top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Dilara Kosarová

Autor(ka):

fakulta:

Dilara

Kosarová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dilara je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Dilara

1. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University Medical Centre Ljubljana

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Dilara hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Bylo skvělé, že každý student dostal svého mentora. Záleželo ovšem na tom, koho vám zrovna přiřadili. V mém případě jsem jednou měla štěstí a jednou nikoliv.

Prostory byl krásné, je to jediná medicínská fakulta ve městě a bylo znát, že si dávají záležet. Každý student dostal svoji skříňku na čip, před školou bylo spoustu míst na parkování pro kola.

Vybavení nemocnice taktéž velmi dobré, byla jsem několikrát na robotických operacích, operacích s 3D brýlemi.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jak už jsem napsala, každý dostane svého mentora a od toho se odvíjí celá stáž. Můj první mentor byl absolutně nekomunikativní a celý měsíc na urologii by byl, nebýt ostatních doktorů, nesnesitelný. Druhý měsíc na traumatologii byl mnohem lepší, mentor mi vymýšlel denně program, komunikoval se mnou, co mě zajímá a co ne.

Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Lublaňská univerzita nabízí medikům různé sportovní aktivity zdarma včetně plavaní. Velkou výhodou je jídelní BONI systém, což teda není zařízeno univerzitou, ale státem.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Se svou znalostí angličtiny jsem se bez problému domluvila i na akademické úrovni, dost často jsem mluvila lépe než vyučující.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je studentské město s přírodou všude kolem. Blízko centra je park Tivoli, kde se můžete projít venkovní výstavou, dát si na zámečku kafe s výhledem na celé město nebo vyšlápnout kopec až nahoru a zacvičit si v přírodním "fitku". Lublaň je ze všech stran obehnána kopci, horami. Každou první neděli v měsíci mají všichni zdarma vstup do galerií a muzeí. Každý den je otevřený trh s ovocem, zeleninou a květinami. Celé město je uzpůsobené na kola, téměř všude jsou cyklostezky a řidiči jsou na kola zvyklý a jezdí vedle nich oparně. Všichni studenti studující ve Slovinsku dostanou tzv. BONI. S touto aplikací se najíte skoro ve všech restauracích v Lublani za 2-4€, přičemž dostanete polévku, salát, hlavní jídlo a někdy i zákusek.

Moje nejoblíbenější místo je pozorování západu slunce z Lublaňského hradu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou dražší než v ČR, v supermarketech jenom trochu, záleží na tom, kde nakupujete (Mercator je zlo). V restauracích se najíte za cca 10€. Alkohol je dražší, káva levnější.

Stipendium mi pokrylo veškeré výdaje, ale vděčím za to právě BONI a neskutečnému štěstí na paní domácí, která mi dala nájem za 190€ za single pokoj. (ceny pokojů se tam pohybovaly od 250€ za sdílený, 400-600€ za single).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v Hoferu, Lidlu, ale snad výhodněji než nákup, vyjde stravování v restauraci. Porce jsou tak velké, že si je můžete nechat zabalit ještě na večeři. Určitě se vyplatí využívat místní kola. Za 3€ na rok můžete jezdit hodinu denně a pak každou další hodinu se platí nějaká minimální částka (kolo jsem měla od paní domácí, takže přesně nevím). Dá se tak koupit vlastní, spoustu studentů prodává na erasmáckých stránkách a není problém ho pak stejně tak prodat. Na akce už chodit "připraveni", jinak nad pivama za 4€ zapláčete.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v soukromém ubytování a jak jsem už psala, měla jsem štěstí. Jinak nejlepší jsou samozřejmě koleje, pro mediky je pak ještě ubytování v ubytovně blízko nemocnice.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Viděla jsem všechny hlavní atrakce Slovinska, na cestování byl čas vždycky. Samozřejmě Bled, Bohinj a celý Triglav. Doporučuju z jeskyň jít do těch menších (Škocjanské), jsou hezčí a o půlku levnější. Celé pobřeží je nádherné a určitě stojí za to. V Mariboru doporučuju vyjít na Pyramidu a všechny kopce okolo, stojí to za to. Škofja loka je moc hezké město a pokud pujdete na Stezku tří hradů, doporučuju se řídit mapou a ne zelenými značkami, zelená je pro Stezku Trim (fitness stezka).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Se svou znalostí angličtiny jsem se bez problému domluvila i na akademické úrovni, dost často jsem mluvila lépe než vyučující.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lublaň je nádherné město, kde si zajezdíte na kole, nadýcháte se čerstvého vzduchu, odpočinete si. Nebudete nudit, sporty máte zadarmo, muzea taky, najíte se královsky, večerní život tu je (Metelkova - speciální místo na party, večer to tu žije, spoustu koncertů a lidí). Za mě asi takhle, jednou sem pojedete a budete se chtít pořád vracet.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pohorky
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
NEVKLÁDAT DO BANKOMATU NA AUTOBUSOVOU KARTU VELKÉ BANKOVKY! SEŽERE VÁM TO CELOU TU BANKOVKU, KTEROU TAM VLOŽÍTE A BUDETE MÍT NA AUTOBUSOVÉ LUBLAŇKSÉ KARTĚ PAK TŘEBA KLIDNĚ 50€ !!!!!!!!!

V Lublani si nekoupíte jeden samotný lístek, ale koupíte si za 2€ kartu a nahrajete si tam peníze, ze kterých se pak strhávají při každé cestě jízdenky. Napíše vám to sice, že karta stojí 2€, ale když tam vložíte jakoukoliv bankovku, strhne to 2€ a zbytek se nahraje do karty.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Je ve Slovisnku levný kafe.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Rozloučit se.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page