4.jpeg

univerzita v Miláně

foto: Dominika Karlová 
Logo-4eu+.png

Univerzita je součástí aliance 4EU+, díky tomu sem mohou vyrazit studenti všech fakult UK. Pro podrobnější informace kontaktujte koordinátora na své fakultě 

logo_edited.jpg

stát

Itálie

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

450

euro

italština

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku

rok založení

měna

65 000

6

13 h. jízdy

66

1924

euro

1:30 h. let

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Università degli Studi di Milano je veřejná vysoká škola ve slunné italské metropoli Miláně, která bývá přezdívána La Statale. Založena byla v roce 1924 a velmi rychle si vydobyla renomé prestižní a významné vzdělávací instituce.

La Statale je největší univerzitou v regionu. Jejích 8 fakult navštěvuje dohromady více než 65 000 studentů a je působištěm 2 500 pedagogických pracovníků.

Univerzita vlastní jak hodnotné historické budovy, tak moderní architektonické skvosty. Její rektorát sídlí v „ospedale dei poveri“ - monumentálním komplexu budov z 15. století přímo v srdci města. Univerzita má také vlastní orchestr a sbor, který rok co rok připravuje skvělá vystoupení.

Město Miláno je po celém světě známé díky vědě, financím, módě, designu, vydavatelství, divadlu, hudbě, gastronomii a také mezinárodním veletrhům (konalo se zde mimo jiné Expo 2013).

Může se rovněž pochlubit výjimečným historickým dědictvím.

Najdete zde muzea, archivy, botanické zahrady, astronomické observatoře a více než sto knihoven, které opatrují listiny nesmírné historické hodnoty.

Je to také extrémně živé město. Ročně se zde koná více než 300 kulturních akcí, na jejichž organizaci spolupracují tisíce místních obyvatel. Díky své poloze v centru severní části Itálie je Miláno dobrým výchozím bodem pro výlety do mnoha světově proslulých lokalit. K nejznámějším italským jezerům odtud dojedete za hodinu, zatímco do Alp, k Ligurskému moři, do Benátek či Florencie vám to bude trvat jen o něco déle.

WhatsApp Image 2019-10-22 at 15.30.36.jp
foto: Dominika Karlová

Ochutnávka Milána z YouTube kanálu 4K Cities:

DOPRAVA

V Miláně a najdeme tři letiště – Linate (přímo ve městě), Malpensa a Bergamo (obě zhruba hodinu cesty pravidelným autobusem/vlakem za 10 euro). Právě do druhých dvou zmiňovaných destinací míří pravidelné linky z Prahy. Akční zpáteční letenku lze pořídit i za 500 Kč (Ryanair do Bergama, s velmi malým zavazadlem), většinou se však cena pohybuje kolem 1 500 Kč. Sledovat akční nabídky se však vyplatí – zvláště pokud chcete cestovat domů častěji. Kolem Vánoc ceny tradičně strmě stoupají, proto je dobré zařizovat si cestu s velkým předstihem. Pokud máte velká zavazadla a nevadí vám delší cestování, může být ekonomičtější vypravit se na cestu autobusem. Přímý spoj Flixbusu vyjíždí z Prahy v podvečer s příjezdem do Milána následující dopoledne, jízdenka s dostatečným předstihem vyjde na cca 800 Kč, samotná jízda trvá 13 hodin.

BLOGER TIP

ESN Milano má smlouvu s RyanAir, kdy je 15% sleva pro členy a zavazadlo zadarmo, tudíž se možná vyplatí počkat na koupi zpáteční letenky se slevou. Já jsem kupoval dopředu v září a měl bych to pak levněji.

Honza