top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Keresteš

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Keresteš

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

2021/2022

email:

skalicv1

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

IBIS

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vědecký institut IBIS v Seville se nachází v nových prostorách v blízkosti nemocnice Virgen de Rocio, se kterou probíhá čilá spolupráce. Je vybaven všemi moderními přístroji, které biologický výzkum vyžaduje. Vyzdvihla bych velké a dobře fungující vivárium.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na začátku stáže jsem prezentovala svůj výzkum z ČR, na základě toho jsme se domluvili na konkrétním projektu, který budu vypracovávat. Po počátečním vysvětlení metodiky jsem pracovala samostatně jako další phd student ve skupině. Profesor ke mě přistupoval jako k další postgraduálce a kolegové jako ke kolegyni/kamarádce. Ano, doporučila bych místo všem, kdo se zajímají o kardiologický výzkum. Spektrum metod, které skupina využívala, je velmi široké a zajímavé.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Nezúčastnila jsem se žádných dalších studentských aktivit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, protože jsem neuměla španělsky. Obecně byl ale s angličtinou celkem problém (španělé mluví špatně anglicky), tak jsem se nakonec naučila i základy španělštiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Sevilla je nádherné město jako celek. Je spíše klidné, se spoustou otevřených barů všude po ulicích. V létě (červenci) je tam opravdu horko a bez klimatizace se nedá přežít. Zajímavé je celé historické centrum, katedrála, park Maria Luisa s Plaza de Espaňa. Ráda jsem se i procházela podél řeky. Dá se všude dojet na kole. Funguje i levná MHD, ale téměř nikdy nejezdí na čas (často dřív nebo i pozdě).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se určitě dá vyjít, pokud je člověk šetrný a odpustí si lákadla, co číhají na každém rohu. Ceny jídla v supermarketu jsou podobné jako u nás, teď s inflací bych řekla, že je tam i levněji. Káva stála 1-2E v kavárnách, pár tapas k večeři a víno cca 10-12E. MHD lístek při zakoupení karty (za 1e) za 0.7E/jedna jízda. Ubytování od 250-600E, záleží na požadavcích jednotlivého studenta.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Najít si levné ubytování. Já jsem bydlela za 295E v pokoji ve sdíleném bytě kousek od institutu. Nakupovala jsem v Mercadoně, ale nevím, jestli je to ta nejlevnější alternativa. S kartičkou MHD (dá se koupit v trafice) je šetří na jízdném. Jinak nejvíc by člověk ušetřil, kdyby nejedl venku a nejezdil mimo město na výlety. Ale Španělsko je krásné a každý si musí určit dle rozpočtu, co si může a nemůže dovolit.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Po příjezdu jsem 10 dní bydlela v hostelu a sháněla si ubytování až na místě (přes portál idealista.com). Zkoušela jsem i najít ubytování z ČR, ale bylo to obtížné. Nakonec jsem sehnala sdílený byt pro 5 studentů se dvěma koupelnami a klimatizací v pokoji v docházkové vzdálenosti od institutu za 295e+energie za měsíc. Spolubydlení se studentkami z Maroka a Španělska bylo celkem náročné, ale dalo se to zvládnout. Koleje v Seville jsou drahé a prý je tam nad studenty nepřetržitý dohled. Doporučila bych sdílený byt (přes léto pokoj s klimatizací) a přeji štěstí na spolubydlící.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, o víkendech jsem vyrážela hlavně do ostatních měst v Andalusii a dvakrát jsem byla i Portugalsku ve Faru. Doporučila bych právě pláže v Portugalsku, jsou divočejší než ve Španělsku a je tam krásně. Nesetkala jsem se při výletech s ničím, co by se nedalo doporučit, Andalusie stojí za to.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, protože jsem neuměla španělsky. Obecně byl ale s angličtinou celkem problém (španělé mluví špatně anglicky), tak jsem se nakonec naučila i základy španělštiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Sevilla je krásné, cenově dostupné město s víceméně příjemnými obyvateli. Institut (IBIS) je špičkové pracoviště podobného typu, jako jsem měla možnost navštívit ve Velké Británii. Služby a možnosti vědecké práce jsou rozhodně srovnatelné. Jako velkou výhodu vidím i spolupráci s nemocnicí (člověk se dostane k zajímavým vzorkům a možnostem) a taky ochotu a vřelost všech vědeckých pracovníků.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
opalovací krém, krabičku na svačinu :) Nenapadá mě nic (kromě specifických léků), co by se nedalo v Seville koupit a člověk by bez toho nemohl být.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Základy španělštiny jsou skoro nutností. (Ale dá se doučit.)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Překvapilo mě, jak je Sevilla nádherná a potom taky spoustu malých kulturních odlišností, na které člověk dennodenně naráží.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší bylo určitě vedro. 45 stupňů v červenci je moc, bez klimatizace se nedá přežít a i s ní to není jednoduché, hlavně když v noci teploty neklesají pod 30 stupňů.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o