top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Zuzana Kozlová

Autor(ka):

fakulta:

Zuzana

Kozlová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Zuzana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

nemám

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Zuzana

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jagellonská Univerzita

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Zuzana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výmečná pro mě byla vřelost poláků k čechům. Prostory byly zcela nové - budova je nově postavená 2 roky. Vybavení bylo zcela nové a vše ihned dostupné.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Bylo to absolutně boží. Jak s učiteli tak ostatními studenty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Netýká se mě tato otázka
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace se zahraničním mentorem probíhala pouze v anglickém jazyce. V anglickém jazyce probíhala rovněž komunikace se zahraničními kolegy například z Vietnamu, Kanady aj., kteří také studují na JU.
Polským kolegům lze rozumět i v polském jazyce, ale zpět češtině nerozumí, proto zpětné odpovědi byli jen v anglickém jazyce.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Skvostem města Krakov je hrad Wawel. Sám o sobě není až tak zajímavý, je velmi útulný, nově opravený a nachází se v něm obrazárna. Nejsem fanoušek uměleckých děl, ale rozhodně bych spíše doporučila navštívit místní národní muzeum, kde je vystavena Dáma s hranostajem od slavného Leonardo da Vinci. Obraz je uložen v tmavé místnosti, a je tak poměrně snadno přehlédnutelný. Jedině snad dav turistů prozradí jeho přítomnost.
Co se týká turismu, Krakov je velmi důležitým hinduistickým místem. Dle pověstí se na hradě Wawel nachází kámen moudrosti bohů. Proto lze potkat hinduisty téměř na každém rohu.
Určitě je velmi zajímavé navštívit místní sochu draka, nalézajícího se pod hradem, který chrlí plamen. K tomuto draku se lze dostat velmi zajímavou jeskyní přímo z ochozu hradu.
Nejdůležitějším místem Krakova je samotné hlavní náměstí, na kterém se nachází strážní věž, ve které trubač každou hodinu troubí na trumpetu melodii, kterou troubil trubač na poplach při napadení města. Melodie je náhle utnuta a značí tak vzpomínku na trubače, který hrdě padl, aby varoval občany města. Na tuto událost se odkazuje i Krakovská MHD se symbolem barbara na koni. Na samotném náměstí lze najít i kapli a obchodní dům, který skrývá městské muzeum o historii obchodu (velká část je věnována česko-polskému ochodu ve středověku) a katakomby.

Architektonický styl města je ve z pohledu geologa ve stylu pálených cihel. Chodníky jsou tvořeny lokálním vápencem, který není vhodný na stavby. To je důvodem, proč na místních domech nenajdete omítku a proč jsou místní chodníky velmi zaprášené. Navštívila jsem i městské přírodovědné muzeum, kde lze vidět originální části mamutů z permafrostu.

Místní specialitou je zapékanka - jedná se o zapečenou bagetu s ingrediencemi vlastního výběru prodávanou pouze v ulicích města.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ubytování na sdíleném dvoulůžkovém pokoji vyšlo na 5 tis.
V Polsku jsou aktuálně ceny u některého jídla se sníženým DPH.
MHD mi vyšla na 800 Kč měsíčně
Stipendium mi pokrylo výdaje.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnějším obchody jsou Biedronka a Auchan. Na MHD lze ušetřit s místní Krakovskou kartu, kterou je bez pomoci rodného občana téměř nemožné získat. Polsko je nejvíce kontroverzní a byrokratickou zemí jakou jsem poznala.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Pokoj na koleji Bydgoska rozhodně nedoporučuji je to sice klidná kolej, ale pokoj postrádal jakýkoliv úklid a ledničku. Vyfasované prádlo nebylo ani jednou čisté. Místní koleje jsou velmi vytíženy indickými a ukrajinskými studenty či uprchlíky. Na ubytování se nemáte šanci domluvit jinak než polsky. Pračky jsou přednostně vyhrazeny pro rodiny s dětmi. Průměrně jsem čekala 1 měsíc na čekací listě s vypráním. Situaci jsem posléze řešila s mentorem, který mi prádlo vypral sám doma.

Rozhodně se vyplatí si připlatit za lepší kolej. Při jakémkoliv příchodu z budovy bylo nutné přiložit speciální studijní průkaz, který člověk získal po mnoha hodinovém čekání s 20 prohlášeními.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava MHD je velmi komfortní. Mnoho místních využívá po městě jízdní kolo, se kterým jezdí pouze po chodníku. Chodci tedy musí být velmi pozorní. Mimo město Krakov rozhodně není vhodné cestovat veřejnou dopravou - dopravu zde tvoří pouze neoznačené minibusy. Byla jsem touto skutečností velmi šokována. Vzhledem k neznalosti lokálních minibusů nepovažuji výjezd za město za bezpečný. V mnoha situacích jsem si pokládala otázku, že ani nevím komu nastupuji do auta ? Doprava rovněž vůbec nedodržuje jízdní řád. Rozhodně doporučuji dopravu jen vlaky, kde je vše jasné a jede na uvedený čas.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace se zahraničním mentorem probíhala pouze v anglickém jazyce. V anglickém jazyce probíhala rovněž komunikace se zahraničními kolegy například z Vietnamu, Kanady aj., kteří také studují na JU.
Polským kolegům lze rozumět i v polském jazyce, ale zpět češtině nerozumí, proto zpětné odpovědi byli jen v anglickém jazyce.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Na Jagellonské Univerzitě mají funkční a velmi dobře vybavenou laboratoř a ochotné lektory.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem potkala tak skvělé studenty a kolegy a rovněž měla šanci vidět volně žijící jeřáby a tuleně kuželozubé. A velmi mi vzala dech místní studentská exkurze do polské pustiny.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vydržet bez rodiny

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o