top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magdaléna Báčová

Autor(ka):

fakulta:

Magdaléna

Báčová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magdaléna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magdaléna

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

GE Renewable Energy

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Magdaléna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
GE je obří mezinárodní konglomerát a konkrétně obnovitelné energie jsou techničtější odvětví, ve kterém se pohybují především starší pánové. Finanční tým tomu nebyl výjimkou. Byla jsem značně nejmladším členem celého evropského tým. V tom byla nicméně celá stáž výjimečná. Mnoho let zachovalé a zastaralé procesy dávají spoustu prostoru pro zlepšení a inovaci a i výše postavení manažeři kolikrát ocenili mladší pohled na věc z nové perspektivy. Celá stáž probíhala většinově z home officu přes pracovní hovory, do budovy jsem se podívala jen párkrát. Kolegové pracují po celé Evropě, šéf z Paříže, a ani ti fyzicky přítomní v Barceloně nedocházeli do kanceláří. Bylo to ale především dozvukem pandemické situace.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jak už jsem zmiňovala, stážisty bere GE především jako inovaci a dodání mladistvějšího pohledu na konkrétní problémy. Organizace příliš nerozlišuje běžný zaměstnanec x stážista. Měla jsem úplně stejnou náplň práce a odpovědnosti, jako moji kolegové, a byl to tudíž dost "hands-on experience". Celkově to díky tomuto byla náročná stáž, ale získala jsem mnoho zkušeností. Pro odhodlané studenty rozhodně doporučuji.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
-
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Většina komunikace probíhala v angličtině. Jelikož se ale učím španělsky a dorozumím se už celkem slušně, občas jsme po domluvě s kolegy ze Španělska hovořili i ve španělštině. Angličtina je ale jediný požadovaný jazyk a naprosto bych s ní vystačila.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelona je kosmopolitní město, které nabízí neskutečné kulturní vyžití. Ať už jsou to známé památky spojené s osobností Antoni Gaudiho, početné festivaly a katalánské svátky, či jen obyčejné snack bary na tapas na každém rohu. Oblíbila jsem si především pláže na kraji města, dále místo zvané Port Forum, kam se dá podél pobřeží krásnou cestou dojet na skateboardu či kolečkových bruslích, a nespočet kaváren. V srdci mi utkvěla taky ne tak známá čtvrt města Gracia, kde se pohybují spíš místní a má své kouzlo. Jediné mínus města je kriminalita a časté krádeže. Na to si každý, kdo na první pohled očividně nevypadá jako zdejší, musí dát pozor. Bohužel se to děje za bílého dne na denní bázi.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium ve výši 750 eur měsíčně pokryje v pohodě ubytování. Výdaje na život už ale z většiny ne. Tipla bych, ze stipendium pokryje tak 40-60% celkových výdajů, pokud se člověk vůbec neomezuje a neuskromňuje. Díky tomu, že má stáž byla placená i mimo Erasmus+ stipendium, jsem s penězi naštěstí neměla potíže a nemusela se nijak omezovat. Cenová hladina je v Katalánsku lehce vyšší než v Česku. Veřejná doprava, sportování (vstupy), nebo třeba alkohol stojí značně víc dle mě.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na jídle a pití se dá značně ušetřit. Doporučila bych především obří samoobsluhu Alcampo v obchodním centru Diagonal Mar. Dále doporučuju službu Too good to go! Je to aplikace, která funguje v mnoha evropských zemích. A ještě jedna věc mě napadá. Voda z kohoutku ve Španělsku opravdu nechutná dobře. Než aby si ale člověk furt dokola kupoval balenou vodu, dá se koupit filtrační konvice za 5 euro, která v pohodě vydrží celý půlrok. To mi určitě taky pár drobných ušetřilo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Za mě osobně je sehnat cenově rozumnou kolej v Barceloně nemožné. Nicméně fungují dobře webové stránky nabízející pokoje ve sdílených bytech. Příkladem je Uniplaces, SpotAHome, HousingAnywhere, aplikace Badi, nebo Idealista. Samostatný pokoj ve fajn lokalitě pak může vyjít kolem 500 eur měsíčně. Dala bych si pozor na inzeráty na Facebooku. Tam často bývají podvodníci, kteří po Vás nejprve chtějí poslat zálohu a pak už od nich neuslyšíte.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jak už jsem zmiňovala, měla jsem vedle stipendia i plat. Dostatku peněz jsem využívala právě k cestování. Během sedmi měsíců stáže jsem se podívala do Francie, Portugalska, třikrát do Dánska, a třikrát navštívila rodiče v Praze. Jednou jsem se letecky podívala i po samotném Španělsku a párkrát vyrazila s přáteli vlakem do okolních městeček. Hodně se mi líbilo Alicante a karneval v nedalekém městečku Sitges. Není nic, co bych nedoporučovala. Cestování podle mě vždy stojí za to. Vždy to člověku minimálně předá nějaké zkušenosti a zážitky.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Většina komunikace probíhala v angličtině. Jelikož se ale učím španělsky a dorozumím se už celkem slušně, občas jsme po domluvě s kolegy ze Španělska hovořili i ve španělštině. Angličtina je ale jediný požadovaný jazyk a naprosto bych s ní vystačila.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Barcelony bych poslala všechny už jen kvůli té bohaté kultuře. Taky má ideální lokalitu. Teplé podnebí, moře, hory. A paellu se sangriou!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Skateboard
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Získat španělské pracovní povolení (NIE) je tak náročné. Dokonce na to v Barceloně funguje několik agentur, kterým zaplatíte sto euro a vyřeší to za Vás.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page