top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavel Petraš

Autor(ka):

fakulta:

Pavel

Petraš

Lékařská fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@pavlikpetras

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavel

Lékařská fakulta Hradec Králové

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Klinikum Passau

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Pavel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velmi hezká, čistá a udržovaná nemocnice se spoustou moderního vybavení. Vše upravené (včetně zahrady před nemocnicí), opravené a plně funkční. Zařizování praxe bylo díky skvělé pání na personálním velice jednoduché a rychlé, skvělá domluva.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jejich poslední rok praxí (zvaný Klinisches Praktisches Jahr) je dělený jinak než náš, mají tertiály s různými stážemi. Avšak to ničemu nevadilo, každý dostane individuální plán v rámci kliniky na základě jeho žádosti o danou praxi - já žádal o stáž na interně a plán jsem dostal na polovinu období na kardiologii a poté na hematologii. K tomu každý den probíhala 45min až 1:30h dobrovolná výuka pro všechny studenty v klinice s různými tématy od EKG kurzu, teoretické semináře až po výuku chirurgického šití, což bylo skvělé.

Stážisté tu mají primárně pozici studenta, tedy aby se něčemu naučil, až sekundárně pozici pomocníka. V mnoha případech to jde však ruku v ruce, jelikož nejlépe se učí vše praxí a vyžkoušením si vyšetření/terapie apod.

Přístup ke studentům byl skvělý, tomu není co vytknout. Všichni byli velice milí, ochotní a snažili se mi vždy vše vysvětlit, ukázat a případně mě nechali úkon provést. To, že jsem byl cizinec nehrálo žádnou roli, což mě velice mile překvapilo a potěšilo.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jednalo se o praktickou stáž a nebyl jsem tedy na univerzitě. Klinika sama o sobě nepořádala volnočasové aktivity nebo podobné věci, pouze semináře a výuku výše zmíněnou.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala vždy v němčině, požadována byla B2 a všichni byli velmi ochotní i když jsem zrovna nedokázal přesně vyjádřit myšlenku či popsat svůj problém.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Passau je velmi krásné a dle mého názoru tak akorát velké. V centru najdete spoustu krásných budov a také obrovské množství restaurací, míst na brunch, kávu a podobně. O víkendech jsem také potkával dost turistů, je to tedy i turisticky oblíbené. Zajímavé je zde především soutok 3 řek - dle toho se Passau také přezdívá "drei-Flüsse-Stadt". Nejhezčí z mého pohledu je cyklostezka podél řeky Inn, která vede okolo célého historického města až na soutok.
Z oblíbených míst bych zmínil kavárnu Minoo a Amsl, skvělá káva, dezerty i snídaně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium vyšlo v klidu, ještě mi zbylo. Navíc zde dostává každý PJ-Student (tedy i vy) od nemocnice příspěvek a ubytování zdarma, tedy ideální podmínky :).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit můžete za pomocí aplikace TooGoodToGo - slevy na nevyužité jídlo, které vypisuje několik pekáren, restaurací a kaváren před koncem zavírací doby - skvělá kvalita za zlomek ceny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem dostal u nemocnice v jejich ubytovně - Personalwohnheim. Ten je spojen tunelem s nemocnicí, takže jdete převlečený už v bílém přímo z pokoje. WC, sprchu a kuchyňku máte svoji, prostoru velmi mnoho a zároveň je ubytování zdarma, co víc si přát!

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem automobilem - nemocnice má vlastní Parkhaus s poplatkem 1€/den, ale je bezpečný a krytý.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala vždy v němčině, požadována byla B2 a všichni byli velmi ochotní i když jsem zrovna nedokázal přesně vyjádřit myšlenku či popsat svůj problém.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Krásné město, skvělí lidé v nemocnici se super prostředím a výbornou menzou! Navíc máte ubytování zdarma hned u nemocnice a ještě příspěvek od nemocnice na dobrůtky :)
Za mě TOP místo, doporučuji každému i na první výjezd - toto byl můj první.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Není tam trouba - takže remosku!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Asi jsem věděl vše potřebné, nic mě nenapadá.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všichni byli úžasně milí a přívětiví, snažili se pomoci a zároveň se se mnou bavili jako sobě rovným - především Assistentarzti (doktoři bez atestace), kteří mě vždy měli na starost, byli maximálně přátelští a snaživí mi vše ukázat a naučit. V tom vidím veliký rozdíl...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Na začátku si zvyknout na celý systém, jak to tam chodí a zároveň jazykově si zvyknout na všechna označení, názvy a celkově komunikaci v jiném jazyce na medicínské úrovni.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page