databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavel Petraš

Autor(ka):

fakulta:

Pavel

Petraš

Lékařská fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

@pavlikpetras

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavel

Lékařská fakulta Hradec Králové

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Pavel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

5.0

ubytování

5.0

jak lze vyjít se stipendiem

5.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velmi hezká, čistá a udržovaná nemocnice se spoustou moderního vybavení. Vše upravené (včetně zahrady před nemocnicí), opravené a plně funkční. Zařizování praxe bylo díky skvělé pání na personálním velice jednoduché a rychlé, skvělá domluva.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jejich poslední rok praxí (zvaný Klinisches Praktisches Jahr) je dělený jinak než náš, mají tertiály s různými stážemi. Avšak to ničemu nevadilo, každý dostane individuální plán v rámci kliniky na základě jeho žádosti o danou praxi - já žádal o stáž na interně a plán jsem dostal na polovinu období na kardiologii a poté na hematologii. K tomu každý den probíhala 45min až 1:30h dobrovolná výuka pro všechny studenty v klinice s různými tématy od EKG kurzu, teoretické semináře až po výuku chirurgického šití, což bylo skvělé.

Stážisté tu mají primárně pozici studenta, tedy aby se něčemu naučil, až sekundárně pozici pomocníka. V mnoha případech to jde však ruku v ruce, jelikož nejlépe se učí vše praxí a vyžkoušením si vyšetření/terapie apod.

Přístup ke studentům byl skvělý, tomu není co vytknout. Všichni byli velice milí, ochotní a snažili se mi vždy vše vysvětlit, ukázat a případně mě nechali úkon provést. To, že jsem byl cizinec nehrálo žádnou roli, což mě velice mile překvapilo a potěšilo.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jednalo se o praktickou stáž a nebyl jsem tedy na univerzitě. Klinika sama o sobě nepořádala volnočasové aktivity nebo podobné věci, pouze semináře a výuku výše zmíněnou.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala vždy v němčině, požadována byla B2 a všichni byli velmi ochotní i když jsem zrovna nedokázal přesně vyjádřit myšlenku či popsat svůj problém.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Passau je velmi krásné a dle mého názoru tak akorát velké. V centru najdete spoustu krásných budov a také obrovské množství restaurací, míst na brunch, kávu a podobně. O víkendech jsem také potkával dost turistů, je to tedy i turisticky oblíbené. Zajímavé je zde především soutok 3 řek - dle toho se Passau také přezdívá "drei-Flüsse-Stadt". Nejhezčí z mého pohledu je cyklostezka podél řeky Inn, která vede okolo célého historického města až na soutok.
Z oblíbených míst bych zmínil kavárnu Minoo a Amsl, skvělá káva, dezerty i snídaně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium vyšlo v klidu, ještě mi zbylo. Navíc zde dostává každý PJ-Student (tedy i vy) od nemocnice příspěvek a ubytování zdarma, tedy ideální podmínky :).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit můžete za pomocí aplikace TooGoodToGo - slevy na nevyužité jídlo, které vypisuje několik pekáren, restaurací a kaváren před koncem zavírací doby - skvělá kvalita za zlomek ceny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem dostal u nemocnice v jejich ubytovně - Personalwohnheim. Ten je spojen tunelem s nemocnicí, takže jdete převlečený už v bílém přímo z pokoje. WC, sprchu a kuchyňku máte svoji, prostoru velmi mnoho a zároveň je ubytování zdarma, co víc si přát!

o zážitcích