top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Grygarová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Grygarová

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

grygikatie

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

St. Thomas Hospital/Stage Malta

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Stážovala jsem v nemocnici St. Thomas Hospital (zprostředkovaně přes organizaci Stage Malta). Byla to drobná privátní a velmi moderně zařízená nemocnice s poměrně širokým polem působnosti. Díky tomu, že se jednalo o privátní zařízení, byla jsem v celé nemocnici jediná studentka.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Stáže:
V nemocnici mě brali tradičně jako studenta medicíny, říkali mi, kam se mám jít zrovna podívat, kde se děje co zajímavého, vysvětlovali apod. V St. Thomas jsem jako studentka byla jediná, takže jsem se vždy přesouvala tam, kde se zrovna něco dělo. Asi je dobré poznamenat, že já se zaměřuji spíše na internu a pediatrii, takže mi nevadilo, že na sálech se příliš nezapojuji - tím, že se jednalo o privátní zařízení, umytí se na operace bylo velmi výjimečné. Zájemcům o chirurgické obory bych doporučila spíše státní zařízení.

Stage Malta s námi obecně v kontaktu příliš nebyla, nejčastěji jsme s nimi komunikovali v případě, že bylo třeba něco vyřešit na ubytování (neboť to nám poskytovali oni).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
-
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vše bylo komunikováno v angličtině (maltština některé pojmy ani nemá), studenti medicínu v AJ i studují, nebyl tedy problém.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Celá Malta je defacto jedno město. Z jedné části ostrova na druhou se dostanete i při největší špičce MHD do 90 minut. Je poměrně snadné si tady najít, co komu vyhovuje - klidné skalní útesy pro hiking, pláže, historické památky i párty čtvrť, která mírně připomíná Vegas.

Za návštěvu určitě stojí Valleta, Mdina, Gozo, Comino a Blue Laguna, Paceville, St. Julians, St. Pauls Bay, blue Grotto i národní akvárium.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Malta je, obzvláště v letních měsících, velmi zaměřená na turisty a ceny zde v období sezony letí vzhůru (byla jsem tam od počátku května do poloviny července a rozdíl jsem viděla).
Stipendium mi pokrylo bydlení (volila jsem ale spíše levnější variantu), letenky, MHD a něco málo mi zbylo i na jídlo.
Potraviny a jídlo obecně (i mimo restaurace), jsou ale na Maltě poměrně drahé, takže jsem za ně i tak utratila v přepočtu cca 2x - 3x tolik než v ČR, takže jsem sáhla trochu i do toho, co jsem měla našetřeno.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Co mi ušetřilo obrovské množství peněz, byla kartička na MHD. Díky tomu, že jsem si ji zajistila s předstihem, měla jsem měsíčník za 26e /měsíc. Pokud to neuděláte, platíte buď 2.50e za KAŽDOU jízdu, nebo 23e/týden. Je ale důležité si ji vyřídit s předstihem!

Za dopravu dále - hlavně večer a v noci, kdy téměř nejezdí MHD, doporčuju Bolt/Uber/eCab - stáhnout všechny tři a vždy se podívat, který je nejlevnější - občas se to lišilo i o 8-10e, a to už se vyplatí zkontrolovat. :)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Pokud pojedete se Stage Malta, nemůžete si ubytování zařídit mimo a musíte využít jejich služeb (což je asi to největší negativum, na celém tom pobytu). Podle mě ta cena pokoje neodpovídá moc jeho komfortu, na druhou stranu jste tam s partou lidí a je snadný se seznámit a společně toho spoustu podnikat. Protože většina ubytovacích zařízení od Stage Malta je ale dělaná pro větší počet lidí, roste taky riziko toho, že se v domě občas někdo nepohodne.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po Maltě určitě doporučuji využívat služeb MHD a ve večerních hodinách pak Uber/Bolt/eCab. Na samotnou Maltu se kromě trajektu z Itálie dá jen létat (což doporučuji ). V letních měsících to létá i přímo Praha - Valleta, mimo sezonu pak s přestupy. Já letěla z Vídně s AirMalta za velmi slušnou cenu (zpáteční letenka necelých 5000 i s odbaveným zavazadlem) a mohu jen doporučit. RegioJet navíc nabízí řadu spojů, které vás dopraví až na Vídeňské letiště (obecně nabídka letů z Vídně na Maltu byla o dost širší).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vše bylo komunikováno v angličtině (maltština některé pojmy ani nemá), studenti medicínu v AJ i studují, nebyl tedy problém.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Malta mě velmi oslovila, ten ostrov jsem si zamilovala. Lidé zde jsou velmi otevření a přátelští, tak, jak je na jihu poměrně časté, zároveň si ale nechali i něco od Britů a přišlo mi to tak v mnoha místech mnohem organizovanější než v jiným jižních státech Evropy.

Malta, navzdory tomu, že je to ostrov velmi malý, nabízí obrovské množství aktivit. Má nesmírně zajímavou historii (můžete se zde podívat i do 5000 let starých hrobek, pevnosti z Velkého obléhání...), architekturu, přírodu (pláže a útesy) a také kulturu a noční život.

Určitě doporučuji!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Repelent, opalovací krém, příruční větráček.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Spát v noci bez klimatizace.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Malta

bottom of page