top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karin Pirgl

Autor(ka):

fakulta:

Karin

Pirgl

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karin

3. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universitätsklinikum Magdeburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Universitätsklinikum Magdeburg je velmi pokrokové, moderně vybavené a přátelské pracoviště, které svůj areál sdílí s prostorami lékařské fakulty Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, a není zde nouze ani o vědu - nachází se zde také například Leibniz Institut für Neurobiologie a jiná vědecká pracoviště.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Stážisté jsou tu přivítáni s úsměvem a srdečným "Herzlich Willkommen", jsou braní jako součást týmu a jsou zapojení do chodu oddělení - od ranních a odpoledních hlášení a vizit, přes konference, péči o pacienty na lůžkách, v ambulancích i na operačních sálech. Během stáže se toho člověk hodně prakticky naučí, na to je tu kladen důraz, a samozřejmě, když má student jakékoliv dotazy, všichni jsou ochotní mu danou problematiku vysvětlit.
Koordinátorka komunikovala od začátku velmi mile a ochotně a poskytla veškeré potřebné informace k příjezdu do Magdeburgu i nástupu na stáž.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v němčině. Od studentů je také vyžadována komunikativní znalost na úrovni B2 a samozřejmě je s výhodou, když se student před stáží seznámí s medicínskou němčinou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Charakterizovala bych Magdeburg jako poměrně poklidné město, které není velké, ale přesto má člověku hodně co nabídnout a je pro život velmi pohodlné. Ve městě fungují tramvaje i autobusy, což člověk ocení hlavně v zimě - v teplejším počasí je možná výhodnější jezdit na kole, protože je město protkané cyklostezkami. V Magdeburgu mezi památkami rozhodně dominují kostely, kterých je tu několik (a v některých jsou pravidelně pořádané koncerty vážné hudby) a hlavně Dom, tedy katedrála nacházející se v srdci města. Ale o jinou kulturu zde také není nouze - je zde Opernhaus, který má velmi bohatý program, kino, několik muzeí a zejména Grüne Zitadelle, typický Hundertwasserhaus, ve kterém je kromě restaurace a hotelu také divadlo. Za sebe jednoznačně doporučuji návštěvu ElbauenParku. Na podzim zde byla výstava různých světelných instalací s příběhy, ale hlavně je zde věž Jahrtausendturm, kam si můžete zajít za poznáním i za výhledy a motýlárium. V Magdeburgu je také moc pěkná Zoo a když se chce člověk jen projít nebo proběhnout kouskem přírody, můžete zajít třeba do městského parku Rotehorn. S blížícími se vánočními svátky se také začaly postupně otevírat bohaté vánoční trhy a začala se postupně rozsvicet krásná vánoční výzdoba. Co se týče restaurací, ve městě jednoznačně vedou kebaby a pizzerie.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dá vyjít dobře, pokrylo mi základní výdaje (doprava, ubytování, stravování). Zbytek je individuální dle výletů nebo volnočasových aktivit. Obecně byly ceny v Magdeburgu přívětivé, srovnatelné s cenami v Praze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na koleji funguje studentský bazar, kde odjíždějící prodávají věci, které po pobytu již nepotřebují. Šetřit se dá učitě také tím, že si člověk vaří sám a nakupováním v supermarketech (kousek od nemocnice je Kaufland, blízko koleje potom Edeka).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ve městě je možné bydlet na univerzitní koleji a to podle kapacit buď blízko nemocnice a nebo blízko univerzitního kampusu a dále pak i možnost bydlet ve sdílených pokojích nebo v pokojích pro jednoho (každá budova to má jinak). Já bydlela na univerzitní koleji blízko kampusu (Universitätsplatz), v nábytkem vybaveném pokoji pro jednoho, s vlastním sociálním zařízením a malou kuchyňkou v předsíňce (lednička a indukční dvouplotýnka), v areálu je také knihovna a sportovní hřiště. Kolej byla klidná, za sebe mohu doporučit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během stáže jsem navštívila Leipzig a Berlin, v rámci Německa jsem cestovala vlakem, obě města nejsou z Magdeburgu daleko. DeutscheBahn má vlaky vybavené wifi, má navíc mobilní aplikaci, ze které vám chodí upozornění v případě zpoždění vlaku a umožňuje také self check-in.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v němčině. Od studentů je také vyžadována komunikativní znalost na úrovni B2 a samozřejmě je s výhodou, když se student před stáží seznámí s medicínskou němčinou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Poznala jsem zde spoustu lékařů, kteří mě inspirovali svou vůlí pomáhat a pečovat o pacienty a zároveň svou vášní pro vědu a chutí učit. A i když spíš tíhnu k větším městům, musím uznat, že Magdeburg má svoje kouzlo a stáž nebo studijní pobyt tu rozhodně stojí za to!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Počítejte s tím, že na kolejích není wifi - mějte s sebou buď ethernetový kabel nebo router.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Otevírací doba je v obchodech jiná - ve všední dny se většinou zavírá dřív než v Praze a v neděli je zavřeno. Automat na jízdenky v tramvajích nevrací peníze a pokud nemáte částku přesně, ani vám jízdenku nevydá, také se v nich nedá platit VISA kartou.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem se toho spoustu naučila, měla možnost se zapojit do vědeckých aktivit a že jsem během stáže potkala tak skvělé přátele.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Ze začátku asi potkat jiné erasmus studenty - většina studentů, které jsem v nemocnici potkala, tam chodili na blokovou výuku.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo