top of page


.png)
.png)
Autor(ka):
Michael Šperl
Autor(ka):
fakulta:
Michael
Šperl
Fakulta humanitních stu
rok výjezdu:
2021/2022
email:


Máš otázku? Kontaktuj mě!
.png)
Michael je k dispozici na sítích:
mjklsprl
.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Michael
Fakulta humanitních stu
2021/2022
.png)
University of Iceland
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Michael hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Celý kampus univerzity je neuvěřitelně moderní a esteticky příjemný. Všechno je blízko a budovy jsou často propojeny tunely, takže za špatného počasí člověk ani nemusí ven (což se na Islandu občas hodí). Celá organizace akademického roku byla často trochu chaotická, ale na to si člověk po chvíli zvykne.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studium se tu obecně poměrně výrazně lišilo od způsobu, kterým je vedeno na ČR. V první řadě je překvapivé, kolika kredity jsou obohaceny jednotlivé kurzy. Za semestr jsem si zde udělal 26 kreditů, a to pouze se třemi kurzy. Dále pak známka je výslednicí jednotlivých úkolů a skupinových projektů, které se zadávají během celého roku a závěrečné zkoušky tedy nejsou tak vypjaté. Ovšem na druhou stranu je skutečně potřeba aktivně pracovat během celého semestru.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě je možno vybrat si z nabídky mnoha kurzů, které přibližují Islandskou kulturu, jazyk, náboženství nebo i přírodu. Musíte ale mít na paměti, že 60% vašich kreditů musí být zapsáno na fakultě, na které jste nominováni. O studentských spolcích bohužel nic nevím a ani žádné univerzitní akce jsem se neúčastnil, byť jsem si jistý, že obojí má univerzita k dispozici.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Celý pobyt jsem komunikoval pouze v angličtině. Islandština je skutečně těžký jazyk a každý Islanďan pozná již po pozdravu, že nejste místní a rovnou mluví anglicky. Nestalo se mi, že by zde někdo anglicky neuměl.
Univerita si vyloženě žádné ověření jazykové kompetence neklade, ovšem pokud se ukáže, že vaše znalost jazyka není pro studium dostatečná, univerzita si vyhraňuje právo váš pobyt ukončit.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Střed města je velmi příjemný a útulný, plný kaváren, obchůdků a služeb. Za pěkného počasí je to příjemná procházka mezi barevnými domky v typickém severském stylu. Oblíbenou aktivitou je také chodit do bazénu (protože sedět v horkých pramenech, když sněží má něco do sebe) a tak jich jen v Reykjavíku najdete asi 8. Celé město je obklopeno horami, které při dobré viditelnosti poskytují majestátní pohled. Krom centra ale v Reykjavíku už moc věcí k vidění není a v ostatních městských částech najdete převážně jen obytné zóny.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Island je známý jako nejdražší země Evropy, a to mohu jen potvrdit. Stipendium mi pokrylo zhruba něco mezi 1/3 a 1/4 veškerých výdajů, zbytek jsem si hradil z našetřených peněz od prarodičů. Pokud byste se rozhodli jen žít ve městě a necestovat, vaše výdaje by byly možná menší, ovšem ne o moc a navíc by jste o hodně přišly!
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nejlepší věcí, na které lze šetřit, je jídlo. Veškeré nákupy jsem prováděl v obchodních řetězcích Bonus, které mají nejnižší ceny. Dále pak příležitostně lze získat jídlo ze sdílené lednice v centru (projekt ’freedge Reykjavík’ na fb) nebo dumpster divingem, který je zde rozhodně rozšířenější než u nás.
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
U ubytování jsem zvolil nejlevnější variantu a tou byl soukromý pokoj se sdílenou koupelnou a kuchyní ve staré budově univerzitních kolejí na kampusu. Za ten jsem platil zhruba 14000,- měsíčně. Ubytování bylo vcelku v pořádku a na nic si nemohu vyloženě stěžovat. Za co jsem opradu rád byla dobrá komunita lidí na patře.
Lehce levnější bydlení by se možná dalo sehnat ve městě, já však nic nenašel, a navíc zde byla výhoda spolužáků v jedné budově a bezprostřední blízkost univerzity.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Samozřejmě jsem svůj pobyt využil k cestování po ostrově. Neudělat tak by byl skutečně hřích. Nejlepší způsob, jak cestovat, je připojit se ke skupince lidí, půjčit si auto a následně rozdělit cenu za půjčení a benzín mezi všechny cestující. Počítejte, že v zimě je cestování náročnější kvůli uzavírkám silnic a počasí obecně. Pokud se tedy chcete například podívat i do vnitrozemí, nemáte jinou možnost, než počkat až do léta, než se otevřou silnice.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celý pobyt jsem komunikoval pouze v angličtině. Islandština je skutečně těžký jazyk a každý Islanďan pozná již po pozdravu, že nejste místní a rovnou mluví anglicky. Nestalo se mi, že by zde někdo anglicky neuměl.
Univerita si vyloženě žádné ověření jazykové kompetence neklade, ovšem pokud se ukáže, že vaše znalost jazyka není pro studium dostatečná, univerzita si vyhraňuje právo váš pobyt ukončit.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Island je místo, které bylo vždy mou vysněnou destinací a rozhodně se sem plánuji vrátit. Univerzita mi poskytla skvělý vhled do historie a kultury obyvatelstva ale i na geologii a biologii ostrova. Krom četby starých rodinných ság, studia folkloru a islandských bájí jsem měl ale možnost třeba také provádět pozorování ptactva a pobřežních živočichů nebo pracovat na environmentálním projektu dopadu turismu na národní parky. Především předmět “Icelandic nature and culture legacy” mohu velmi doporučit, neboť se skládá z velké části z výletů a exkurzí.
Samotný ostrov je doslova jiný svět a já nemohu víc než jen doporučit vyjet sem. To, co máte možnost vidět pohromadě na tomto malém ostrově, vám vezme dech a nikde jinde to neuvidíte.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Naštěstí jsem přijel dobře vybavený a tudíž měl vše potřebné. Co je za mě must have je kvaltní nepromokavé olečení a boty. Samozřejmě rukavice, čepice, šátek/kukla a obecně dostatek teplého (zima jako taková tvrdá není, ale ten vítr...) a plavky

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
..nic mě nenapadá, všechny užitečné informace jsem měl již před odletem
Nejvíc mě překvapilo, že...
Ve městě je skutečně vysoká životní úroveň, vše je moderní a estetické. Překvapení také bylo, že na ostrově není zas až tak ošklivé počasí. V zimě to sice bylo těžké, ale s prodlužujícím se dnem bylo čím dál více slunečných dní.

Nejtěžší pro mě bylo....
Přežít první měsíc, kdy je světlo asi 3h denně a většinu času počasí tak špatné, že nelze ani vyjít ven. Do toho online dodělávání zkoušek z UK. To všechno se ale velmi rychle zlepšilo.
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Iceland
Další zprávy z regionu Island
bottom of page