top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Procházková

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Procházková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Přírodovědecká fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Malta

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita na Maltě je zajímavá tím, že je to velký komplex budov u sebe. Na kampusu mají krásnou prosluněnou knihovnu, jídelnu, ale třeba i kapli. Na Maltě žije hodně koček a univerzitní kampus není výjimkou. Kočičky tam mají domky a dá se s nimi pomazlit. Každou středu v poledne klub z kaple pořádá obědy zdarma, aby tak spojit komunitu a studenti se mohli sejít a strávit spolu nějaký čas. Kampus je velký a má spoustu "green areas", které jsou zelené jen asi od prosince do května, ale jsou tam lavičky a stoly, takže když je pěkné počasí (což je skoro vždy), dá se studovat venku. Jinak škola pořádá několik akcí, koncertů, thriftshopů a dalších bazárků, takže na kampusu rozhodně není nuda.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia na Maltské univerzitě je velmi podobný tomu na Karlově univerzitě. Jednalo se především o přednášky a praktické cvičení. Zkoušky byly především formou závěrečných prací, prezentací nebo písemného testu.
Přístup učitelů ke studentům je také podobný díky studentské aplikaci, domluva je s nimi jednoduchá. Administrativa ke studentům však funguje trochu odlišně. Pokud jde o něco důležitého, je lepší si dojít osobně na kampus, domluva přes email není zcela ideální. A vyřizování trvá trochu déle.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je velmi kulturně pestrý. Existuje spoustu spolků, které se starají o zahraniční studenty. Na kampusu i mimo něj se pořádají akce zaměřené přímo na Erasmus studenty, ale také pro všechny. Jedná se o výlety, procházky, párty v klubu, ale i sportovní zápasy, lekce jógy nebo tance. Volitelné předměty jsou k dispozici. Život na kampusu umožňuje přirozené prolínání kultur.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace na Maltě je velmi jednoduchá. Ačkoli existuje maltština, na univerzitě je oficiální jazyk angličtina. Jediným požadavkem univerzity je test z angličtiny na úrovni B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ačkoli je Malta poměrně malý ostrov (27x15km), tak je velmi pestrá. Jsou tu města historická, turistická i velmi rušná. Zajímavý je i ostrov Gozo, který je velmi klidný s krásnou přírodou. Nebo druhý menší ostrov Comino, který se skvělý na šnorchlování a koupání. Hlavní město Valletta, je mix historického města s kulturním zážitkem, který pořádá spoustu akcí, koncertů, slavností i protestů. Valletta je plná příjemných malých kaváren a hospůdek. Malta však nabízí i "párty město", Paceville, kde to žije každý den do 4 do rána.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem jsem pokryla především nájem. Na kampusu existuje ubytování, které je dražší, určitě bych doporučila si najít bydlení někde poblíž školy v jednom z měst. Ceny na Maltě jsou trochu vyšší ceny než v Čechách.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně bych doporučila si pořídit ESN (Erasmus student network) kartu od klubu, se kterou je sleva na letenky s Ryanair na 4 lety a kufr na 20 kg zdarma.
Dále využívat hromadnou dopravu, není zcela ideální, ale studentská karta na autobus je zdarma.
Také dobré využít Happy Hour, ve většině restaurací a barů jsou drinky 1+1 zdarma.
Se studentkou kartou z knihovny jsou dále muzea a výstavy označeny Heritage Malta zdarma.
Trajekt na Gozo se studentkou kartou je také levnější.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Určitě bych doporučila sdílené ubytování v bytě v docházkové vzdálenosti od kampusu. Autobusy samozřejmě jezdí, ale ne vždy se na ně dá spolehnout. Určitě je možné se ubytovat na koleji hned u kampusu, které je dražší a dál od centra, ale zas opravdu kousek od školy.
Co je opravdu nezbytné pro zimní semestr je pokoj s klimatizací, protože nemají jiné topení a zas pro letní semestr je příjemnější pokoj ochladit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejblíže k Maltě má Sicílie, kam se dá levně doletět nebo i využít trajekt. Jinak celou Maltu a okolní ostrovy lze lehce procestovat.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace na Maltě je velmi jednoduchá. Ačkoli existuje maltština, na univerzitě je oficiální jazyk angličtina. Jediným požadavkem univerzity je test z angličtiny na úrovni B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lokalita Malty je výjimečná tím, že je to malý ostrovní stát ve Středozemním moři, kde je celoročně pěkné počasí a všichni mluví anglicky. Má bohatou historii. Žije převážně z turismu a je místem mnoha jazykových škol pro celý svět. Kdo má rád teplo, sluníčko, moře a pláže, tak je to místo, kde všechno tohle je.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Malta

Další zprávy z regionu Malta

bottom of page