top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jiří Pilař

Autor(ka):

fakulta:

Jiří

Pilař

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jiří je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jiří

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Haaga-Helia University of Applied Sciences

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jiří hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Haaga-Helia je moderní a velmi dobře fungující univerzita. Má více kampusů po celém Finsku. Kampus ve kterém jsem působil se nachází ve Vierumäki, malá vesnice 15 km od Lahti. Vierumäki je olympijské centrum, kam jezdí trénovat mládežnické hokejové reprezentace. Je to tedy místo plné různých sportovišť (hokejové haly, tenisová hala, multifunkční hala, bazén), které jsem mohl jako pracovník univerzity využívat zdarma. V areálu jsou také třídy s nejmodernější vybavením. Jako stážista jsem také dostal k dispozici počítač a mobilní telefon.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Působil jsem jako koordinátor v rámci programu EUDAPA. Stázisté jsou v Haaga-Helia velmi vlídně přijímáni. Cítil jsem se jako součást univerzity. Mí nadřízení se mnou často komunikovali a dělali vše proto, abych se cítil komfortně. Také mi dali zodpovědnost a důvěru, což mi dalo možnost rozvíjet své schopnosti. V případě komplikací jsem věděl na koho se mohu obrátit. Haaga-Helia je velmi dobra organizace, která dává možnost profesně se rozvíjet, takže tuto univerzitu bych rozhodne doporučil ostatním zájemcům.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jednalo se o praktickou stáž
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala v angličtině. Náplň mé práce byla komunikace s ostatními studenty a učiteli, kteří přijížděli z celé Evropy, takže bylo nezbytné, abych v angličtině dokázal komunikovat na dobré úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vierumäki je sportovní středisko nedaleko od Lahti. Protože je to i kampus Haaga-Helia, tak bych toto místo charakterizoval jako studentské. Avšak nepředstavujte si to jako místo plné hospod a barů. Místo barů je možnost navštěvovat různá sportoviště na které mají studenti i stážisté volný přístup. Například jsme často hráli volejbal, tenis, squash či badminton.

Finsko je obecně plné lesů a jezer, takže kdo má rád přírodu a klid, ten si i ve Vierumäki přijde na své. Já osobně jsem velmi rád chodil k jezerům a na starý skokanský můstek, ze kterého jsem jednou měli štěstí vidět polární zář.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem není lehké vyjít. Pokrylo mi to kolem 60% mých výdajů. Jako stážista jsem měl plat od univerzity a taky nějaké benefity takže díky tomu jsem nemusel nic doplácet ze svého. Finsko je obecně země, kde je pro nás celkem draho.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejčastěji jsem nakupoval v Lidlu, kde se dalo nakoupit celkem levně. Na druhou stranu tam není takový výběr, takže jsem občas zašel do Prismy nebo do K-market, kde byl větší výběr a cenově to taky nebyl takový rozdíl. Určitě se vyplatí chodit na jídlo do restaurace v kampusu, kde jsou i slevy pro studenty (2,70 €). Restaurace tam funguje jako bufet, takže můžete jist všechno co si naberete. Pokud chcete ušetřit, tak bych doporučil nekupovat tolik alkohol, protože ten je ve Finsku docela drahý. Doporučuji také zařídit si papír od univerzity na slevu na vlaky (VR train).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na studentské koleji. Můžete si vybrat být v buňce pro čtyři nebo pro dva lidi (o něco dražší). Já osobně jsem bydlel v buňce pro dva lidi. Byla zde kuchyň a koupelna se sprchový koutem. Vybavení kuchyně nebylo ideální. Záleží jaké mate štěstí, jsou pokoje, kde byly kuchyně velmi dobře vybavené.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během programu jsme měli jeden týden jarní prázdniny. Ten jsem využil k výletu do Stockholmu a na ostrovy Ålandy, které leží mezi Finskem a Švédskem. S ostatními studenty jsme vyrazili trajektem z Helsinek do Stockholmu. Už jen tato jízda byla velkým zážitkem. Jeli jsme velkou lodí, která měla jedenáct pater, kde jsme našli kabinky k přespání, koncertní sály, párty místnosti, bary, restaurace, sauna či obchod (tax free shop=levný alkohol). Právě do obchodu jezdí Švédové a Finové kupovat kartony alkoholu do zásoby. Stockholm je moc pěkné město, které vřele doporučuji navštívit. To samé platí i o Ålandech, které se dají projet autem za den. Moc hezké místo plné překrásné přírody. Během jednoho víkendu jsme také vyrazili do krásného historického města Talin v Estonsku. Do Talinu se jezdí za nočním životem, ale dají se zde udělat také moc pěkné výlety. V rámci programu EUDAPA jsme navštívili také Laponsko a Berlín. Pokud máte rádi přírodu a jezera, tak dporučuji navštívit národní parky ve Finsku a také Laponsko. Za návštěvu stojí rozhodně městečko Rovaniemi, kde se nachází Santova vesnička. Někteří ze studentů také využili levných letenek z letiště Lappeenranta k návštěvě Sicílie.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala v angličtině. Náplň mé práce byla komunikace s ostatními studenty a učiteli, kteří přijížděli z celé Evropy, takže bylo nezbytné, abych v angličtině dokázal komunikovat na dobré úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Finsko bych doporučil každému, kdo má rád klidné prostředí a hezkou přírodu. Být stážistou na univerzitě Haaga-Helia je obrovskou zkušeností pro budoucí život. Pokud chcete vyzkoušet jiné pracovní a životní prostředí, které je ohleduplné ke všem lidem bez rozdílu, tak tuto univerzitu vřele doporučuji.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
více jarního a zimního oblečení a méně toho letního
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že si nemusím brát spoustu respirátorů a stačí jen klasická rouška
Nejvíc mě překvapilo, že...
se dá chodit po zamrzlých jezerech i v půlce dubna
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
vypořádat se s krátkými dny v zimě

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o