top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anežka Matěnová

Autor(ka):

fakulta:

Anežka

Matěnová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anežka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anežka

Filozofická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Iceland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anežka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je moderní a skvěle vybavená, budovy nabízejí spoustu učeben a laviček pro studium a výborně se studuje také v nové univerzitní knihovně.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestry začínají hodně brzo a samozřejmě velmi brzo končí. Já začínala 6. ledna (to nám ještě ani nezačalo zkouškové ze zimního semestru) a končila v druhé půlce května . Systém známkování je 1-10, kde známka 9-10 je vynikající (a nedává se příliš často). Uprostřed semestru se často píše tzv. semestrální úkol - zpravidla seminárka, není ale na všech předmětech. Často se výsledná známka z kurzu sčítá z dílčích úkolů či výstupů a prezentací + závěrečné zkoušky, ne jen pouze ze závěrečného zkoušení. Samozřejmostí je důraz na aktivitu studentů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Je možné zapsat si islandštinu, buďto pro začátečníky, nebo po dohodě s oddělením islandských studií i pokročilejší kurz. V rámci volitelných předmětů jsem se účastnila tak trochu erasmáckého předmětu Icelandic Nature and Cultural Legacy, který doporučuji, jednak poskytne dobré základní znalosti o Islandu, jednak je to dobrá příležitost, jak se seznamovat s dalšími Erasmáky. Hodně lidí využívá studentskou tělocvičnu, která nabízí za poměrně malý paušál celkem širokou paletu sportů. U univerzity je i studentské kino.
Každý Erasmák dostane myslím přiděleného mentora (což je buddy), je fajn toho využít.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem převážně v dánštině (jsem skandinavistka), pak onen jeden kurz v angličtině a nakonec jsem si zapsala pokročilejší islandštinu. Islanďané mluví anglicky výborně.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město působí poměrně klidně. Kromě obvyklých turistických lákadel doporučuji procházky po pobřeží, dále jsem s oblibou vyrážela k majáku Grótta pozorovat polární záři, zkusit musíte samozřejmě i bazény s horkou vodou. Z muzeí se mi velmi líbilo Národní muzeum a Muzeum Einara Jónssona s přilehlým volně přístupným parčíkem (kde můžete obdivovat část jeho soch), ani galerie nejsou špatné. Do Harpy se dá vlézt částečně i bez vstupenky, doporučuju kvůli architektuře. Milovníci přírody by neměli vynechat údolí Elliðaárdalur, lávové pole na kraji města Rauðhólar nebo celou oblast Heiðmörku. Pokud máte rádi hory, vylezte na Esju nebo některou z menších hor, potom se dá vyrážet i dál busem nebo autem (údolí horké řeky Reykjadalur, vodopád Glymur, poloostrov Reykjanes a další). Ale nelezte na Esju v zimě, pokud nemáte mačky a cepín a zkušenosti, před dvěma lety se tam nějaký student zřítil a zabil.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dá se, ale musí se šetřit. Totiž abychom si rozuměli, já utratila celé stipendium za nájem, ten mi to pokrylo celý (platila jsem ovšem jeden z nejlevnějších nájmů na islandské poměry), ale nakonec mi to nevyšlo dráž než studium v Praze, které taky není zadarmo.
Jinak je téměř všechno velice drahé.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Najděte si levný nájem. Já ten svůj našla přes platformu Housing Anywhere, ale znám i Erasmáky, kteří dostali kolej, takže to asi není tak beznadějné, jak univerzitní web tvrdí, a zkusila bych si o ni zažádat taky. Najděte si ubytování blízko univerzity v dochozí vzdálenosti, jinak budete platit za MHD (asi 90 Kč za jednotlivé jízdné a asi 5 nebo 6 tisíc za půlroční studentskou) nebo si můžete koupit kolo, ale po většinu času je třeba počítat se sněhem a mrazem, takže nedoporučuju. A ideálně si zjistěte, v jaké budově se učí vaše kurzy, protože třeba výše zmiňovaný kurz Icelandic Nature and Cultural Legacy se učí na pedagogické fakultě, která leží trochu dál od centra, chodila jsem tam pak hodinu a ve vánici je to potom legrace :)
Pak doporučuju nakupovat v nejlevnějších supermarketech. Podle mě je nejlevnější Bónus, dále pak Krónan (má trochu větší výběr zeleniny). Do ostatních obchodů bych vůbec nechodila. A samozřejmě bych si vařila.
Na cestování vychází jednoznačně nejlépe půjčit si auto a cenu vydělit pěti, proto doporučuji hledat kontakty mezi Erasmáky. Jako půjčovna se nám osvědčila Blue Car Rental ve starém přístavu, nedoporučuju naopak půjčovnu Geysir, jeli jsme s ní jednou a naúčtovali nám obří poplatek za úklid.
Knížky jsou na Severu děsně drahé, takže velmi doporučuji projít si ještě před začátkem semestru sylaby jednotlivých předmětů a knížky si půjčit v knihovně. Můj obor byl dost úzkoprofilový a zpravidla mívali tak 1 nebo 2 exempláře povinné literatury, takže je ideální nic neodkládat a půjčit si literaturu co nejdřív (navíc když byste si něco kupovali, zabíralo by vám to pak místo v kufru).
Prý se dá na Islandu provozovat dumpster diving, ale s tím nemám zkušenosti. Z popelnice jsem vybírala jedině pečivo z pekárny Brauð a to fungovalo dobře.
A propos finance, taky se místo Erasmu dá žádat o fondy EHP. Šance na úspěch je sice malá, ale peníze dvakrát větší, takže bych to zkusila. A pro ty, kdo to nevědí, s Reykjavíkem má smlouvu Ústav translatologie na FF UK a nikdo ji moc nevyužívá, samozřejmě se dá vyjet i přes jinou katedru. Já měla tedy stipendium z Erasmu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Viz výše v bodě 7. Já bydlela ve vlastním pokoji ve sdíleném studentském bytě a bylo to fajn. Levná cena (na islandské poměry) byla samozřejmě vykoupená maličkým prostorem, dále špatnou židlí, mrňavým stolem a dalším, ale zvládlo se. Pokud byste hledali privát, doporučuju ještě najít něco s vybavenou kuchyní, jinak si ji budete muset zařizovat sami (finance + čas + co pak s těmi věcmi) nebo si vozit tunu nádobí v kufru. Záleží, co kdo preferuje, mně šlo hlavně o cenu a praktičnost.
Jinak koleje jsou prý velmi pěkné.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Viz výše v bodě 7 - doporučuju sdílené půjčené auto. Doporučuju všechno, Island je nádherný celý. Mně se asi nejvíc líbilo na severu, ale všechno je nádhera. Pokud chcete něco méně turistického, zkuste Západní fjordy.
Podnikla jsem i čistě pěší výlety na Reykjanesu, na kopečky kolem Reykjavíku nebo v oblasti kolem horké řeky. Pokud jde o tipy, čerpala jsem mj. z anglicky psaných turistických blogů.
Při cestování je třeba počítat jednak vždycky s počasím a aktuální sjízdností silnic, jednak s tím, že v zimě neuvidíte všechno (něco bude pod sněhem, některé silnice nebudou průjezdné, horské silnice se pochopitelně otevírají jen na léto a turistické průvodce jsou zpravidla psané pro návštěvu v létě). Pokud jedete v zimě, naplánujte si odjezd včas, abyste využili co nejvíc slunečního svitu. Navzdory tomu všemu je islandská zima krásná a cestování doporučuju i v zimních měsících.
Na pěší navigaci se mi dost osvědčily i Mapy.cz, není tam samozřejmě všechno, ale víc, než by člověk čekal.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem převážně v dánštině (jsem skandinavistka), pak onen jeden kurz v angličtině a nakonec jsem si zapsala pokročilejší islandštinu. Islanďané mluví anglicky výborně.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Příroda, na niž pět ódy asi netřeba.
Univerzita se mi taky moc líbila, široký výběr kurzů, profesionalita, vstřícný přístup k Erasmákům (zažila jsem i Erasmy, kde s člověkem na univerzitě neprohodí ani slovo, ale to nebyl ten případ).
Byla jsem očarovaná od začátku do konce.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Opalovací krém - dvakrát jsem se spálila, jednou když jsme vyrazili na celodenní výlet hlubokým sněhem a podruhé na běžném výletě.
Plavky, ale to je asi jasné.
Měla jsem s sebou průvodce Lonely Planet a osvědčil se mi.
Teplé oblečení, samozřejmě, hlavně dost spodních vrstev a tlustou čepici. Na Islandu především fouká.
Taky si s sebou do zahraničí brávám koření (v zahraničí bývá drahé a v kufru nic neváží ani nezabírá), případně pár věcí do kuchyně (dobrý nůž, otvírák na konzervy, nůžky).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že mám i šanci dostat kolej.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
asi odjet :)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Iceland

Další zprávy z regionu Island

bottom of page