top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Holasová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Holasová

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

3. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Stage Malta

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 1 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vykonávala jsem stáž na fyzioterapeutickém ambulantním oddělení Planet Physio v soukromé nemocnici Saint James Capua Hospital - Sliema. Pracovní místo mi bylo vybráno agenturou Stage Malta.
Co se týče organizace Stage Malta, bohužel jediná věc, za kterou ji lze pochválit, je výběr pracovního místa (Organizace sice po celou dobu před naším příjezdem kladla důraz na naše preference co se týče pracovního místa, avšak ani jedna z mých preferencí se nenaplnila. Nicméně její výběr byl nakonec dobrý.).
-Obecně o pracovním místě:
Fyzioterapeutický tým byl mezinárodní, bylo zde také hodně stážistů, takže jsme mohli porovnávat a učit se fyzioterapeutické metody napříč různými evropskými zeměmi. Vybavení kliniky bylo dostačující, disponují několika samostatnými místnostmi pro terapie, velkým množstvím různých přístrojů pro fyzikální terapii a tělocvičnou/posilovnou. Samozřejmostí byla i kuchyňka, toalety a vlastní zamykatelná skřínka.
Každý stážista měl několik svých pacientů, kterým sestavoval a plánoval terapie, což bylo výhodou například oproti jiným pracovištím, kde studenti pouze chodí na náhledy na terapie.
-Obecně o organizaci:
Organizace Stage Malta byla bohužel velké zklamání. Před naším příjezdem probíhalo v podstatě vše bez komplikací, avšak po příjezdu byla realita zcela odlišná. Před příjezdem se platil deposit 150 Euro a po celý pobyt nám agentura vyhrožovala, že nám peníze strhnou za úplné banality, chování agentury bych přirovnala k vydírání.
Životní podmínky byly také velmi špatné, celý dům byl velmi špinavý, chybělo základní vybavení na úklid. Bohužel měsíc a půl (z celkové 2 měsíční stáže) fungovala pouze 1 (a to ta nejmenší) plynová ploténka pro 12 studentů, což bylo nepřípustné. Stejně tak jedna lednička, která ani nechladila, či mrazák, který nemrazil a kazily se nám potraviny. Klimatizace a pračka, která velmi špatně prala, byly za poplatek, což pro nás studenty bylo docela drahé.
Celkově drahé bylo i ubytování, jehož cena absolutně neodpovídala standardům (a nutno podotknout, že jsem nebydlela v nejlevnějším typu ubytování, který nám byl nabídnut). Za měsíc nájem činil něco přes 700 Euro, mezitím, co mí kolegové z práce, co stážovali přes jinou agenturu a bydleli v nesrovnatelně lepších podmínkách, platili pouhých 350 Euro na měsíc, včetně fungující pračky a bez poddimenzovaných ubytovacích podmínek.
To, že jsme neměli klíče od pokoje, považuji za nepřípustné. Vzhledem k tomu, že jsme na pokoji měli všechny osobní věci, včetně elektroniky, které nebyly uzamčeny, jsme pociťovali jistý diskomfort. O to víc, když zaměstnanci agentury neohlášeně chodili do našeho domu a kontrolovali naše pokoje (či nemáme zapnutý větrák, nesvítí se, není ručník přehozen přes křídlo skříně..., zda jsou vynesené odpadky a uklizená kuchyň..) a následně rozesílali výhružné maily či vzkazy s pokutami a odebráním depositu. Dále do domu posílali různé dělníky, instalatéry, elektrikáře rovněž bez ohlášení, takže riziko krádeže se jen zvyšovalo.
Bohužel celá situace s bydlením a způsob chování agentury kazil celý dojem z pobytu na Maltě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace Stage Malta nám vybrala pouze pracoviště, jinak se ničeho ohledně práce neúčastnila.
Pracoviště Planet Physio bylo velmi přátelské, co se týče prostředí i zaměstnaných fyzioterapeutů. Všichni byli maximálně nápomocni a pokud se objevil jakýkoli problém, vše se podařilo rychle vyřešit. Fyzioterapie na Maltě je sice velmi odlišná od přístupu v Česku, avšak nebyl problém se po čase přeorientovat a získávat nové dovednosti. Toto pracoviště mohu jen doporučit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala v anglickém jazyce, jelikož je to jeden z úředních jazyků. Požadavky agentury žádné nebyly, stačilo úspěšně projít online pohovorem. Pracoviště také nemělo speciální nároky na angličtinu.
Student s úrovní angličtiny B1 a více by neměl mít problém se jakkoliv dorozumět na pracovišti i mimo něj.
Možná lze zdůraznit silní maltský přízvuk, kterému je hůře rozumět.
Pracoviště hodnotím 5/5.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Naše ubytování se nacházelo v odlehlé části vnitrozemního města Birkirkara, pod okny rušná dálnice, v okolí byl pouze jeden supermarket, žádná restaurace, opravdu nic. Toto umístění hodnotím velmi negativně i vzhledem k vysoké ceně ubytování, která by mohla odpovídat nejrušnějším přímořským místům s různými možnostmi trávení volného času.
Pracoviště se nacházelo ve Sliemě, což je přímořské město s mnoha službami, obchody, restauracemi i zábavou. Kousek byl i ferry, který plul do Valletty - hlavního města. Bohužel později večer už odnikud nejel žádný autobus zpět do Birkirkary.
Město Sliema hodnotím 5/5, naše odlehlá část Birkirkary 0-1/5.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo bohužel pouze náklady na ubytování, agenturou zajištěný předražený odvoz z letiště na ubytování (2x dražší než Bolt, což jsme bohužel nevěděli) a letenky (ty byly kupovány výhodně půl roku dopředu).
Ceny na Maltě jsou obecně vyšší než v Česku, proto jsme měli velké výdaje, Jednalo se o vyšší ceny základních potravin, ovoce a zeleniny, mléčných výrobků...
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat jedině ve slevách velkých supermarketů.
Výhodné bylo zřízení místní kartičky na dopravu, díky které je veškerá autobusová doprava po Maltě i Gozu bezplatná. Lodě jsou zpoplatněny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Agentura Stage Malta nám nabídla tři typy ubytování - dle polohy města a pravděpodobně i celkového stavu domu. Vybrala jsem si středně drahé ubytování, jehož cena a vlastně ani poloha absolutně neodpovídaly. Bohužel jsme neměli možnost si zajistit své vlastní ubytování.
Jak jsem zmínila výše, dům byl špinavý a bez vybavení na úklid. Lednice a mrazák nefungovaly, stejně tak jako plynový sporák. Klimatizace a pračka za poplatek. Bez možnosti si zamknout pokoj.
Celkově po většinu času bylo na ubytování více lidí, než byly odpovídající podmínky.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vzhledem k velikosti Malty nebyl problém celou zemi procestovat - pomocí autobusů či dlouhých pěších výletů. Bylo snadné se dostat i na blízké ostrovy Gozo a Comino.
Nutno podotknout, že síť autobusové dopravy je značně rozsáhlá, avšak autobusy jsou velmi nespolehlivé a jezdí s velkým zpožděním, případně nepřijedou vůbec a nebo přijedou, ale neotevřou dveře. Vždy bylo nutné počítat s 1,5-2 hodinovou rezervou.
Dobré rozhodnutí bylo také koupit letenky na Sicílii a poznat kousek italského ostrova.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala v anglickém jazyce, jelikož je to jeden z úředních jazyků. Požadavky agentury žádné nebyly, stačilo úspěšně projít online pohovorem. Pracoviště také nemělo speciální nároky na angličtinu.
Student s úrovní angličtiny B1 a více by neměl mít problém se jakkoliv dorozumět na pracovišti i mimo něj.
Možná lze zdůraznit silní maltský přízvuk, kterému je hůře rozumět.
Pracoviště hodnotím 5/5.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Malta byla naprosto skvělá země nejen pro plnění praktické stáže, poznávání přírody, ale i výborná destinace pro studentský život. Velkou výhodou je anglický jazyk.
Pobyt či stáž na Maltě mohu doporučit pouze pokud si student zařídí praxi napřímo s pracovištěm, či s jinou agenturou než je Stage Malta.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Malta