top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Šárka Motanová

Autor(ka):

fakulta:

Šárka

Motanová

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Šárka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Šárka

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

LKH-Univ. Klinikum Graz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Šárka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
profesionalita a lidskost

Medical University of Graz - nemůžu hodnotit výuku, byla jsem v kontaktu jen s mezinárodní kanceláří, která byla velmi vstřícná a dostala jsem od nich dostatek informací. Sice jim to občas trochu trvá, ale aspoň na vás budou milí, hezky vás přivítají a vše potřebné vám zajistí :) Bohužel přes léto organizovali jen jedno seznamovací setkání pro mezinárodní studenty, na které jsem zrovna nemohla, ale snad se toho děje víc přes rok.

LKH-Univ. Klinikum Graz: velká, moderní, dobře vybavená fakultní nemocnice. V jádru areálu to vypadá jako v krásném lázeňskému komplexu (sousedí s velkým lesem na kopci) a užijete si spoustu chození po venku při přecházení na různá oddělení. Potkáte hodně mladých doktorů a studentů (hlavně ti místní tu chodí na praxe) a obecně jsem nevnímala až tak silnou atmosféru vyhoření a podfinancování jako v českém zdravotnictví. Každopádně podstav personálu je i tady a bere to doktorům čas se vám věnovat... V nabídce pro Erasmus stáže mají různá oddělení, která se ale dost liší kvalitou/interaktivností výuky. Doporučuji zjistit předem recenze (za mě super bylo oční a ORL) a domluvit si minimálně 2 týdny na daném oddělení (lepší jsou podle mě tři - než se rozkoukáte). Komunikace se sekretariáty klinik chtěla trochu trpělivost kvůli neaktuálním kontaktům a letním dovoleným, ale vždycky to dobře dopadlo, nemusíte se bát. Stejně jako v mezinárodní kanceláři bývají i tady velmi milí a ochotní, jen teda nemají až tak dobrou angličtinu, ale žádná hrůza.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Při přihlašování na praktický Erasmus jsem upřímně moc netušila, co mám čekat, že bude náplní mojí stáže. Ukázalo se, že podobně jako při praxích v Česku je ale víceméně na vás, co se stáží uděláte a podle vložené snahy si odnesete odpovídající množství zkušeností. Základem je vybrat si ta oddělení, která vás zajímají a stanovit si cíle, co se chcete naučit, zkusit si nebo vidět - s tímhle vám bohužel nikdo předem moc nepomůže, ale na začátku stáže to můžete aspoň konzultovat se supervizorem, kterého vám přidělí. Od mezinárodní kanceláře se dozvíte, kam se máte dostavit první den (sekretariát dané kliniky) a co si vzít s sebou (centrálně vyfasované bílé oblečení, fonendoskop...), pak vám sekretářka řekne, kde najdete svého supervizora a zbytek je na vás. Dostane skříňku a kartičku na oběd, nikdo nekontroluje vaše příchody a odchody. Vyplatí se zjistit, kteří doktoři rádi a dobře vysvětlují, kdy se konají zajímavé operace a výkony, které zajímavé pacienty můžete vidět a která vyšetření si můžete zkusit.

Angiologie - v přízemí několik ambulancí (tepenná, žilní, pro chronické rány a vaskulitidy...). Milí a zkušení doktoři ochotní vám vše ukázat a nechat vyzkoušet mraky ultrazvuků, ale musíte se o to sami hlásit, jinak budete jen sedět a přihlížet. Dá se jít i na katetrizační sál a na lůžkové oddělení nebo se připojit k doktorovi, který se stará konzilia a vidět tak urgentnější pacienty. Doporučuji chytit se např. Prof. Garyho a asistovat laserové obliteraci křečových žil.

Oftalmologie - opět se dá být jak na ambulancích (doporučuji akutní ambulanci), na sálech i na oddělení. Samostatně funguje pediatrická část, kde najdete hlavně kvalitní ambulance zaměřené na strabismus, taky stojí za návštěvu. Musíte si najít doktora, který bude mít čas a chuť vám ve shonu vysvětlovat, protože klinika je hodně vytížená, ale uvidíte plnou šíři špičkové oftalmologie. Shánějte se po Dr. Steinwenderovi, který vás dokáže skvěle nadchnout pro přední segment.

ORL - doporučuji hlavně operační sály, kde můžete i asistovat, ale užitečné je i pobýt na akutní ambulanci a podívat se, jak fungují audiometrie, foniatrie a vertigo ambulance. Velmi schopní, inspirativní a ochotní doktoři, doporučuji!
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Německy umím bohužel jen základy, takže jsem na všechny mluvila anglicky a nikdo z neměl problém - resp. doktoři uměli anglicky skvěle, jen občas prostě nebyl čas, aby mi z němčiny překládali do angličtiny... Výhodou v medicíně je množství latinských výrazů, kterým budou rozumět všichni :) Každopádně jednoznačně doporučuji se německy naučit aspoň tak, abyste pasivně rozuměli hovoru doktor-pacient. Pokud zvládáte i dobře německy mluvit, určitě si i více popovídáte s pacienty, tam to bylo s angličtinou slabší.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Graz (česky Štýrský Hradec) je klidné, nevelké, historické město na polozapomenutém jihu Rakouska. Všichni tady jezdí na kolech, nikam to není daleko a je tady (myslím) bezpečno. Graz má několik univerzit a hodně studentů, kteří se scházejí ve velkém Stadtparku a v hipster kavárnách, ale noční život tu není tak rušný jako třeba v Praze. Najdete tu krásné historické centrum kolem nejznámějšího bodu, hory Schlossberg, nesourodou "moderní" architekturu a mnoho cyklostezek. Převažující vibe bych popsala jako "rodinný a klidný". Nezapomeňte, že obchody jsou v neděli zavřené a i přes týden zavírají poměrně brzy. V širším okolí Grazu najdete pole, lesy a romantické vinice, kam se údajně vyplatí vypravit na výlet a občerstvení do některého "buschenschank". Taky si dovolím zmínit, že v létě tu bylo dost horko, prý už to je snad středozemní klima, tak nezapomeňte na SPF...

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Z mého pohledu tu bylo oproti Praze draho, ale ne nějak drasticky. Prodraží se vám hlavně jízdenky na MHD, jídlo a jakákoli kultura nebo zábava. Řekla bych, že mi stipendium pokrylo asi 60-70% nákladů a to jsem se snažila žít dost úsporně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Kupte si kolo z druhé ruky a pečlivě si ho hlídejte. Taky určitě využijte nemocniční kantýnu v LKH, nabízí bohaté obědové menu, ze kterého při troše dobré vůle vyžijete i na večeři, za skvělých 3,30€. A každou středu pro zaměstnance nemocnice zmrzlina zdarma!
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v Johannes Kepler Studentenheim a byla to skvělá volba! Cenově lepší průměr, ale blizoučko do nemocnice, perfektní zázemí a skvělá vedoucí. Pokud začnete hledat včas, myslím že se dá pokoj dobře pořídit i na místních Erasmus skupinách na facebooku.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Chtěla bych vyzvdvihnout, že do Grazu jezdí skvělý, pohodlný Railjet přímo z Prahy. Bohužel jsem neměla velmi možnost cestovat po Rakousku, ale z toho, co jsem stihla můžu doporučit farmu lipicánů v městečku Piber a z doslechu také proslulé štýrské weinstraßen.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Německy umím bohužel jen základy, takže jsem na všechny mluvila anglicky a nikdo z neměl problém - resp. doktoři uměli anglicky skvěle, jen občas prostě nebyl čas, aby mi z němčiny překládali do angličtiny... Výhodou v medicíně je množství latinských výrazů, kterým budou rozumět všichni :) Každopádně jednoznačně doporučuji se německy naučit aspoň tak, abyste pasivně rozuměli hovoru doktor-pacient. Pokud zvládáte i dobře německy mluvit, určitě si i více popovídáte s pacienty, tam to bylo s angličtinou slabší.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to tady podobné jako Česko, ale v mnoha ohledech už o krok dál. Krásné město i příroda, milí lidé. Na Meduni Graz a v LKH o vás bude dobře postaráno a při vlastní iniciativě ze stáže můžete vytěžit velmi cenné klinické zkušenosti. V nemocnici se setkáte s podobnými problémy jako u nás, ale v menší míře a tak se z jejich řešení se můžeme ponaučit. Humor je univerzální jazyk :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
přilbu na kolo
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
jízdenka na MHD se nevyplatí - ať žije cyklistika!
Nejvíc mě překvapilo, že...
operace očí jsou zábava!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zorientovat se ve vlastních kompetencích na oddělení

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Rakousko