top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Aleksandr Melikov

Autor(ka):

fakulta:

Aleksandr

Melikov

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aleksandr je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Aleksandr

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

ZMBH, Heidelberg University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Aleksandr hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
ZMBH, centrum molekulární biologie v Heidelbergu, představuje několikapatrový komplex se spoustou laboratoří. V patře kde jsem pracoval veškeré vybavení a stroje se nacházely v určitých mistnostech, např. mistnost pro HPLC a měření fluorescence, mistnost s inkubatory a shakery, mistnost s deepfreezery a tekutým dusíkem apod. Přistrojů, chemikalíí a ostatního laboratorního materiálu bylo vždy dost, takže nemůžu se na nic stěžovat. Pracovat v ZMBH bylo velmi pohodlné pro mě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup ze strány mých kolegů (Ph.D. studentů, posdoků) byl skvělý, všichni byli velmi přátelští a pomáhali mě, pokud jsem něco potřeboval. To samé můžu říct i o mém školiteli, profesoru Mayerovi. Je to velmi nadáný výzkumník a skvělý učitel, stejně jako i můj supervisor, Ph.D. student Yang Zheng. Všechno bylo velmi srozumitelné, a když jsem se nějaké technice už naučil, bylo mi dovoleno i pracovat samostátně. Určitě tuto laboratoř a pracoviště mohu doporučit ostatním stažistům
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Byl jsem na stáži.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem výhradně v angličtině. Jelikož mám potvrzenou úroveň C1, pro mě to nebyl žádný problém. Všichni v laboratoři umí anglicky, protože Heidelberg je velmi multikulturní a tam pracují a studují lidé z celého světa. Na kampusu 99% lidí umí anglicky, takže komunikace nebyla problémem. Požadvaky univerzitou kladeny nebyly. Po osobním onlíne setkání a konverzaci s prof. Mayerem bylo už dost jasné, že anglicky umím dobře a nic dalšího třeba nebylo.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je velmi kosmopolitní a navštěvuje ho obrovské množství turistů (přes 10 mln. ročně). Kromě kampusu a vlastní univerzity tam je spousta památek a hezkých míst. Např. nabřeží podél řeky Neckar, starý most, celý Altstadt (staré město) a rozvaliny Heidelberského hradu. Moje neoblíbenější místo je samozřejmě Altstadt, který je sám o sobě velmi hezký a kde lze najít hodně muzeí, hospod, kavaren, kostelů apod.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou podobné jako v Praze, některé potraviny jsou dražší, některé stejné. Avšak doprava je mnohem dražší (1 měsíc stál 60 euro). V celku stipendium pokrylo kolem 90% mých utrát na jídlo, jízdné, ubýtování atd. Přičemž jsem dokázal i navštívit zoo, hrád, jet na hiking, navštívit pár muzeí a vyjít párkrát do hospody s kolegy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Co se týká potravin, doporučuji chodit do supermarketu Aldi (ceny tam jsou levnější než v podobných supermarketech, i když nabídka tam poněkud úžší). Doporučují jíst v menze, ale na to je potřeba si zařídit speciální kartu pro studenty (já osobně jsem si využíval karet mých kolegů, prostě jsem sám tyto karty nabíjel a platil v menze).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem ve sdíleném bytě (flatshare) s jedním studentem ze Španělska. Měl jsem samostatný pokoj, ale sdílenou kuchyň a koupelnu. Stálo to dost, přiblížně 350 eur/měsíc vč. poplátků za elektřinu. Ale výhodou byla lokalita - 5 min pěšky od centru města. Velkým problémem je, že pokud nejsi zapsaný ke studiu na Heidelbergské univerzitě, nemáš pravo pronájmout pokoj na koleji na kampusu. Snažil jsem se najít nějakou variantu, ale nepodařilo se mi. Jedním slovem, je potřeba si dát velký pozor na hledání ubytování, lepší je začít hledat varianty co nejdřív.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Skoro ne, hodně jsem pracoval a pokud jsem měl čas, tak jsem zkoumal okolí v samotném Heidelbergu. Ale byl jsem na hikingu s jinými studenty na Erasmu. Doporučuji navštívit skupinu na Facebooku, nazývá se ESN Heidelberg (Erasmus Student Network). Tam je organizováno hodně výletů a různých akcí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem výhradně v angličtině. Jelikož mám potvrzenou úroveň C1, pro mě to nebyl žádný problém. Všichni v laboratoři umí anglicky, protože Heidelberg je velmi multikulturní a tam pracují a studují lidé z celého světa. Na kampusu 99% lidí umí anglicky, takže komunikace nebyla problémem. Požadvaky univerzitou kladeny nebyly. Po osobním onlíne setkání a konverzaci s prof. Mayerem bylo už dost jasné, že anglicky umím dobře a nic dalšího třeba nebylo.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je výjimečná svou akademickou atmosférou, velkým počtem studentů a specialistů z celého světa. Přičemž mezinárodní rating univerzity je velmi vysoký, takže je to velmi prestižní a stará univerzita, ve které probíhají pokročilé výzkumy.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nic, všechno potřebné jsem měl se sebou. Všechny potřeby lze zakoupit tam v DM aneb supermarketu. Hlávně je mít dostatek oblečení a kontejnery na jídlo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Všechno potřebné jsem věděl předem.
Nejvíc mě překvapilo, že...
To, jak podrobně můj školitel a můj supervisor mi všechno vysvětlovali.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Překonat své neúspěchy a jít ve výzkumu dál. Překonat občasnou frustraci.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo