top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Vejdělek

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Vejdělek

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Hospital Dr. Nélio Mendonca SESARAM EPE

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Klasická nemocnice, postavená okolo roku 1975, od té doby neopravovaná. Hezké moderní sály. Každé oddělení vypadá trochu jinak, podle vedení, nicméně lůžková oddělení jsou většinou minimálně vizuálně na horší úrovni než v ČR.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Záleží na konkrétním oddělení. Na urologii byl přístup fantastický, byli jsme aktivně vyzývání k účasti nebo provedení vyšetření. Na anesteziologii jsme byli více jako pozorovatelé, stejně tak na všeobecné chirurgii. Evidentní jazyková bariéra, kdy anglicky mluví málo doktorů. Stejně bych toto místo doporučil, je to zajímavá zkušenost.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Funguje zde ESN s řadou místních průvodců, organizují řadu akcí. Nicméně, pokud člověk jede na praktickou stáž, musí se do skupiny aktivně přihlásit, protože jinak se o něm nedozví. O volnočasových aktivitách na univerzitě nevím, stáž byla skrz nemocnici.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v AJ, naučil se základy portugalštiny. O jazykových požadavcích univerzity nevím, absolvoval jsem stáž v nemocnici, mimo univerzitu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Funchal je neuvěřitelně rozmanité město, každá čtvrť má svoje. Je vidět, že se postupně podvoluje turismu, ale i tak neztrácí své kouzlo malého ostrovního města. Oblíbená místa jsou hlavně Pevnost Sao Laurenco, kde se dá příjemně vykoupat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dá na Madeiře celkem dobře vyžít, pokud si člověk najde sdílené ubytování. Pokud by chtěl vlastní pokoj, zaplatí okolo 700 eur na měsíc a už nevyjde. Nicméně možnosti spolubydlení jsou velmi rozmanité (doporučuji využít kontakty v ESN) a umí se pohybovat i okolo 300 eur na měsíc. Ceny v zemi se pohybují mírně pod cenami v čr, drogerie výrazně drazší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v akcích v pingo doce a continente. V obou se dá zřídit výhodná kartička se slevami. V pingo doce je kafeterie, mají tam menu economico - kuře s rýží nebo pečenými bramborami, či milho frito na váhu. Cena se zvedá s turistickou sezónou, ale pořád vyjde velmi dobře. ESN karta nabízí mnoho slev ze zážitků, tu určitě zařídit. Kupovat si jízdenky po 10 a více najednou v automatu, nikoliv u řidiče. Volte menší podniky mimo hlavní ulice, ceny drasticky padají. Neuvěřitelně levně se dá najíst mimo Funchal v menších městečkách, například v Camacha. Výhodné menu Prato do dia je většinou nejlevnější možností stravování.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej nám ze strany nemocnice nebyla nabídnuta, ale radil bych tam o ní napsat, případně na univerzitu. Zvolili jsme sdílený soukromý byt, byli jsme dva v T0, každý platil 350eur/měsíc. Byl přímo v centru, 20-30 minut pěšky do nemocnice, výborná lokalita.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Koupit ESN kartu - obrovská sleva na ryanair a flixbus. Cestovali jsme po Madeiře hodně, vyplatí se na víkend si půjčit auto, nebo se přidat do ESN skupiny a s někým z místních se domluvit, že vás vezme na projížďku. Bez auta je to složité, ale dá se. Autobusy musí mít člověk trochu zmáklé, jezdí často, ale zmatečně. Po pár dnech do toho ale člověk pronikne. Přinejhorším se dá stopovat, dvakrát jsme to zkusili a pokaždé skvělá zkušenost.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v AJ, naučil se základy portugalštiny. O jazykových požadavcích univerzity nevím, absolvoval jsem stáž v nemocnici, mimo univerzitu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Madeira nepotřebuje další popis. Je to nádherný ostrov, perla Atlantiku. Pokud má člověk možnost sem vyjet s Erasmem, měl by to udělat, nikde jinde to takové není.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Portugalsko