top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Laryš

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Laryš

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Salerno

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzitní kampus se nachází ve velmi příjemném prostředí za městem Salerno, zhruba 10 km od města. Kampus je vybaven dobře a infrastruktura je dostatečná, byť se orientace po kampusu může zdát trochu chaotická. Problematičtější je bydlení, protože v okolí univerzity je pouze jedna malá vesnice a Salerno je díky turistice poněkud dražší destinací. Jinak ale celkově vybavení univerzity odpovídá evropským standardům.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup univerzity ke studentům byl velmi vstřícný a otevřený. Představitelé univerzity vítají jakékoliv možnosti internacionalizace, k čemuž stážisté značnou měrou přispívají a pomáhají zlepšovat jméno této instituce. Toto místo bych dalším stážistům rozhodně doporučil.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Velká část mého pobytu se konala před oficiálním začátkem semestru, tudíž nejsem schopen posoudit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala v angličtině. Požadavky na úroveň jazyka nejsou příliš vysoké, což zřejmě vychází z celkově spíše nízké jazykové vybavenosti studentů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Zde je třeba podotknout, že univerzita se nenachází v samotném městě, nýbrž zhruba 10 km od města na okraji malé vesnice bez rozvinuté infrastruktury. Samotné město Salerno je poměrně rušné město, jelikož je druhé největší v oblasti s přístavem a v blízkosti hlavních turistických lokalit v regionu Kampánie. Proto se samotné město může zdát rušné a chaotické, byť historické centrum působí poměrně příjemně. Problémem je spíše doprava (což je ale bolavé místo celé Itálie) nebo možnosti ubytování, jehož cena je kvůli turistickému ruchu poměrně vysoká.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium (1890 Eur) stačí k pokrytí všech výdajů, pokud se uskromníte, podaří se vám najít levné ubytování a nikam necestujete. Pokud se rozhodnete jet autem, dělat příležitostně výlety a nenajdete levnější ubytování na celou dobu pobytu, tak ani tyto výdaje nestačí (mně osobně stipendium pokrylo zhruba 60 % výdajů). Mimo hlavní turistické oblasti jsou ceny v regionu poměrně přijatelné.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat ve větších supermarketech, jezdit MHD (jakkoliv útrpné to může být kvůli nedodržování jízdního řádu), levně bydlet.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Rozhodl jsem se bydlet na několika různých místech, abych poznal místní region co nejvíce, což ale zase značně zvyšuje náklady. Jinak bude v rámci šetření nejlepší varianta asi sdílený pokoj v okolí kampusu či samotném Salernu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Dobu cestování jsem využil k cestování po regionu Kampánie, která je místem pro úžasná a fascinující místa jako je Neapol, Pompeje, Vesuv, Paestum ad. Naopak bych nedoporučil protěžované Amalfi Coast - místo je doslova přeplněno turisty, předražené a s naprosto nezvládnutou turistickou infrastrukturou (zejména co se dopravy týče).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala v angličtině. Požadavky na úroveň jazyka nejsou příliš vysoké, což zřejmě vychází z celkově spíše nízké jazykové vybavenosti studentů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je sama o sobě standardní univerzitní institucí, není to nejlepší univerzita v zemi, ale má své přednosti, včetně lokality, která je sama o sobě velmi zajímavá.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Zabalil jsem si všechno co jsme potřeboval
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Asi nic zásadního
Nejvíc mě překvapilo, že...
Asi nic zásadního
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi nic zásadního

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page