top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Háčková

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Háčková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kriistyn_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Iceland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Haskoli univerzita v Reykjavíku je poměrně velká a každá fakulta má svoji budovu. Přednáškové místnosti jsou klasika, lavice, projektor, počítač. Byli zde velmi dobře připraveni na online výuku (pro studenty na dálkovém studiu nebo pro nemocné coviďáky). Každá přednáška probíhala in-class a online zároveň. Přednášky byly zároveň nahrávány a poskytovány spolu s prezentací studentům, což byla velká pomoc, pokud jste nestihli hodinu, nebo pokud jste se učili na zkoušku.
V budovách určitých fakult je vždy nějaká menší kafeteria, kde se můžete naobědvat/nasvačit. Nalevo od hlavní budovy (nelze minout) je budova která má vše, studijní oddělení, studijní místnost, kavárnu, knihkupectví, kopírku, hezky se tam tráví čas mezi přednáškami. Po schodech dolu je také studentský bar/restaurace/hospoda. Jídlo a pivo tam bylo o něco levnější než jinde v Reykjavíku, máte tam i slevu na ISICA. Je to vhodné místo kde se potkat s ostatními studenty. Obzvlášť navečer je tam vždy plno, živo a probíhá tam příležitostně i karaoke.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Byla jsem zde na magisterském studiu, takže nemohu mluvit za bakaláře, ale místní kurzy vám zaberou poměrně hodně času. Přednášky zde trvají přibližně 2h 20minut, zpravidla s jednou kratší přestávkou. Běžnou součástí všech kurzů, které jsem absolvovala, byla diskuze v hodině, která v některých kurzech zabrala klidně i polovinu celkového času přednášky. Na diskuze je potřeba (a je to i silně vyžadováno) se předem připravit, vždy četbou odborných textů. Diskuze v hodině je povinná, dostáváte za ni body zhruba jako za docházku. Pokud se neúčastníte přednášky osobně (jste na dálkovém studiu nebo z nějakého důvodu jste pouze připojeni online), musíte do školného systému Canvas zadat své postřehy z četby, případně odpověď na předpřipravené otázky. Toto je požadováno každý týden. Všechny kurzy také k tomuto měli skupinové projekty a prezentace, seminárky, memos nebo testy. Všechny kurzy jsem zakončovala velkou závěrečnou prací. Kurzy jsem měla 3, nepřišly mi těžší než kurzy u nás na UK, spíše naopak, ale zato vyžadovaly více času a práce. Pokud chcete cestovat a do toho stíhat školu, musíte opravdu pracovat průběžně, jinak to nepůjde.
Co se týče komunikace se studenty, všechno funguje přes jejich vlastní školní mail a Canvas, kde máte: úplně veškeré info o kurzech, deadliny, odevzdávárny úkolů a prací, prezentace, nahrávky z hodin, korespondenci od lektorů. Je to něco jako náš moodle, akorát trochu promakanější a více používaný. Pokud máte nějaký problém, něčemu nerozumíte, nestíháte, jste nemocní apod., jenom se po hodině nebo mailem ozvěte lektorovi, vždycky byli velice vstřícní a snažili se všechno ihned řešit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bohužel jsem na Islandu byla zrovna ve chvíli, kdy se přímo na univerzitě hodně šířil covid, takže většina akcí připravených univerzitou byly zrušeny. Co si ale pamatuji, tak pro nás univerzita měla připravené posezení v parku s pivem, společné aktivity, prohlídku univerzity a podobně. Bohužel se nakonec uskutečnila jenom prohlídka univerzity po malých skupinkách. Průvodce nám dělali studenti z vyšších ročníků, řeknou vám všechny tipy a triky co se týče života na univerzitě, ale i celkově v Reykjavíku a na Islandu. Pro nás to byla také první příležitost jak poznat několik dalších zahraničních studentů, se kterými jsme si rovnou naplánovali společný výlet. Přímo od univerzity vám bude průběžně chodit spousta e-mailů na různé společné akce, sportovní i kulturní. Záchrana je ale vždy studentský bar přímo v kampusu. Určitě se přidejte do facebookových skupin, za nás fungoval i chat na Whatsappu, kde bylo přes 200 zahraničních studentů - radili jsme si tam ohledně školy, života na Islandu, ale i se zde plánovaly výlety, společné hospody, koulovačky nebo jsme si zde dali echo vždy, když byla na obloze vidět Aurora/polární záře.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace na univerzitě probíhá v angličtině. Anglicky umí všichni kantoři dobře, na hodinách jsou společně zahraniční i islandští studenti a veškerá komunikace v hodině probíhá v angličtině. U všech kurzů byla běžnou součástí hodiny diskuze a nutná příprava do hodiny v podobě četby odborných článků, takže je potřeba mít jazykovou úroveň alespoň B2 nebo C1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město mi přišlo poměrně klidné. Je zde hodně cizinců, především Poláků, a mnoho studentů. Tomu trochu odpovídá i prostředí Downtownu, je to v podstatě jedna dlouhá ulice, kde je to jeden bar, hospoda, restaurace, kavárna, obchod, klub za druhým. Ve dne má Downtown úžasnou atmosféru, malby na domech, na ulicích, všechny ty hospůdky, kavárny, obchůdky. V noci o víkendu se to však promění na nejrušnější party ulici, kde se lidi umí velmi dobře pobavit. Kousek nad touto ulicí je nejznámější kostel v Reykjavíku. Co se dále kultury týče, při pobřeží je slavná Harpa - koncertní síň. Konají se zde různé výstavy a koncerty. Zde jsme byli několikrát, i na vánočním koncertu, který byl perfektní. Za návštěvu pak rozhodně stojí i Perlan nebo Národní islandské museum. V rámci nějakého kulturního zážitku bych ještě vypíchla podnik v Downtownu, Mál og menning. Je to je to bar a bookstore dohromady, s úžasnou atmosférou a s živými koncerty každý týden, někdy i několikrát do týdne (a často úplně zdarma!).
Mou oblíbenou částí Reykjavíku byla ale dlouhatánská promenáda při pobřeží. Je v podstatě jedno kde bydlíte, k oceánu to má člověk v Reykjavíku vždy blízko. Chodili jsme sem běhat, jezdit na kole, nebo se jenom procházet. Každých pár desítek/možná stovek metrů jsou žluté majáky, koukáte na vlny oceánu, na vzdálené hory, několikrát jsme při pobřeží spatřili i tuleně. Při pobřeží na východ od centra je i Recycled House, což se mi jako taková místní zvláštnůstka moc líbila. Nedaleko odsud je také veliký park, kde najdete různá sportovní zázemí. My zde chodili hlavně do bazénu, protože tam mají i plavecký venkovní s termální vodou, takže i v prosinci se dalo plavat venku.
A nejlepší místo na pozorování aurory v Reykjavíku je u Grótta Iceland Lighthouse, kam se dá snadno dojet na kole nebo na elektrokoloběžce.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Je nutno dopředu počítat s tím, že Island je dost drahá země. Stipendium mi pokrylo ubytování a možná letenku nebo dvě. Měla jsem pro případ založený i jiný svůj zahraniční účet, který jsem nakonec hodně využívala. Mělo to ale své důvody. Nesehnala jsem studijní bydlení v kampusu, takže se mi trochu prodražil nájem, dost jsem po Islandu cestovala a kvůli zdravotním obtížím mám podstatně dražší stravování. Pokud se vám však podaří včas zařídit bydlení v kampusu, budete cestovat méně (nebo ve větších skupinách, kde se o výdaje lépe podělíte) a nemáte speciální diety a budete si vařit sami z normálních surovin z Bonusu, tak se se stipendiem určitě dá vyjít lépe.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Co se týče třeba nákupů jídla, rozhodně doporučuji nakupovat pouze v obchodním řetězci Bonus, má docela velkou síť poboček po celém Islandu, širokou nabídku produktů a ceny tam jsou podstatně nižší, než v jiných obchodech.
Co se týče dopravy po Reykjavíku, autobus jsem nevyužívala vůbec. Na začátku jsem si přes dražbu koupila kolo a jezdila celou dobu na kole (je to zde velmi oblíbené). Kolo určitě snadno koupíte v různých facebookových skupinách, i přímo té naší islandské školní. Já takto při odjezdu kolo dál prodala přijíždějící studentce. Pokud se vám zrovna nechce šlapat, docela se vyplatí i elektro-koloběžky, taky jsem několikrát využila.
Pokud se rozhodnete po Islandu trochu cestovat (a byla by škoda kdyby ne), hodně se vyplácí půjčit si auto společně s dalšími international kamarády a vyjet opravdu ve 4 nebo i 5 lidech, kolik se do auta vejde. Půjčení auta a benzín pak vyjde velmi přijatelně.
V rámci kultury jsme často navštěvovali podnik (je to bar/bookstore) Mál og menning. Nejen že je to místo s úžasnou atmosférou, ale jsou tam každý týden živé koncerty a vstupné je většinou zcela zdarma nebo jenom za mírný poplatek. Pokud tam přijdete na skleničku ještě před začátkem koncertu a zrovna se jedná o placené vystoupení, servírka vám tak nabídne slevu ze vstupného. Na facebookových stránkách Hús máls og menningar vždy najdete rozpis událostí.
Pokud budete potřebovat nakoupit nějaké sportovní vybavení, docela se nám osvědčil ICE WEAR. Mají zde širokou nabídku sportovního oblečení a vybavení a ceny nejsou tak katastrofální, jako v jiných obchodech. Je to trochu jako náš Decathlon.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Asi nejlepší je studentské ubytování hned v blízkosti univerzity. Nejen že to budete mít blízko do školy, budete taky v blízkém kontaktu s ostatními studenty, což mně osobně velmi chybělo. Často se na studentských ubytováních pořádají menší párty, sněhové války, společné vaření a podobně. Jedinou nevýhodou může být, že je to trochu dál do downtownu a centra města, kde je mnoho obchůdků a barů. Ale POZOR! O ubytování je potřeba si zažádat hodně hodně dopředu, ideálně už ve chvíli, kdy se na Island hlásíte, nemá cenu čekat až na přijímací dopis, to už může být pozdě. Žádostí o studentské ubytování je velmi mnoho a v Reykjavíku to spravuje jenom jedna agentura, link zde: https://studentagardar.is/rent-system/?fbclid=IwAR2fPbQfYNYjC8xCx3M8FBnzFiwsBQRoRbye5D4Y6NRNLpSUxpukVd2Arng. Proto to neodkládejte a udělejte už při podávání přihlášek na Island, dostanete se do pořadníku a pokud zjistíte, že vás nepřijali, zkrátka se z čekací listiny odeberete. Já jsem žádala o studentské ubytování příliš pozdě a studentské ubytování v kampusu jsem nezískala. Pokud se to stane i vám, nezoufejte!
V Reykjavíku hodně funguje sdílené ubytování. Nejrychlejší a nejlevnější řešení je přidat se do několika facebookových skupin (např. Leiga á Reykjavík). Nejlepší je napsat vlastní příspěvek a napsat co a kde hledáte. Mně se tento způsob osvědčil. Jelikož jsem bydlení sháněla na poslední chvíli (cca 14 dní před odletem na Island), nakonec jsem našla bydlení s měsíční cenou za samostatný pokoj 73.000 ISK (necelých 13tis Kč), dá se ale sehnat i lépe.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na Islandu jsem se snažila i přes vytíženost ze strany školních povinností vytěžit maximum. Na výlety jsme jezdili každý víkend. Do 2 hodin cesty je kolem Reykjavíku opravdu mnoho a mnoho co vidět a dělat. Hiky, treky, vodopády, termální prameny, sopky, lávová pole, národní parky, tulení pláž, černé pláže, ledovce,... to všechno se dá vidět i když jedete z Reykjavíku jen na otočku/ jednodenní výlet. Často se dá na nějaká místa dojet i autobusem nebo zájezdovým autobusem, není vždy potřeba auto. Určitě doporučuji si ale udělat jeden týden/10 dní úplně volný, půjčit ve skupině auto a projet si celý Island dokola, myslím že to vážně stojí za to. A jeden týden školy se dá ještě hravě dohnat.
Co se týče okolí Reykjavíku, pro mě bylo nejlepší:
- Reykjadalur Hot Spring Thermal River
- Fagradalsfjall Volcano (v době kdy jsme byli to byl aktivní vulkán)
- Hrunalaug Hot Spring
- Snæfellsjökull National Park!! (bude to hodně nabitý den s časným odjezdem, ale uvidíte v jednom dni asi tisíc krásných věcí a třeba stihnete i termální koupačku)
- Landmannalaugar (duhové hory)
- Seljalandsfoss, Gljufrabui
- Skógafoss Waterfall
- Fimmvorduhals Trailhead (trek podél vodopádu, začíná u známého Skógafossu, pokud nemáte moc času nebo nechcete jít moc dlouho, dejte si tu práci a ujděte alespoň 3-5 km, nebudete litovat, nejkrásnější příroda).
- Vík
- Skaftafell vodopád a ledovec (dá se určitě stihnout za den s dalšími věcmi co jsou po cestě, ale připravte se na veeelmi brzký odjezd)
- Diamond Beach + Jökulsárlón (dá se také stihnout za den s dalšími věcmi co jsou po cestě, ale opět, připravte se na brzký odjezd)

Vícedenní výlety na Islandu:
- Westfrojrds
- Akureyri (město lásky)
- Husavík (nejlepší místo na pozorování velryb)
- Fosslaug (secret hotpot, cestou do Husavíku nebo Akureyri)
- Grafarkirkja (The oldest church in Iceland, cestou do Husavíku nebo Akureyri)
- Goðafoss
- Lake Mývatn (stovky kráterů a hotpots všude kam se podíváte)
- Krafla (zatopený kráter)
- Stuðlagil Canyon!
- Laugavallalaug (další poměrně secret hotpot, těžší dostupnost)
- Seyðisfjarðarkirkja (krásné malé zapadlé městečko s krásným kostelíkem, vodopády a obklopené horami)

Co nedoporučuji/na so ci dát pozor:
- Na návštěvu westfjords, highlands, vnitrozemí, duchových hor apod je potřeba vyjet před začátkem zimy (začíná v říjnu). V těchto částech nejsou klasické silnice, takže se sem s příchodem zimy, sněhových bouří a vánic už nedostanete, většinu míst před zimou přímo zavírají.
- Při půjčování auta, když jedete do těchto oblastí (i v létě), je dobré si půjčit čtyřkolku, jinak je to cesta hrůzy.
- Mimo město není moc benzínek, takže je potřeba si trochu plánovat tankování. Také to často nejsou klasické benzinky, ale jenom jeden stojan a automat na placení, takže nečekejte že si na každých pár kilometrech skočíte na záchod nebo pro svačinku na benzinku.
- Počasí je zde velmi nepředvídatelné a často kruté. Proto se vyplatí mít v batohu vždy pláštěnku a jednu teplejší vrstvu navíc.
- Na nejprofláknutější místa vyrážejte buď ve všední dny nebo si o víkendu přivstaňte, jinak vám mohou zájezdové autobusy turistů zkazit zážitek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace na univerzitě probíhá v angličtině. Anglicky umí všichni kantoři dobře, na hodinách jsou společně zahraniční i islandští studenti a veškerá komunikace v hodině probíhá v angličtině. U všech kurzů byla běžnou součástí hodiny diskuze a nutná příprava do hodiny v podobě četby odborných článků, takže je potřeba mít jazykovou úroveň alespoň B2 nebo C1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Erasmus na Islandu byla pro mě opravdu nejlepší volba. Univerzita zaměstnává opravdové profesionály, kteří mají bohaté zkušenosti a znalosti ve svém oboru. Výuka je zde velmi intenzivní a je koncipovaná tak, aby si z kurzů student odnesl maximum. Lektoři jsou oddaní svým předmětům a studentům, a je znát jejich zapálení pro věc, které se snaží předávat dál. A prostředí Reykjavíku a Islandu obecně je výhra sama o sobě, především pro milovníky nedotčené a surové přírody. Je to opravdu země ohně a ledu, nikdy jsem nenavštívila zemi, kde by bylo tolik co vidět a zkusit. Byla jsem zde poprvé, ale rozhodně na naposledy. Takže pokud milujete přírodu, dobrodružství, chcete vidět aktivní sopku nebo polární záři a ještě k tomu se na univerzitě něco doopravdy naučit, tak je i pro vás Háskoli univerzita v Reykjavíku ta pravá volba.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku!
Teplý kabát/bundu
Vlněný svetr (pokud si nechystáte koupit pravý islandský)
Pořádné teplé boty
Outdoorové oblečení a boty
Dobrý foťák
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že si musím zažádat o studentské ubytování už ve chvíli, kdy se na univerzitu hlásím, jinak nemám možnost ubytování získat;
že zima začíná už v říjnu a že šaty nebudu ani náhodou potřebovat, i když přijíždím koncem srpna;
že se výlety do vnitrozemí, highlands a na Wesfjords musí nejlépe uskutečnit už před začátkem zimy, tj. říjnem.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že mě budou kurzy na univerzitě až tak moc bavit a zajímat;
že v prosinci vycházelo slunce až v 11 hodin;
že je v zimě opravdu velmi důležité brát vitamín D a další doplňky, abyste kvůli 20 hodinám tmy denně neměli deprese :D;
že se skoro nikde nedá koupit alkohol, pouze v jednom obchodě (Vinbudin);
že zde neexistuje bolt, uber a podobně, takže večer z hospody domu musíte na kole, koloběžce nebo pěšky;

A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
...pohybování ve vichřici, připravte se na velmi silný vítr;
vstávání z postele, když slunce vychází až v 11;
najít přesvědčení jít do školy, když je venku vánice, vichřice, déšť;
vrátit se zpátky do Čech.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Iceland

Další zprávy z regionu Island

bottom of page