozpočet tradičně bývá bydlení a proto se celý rozpočet odvíjí od toho, za jakou cenu ubytování seženete. Simona se domnívá, že pokud máte na dobré bydlení štěstí, můžete se stipendiem i vystačit.

univerzita_7-2.jpeg

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

Neformální tvůrčí prostředí a spolupráce

Co se týká studia, tak jsem byla taky maximálně spokojená. Učitelé tam mají ke studentům skvělý přístup a funguje tam naprostá rovnost studenta a vyučujícího. Navíc se tam učitelům tyká a oslovují se křestním jménem.

Sára

Okrem tímovej práce je v škole veľký dôraz kladený na spätnú väzbu. Spočíva jednak v konštruktívnej kritike, pochvale, povzbudení či pomoci zo strany učiteľov a ostatných študentov, jednak v kritike obsahu a formy výučby zo strany študentov, ktorá prebieha aj počas semestra písomne i ústne.

Simona

4

Naprosto výjimečné přátelské prostředí školy.

Okrem vysokej kvality výuky je Kodaňská univerzita výnimočná prístupom všetkých svojich zamestancov. Škola je príjemným miestom plným nápomocným a rešpektujúcich ľudí. Univerzita zároveň neslúži výhradne k výuke, konferenciám a samoštudiu, ale je i miestom, kde je možné tráviť čas v kaviarni, hraním ping pongu, stolného fotbalu atp., či na piatkových večierkoch.

Vďaka študentskej kartičke má študent zároveň prístup do priestorov školy nielen počas otváracích hodín, ale 24/7. 

Okrem tímovej práce je v škole veľký dôraz kladený na spätnú väzbu. Spočíva jednak v konštruktívnej kritike, pochvale, povzbudení či pomoci zo strany učiteľov a ostatných študentov, jednak v kritike obsahu a formy výučby zo strany študentov, ktorá prebieha aj počas semestra písomne i ústne.

Simona

Krásné kampusy

Navíc kampusy školy jsou podle mě úplně nádherné, jak zvenku, tak zevnitř. Univerzita vyniká skvelou knižnicou, i rôznorodými zákutiami, ktoré prinášajú priestor pre štúdium i odpočinok. Rovnako knižinca má veľmi širokú ponuku online zdrojov, ktoré veľmi uľahčujú prácu.

Simona

Nadstandardní podpora zahraničních studentů

Na začátku semestru mi vám přidělí osobního mentora, který se o Vás postará, vyzvedne Vás na letišti, dovede vás do třídy a se vším se na něj můžete obrátit, takže se není čeho bát.

Anička

KAM DÁL?

Københavns Universitet

Nørregade 10,

1165 København, Dánsko

 

Bachelor's degree

optagelse@ku.dk 

or tel. +45 35 32 29 29
Master's degree https://studies.ku.dk/masters/contact/

WEBOVÉ STRÁNKY

https://studies.ku.dk/

ZAUJALA TĚ KODAŇ? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

Kde leží Kodaň?

FOTOGALERIE