univerzita ve Varšavě

Logo-4eu+.png

Univerzita je součástí aliance 4EU+, díky tomu sem mohou vyrazit studenti všech fakult UK. Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě 

logo varšava.png

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

420

Polsko

euro

(od zs 20/21)

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

rok založení

měna

47 400

 12

 8-11

394

1816

zloty

1:20

pořadí v žebříčku QS

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Varšavská univerzita je výjimečná – sídlí, jak vyplývá z názvu, v polském hlavním městě, kde se těší velkému respektu a úctě. Aby také ne – je totiž největší a nejlépe hodnocenou univerzitou v Polsku.  V rámci celosvětového hodnocení pak patří mezi 3 % nejlepších škol na světě (žebříčky THE, QS a ARWU).

 

 Studentům Varšavské univerzity (i těm na vypůjčeným) se zároveň otevírají mnohé dveře. S ISICem v kapse můžete například využívat jednu z nejpozoruhodnějších nových knihoven v Evropě (alespoň tedy podle našeho názoru), můžete navštěvovat lekce šití, truhlařiny nebo programování či brát kurzy rétoriky, prezentačních dovedností a businessu v podnikatelském inkubátoru.  

Pro erasmáky jsou samozřejmě připraveny kurzy polštiny, krom toho se však můžete zábavnou formou poučit i o polských dějinách a kultuře – třeba na kurzu „polská historie na stříbrném plátně“, místní organizace ESN navíc provozuje zajímavý program výuky jazyků – propojuje studenty tak, aby se mohli učit navzájem. Pokud se tedy chcete naučit například španělsky, propojí vás se Španělem, který se chce naučit česky.

 

Varšava jako destinace má mnoho výhod. Je to působivé město, kde najdete jak moderní centrum, tak i obnovené historické památky. Oproti jiným městům je tu opravdu levno – ceny jsou podobné jako v Praze a někdy dokonce nižší.

foto: Anna Vovsová

Ochutnávka Varšavy z YouTube kanálu Around the World with 4K:

DOPRAVA

Do Varšavy se rychle a pohodlně dostanete vlakem. Jízdenka na přímý spoj vás vyjde na necelých 500 Kč. Cesta trvá 8 hodin. Lze využít i noční spoje s lůžkovými vagony, které však stojí dvojnásobek a cesta je o dvě hodiny delší. Jízdenky se vyplatí nakupovat s předstihem.

Využít můžete i autobusových spojů, ceny Flixbusu a českých drah se však liší jen v řádu desítek korun a cesta trvá nejméně 10 hodin.

Přímé lety odlétají z letiště v Praze každý den, cesta trvá hodinu a 20 minut ale není to levná záležitost – za zpáteční letenku zaplatíte zhruba 3 000 Kč (při rezervaci alespoň s měsíčním předstihem).

Doprava po městě

Městská hromadná doprava funguje ve Varšavě perfektně a podobá se té pražské. Studenti (do 26 let s kartou ISIC) mají 50 % slevu na všechny druhy jízdenek. Pro představu Vás tak základní měsíční jízdenka vyjde v přepočtu na 330 Kč,

cena se ale odvíjí od toho, zda vám bude stačit centrální zóna 1, nebo budete chtít cestovat i na periferii (zóna 2), většinou je však 1 zóna dostačující podobně jako v Praze. Pro vaše návštěvy pak Varšava nabízí třeba třídenní jízdné za 108 Kč (student), nebo 261 (standardní). Doprava ve Varšavě je tak oproti jiným destinacím skutečně velmi levná a pohodlná. Veškeré informace o aktuálních cenách a pravidelch najdete na zde. 

Využívat můžete také bikesharing, ve kterém je Varšava oproti Praze o krok napřed, hlavně co se týká množství cyklostezek. Stojany na kola jsou ve městě hojně rozšířené a jedná se o levný způsob cestování – do 20 minut zdarma, poté mírný poplatek.

Pokud zvolíte ubytování na koleji, která je blízko vaší fakultě, budete moci značnou část přepravy vyřídit i pěšky. Podle našich studentů je možné dostat se tak jednoduše na většinu míst v centru. Můžete využít také elektrické koloběžky.

foto: Anna Vovsová

UBYTOVÁNÍ

Varšavská univerzita má k dispozici celkem šest kolejí s kapacitou 2500 lůžek. Koleje jsou vybudované blízko univerzitních budov v různých částech města. Každá z kolejí je vybavena studovnou, televizní a počítačovou místností a prádelnou. Měsíční nájem se liší v závislosti na typu pokoje– od 75 do 160 euro. I nejvyšší nájem vám tak stále ponechává celou polovinu stipendia ve výši 330 euro, což je věc u jiných pobytů nevídaná.

Najít si lze samozřejmě i ubytování v soukromí a mnoho studentů této možnosti využívá – je však třeba počítat s tím že nájem bude vyšší – někteří uvádějí že i dvojnásobný oproti kolejím, záleží však jak dobře umíte pátrat a samozřejmě i na náhodě a štěstí.

FINANCE

Ceny potravin v Polsku jsou stejné, nebo dokonce o něco levnější než v České republice, záleží ale samozřejmě na tom, kde nakupujete. Polsko je však skvělou variantou pro ty z vás, kteří se nechtějí na Erasmu příliš uskromňovat – můžete zacházet s rozpočtem podobně, jako jste byli zvyklí doma, a pokud přece jen budete trochu šetřit, může vám stipendium i vystačit na pokrytí nákladů. Studenti obvykle uvádějí, že jim stipendium stačilo na pokrytí 50-80 % výdajů. Rozhodující položkou vašeho rozpočtu bude kromě volby druhu ubytování také množství peněz, které budete chtít vynaložit na volnočasové aktivity a cestování.

O UBYTOVÁNÍM V SOUKROMÍ

Já jsem bydlel v soukromí, protože jsem potřeboval během Erasmu také pracovat, což obnášelo online schůzky, na které jsem potřeboval klid.

Jakub

Vzhledem k tomu, že jsem byla na praktické stáži v rámci svého doktorandského studia, tak jsem potřebovala dostatek soukromí a klidu, takže jsem bydlela v apartmánu sehnaném přes Airbnb. Rozhodně však musí člověk počítat s tím, že je to výrazně dražší varianta než koleje, tedy stipendium na studijní pobyt by bylo rozhodně nedostačující.

Jana

BLOGER TIP

Jak ušetřit

Varšava má velké množství restaurací, které se liší cenou a stylem, záleží na tom, jestli bude student vařit, nebo chodit víc do restaurací, jestli si potřebuje nakoupit velké množství knih, jak často jezdí domů apod.. Tip jak ušetřit je za mě určitě využívat tzv. mléčné bary, což jsou rozšířené jídelny, kde se lze dosyta najíst za cca 60-70 korun (v těch lepších pak za 120).

Jakub

Chodit pěšky, nakupovat nejlépe v Biedronce a vařit si, protože restaurační zařízení jsou ve Varšavě poměrně drahá. Zvlášť u univerzity, která se nachází v samotném historickém centru. A místní menza rozhodně nedosahuje kvality těch našich, a není tak ani u místních studentů příliš vyhledávaná.

Lenka

hhkk

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

5

Moderní prostudentská univerzita

Univerzita ve Varšavě o své studenty opravdu dbá. V novém kampusu Ochota pro ně zřídila třeba krejčovskou dílnu nebo truhlárnu, aby si mohli osvojit různé ruční práce. Rozvoj praktických dovedností je vůbec jejím velkým zájmem – můžete zde navštěvovat kurzy programování nebo třeba 3D tisku a svůj návrh si pak vytisknout na jedné z mnoha volně přístupných 3D tiskáren, které jsou studentům k dispozici zcela zdarma. Dalším novým projektem univerzity je podnikatelský inkubátor, který nabízí všem studentům bez rozdílu kurzy, rétoriky, prezentačních dovedností a podnikání. V moderně zařízených prostorách inkubátoru můžete své nápady konzultovat s odborníky, nebo se scházet na porady se svými parťáky.

Výjimečné, poklidné ale moderní město

"Za mě je Varšava úžasné moderní město se skvělým životním stylem – kombinace historického centra, parků, restaurací, moderního centra spojeného s obchodem a palety čtvrtí se zcela odlišnou atmosférou z ní pro mě dělají cosi jako takový východní Berlín. Člověk to asi neocení úplně na návštěvě, ale na život je to skvělé místo." Jakub

 

 

Není to daleko

Pokud si nejste jistí, jak budete zvládat odloučení od svých nejbližších, Varšava je osm hodin cesty od Prahy, přičemž spoje oběma směry jezdí několikrát denně. Můžete tak rodinu navštěvovat nebo přímo ve Varšavě přivítat své blízké. Díky stále poměrně nízkým cenám za ubytování s vámi mohou trávit i delší čas než jsou pro erasmáky v dražších destinacích obvyklé „rodinné víkendy“. Spojení vlakem je pohodlné a k dispozici jsou i noční spoje s lůžkovými vagony.

Jazyk je podobný

Každému cestovateli se někdy stane, že narazí na domorodce, který jiným, než rodným jazykem nekomunikuje. Zatímco ve Francii nebo v Itálii to může být poměrně obtížně řešitelná situace, v Polsku se díky podobnosti našich jazyků rukama nohama nakonec určitě domluvíte. Díky podobnosti s češtinou je navíc polština o něco snazší na naučení, což může být výhoda nejen v tom, že si do svého repertoáru přidáte další jazyk, ale také při hlední brigády, nebo seznamování se s místními.

 

Nižší životní náklady

Na rozdíl od jiných měst, kam můžete na erasmus vyrazit, je na tom Varšava s cenami podobně jako Praha a někdy může být dokonce levnější. Koleje jsou levné a díky velké kapacitě nemusíte soupeřit s desítkami dalších zájemců o jeden a ten samý pokoj (to ale samozřejmě neznamená, že byste s vyřizováním ubytování měli otálet).

Varšava v sobě tedy spojuje dva žádané faktory – studium na prestižní, velké univerzitě a  pobyt v hlavním městě, kulturním centru na straně jedné a dostupné bydlení a srovnatelné ceny na straně druhé. To je opravdu unikátní kombinace a není mnoho destinací v celé Evropě, které by byly schopny ji nabídnout.

pozoruhodná místa

Na cesty doporučuji Toruń, je to dvě hodiny vlakem; snadno se člověk rychlovlakem dostane i do Krakova a do Gdańska; hned u Varšavy je národní park, dvě hodiny od Varšavy také významné křesťanské poutní místo Čenstochová.

Ve Varšavě nesmíte zanedbat čtvrt s názvem Praga, byť je na druhém břehu řeky a mimo centrum; krásné místo je taková jejich náplavky za univerzitíní knihovnou, pak doporučuji parky, zejména Lazienki Krolewskie; krásné místo se skvělými restauracemi je Plac Zbawiciela, rozšířené jsou různé restaurace, které se specializují na brunch, například Bulke przez bibulke.

Jakub

 

Varšava je nádherné město, které není tak uspěchané jako Praha a je mnohem zelenější než Praha. Varšavské parky a zahrady tak rozhodně stojí za navštívení. Dá se v nich i příjemně učit či relaxovat. Mezi nejzajímavější a nejhezčí určitě patří zahrada knihovny Varšavské univerzity, ze které je zároveň hezký výhled na město. Dále pak Saské zahrady, zámecké zahrady, park Łazienkowski, Mokotovská pole, Wilanovski park a mnoho dalších.


Z památek stojí za navštívení samozřejmě historické centrum Varšavy a pak paláce a zámky rozprostírající se ve zmíněných parcích a zahradách. Ve Varšavě si rovněž přijdou na své milovníci sakrální architektury, neboť kostelů všech různých slohů je ve Varšavě opravdu požehnaně.


Dále stojí ve Varšavě určitě za navštívení národní stadion, muzeum Fryderyka Chopina, Národní muzeum, centrum vědy Kopernik, Palác kultury a vědy s úžasným výhledem na město, multimediální park fontán, kde se přibližně od května večer koná světelná a hudební vodní show.

Nicméně vůbec nejvíc studentů a obecně mladých určitě potkáte za hezkého počasí buď na náplavce, kde to žije mnohem více než v Praze, nebo na některé z městských pláží.

Lucie

KAM DÁL?

Adresa

University of Warsaw

Krakowskie Przedmieście 26/28

00-927 Warsaw

Poland

(+48) 22 55 20 000

International Relations Office

(+48) 22 55 24 008

FACEBOOKOVÉ STRÁNKY PRO ZAHRANIČNÍ STUDENTY V VE VARŠAVĚ:

https://www.facebook.com/like.esn.uw/

ZAUJALA TĚ VARŠAVA? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

Kde leží Varšava?

FOTOGALERIE

Článek vznikl v spolupráci s absolventy studijního pobytu ve Varšavě. Aktuálně však nemáme žádného varšavského blogera. Můžeš se jím stát ty! :) 

Další čtení o na našem blogu:

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

doba jízdy/letu

/

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

doba jízdy/letu

/

University of Hamburg

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

doba jízdy/letu

/

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

doba jízdy/letu

/

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

doba jízdy/letu

24

3:30

/

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

doba jízdy/letu

/

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

doba jízdy/letu

/

Dresden University of Technology

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

doba jízdy/letu

/

National University of Ireland Galway

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

Trinity College

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

Dublin City University

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

doba jízdy/letu

-

2:30

/

Universität Wien

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

doba jízdy/letu

4:30

1:00

/

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

doba jízdy/letu

/

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

doba jízdy/letu

/

Free University of Berlin

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

doba jízdy/letu

/

University College Cork

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

doba jízdy/letu

-

2:30

/