top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Haová

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Haová

Lékařská fakulta Plzeň

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Lékařská fakulta Plzeň

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Univerzita v Sassari

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Stomatologická klinika v Sassari je malá. Skládá se z oddělení konzervy, chirurgie (bez větších operací) a ortodoncie/pedostomatologie. V čase mého pobytu zde zároveň probíhal výzkum ohledně xerostomie v souvislosti z radioterapií. Klinika samotná by jistě zasloužila trochu renovace, ale není to nic hroznýho. :)
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Je dobré naučit se italsky, protože angličtina tu moc nefrčí. Pár lékařů anglicky ale umí a vždy si s nimi můžete promluvit, pokud vás něco zajímá. Veškerý personál je milý a vstřícný.
Studenti většinou asistují. Pokud chcete ošetřovat, je dobré se připomenout nebo se předem domluvit, ale někdy si na vás i nějaký hodný doktor vzpomene a práci vám nabídne. Myslím, že je to dané tím, že v Sassari studenti zubařiny dostávají první pacienty až v posledním ročníku a proto není zřejmě úplně běžné, aby lékař někomu práci přenechával.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jazykem výjezdu byla pro mě angličtina, ovšem nedala se často použít. Anglicky mluvícího personálu byla, řekla bych, slabší půlka. Každý určitě ocení, pokud se naučíte pár slov italsky, i pro vás pak bude pobyt příjemnější, ale nikdo si nikdy nestěžoval, že studenti italsky nemluví.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Sassari je hezké město s klasickými italskými uličkami, ale i s modernějšími částmi. V létě lidé vychází hlavně večer a město do noci žije - otevírají četné bary, restaurace, děti běhají s míčem po náměstí a všichni se baví. Centrum lemují krásná světýlka. Město není ani velké ani malé, najdete zde spoustu gelaterií a pekáren, kam si ráno zajít na croissant a kávu, také galerie, muzeum, malý park, obchody… Město také v průběhu roku slaví různé svátky, nejtypičtější je asi Candelieri, svátek řazený na seznam světového dědictví UNESCO.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Sardinie je obecně dražší než Česká republika, mému způsobu života ale stipendium pokrylo náklady na bydlení a stravu (hodně jsem si vařila doma - v létě, kdy jsem vyjela, nebývá otevřená ani menza).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Můj oblíbený obchod byl Conad, levnější je prý ještě Eurospin, ale prý to jde na kvalitě znát.
Pokud byste chtěli využívat mhd (já chodila všude pěšky), je dobré si před odjezdem zařídit fiskální kód, díky kterému můžete v Sassari využívat studentských slev na jízdném. Fiskální kód lze zařídit i po příjezdu, ale italská byrokracie bývá dost složitá. Angličtinu bych na úřadě taky neočekávala.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si bydlení na bytě v soukromém pokoji. Nájem činil 250 euro se vším všudy. Byt měl klimatizaci, což je v létě obrovská pomoc. Popravdě stav bytu úplně neodpovídal fotkám. Byla jsem ráda, že jsem na poslední chvíli něco sehnala, a na místě na mě čekalo dost nepříjemné překvapení v podobě plísně v pokoji a hrozné špíny. Byt to byl studentský, do mého příjezdu klučicí a majitel se v něm moc často nezastavoval. Každopádně jsem ihned vytasila svou stížnost a s majitelem byla dobrá domluva.
Ceny nájemného za pokoj v Sassari se pohybují kolem 250-350 eur, kolej o tolik levnější není a pokoj byste pravděpodobně sdíleli. Navíc koleje nemají příliš velkou kapacitu a pozor - v srpnu mají zcela zavřeno.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ze Sassari se autobusem dostanete na mnohá místa. Lístky koupíte v trafice, okénku či automatu na nádraží nebo v appce (DropTicket). V létě bylo dopravní spojení dobré. Dostanete se odtud do přímořského Alghera (Sassari neleží u moře), kde doporučuji centrum a pláž Maria Pia, také na krásnou pláž La Pelosa (nutné rezervace kvůli ochraně přírody, nebo je možné nejít přímo na pláž, ale vedle ní), dále v okolí najdete pěkné hiky - Argentiera, Capo Caccia, Porto Ferro, okolí městečka Maristella… V dosahu je taky úžasný ostrov Asinara s oslíky, plážemi a skvělou atmosférou opuštěného ostrova. Na východ do Olbie jede vlak 2 hodinky, na jih do Cagliari 4 hodiny (společnost Trenitalia). Ve vnitrozemí najdete i parádní hory.
Doporučuji si půjčit auto, i když minimálně v sezoně je to obrovsky nákladné - proto je dobré udělat si kamarády.
Já jsem si Sardinii ohromně užila, i když největším zklamáním pro mě bylo Smaragdové pobřeží. Možná to bylo přehnaným očekáváním, určitě množstvím lidí v sezoně.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jazykem výjezdu byla pro mě angličtina, ovšem nedala se často použít. Anglicky mluvícího personálu byla, řekla bych, slabší půlka. Každý určitě ocení, pokud se naučíte pár slov italsky, i pro vás pak bude pobyt příjemnější, ale nikdo si nikdy nestěžoval, že studenti italsky nemluví.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vyjet do Sassari doporučuju! Sardinie i její kultura je nádherná.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Odháněč komárů a repelent
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
S angličtinou nepochodím
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou Sardové tak milí
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Příjezd do bytu, který rozhodně nevypadal dle mých představ

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o