top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Němečková

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Němečková

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

1. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universität zu Lübeck

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory Univerzity v Lübecku jsou velmi moderní, na první pohled člověk vidí, kolik času a financí se do této instituce vložilo. Personál celé nemocnice byl vstřícný, ochotný Vám věnovat svůj čas a za celou dobu pobytu jsem nepotkala nikoho, kdo by měl jiný přístup ke studentům. Špičkové vybavení nemocnice mi umožnilo vyzkoušet si hned několik zákroků, ke kterým bych se v ČR jen těžko dostávala. V kontrastu s českými univerzitami bylo příjemným zjištěním, že zde je poměr učitel:student 1:2 (někdy i 1:1).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jelikož jsem se účastnila praktické stáže, přístup ke studentům byl velmi rozdílný, než na co jsem zvyklá během semestru na mé domácí univerzitě. Studenti jsou od prvního dne zapojeni jako součást týmu. Spoléhají na Vás a na Vaši práci, tudíž je tu prostor rozvíjet svou samostatnost. Ve studenty mají ostatní lékaři velkou důvěru a váží si jejich odvedené práce.
Na druhou stranu, administrativní požadavky občas zahltily nejen české studenty, ale i ty německé. Nespočet dokumentů k vyplnění, dotazníky, formuláře - se vším naštěstí byly ochotné pomoct slečny na studijním/sekretariátu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na začátku stáže pro mne bylo těžké zorientovat se v lékařské části němčiny. Každý z lékařů se mnou ochotně konverzoval i v angličtině. Po pár týdnech naposlouchávání se němčina stávala přirozenější a po prvním měsíci jsme hovořili pouze v němčině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nejoblíbenější částí města pro mne bylo samozřejmě centrum. Najdete tu spoustu míst k zábavě (bowling, kulečník), ale i restaurace a bary, kde můžete potkávat další Erasmus studenty. Okrajová část Lübecku, kde se nacházela i univerzita, byla klidná a přátelská. USL (United Students Lübeck) se snažila každý víkend připravit poznávací akci pro nové studenty (ať už ve smyslu poznání nových míst nebo nových lidí).
Pozitivně hodnotím i dostupnost všech potřebných obchodů, pošty, posilovny aj.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo většinu mých základních výdajů spojených s pobytem. Jako stážista nemáte nárok na jízdné zdarma ani na pobyt na koleji (narozdíl od kolegů na studijním pobytu). Pronájem pokoje ve sdíleném bytě vyjde na 350-500 eur/měsíc. Jízdné po Německu vyjde velmi draho, zvlášť pokud chcete v rámci pobytu cestovat a poznávat i jiná města a místa. Skromnější studenti pokryjí 70-80% výdajů stipendiem, ti náročnější okolo 50-60%.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně existují levnější a dražší řetězce napříč Německem. Doporučuji nakupovat v obchodech DM, Rossmann, Aldi, Lidl, Rewe. Pokud chcete cestovat a jste v Německu přes léto, doporučuji si počkat na 9EURO Ticket a cestovat po Německu s ním. Co můžete, kupte na Amazonu (pumpa na kolo, náhradní duše, cokoli do kuchyně).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nejdůležitější na ubytování je: ZAČNĚTE VČAS. Já začala hledat ubytování asi 4 měsíce dopředu a byl to velký problém. Byty jsou vcelku rychle obsazené, pokud jedete na krátkou stáž, spoustu lidí Vás odmítne jen kvůli tomu (preferují pronájmy na rok nebo alespoň na několik měsíců). Nejlepší je ubytovat se na koleji ve sdíleném bytě (3-4 studenti na byt) - vlastní pokoj, velká kuchyně, 250 EUR/měsíc. Stážisti bohužel na kolej nemají nárok, proto je třeba najít byt (např. https://www.wg-gesucht.de nebo Ebay). Připravte se na výdaj mezi 350-500 EUR/měsíc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na začátku stáže pro mne bylo těžké zorientovat se v lékařské části němčiny. Každý z lékařů se mnou ochotně konverzoval i v angličtině. Po pár týdnech naposlouchávání se němčina stávala přirozenější a po prvním měsíci jsme hovořili pouze v němčině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lübeck je menší město na severu Německa. Užijete si tu moře a přátelskou, rodinnou komunitu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nezapomeňte si koupit kolo! Opravdu ho využijete. Nejlépe ho odkupte za dobré peníze od někoho, kdo Lübeck opouští.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Univerzita nabízí bezplatné kurzy němčiny. Pokud si nejste svou němčinou jistí, určitě se přihlaste.
Nejvíc mě překvapilo, že...
V březnu je tu opravdu zima, s letními teplotami nepočítejte až do června. Také tu pořád prší.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page