top of page
knihovna.jpg

univerzita ve Varšavě

Logo-4eu+.png

Univerzita je součástí Aliance 4EU+, a díky tomu na ni mohou vyrazit studenti všech fakult UK.
Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě.

logo varšava.png

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

480

Polsko

euro

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

rok založení

měna

37 400

 10

 8-11

284

1816

zloty

1:20

pořadí v žebříčku QS

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Varšavská univerzita sídlí, jak vyplývá z názvu, v polském hlavním městě, kde se těší velkému respektu a úctě. Je totiž největší a nejlépe hodnocenou univerzitou v Polsku.  V rámci celosvětového hodnocení pak patří mezi 3 % nejlepších škol na světě (žebříčky THE, QS a ARWU).

 

Studentům Varšavské univerzity, včetně jejích zahraničních studentů, se zároveň otevírá velká škála možností. Například s ISICem v kapse můžete využívat jednu z nejpozoruhodnějších nových knihoven v Evropě (alespoň tedy podle našeho názoru), dále můžete navštěvovat lekce šití, truhlařiny nebo programování či brát kurzy rétoriky, prezentačních dovedností a businessu v podnikatelském inkubátoru.  

Pro erasmáky jsou samozřejmě připraveny kurzy polštiny. Kromě toho se však můžete zábavnou formou poučit i o polských dějinách a kultuře – třeba na kurzu „Polská historie na stříbrném plátně“. Místní organizace ESN navíc provozuje zajímavý program výuky jazyků, díky kterému propojuje studenty tak, aby se mohli jazyky učit navzájem. Pokud se tedy chcete naučit například španělsky, propojí vás se Španělem, který se chce naučit česky.

 

Varšava jako destinace má mnoho výhod. Je to působivé město, kde najdete jak moderní centrum, tak i obnovené historické památky. Oproti jiným městům je tu opravdu levno – ceny jsou podobné jako v Praze a někdy dokonce nižší.

IMG_2304.jpg
foto: Anna Vovsová

Ochutnávka Varšavy z YouTube kanálu Around the World with 4K:

DOPRAVA

Do Varšavy se rychle a pohodlně dostanete vlakem. Jízdenka na přímý osmihodinový spoj vás vyjde zhruba na 900 Kč. Lze využít i noční spoje s lůžkovými vagony, které však stojí dvojnásobek a cesta je o dvě hodiny delší. Jízdenky se vyplatí nakupovat s předstihem.

Využít můžete i autobusových spojů, ceny Flixbusu a Českých drah se však liší jen v řádu desítek korun, a cesta autobusem trvá nejméně 10 hodin.
 

Přímé lety odlétají z letiště v Praze každý den, cesta trvá 1 hod a 20 min, ale není to úplně levná záležitost – za zpáteční letenku zaplatíte zhruba 3 000 Kč (při rezervaci alespoň s měsíčním předstihem).

Doprava po městě

MHD funguje ve Varšavě skvěle, a podobá se té pražské. Studenti (do 26 let s kartou ISIC) mají
50 % slevu na všechny druhy jízdenek. Pro představu Vás tak základní měsíční jízdenka vyjde
v přepočtu na 330 Kč. Nicméně cena se odvíjí od toho, zda budete využívat pouze centrální zónu 1, nebo budete chtít cestovat i na periferii (zóna 2), většinou je však zóna 1 dostačující, podobně jako v Praze.

IMG_2516.jpg

Pro vaše návštěvy pak Varšava nabízí třeba 3-denní jízdné za 108Kč (student), nebo za 261Kč (standardní). Doprava ve Varšavě je tak oproti jiným destinacím skutečně velmi levná a pohodlná. Veškeré informace o aktuálních cenách a pravidlech najdete zde. 


Využívat můžete také bikesharing, ve kterém je Varšava oproti Praze o krok napřed, hlavně co se týká množství cyklostezek. Stojany na kola jsou ve městě hojně rozšířené a jedná se o levný způsob cestování – do 20 minut zdarma, poté mírný poplatek.

Pokud zvolíte ubytování na koleji, která je blízko vaší fakultě, budete moci značnou část přepravy vyřídit i pěšky. Podle našich studentů je možné dostat se tak jednoduše na většinu míst v centru.

foto: Anna Vovsová
UBYTOVÁNÍ

Varšavská univerzita má k dispozici celkem šest kolejí s kapacitou 2500 lůžek. Koleje jsou vybudované blízko univerzitních budov v různých částech města. Každá z kolejí je vybavena studovnou, televizní a počítačovou místností a prádelnou.
Měsíční nájem se liší v závislosti na typu pokoje – od 75 do 160 euro. I nejvyšší nájem vám tak stále ponechává velkou část stipendia, což je věc u jiných pobytů nevídaná.


Najít si lze samozřejmě i ubytování v soukromí, a mnoho studentů této možnosti využívá. Je však třeba počítat s tím, že nájem bude vyšší – někteří uvádějí že i dvojnásobný oproti kolejím. záleží však jak dobře umíte pátrat a samozřejmě i na náhodě a štěstí.

FINANCE

Ceny potravin v Polsku jsou stejné, nebo dokonce o něco levnější než v České republice, ale samozřejmě záleží na tom, kde nakupujete. Polsko je však skvělou variantou pro ty z vás, kteří se nechtějí na Erasmu příliš uskromňovat – můžete zacházet s rozpočtem podobně, jako jste byli zvyklí doma, a pokud přece jen budete trochu šetřit, může vám stipendium i vystačit na pokrytí nákladů. Studenti obvykle uvádějí, že jim stipendium stačilo na pokrytí 50-80 % výdajů. Rozhodující položkou vašeho rozpočtu bude kromě volby druhu ubytování také množství peněz, které budete chtít vynaložit na volnočasové aktivity a cestování.

O UBYTOVÁNÍ V SOUKROMÍ

Já jsem bydlel v soukromí, protože jsem potřeboval během Erasmu také pracovat, což obnášelo online schůzky, na které jsem potřeboval klid.

                                                                          Jakub

Vzhledem k tomu, že jsem byla na praktické stáži v rámci svého doktorandského studia, tak jsem potřebovala dostatek soukromí a klidu, takže jsem bydlela v apartmánu sehnaném přes Airbnb. Rozhodně však musí člověk počítat s tím, že je to výrazně dražší varianta než koleje, tedy stipendium na studijní pobyt by bylo rozhodně nedostačující.

                                                                           

                                                                            Jana

varšava.jpg

BLOGER TIP

JAK UŠETŘIT 

Varšava má velké množství restaurací, které se liší cenou a stylem, záleží na tom, jestli bude student vařit, nebo chodit víc do restaurací, jestli si potřebuje nakoupit velké množství knih, jak často jezdí domů apod.. Tip jak ušetřit je za mě určitě využívat tzv. mléčné bary, což jsou rozšířené jídelny, kde se lze dosyta najíst za cca 60-70 korun (v těch lepších pak za 120).

 

                                                                          Jakub

Chodit pěšky, nakupovat nejlépe v Biedronce a vařit si, protože restaurační zařízení jsou ve Varšavě poměrně drahá. Zvlášť u univerzity, která se nachází v samotném historickém centru. A místní menza rozhodně nedosahuje kvality těch našich, a není tak ani u místních studentů příliš vyhledávaná.

 

                                                                         
Lenka

hhkk

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

5

Moderní prostudentská univerzita

Univerzita ve Varšavě o své studenty opravdu dbá. V novém kampusu Ochota pro ně zřídila třeba krejčovskou dílnu nebo truhlárnu, aby si mohli osvojit různé ruční práce. Rozvoj praktických dovedností je vůbec jejím velkým zájmem – můžete zde navštěvovat kurzy programování nebo třeba 3D tisku a svůj návrh si pak vytisknout na jedné z mnoha volně přístupných 3D tiskáren, které jsou studentům k dispozici zcela zdarma. Dalším novým projektem univerzity je podnikatelský inkubátor, který nabízí všem studentům bez rozdílu kurzy, rétoriky, prezentačních dovedností a podnikání. V moderně zařízených prostorách inkubátoru můžete své nápady konzultovat s odborníky, nebo se scházet na porady se svými parťáky.

Výjimečné, poklidné ale moderní město

"Za mě je Varšava úžasné moderní město se skvělým životním stylem – kombinace historického centra, parků, restaurací, moderního centra spojeného s obchodem a palety čtvrtí se zcela odlišnou atmosférou z ní pro mě dělají cosi jako takový východní Berlín. Člověk to asi neocení úplně na návštěvě, ale na život je to skvělé místo." Jakub

 

 

Není to daleko

Pokud si nejste jistí, jak budete zvládat odloučení od svých nejbližších, Varšava je osm hodin cesty od Prahy, přičemž spoje oběma směry jezdí několikrát denně. Můžete tak rodinu navštěvovat nebo přímo ve Varšavě přivítat své blízké. Díky stále poměrně nízkým cenám za ubytování s vámi mohou trávit i delší čas než jsou pro erasmáky v dražších destinacích obvyklé „rodinné víkendy“. Spojení vlakem je pohodlné a k dispozici jsou i noční spoje s lůžkovými vagony.

Jazyk je podobný

Každému cestovateli se někdy stane, že narazí na domorodce, který jiným, než rodným jazykem nekomunikuje. Zatímco ve Francii nebo v Itálii to může být poměrně obtížně řešitelná situace, v Polsku se díky podobnosti našich jazyků rukama nohama nakonec určitě domluvíte. Díky podobnosti s češtinou je navíc polština o něco snazší na naučení, což může být výhoda nejen v tom, že si do svého repertoáru přidáte další jazyk, ale také při hlední brigády, nebo seznamování se s místními.

 

Nižší životní náklady

Na rozdíl od jiných měst, kam můžete na Erasmus vyrazit, je na tom Varšava s cenami podobně jako Praha a někdy může být dokonce levnější. Koleje jsou levné a díky velké kapacitě nemusíte soupeřit s desítkami dalších zájemců o jeden a ten samý pokoj (to ale samozřejmě neznamená, že byste s vyřizováním ubytování měli otálet).

Varšava v sobě tedy spojuje dva žádané faktory – studium na prestižní, velké univerzitě a  pobyt v hlavním městě, kulturním centru na straně jedné a dostupné bydlení a srovnatelné ceny na straně druhé. To je opravdu unikátní kombinace a není mnoho destinací v celé Evropě, které by byly schopny ji nabídnout.

sloup.jpg
POZORUHODNÁ MÍSTA

Na cesty doporučuji Toruń, je to dvě hodiny vlakem; snadno se člověk rychlovlakem dostane i do Krakova a do Gdańska; hned u Varšavy je národní park, dvě hodiny od Varšavy také významné křesťanské poutní místo Čenstochová.

Ve Varšavě nesmíte zanedbat čtvrt s názvem Praga, byť je na druhém břehu řeky a mimo centrum; krásné místo je taková jejich náplavky za univerzitíní knihovnou, pak doporučuji parky, zejména Lazienki Krolewskie; krásné místo se skvělými restauracemi je Plac Zbawiciela, rozšířené jsou různé restaurace, které se specializují na brunch, například Bulke przez bibulke.

Jakub

 

Varšava je nádherné město, které není tak uspěchané jako Praha a je mnohem zelenější než Praha. Varšavské parky a zahrady tak rozhodně stojí za navštívení. Dá se v nich i příjemně učit či relaxovat. Mezi nejzajímavější a nejhezčí určitě patří zahrada knihovny Varšavské univerzity, ze které je zároveň hezký výhled na město. Dále pak Saské zahrady, zámecké zahrady, park Łazienkowski, Mokotovská pole, Wilanovski park a mnoho dalších.


Z památek stojí za navštívení samozřejmě historické centrum Varšavy a pak paláce a zámky rozprostírající se ve zmíněných parcích a zahradách. Ve Varšavě si rovněž přijdou na své milovníci sakrální architektury, neboť kostelů všech různých slohů je ve Varšavě opravdu požehnaně.


Dále stojí ve Varšavě určitě za navštívení národní stadion, muzeum Fryderyka Chopina, Národní muzeum, centrum vědy Kopernik, Palác kultury a vědy s úžasným výhledem na město, multimediální park fontán, kde se přibližně od května večer koná světelná a hudební vodní show.

Nicméně vůbec nejvíc studentů a obecně mladých určitě potkáte za hezkého počasí buď na náplavce, kde to žije mnohem více než v Praze, nebo na některé z městských pláží.

Lucie

zamek.jpg
knihovna.jpg
fotka_jedna (1).jpg
KAM DÁL?

Adresa

University of Warsaw

Krakowskie Przedmieście 26/28

00-927 Warsaw

Poland

(+48) 22 55 20 000

International Relations Office

(+48) 22 55 24 008

1.png
3.png
2.png
Návrh bez názvu (4).png

ZAUJALA TĚ VARŠAVA?

KONTAKTUJ SVÉHO KOORDINÁTORA 

FOTOGALERIE

Článek vznikl ve spolupráci s absolventy studijního pobytu ve Varšavě. Aktuálně však nemáme žádného varšavského blogera. Můžeš se jím stát právě Ty! :-)  

Další čtení na našem blogu:

bottom of page