Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Pracovala jsem v nemocnici Sagrat Cor v Barceloně. Jelikož jsem nyní ve druhém ročníku v oboru Všeobecné ošetřovatelství, praxe se musela týkat interních oborů, aby mi byla uznána. Nemocnice Sagrat Cor mi poskytla vyzkoušet si pracovat jak na lůžkovém, tak urgentním interním oddělení. Toto bylo velmi zajímavé, jelikož jsem si mohla vyzkoušet jak “rychlejší”, tak i “pomalejší” provoz interního typu. Na obou odděleních jsem si všimla, že nebylo tolik dostupného materiálu, jako je u nás v ČR. Často jsme museli improvizovat a šetřit. Na interním lůžkovém oddělení byly pokoje prostorné a maximálně dvoulůžkové s gaučem pro rodinné příslušníky, kteří mohli být přítomni po celý den a i přes noc. Na urgentním příjmu tolik prostoru nebylo, mnohdy byli pacienti umístěni na chodbách a na výsledek vyšetření či laboratorních testů čekali až přes 5 hodin.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Vzhledem k tomu, že se jednalo o první spolupráci, byly zde velké mezery. Koordinatorka erasmu v Barceloně byla ze začátku velmi neorganizovaná. Byl zde velký problém v komunikaci, jelikož jsem kolikrát na emailovou odpověď (po opakované výzvě) čekala v řádu týdnů. Také mi bylo přes email (před vycestováním) sděleno něco jiného, než to, co jsem ve finále potřebovala (jako například to, že si nemusím brát svou vlastní uniformu, pouze obuv, na kterou se nekladly požadavky. Na místě ale nebyly poskytnuty různé velikosti halen - pouse XS anebo XXL, oblečení bylo špinavé, chyběly mu knoflíky, které jsem si musela u té jedné haleny co mi nejvíc padla, došívat. Nemohla jsem mít svou obuv, protože ve Španělsku se pro studenty požaduje mít bílé tenisky). S mou koordinátorkou jsem byla ve spojení, takže pokud jsem měla něco k řešení, mohla jsem. ji kontaktovat vlastně kdykoliv. Komunikace byla bohužel se španělskou stranou někdy velmi obtížná. Věřím ale, že to bylo první spoluprací, a že příští “erasmáci” budou mít zkušenost už mnohem lepší.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Ten, kdo se chystá jet na erasmus do Barcelony, musí mít alespoň základy španělštiny. Anglicky se bez problému domluvíte v obchodě, restauraci nebo jiných veřejných místech, ale v nemocnici je znalost angličtiny velmi nízká, a proto je velmi nutné znát jazyk alespoň na základní úrovni A1. Pokud máte znalost jazyka vyšší, ušetří Vám to mnoho stresu.