univerzita v Miláně

foto: Dominika Karlová 

Univerzita je součástí aliance 4EU+, díky tomu sem mohou vyrazit studenti všech fakult UK. Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě 

stát

Itálie

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

450

euro

italština

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku

rok založení

měna

65 000

6

13 h. jízdy

66

1924

euro

1:30 h. let

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Università degli Studi di Milano je veřejná vysoká škola ve slunné italské metropoli Miláně, která bývá přezdívána La Statale. Založena byla v roce 1924 a velmi rychle si vydobyla renomé prestižní a významné vzdělávací instituce.

La Statale je největší univerzitou v regionu. Jejích 8 fakult navštěvuje dohromady více než 65 000 studentů a je působištěm 2 500 pedagogických pracovníků.

Univerzita vlastní jak hodnotné historické budovy, tak moderní architektonické skvosty. Její rektorát sídlí v „ospedale dei poveri“ - monumentálním komplexu budov z 15. století přímo v srdci města. Univerzita má také vlastní orchestr a sbor, který rok co rok připravuje skvělá vystoupení.

Město Miláno je po celém světě známé díky vědě, financím, módě, designu, vydavatelství, divadlu, hudbě, gastronomii a také mezinárodním veletrhům (konalo se zde mimo jiné Expo 2013).

Může se rovněž pochlubit výjimečným historickým dědictvím.

Najdete zde muzea, archivy, botanické zahrady, astronomické observatoře a více než sto knihoven, které opatrují listiny nesmírné historické hodnoty.

Je to také extrémně živé město. Ročně se zde koná více než 300 kulturních akcí, na jejichž organizaci spolupracují tisíce místních obyvatel. Díky své poloze v centru severní části Itálie je Miláno dobrým výchozím bodem pro výlety do mnoha světově proslulých lokalit. K nejznámějším italským jezerům odtud dojedete za hodinu, zatímco do Alp, k Ligurskému moři, do Benátek či Florencie vám to bude trvat jen o něco déle.

foto: Dominika Karlová

Ochutnávka Milána z YouTube kanálu 4K Cities:

DOPRAVA

V Miláně a najdeme tři letiště – Linate (přímo ve městě), Malpensa a Bergamo (obě zhruba hodinu cesty pravidelným autobusem/vlakem za 10 euro). Právě do druhých dvou zmiňovaných destinací míří pravidelné linky z Prahy. Akční zpáteční letenku lze pořídit i za 500 Kč (Ryanair do Bergama, s velmi malým zavazadlem), většinou se však cena pohybuje kolem 1 500 Kč. Sledovat akční nabídky se však vyplatí – zvláště pokud chcete cestovat domů častěji. Kolem Vánoc ceny tradičně strmě stoupají, proto je dobré zařizovat si cestu s velkým předstihem. Pokud máte velká zavazadla a nevadí vám delší cestování, může být ekonomičtější vypravit se na cestu autobusem. Přímý spoj Flixbusu vyjíždí z Prahy v podvečer s příjezdem do Milána následující dopoledne, jízdenka s dostatečným předstihem vyjde na cca 800 Kč, samotná jízda trvá 13 hodin.

BLOGER TIP

ESN Milano má smlouvu s RyanAir, kdy je 15% sleva pro členy a zavazadlo zadarmo, tudíž se možná vyplatí počkat na koupi zpáteční letenky se slevou. Já jsem kupoval dopředu v září a měl bych to pak levněji.

Honza

Doprava po městě

Podobně jako u jiných univerzit vás i zde vyjde nejlevněji doprava na kole. Ne vždy je to ale nejpohodlnější možnost – zvláště v rušné italské dopravě. Studentská karta pro MHD (ATM - Azienda Trasporti Milanesi) je určená pro metro, autobus i tramvaje. Pořízení ATM kartičky vyjde na 10 euro (platí 4 roky) a měsíční studentský kupon vás vyjde na 20 euro. Pořídit si jej však mohou jen osoby mladší 26 let, pokud jste starší, je třeba zaplatit plnou cenu.

foto: Dominika Karlová

BLOGER TIP

Jak je to v Miláně s dopravou

Karta ATM se dá získat během prvního dne, ale bývají obrovské fronty. Doporučuji využít ATM Milano aplikaci, kde si člověk může vzít lístek do fronty virtuálně a pak přijít, když je na něm řada. V aplikaci jde také kupovat lístky na jednorázové použití, protože automaty na ně jsou jen v metru. S sebou člověk musí mít pasovou fotku a předem vyplněný dokument, který si na místě vezme ze stolku.“

Neexistuje tu téměř noční doprava, což byl docela šok. Metro končí v 0:30 a tramvaje v 1:30, je to protažené o půl hodiny v pátek. V noci jezdí autobusy po trasách metra, které rozhodně nevede všude, ale jezdí málo a údajně nejsou moc bezpečné. Rozhodně tu nejezděte Uberem, protože tu nemají UberPop jako my v Praze, ale pouze dražší variantu UberBlack. Je tak levnější jet přímo

s taxi, které si zavoláte po telefonu, nebo si ho zavolat přes aplikaci FreeNow. Taxík vás vyjde do 15 euro, Uber je přes 20.

Doporučuji aplikaci Moovit na cestování po městě, nebo ATM Milano od oficiální mhd.

Honza

Metro je tu celkovo dobre prepojené a prekvapivo je to najväčší systém metra v Taliansku, čo sa týka počtu zastávok a rozlohy - etse väčšie ako v Ríme. Ja osobne bývam hneď pri zastávke metra, všade sa viem jednoducho dostať a tramvaj takmer nepoužívam.

Cena za jednu cestu metrom (90 minút) je 2 eurá. Ja odporúčam kúpiť si lístok na tri dni, ktorý nie je tak drahý(okolo 10 eur), kým si človek nevybaví tú kartu ATM.

 

Domča

UBYTOVÁNÍ

Ubytování na kolejích vás vyjde na 300 euro, univerzita totiž poskytuje erasmákům 100 euro slevu z běžné ceny, takže vám výdaje za bydlení na rozdíl od jiných destinací nespolknou celé stipendium. Jedná se o nejekonomičtější způsob ubytování – koleje jsou situovány odlišně v různých rezidencích – mohou to být sdílené pokoje nebo buňky pro jednotlivce, kde je sdílená pouze koupelna (pro 3 osoby).

 

Koleje se vyznačují poměrně přísnými bezpečnostními opatřeními – je třeba hlásit příchody a odchody, celý objekt je bedlivě střežen kamerami. Bezpečnostní opatření vyžadují také zákaz návštěv mezi 24 a 8 hodinou – není tedy možné nechat u sebe na koleji někoho přespat.

Kolej si lze vybrat, sám jsem si vybíral ze 3 – Ripamonti, Santa Sofia a Plignio. Ripamonti má dokonce byty pro 3 lidi s vlastní kuchyní a koupelno a 3 koupelnami, bohužel je ale nejnovější a tudíž na kraji města. Jednou za dva týdny nám pokoje uklízí uklízečka.

Kuchyně však nejsou moc vybavené, což je jediný mínus.

A na koleji se snadno poznají Erasmáci, Italy upřímně moc neznáme, protože jsou ubytováni v jiné časti budovy, systém dohromady dává erasmáky na pokoj a nemíchá to.

Honza

Ja osobne som si našla zdieľaný pokoj, keďže koleje už boli takmer plné a preferujem radšej byty. Priemerná cena za izbu sa pohybuje od približne 550 eur až oveľa vyššie. Za zdieľanú izbu si človek musí pripraviť cez 300 eur. Ja som mala veľké šťastie a cez FB skupinu som si našla miesto v zdieľanej izbe za 380 eur na mesiac. Lokalita je veľmi dobrá a žijem tu s 3 študentami architektúry, ktorí už v Miláne žijú dlhšie, takže mi častokrát pomohli ak som potrebovala pomôcť (čo môže byť veľká výhoda). Ako spomenul Honza, treba si dávať pozor na podvody či už na webových stránkach alebo na FB skupinách. Avšak keď je človek obozretný, často je ľahké podvodníkov odhaliť. Našťastie ponúk je tu vždy veľa, hlavne ak človek hľadá s predstihom.

Pája

FINANCE

Miláno je ve skupině zemí s tzv „průměrnými životními náklady“ proto zde stipendium činí 450 euro měsíčně.

Díky zlevněným kolejím může stipendium pokrýt většinu vašich nákladů. Studenti uvádějí, že jim postačilo na pokrytí 60 až 70 procent nákladů. Vždy je však třeba počítat spíš s vyššími náklady. Ceny jsou v Itálii obecně vyšší, vyplatí se nakupovat v supermarketech, kde spíše narazíte na výhodné nabídky než v malých městských obchodech. Také je výhodnější vařit si jídlo sám/sama – kde jinde, než v Itálii byste se ostatně měli naučit skvěle vařit!

BLOGER TIP

Jak ušetřit

V restauracích se průměrně jídlo pohybuje kolem 10 euro (pasta/pizza) bez pití (nealko 3 eura, pivo 5) a bez automaticky zaúčtovaného spropitného (2-3 euro).

Pokud chcete chodit na jídlo, tak nejvýhodnější je využívat APERITIVO, taková skvělá italská věc, kterou nabízí většina café/barů, kdy za 8-10 euro dostanete drink a neomezený bufet. Nutno podotknout, že drink tu většinou stojí těch 8 euro, takže jídlo je téměř zadarmo. Někde jsou hodně ošizené, ale můj osobní tip je výborná.

Locanda da Vinci a Manhattan v Navigli.

Co se týče pití je tu příliš drahé pivo, takže ho

skoro nikdo nepije, cenově je přijatelné víno, pokud nejdete do žádných luxusních podniků. (Ovšem objednávejte si sparkling house wine, láhve jsou mnohem dražší, takhle můžete mít třeba litr za 10 euro.) A levné je tu kromě vína hlavně kafe, kdy za espresso/americano většinou nedáte víc jak jedno euro.

 

Obecně se připravit, že v Milánu člověk bude muset sáhnout trochu do naspořených peněz. Já jsem byl nejvíc v šoku, když mi Němci řekli, že je tu draho.

hhkk

jaký je erasmus v Miláně

Tohle video chytne za srdce každého erasmáka. Poslechněte si, jaké to je studovat v Miláně od nejpovolanějších - zahraničních studentů Statale.

Poslechněte si projev Xhorxhi Kaçi a poznejte v krátkosti město i školu.

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

Nádherné město, kde si skutečně podávají ruku minulost a budoucnost. Najdete zde moderní architekturu stejně jako skvostné středověké památky. Místní katedrála – Duomo di Milano, je skutečně impozantní perlou gotické architektury – je jednou z největších staveb tohoto druhu na světě. Navštívit můžete také zdejší operní dům nebo středověkou tvrz Sforzesco, kde sídlí několik muzeí. Ve městě módy najdete také nákupní galerii Viktora Emanuela z roku 1877. Miláno však není skanzen, je to živá metropole s bohatým kulturním životem, pouličními umělci a moderními čtvrtěmi, kde mrakodrapy rostou jako houby po dešti.

 

 

Město poskytuje velmi dobrý výchozí bod k dalšímu cestování po Itálii a dál po Evropě. Honza píše:

„Miláno je skvěle umístěné tak, aby se vám podařilo za pár měsíců procestovat většinu severní Itálie. Vůbec daleko není Turín, Toskánsko, Lago di Garda, Benátky, Bologna, Cinque Terre, švýcarské Lugano a na víkendový výlet do Říma to taky není daleko.“

Honza

Koupání jen hodinu daleko. Za hodinu se z Milána můžete dostat k oblíbenému jezeru Lago di Garda kam každým rokem míří i autobusy plné českých turistů. Do přímořského letoviska Rimini vás vlak sveze za dvě hodiny třeba na víkendový vlet.

S cestovaním vám pomůže organizace ESN, která pořádá pravidelné akce a výlety po okolí. Honza píše: „ESN je tu opravdu skvěle organizované. Týdně dělá několik eventů a není tak vůbec těžké si tu najít kamarády ze všech koutů Evropy a světa.“

 

Skvělá italská kuchyně. Z kvalitních místních surovin se ji naučíte připravovat i vy sami. Pokud vás ale vaření neláká, můžete vyzkoušet místní tradiční aperitivo – zvýhodněné nabídky barů a kaváren, které nabízejí bufet a pití za výhodnou cenu.   

POZOR NA TO

  • Miláno je poměrně drahé město, stipendium vám pravděpodobně nebude stačit

  • Doprava je rušná. Na přechodech je třeba dávat pozor a to především na motorkáře, kteří někdy nerespektují semafor. Na rozdíl od jiných univerzitních měst tu není rozšířena městská cyklistika – i kvůli nedisciplinovaným řidičům zde příliš cyklistů v dopravě nenajdete.

  • Můžete narazit na otravné pouliční prodejce. „Rozhodně pozor na všechny scamery a prodavače pochybných věcí, kterých je plno všude a jsou neuvěřitelně otravní, kdykoliv si sednete někde venku. Jakože na vás tu věc položí a čekají, až jim dáte euro.  Nejlepší je říct jím italsky „no, grazie,“ protože jakmile si myslí, že jste turista, tak jsou ještě dotěrnější. To je fakt asi jediné, co mě tu hodně štve.“ Honza

  • Ne všichni mluví anglicky. Angličtina není mezi mladými Italy tak rozšířená, jako u mladých Čechů a přestože je Miláno turisticky oblíbenou lokalitou, může se vám stát, že se ani v obchodech a restauracích anglicky nedomluvíte. Vždycky se to ale dá nějak zvládnout a nemusíte Miláno zavrhovat jen proto, že neumíte italsky. Nějaká ta základní slovíčka se navíc při pobytu rychle naučíte.   

KAM DÁL?

International Relations and Agreements Office

Via Festa del Perdono, 7 – 20122 Milan

mobility.in@unimi.it

stáhněte si brožurku pro zahraniční studenty zde

FACEBOOKOVÉ STRÁNKY PRO ZAHRANIČNÍ STUDENTY V MILÁNĚ:

https://www.facebook.com/University.of.Milan/

ZAUJALO TĚ MILÁNO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

Kde leží Miláno?

FOTOGALERIE

Článek vznikl v spolupráci s našimi Milánskými blogery

DOMINIKA

KARĽOVÁ

HONZA 

VOHRALÍK

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

University of Hamburg

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

-

2:30

/

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

-

2:30

/

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

24

3:30

/

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

Dresden University of Technology

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

National University of Ireland Galway

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

-

2:30

/

Trinity College

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

-

2:30

/

Dublin City University

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

-

2:30

/

Universität Wien

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

doba jízdy/letu

(v hodinách)

4:30

1:00

/

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

Free University of Berlin

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

/

University College Cork

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

-

2:30

/

Maynooth University

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

-

2:30

/

University of Glasgow

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

doba jízdy/letu

(v hodinách)

-

2:30

/

logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png