top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eva Waldaufová

Autor(ka):

fakulta:

Eva

Waldaufová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eva je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eva

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Malta

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eva hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na maltské univerzitě mě hned zaujal krásný kampus, který se skládal z mnoha malých budov propojených příjemnými zákoutími, parčíky s lavičkami a podobně. Jelikož je na Maltě teplejší klima, veřejný život se spíše odehrává venku a částečně to platí i pro život studentský. Stírá se tam rozdíl mezi vnitřními a venkovními prostory.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Styl výuky mi nepřišel nijak odlišný. Rozdíly byly ve způsobu zkoušení. Všechny zkoušky jsem měla písemné, zkoušky probíhaly zcela anonymně, zadávaly je externisté (důchodci). Překvapením rovněž bylo, že studenti nedostávají svůj rozvrh, ale musí si ho sami najít na webu jednotlivých fakult.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě funguje spolek ESN, který organizuje aktivity pro zahraniční studenty, ale akcí jsem se neúčastnila. V nabídce kurzů pro zahraniční studenty je i maltština. Můžu doporučit předmět Trekking, kam se mohou zapisovat studenti zahraniční a místní. V rámci kurzu jsme dělali 3 výlety a bylo tak možné poznat nová místa na ostrově.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě se mluví anglicky, angličtina je i úředním jazykem Malty kromě maltštiny. Zahraniční studenti by měli mít úroveň angličtiny B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Hlavní kampus maltské univerzity byl ve městě Msida, které je vlastně součástí větší aglomerace zahrnující i hlavní město Vallettu. Jednotlivá města v aglomeraci jsem spíš vnímala jako městské čtvrti. Msida byla studentská a klidnější, v docházkové vzdálenosti se nacházela kosmopolitní Gzira, živá Sliema nebo romantická Valletta. Obecně je ve městě velmi rušno a na každém kroku se nachází kostely velikosti katedrály. Asi dvacet minut od školy je možnost koupání v moři.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Myslím, že velmi záleží na tom, jak kdo se stipendiem naloží. Odhaduji, že mi stipendium pokrylo asi 70 % nákladů. Největší položkou je bezpochyby ubytování, které je dražší než v Česku. Ceny potravin jsou v současné době jen lehce dražší než v Česku, člověk si připlatí spíše v restauraci. Dobrou zprávou pro milovníky kávy je, že v kavárnách je káva na Maltě levnější než v Česku.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Myslím si, že hodně peněz se dá ušetřit vařením doma a nakupováním v supermarketech (nejraději jsme chodili do Lidlu či Intersparu). Na Maltě teče z kohoutku odsolená voda, která je pitná, ale pít se často nedá. Malťané si velmi často kupují vodu balenou. My jsme objevili Waterpoint, kde bylo možné točit si vodu do vlastních PET lahví a za nižší cenu. To ušetřilo nejen planetu, ale i peněženku. Výhodná byla studentská kartička na autobusy. Vyřizovala se online (https://www.publictransport.com.mt/en/tallinja-card) a poté přišla poštou. S ní bylo jízdné zlevněno z 1,5 eura na 0,75.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jelikož jsme odjeli na Maltu společně s přítelem, hledali jsme si soukromý byt. Na první 4 týdny jsme měli zakoupený byt Airbnb a na místě jsme hledali nové bydlení. Nakonec jsme byli spokojení a na osobu jsme platili cca 400 euro měsíčně. Bohužel jsou na Maltě striktní pravidla ohledně nájmů a dlouhodobý (tedy levnější) pronájem je možný až od 6 měsíců pobytu. Tím pádem jsme si pobyt na Maltě prodloužili. Myslím, že celkem dobrou a nejvíce bezpečnou možností pro studenty je pronájem soukromého pokoje v bytě, s kterým pomáhá místní organizace ESN (formulář lze najít na jejich webu).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě doporučuji zařídit si studentskou kartičku na autobus a poté jezdit ostrovem křížem krážem. Jedna jízdenka je platná 2 hodiny a je přestupní, tudíž se dostanete kamkoliv, jen je třeba počítat s tím, že i 15/20 km se jede hodinu. Určitě bych nezapomněla navštívit sesterský ostrov Gozo (kam jezdí levný trajekt a platí se až při cestě zpět na Maltu) nebo malinký ostrov Comino. Podnikli jsme také výlet na Sicílii, kam se dá jednoduše dostat letadlem nebo trajektem. Doporučuji účastnit se místních akcí a slavností (např. karneval, firework festival, oslava voleb, jahodový festival apod.), které pro mě byly velkým zážitkem a vhledem do místního života. Několik výletů uspořádala pro studenty organizace ESN, tudíž kdo má rád organizované akce, může této možnosti využít. Jelikož je cestování na Maltě snadné a bezpečné, volili jsme výlety podle svých preferencí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě se mluví anglicky, angličtina je i úředním jazykem Malty kromě maltštiny. Zahraniční studenti by měli mít úroveň angličtiny B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím si, že i přes to, že je Malta maličká, má co nabídnout a za jeden semestr se neomrzí. Univerzita na mě působila příjemně (ať už kampus nebo vyučující) a jelikož je angličtina úředním jazykem, byla nabídka kurzů v angličtině pestrá. Během roku se Malta dost měnila, a tak na jaře jsme si užívali treků zelenou krajinou či podél skalnatých útesů a procházeli kulturní památky, v létě si zase užívali teplého a čistého moře a neskutečných veder.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deku! Tu jsem tedy naštěstí nezapomněla a moc se hodila. Na Maltě není ústřední topení, a tak v zimních/jarních měsících je v bytě tolik stupňů, kolik je venku. Tedy deku a teplé svetry nezapomenout. Možná si s sebou vzít malou fotku ("občankovou") do ID kartičky, v prvních dnech bylo trochu náročné hledat tiskárnu v nové zemi.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V letním semestru mají 14denní velikonoční prázdniny. :) A také je dobré vědět, že nejpohodlnější je najít si ubytování v docházkové vzdálenosti ke škole, jelikož cestování autobusem se může protáhnout.
Asi bych ocenila, kdybych dopředu věděla, jaká je legislativa ohledně nájmů a že existuje "Housing authority", na kterou je možné obrátit se v případě problémů. Člověk to neřeší, pokud má krátkodobý pronájem a pomáhá mu s tím ESN, ale pokud byste si hledali ubytování sami, je dobré dát si pozor na podvodníky a znát svoje práva.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všechny překážky se dají zvládnout, není tak těžké jet na Erasmus ve dvou a že "deadline" na Maltě neznamená tak úplně "deadline" :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjet a pak po půl roce ty všechny věci zabalit zpět. A pak tedy hledání ubytování na místě. I když to nakonec dobře dopadlo, bylo to hodně stresující. Celkem náročná byla komunikace se studijním oddělením na Maltě (=nespěchají), ale po čase zjistíte, že v tom nejste sami, často mají problémy i jiní studenti a vše se dá vyřešit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Malta

Další zprávy z regionu Malta

bottom of page