top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Monika Matoušková

Autor(ka):

fakulta:

Monika

Matoušková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Monika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Monika

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Crete

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Monika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Úžasná knihovna: perfektně vybavená archeologickými publikacemi, které u nás chybí; volný přístup k periodikům seřazeným abecedně. Dostatek stolů ke studiu. Ideální pro ty, co se zabývají řeckou archeologií.
Architektura university obecně: beton; rádoby inspirace minojskou architekturou.
Sociální zařízení: zasloužilo by rekonstrukci, toalety jsou již značně opotřebené; neustále chybí mýdlo a toaletní papír.
Venkovní prostory: není moc udržované, málo laviček k venkovnímu sezení.
Celý universitní kampus je umístěn v horách za městem. Jediným spojením je autobus.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Komunikace s profesorkou byla na velmi dobré úrovni. Byla jsem začleněna nejen do pracovní stáže, ale také do probíhajících přednášek a exkurzí týkajících se mého tématu
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
-
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Z hlediska pracovní stáže po mně byla požadována pouze angličtina.
S ostatními studenty jsem se domluvila bez problémů anglicky, ale v knihovně nebyl dostatek personálu, který by ovládal nějaký cizí jazyk (jen někteří měli základy francouzštiny), tam bylo nutné používat řečtinu.
Při běžné komunikaci v obchodech, v hromadné dopravě, či v restauracích necílících na turisty je také zapotřebí znát alespoň několik frází v řečtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rethymno je jedno z mála velmi pěkných řeckých měst. Na rozdíl od jiných (jako třeba Heraklion) má zachované historické jádro s benátskou pevností a přístavem, s křivolakými úzkými uličkami, a také s několika tureckými mešitami. Z toho důvodu je město již od počátku května hojně navštěvováno turisty. Turistická sezóna je značně vytíženější zhruba od půlky května, kdy do města přijíždí turisté za plážovou rekreací. Na východní straně Rethymna je totiž také velmi hezká písčitá pláž, která navíc není příliš daleko od historického centra. Za sebe rozhodně doporučuji vyzkoušet místní kuchyni v některé z restaurací, které necílí přímo na turisty. Řecká kuchyně je naprosto vynikající, používá čerstvé suroviny a především čerstvou zeleninu. Záhy po příjezdu jsem byla upozorněna místními Řeky, že musaka ani pasticio nejsou typická řecká jídla, protože jsou příliš těžce stravitelná a náročná na přípravu, jsou to pouze typická turistická jídla v Řecku. V tradiční řecké restauraci je proto ani nemívají v nabídce. Takové restaurace jsou po večerech obsazovány především studenty, kterých je v Rethymnu hodně.
Kdybych měla městu něco vytknout, tak by to byla místní autobusová doprava. Autobusy totiž přijíždějí a odjíždějí, kdy se jim zachce, (jako všude v Řecku.) Ani na autobusových zastávkách nejsou dohledatelné jízdní řády. Nikdo a nic navíc neupozorňuje, že se blíží nějaká zastávka na znamení. Pokud jedete poprvé tak doporučuji souběžně sledovat kde jste na mapách v mobilu, jinak zaručeně svoji zastávku minete. Bohužel se ale jedná o jediné spojení mezi městem a universitou, která leží až v horách za městem. Na druhou stranu je ale výhodou, že všechny místní autobusy jsou klimatizované.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
S nově navýšeným stipendiem na pracovní stáže lze vyjít. Kdybych ale měla mít k dispozici pouze starou částku o výši 600-700 EUR/měsíc, tak by to nepokrylo ani ubytování.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji si najít ubytování s kuchyňkou a vařit si.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Universita v Rethymnu neposkytuje žádné ubytování typu kolejí. Vzhledem k tomu, že se jedná o turistickou lokalitu je město plné apartmánů - převážně garsonek, které jsou mimo sezonu neobsazené a proto je v průběhu akademického roku využívají studenti. Pro ilustraci, malá garsonka pro jednoho studenta stojí nejméně 350 EUR/měs + poplatky 100-150 EUR (v Řecku mají momentálně ještě větší problém s cenami elektřiny než v ČR). Ti, kteří ale do města jedou pouze na měsíc či dva trvající stáž takové ubytování neseženou, jelikož žádný majitel nechce nájemníka na tak krátkou dobu. Ani pronájem jen jednoho pokoje zde nebývá běžný. Nezbývá proto nic jiného, než shánět ubytování přes AirBnB, kde se za garsonku nedostanete pod 800 EUR/měs.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Dálková autobusová doprava je celkem na úrovni, (na rozdíl od té městské). Autobusy jsou klimatizované a ne příliš drahé.
Z Rethymna je dobré spojení do Chanie, což je rovněž krásné historické město, navíc s novým úžasným archeologickým museem, které rozhodně doporučuji navštívit.
Dobré spojení je i na druhou stranu do Heraklionu s ještě lepším museem. Dá se odtud také přestoupit na autobus do Knóssu (nejznámější Minojský palác).
Nedaleko Rethymna je také archeologické naleziště Armeni s monumentálními mykénskými hrobkami tesanými do skály. Autobus tam jezdí od Centrální zahrady.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Z hlediska pracovní stáže po mně byla požadována pouze angličtina.
S ostatními studenty jsem se domluvila bez problémů anglicky, ale v knihovně nebyl dostatek personálu, který by ovládal nějaký cizí jazyk (jen někteří měli základy francouzštiny), tam bylo nutné používat řečtinu.
Při běžné komunikaci v obchodech, v hromadné dopravě, či v restauracích necílících na turisty je také zapotřebí znát alespoň několik frází v řečtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
1. Perfektně vybavená universitní knihovna
2. Krásné historické město
3. Zajímavá kultura a přátelští lidé
4. Celá Kréta je plná historických i přírodních lokalit, které stojí za navštívení

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Řecko

bottom of page