top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Zuzana Zavadilová

Autor(ka):

fakulta:

Zuzana

Zavadilová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Zuzana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Zuzana

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

České centrum v Mnichově

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Zuzana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Napadne mě česká kultura a umělci, stejně tak ale i kulturní propojení Mnichova s Českou republikou. Síť českých center všude po světě je ojedinělou institucí, která dopomáhá tvořit dobré jméno České republiky v zahraničí. Prostory Českého centra v Mnichově nejsou nijak velké - je zde výstavní prostor, prostor pro výuku českého jazyka a kancelář pro zaměstance a stážisty, kde jsem trávila nejvíce času. Prostor je vybaven počítačem, který je ale bohužel zastaralý a občas tak činnost zpomaloval. Např. úpravu fotografií jsem tak musela dělat na vlastním notebooku.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Stážisté jsou plnou součástí týmu v Českém Mnichově, kde stálý tým není početný - pouze ředitelka a programová koordinátorka. Stážisté jsou pak v instituci Českých center dvojího zaměření - PR a event management a poté grafika. Já byla stážistkou v případě první pozice, v Českém centru ke mně přistupovali jako k řádovému zaměstnanci, vycházeli mi vstříc v mých požadavcích a nápadech. Musím ale kosntatovat, že pracovní náplně je méně v obdobích, kdy zrovna není příliš programu. Práce je tak dost nárazová, kdy před a po vernisáží je potřeba nejvíce výpomoci.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Nejednalo se o studijní pobyt, univerzity v Mnichově však nabízí úžasné možnosti knihoven.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Většinu času jsem s externími partnery komunikovala (emailem, osobně, telefonicky) v němčině, stejně tak i velká část mě pracovní náplně tvořila překlad z češtiny do němčiny a naopak.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mnichov je velmi kulturní, kosmopolitní a dynamické město s bohatou nabídkou institucí, galerií a muzeí (od nejrůznějších pinakoték, glyptoték až po celou řadu galerií se současným uměním a designem, který je pro Mnichov příznačný). Stejně tak je úžasné to, kolik je v městě zeleně - a jak kvalitní ovszduší díky tomu zde je. Úžasně přívětivé je také pro cyklisty. Důležité je ale zmínit obrovský mínus, kterým je v Mnichově cenová nedostupnost bydlení - po několika rozhovorech můžu říct, že toto je problém, který vnímají i samotní Mnichované. Pro mě coby stážistku bylo štěstím a podmínkou k pobytu, že jsem si mohla nájem dělit napůl s přítelem, jinak bych si bohužel tříměsíční pobyt s neplacenou stáží, podpořenou pouze Erasmus stipendiem absolutně nemohla dovolit - krátkodobé nájmy jsou dražší a téměř nemožné k nalezení.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jak už jsem zmínila v předešlých odpovědí většinu mého stipendia vyžadovalo ubytování, společné s jídlem mi tak akorát vyšlo. Pokud bych ale neměla výhodu společného bydlení s přítelem, velmi pravděpodobně by stipendium nestačilo ani na pokrytí nájemného pro krátkodobé bydlení. Cena základních potravin je v německých supermarketech v nynější době nižší než v ČR. V restauracích člověk pak zaplatí více než v restauracích v ČR. Dají se ale také najít podniky, v nichž se ceny pohybují průměrně jen o něco výš než v Česku.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pro nakupování bych jednoznačně doporučila řetězec Aldi - jeden z nejlevnějších v Německu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Už jsem zmiňovala v předešlých odpovědích - bydlela jsem v soukromém bytě na kraji města, díky dělenému nájmu jsem si jej s přítelem mohla dovolit. Situace s nájemným bydlením v Mnichově je ale hrozivá. Variant k ubytování bohužel pro stážisty není příliš mnoho, koleje jsou většinou dlouhodobě obsazené, nájmy bývají omezené většinou na delší období, na 3 měsíce většinou lidi ubytovávat nechtějí. Je tak opravdu velmi náročné něco k bydlení bez známostí v Mnichově najít.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Navštívila jsem několik měst poblíž Mnichova - mezi nimi např. Řezno, Kostnici a Curych. Stejně tak jsem navštivila i přilehlé Alpy, které rozhodně velmi doporučuji k nějakému treku. V době mého pobytu zde byla nabídka tzv. 9 Euro-Ticket, který někdy dopravu komplikoval a zdržoval kvůli velkému zájmu cestujících. To ale přikládám opravdu zvláštnosti této nabídky v létě 2022.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Většinu času jsem s externími partnery komunikovala (emailem, osobně, telefonicky) v němčině, stejně tak i velká část mě pracovní náplně tvořila překlad z češtiny do němčiny a naopak.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mnichov je úžasné kulturní a zelené město, s atraktivními cyklostezkami, úžasnými kavárnami a podniky. Česká centra jsou pro kulturní nadšence, kteří chtějí šířit českou kulturu v zahraničí. České centrum v Mnichově je ideální místo pro stáž pro lidi, kteří se potřebují zdokonalit v němčině, osvojit si více soft skills a poznat práci v kulturní instituci.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplejší oblečení, už v půlce září se velmi ochladilo, s čímž jsem bohužel nepočítala.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jak instituce Českých center funguje a že její náplň není příliš spojená s politikou, přičemž tento aspekt mi na stáži velmi scházel.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Bydlet v Mnichově je opravdu privilegium i pro některé Němce.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyznat se v mnichovském metru s několika linkami, S-Bahnem a tramvajemi.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo