top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jiří Mašek

Autor(ka):

fakulta:

Jiří

Mašek

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jiří je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jiří

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jiří hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Polytechnical university of Madrid je součástí velkého kampusu univerzit na severu Madridu. Konkrétně fakulta kde jsem pracoval já byla umístěna lehce stranou hlavní části v parku, takže velice poklidné místo. Spousta stromů, výzkumné rybí sádky, skleníky, sportovní hřiště, bistro a jídelna s venkovním posezením. Moje kancelář byla v podkroví hned vedle velké výukové laboratoře. Celkově moc příjemné místo, spoustu světla a klid na práci.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jakožto doktorand nemůžu úplně posoudit organizaci semestru a zkoušek, protože jsem je neplnil. Nicméně jsem se dobrovolně účastnil jednoho předmětu a tam byla organizace stejná jak jsme zvyklí u nás. Přednášky a praktika přes týden, dva úkoly během semestru, jejichž hodnocení rozhodovalo o známce. Učitelé a všichni na fakultě byli celkově extrémně vstřícní a nápomocní. Cokoli jsem potřeboval ať už odborně, či administrativně nebyl problém.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Volnočasových aktivit je na fakultě řada, především sportovní záležitosti (fotbal, volejbal, basketbal, horolezecký kroužek...). V rámci jednotlivých předmětů bývají exkurze do blízkého okolí, ovšem někdy i větší celodenní akce.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace probíhala v angličtině a naprosto nebyl problém. Všeobecně Španělé anglicky spíše nemluví, ale na univerzitě všichni. Na mou osobu nebyly kladeny žádné požadavky ohledně jazyka, tak nějak se předpokládalo, že anglicky umím.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Madrid je moc příjemné město k žití, dokážu si představit bydlet tam déle (samozřejmě otázka kde konkrétně). Celkově je to velice rušné a kosmopolitní město, protože sem přijíždí kromě velkého množství turistů také lidé z celé Latinské Ameriky za studiem a prací. V části kde jsem bydlel já (Argüelles, také tamní Vinohrady) byla zároveň velká koncentrace studentů, protože je to lokalita mezi univerzitou a centrem, kde se nabízí řada sdílených bytů k pronájmu.
Celkově je Madrid hezké město plné parků, hospod, kaváren, a podobně. Nicméně co se památek týče, nemá úplně zajímavé historické centrum, v podstatě během jednoho dne lze obejít vše. Zajímají-li ovšem někoho obrazy, tak jsou zde tři světové galerie, které jsou pro studenty zdarma. V nejbližším okolí (denní výlet) jsou tři historická města, která stojí za vidění: Toledo, Ávila a Segóvilla.
Moje nejoblíbenější místo byla malá hospůdka ve čtvrti La Latina jménem Bodega del Águila, kde každý čt, pá a so hraje živá kapela blues a jazz, nádhera! Hodně volného času jsem také trávil v parcích jako Casda del Campo, Park Oeste, De Debod...

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jakožto doktorand vyjíždějící na Erasmus+ traineeship jsem měl poněkud lepší stipendium a s tím jsem vyšel tak akorát. Nutno ovšem poznamenat, že jsem našel nejlevnější pokoj co šlo (bez okna v bytě s dalšími 11 lidmi) a celé čtyři měsíce jsem jedl jen těstoviny s pestem, nebo jsem měl hlad. Madrid je celkově lehce dražší než Praha. Některé produkty jsou tam možná i levnější (mořské plody a podobné u nás netypické záležitosti), jiné naopak výrazně dražší (pivo).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pro mě bylo velkou úsporou, že jsem si nekupoval kartu na MHD a všude jsem chodil pěšky. Zabere to sice čas, ale člověk pozná město lépe a úspora je velká (50 euro na měsíc, pod 26 let za 20 euro). Veškeré nákupy jsem obstarával v malém krámku Proximos supermercádos protože byl po cestě na fakultu a ceny byly jako v běžném supermárketu (Lídl, Aldi...). Malé pekárny, ovoce a zeleniny jsou časté, ale jasně dražší.
Řada institucí jako muzea, galerie atd mívá navečer, či přes víkend speciální hodiny kdy je vstup zdarma.
Nejlevnější tapas bar: 100 Montaditos:, síť po celém Madridu, pivo za 1,5 eura, případně El Tigre, za 5 euro půllitr piva a talíř různých tapas.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Madridu vůbec neexistuje koncept kolejí, vše stojí na pronájmech bytů, resp. pokojů.
Moje ubytování mělo geniální lokaci (Calle de Ferraz 80), tedy do 30 minut pěšky na fakultě a stejně tak do centra. Byt byl rozdělený na 12 malých pokojíků z nichž většina měla malé okno (můj ne), takže pořád vedro, vlhko (sušení prádla ve vedlejší místnosti a nevyvětráno). Zdi z papundeklu, takže bylo slyšet naprosto všechno.
Mě se tam moc líbilo, ale já měl kliku na hrozně fajn lidi, takže to přebylo nepříjemnosti. Velice záleží jaké lidi tam člověk potká, když se skamarádíte, tak je to paráda, jinak to může být dost nepříjemné.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Celkově jsem moc necestoval (bylo dost práce), nicméně nejbližší hory (Sierra de Guadarrama) a tři historická města (Toledo, Ávila a Segovilla) jsem navštívil a mohu jedině doporučit. Doprava mezi městy je snadná, rychlá a levnější autobusem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace probíhala v angličtině a naprosto nebyl problém. Všeobecně Španělé anglicky spíše nemluví, ale na univerzitě všichni. Na mou osobu nebyly kladeny žádné požadavky ohledně jazyka, tak nějak se předpokládalo, že anglicky umím.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Z mého pohledu byl Erasmus v Madridu perfektní zážitek, protože:
1. Díky ochotě lidí na obou fakultách proběhlo vše naprosto bez problémů
2. Madrid je moc příjemné město plné fajn podniků a klidných míst
3. Studium/psaní článků bylo díky mé skvělé vedoucí produktivní
4. Poznal jsem řadu lidí z celého světa, takže mám teď i kamarády všude možně
5. Klasika-nebojím se už mluvit anglicky

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deku, Nenapadlo mě, že v ubytování nebude a spát jen v mikině není nic moc.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
nebudu potřebovat tolik věcí. Zabalil jsem si zbytečně moc oblečení (hlavně teplého). Samozřejmě jsem v Madridu nakoupil řadu věcí, které byl pak problém odvést kvůli zbytečnému prádlu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
na letišti se do metra platí navíc +3 eura, jinde už ne.
Za první jízdu z letiště metrem dá člověk 7 euro (2,5 za čipovou kartu, 1,5 za lístek a 3 protože je to letiště). Dost mě do vyděsilo, takže jsem do metra vlez až dlouho poté, když jsem zjistil, že pak už platím jen 1,5 za vstup do metra a můžu si jet kam chci.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zvyknout si na spolubydlení s tolika lidmi (doma jsem sám). Zpočátku to bylo dost šílený, ale moji spolubydlové byli super, takže to rychle přešlo.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Španělsko